Hlavní navigace

Vítězný únor jsme prohráli

25. 2. 2004
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Dnes je 56. výročí komunistického puče v roce 1948. Připomeňme si sliby vítězných komunistů a srovnejme je se skutečností 40 let "temna". Jak dokázali komunisté držet sliby o demokracii, podpoře podnikání, svobodě vyznání a rovnosti všech lidí bez rozdílu?

Při brouzdání Internetem člověk narazí na různé věci. Třeba na návod k výrobě atomové bomby. Na ten jsem sice nenarazil, ale na jednom z českých serverů jsem našel v diskusi něco, z čeho jde mráz po zádech víc než ze jmenovaného návodu – zvláště když si člověk uvědomí, že je 25. únor, výročí komunistického puče, komunisty ovšem optimisticky nazývaný „Vítězství pracujícího lidu“.

Zde jsou úryvky z těchto příspěvků:

Takže plačte si vážení na svém hrobě, nebyl jsem nikdy komunistou, ale ze vzdoru je budu volit. Až dostanou rozum a změní se v moderní levicovou stranu, smetou současnou politickou chátru.“

„Já mám roční příjem mnohem vyšší než ta paní a jsem rovněž pro to, aby se k veslu dostali komunisti – horší než s minulými vládami to nebude, a pokud se budou držet svého programu a zajistí růst průmyslu, podpoří zahraniční obchod (a to na libovolnou stranu) a zajistí stejné podmínky pro zahraniční subjekty, jako mají domácí podnikatelé (když již nepůjde chránit domácí trh), tak ať to udělají.“

Po přečtení výše uvedeného jsem si nahodile vzpomněl na pár věcí z doby, kdy vedoucí úloha KSČ byla zakotvena v Ústavě:

  • jak vedoucí jednoho z oddělení na mém bývalém pracovišti, předseda ZO KSČ, jehož jedinou pracovní náplní byla četba Rudého práva a denní konzumace šesti piv v nedaleké restauraci, jménem ZO KSČ hodnotil práci svazácké a odborové organizace…
  • jak důstojníka na vojenské katedře oslovil jeden ze studentů „pane majore“ a dotyčného z toho málem trefil šlak, neboť mu za 30 let jeho kariéry v lidově-demokratické armádě nikdo jinak než „soudruhu“ neřekl…
  • jak se rodiče v r. 1975 střídali 3 dny ve frontě před Mototechnou, aby si na pořadník mohli koupit Škodu 100…
  • jak by se mohlo v takových vzpomínkách pokračovat do nekonečna…

Pak jsem se znovu zadíval na jeden z příspěvků – … a pokud se budou držet svého programu a zajistí růst průmyslu, podpoří zahraniční obchod – kde už jsem podobná slova, nebo spíše komunistické sliby, viděl?

Vzpomněl jsem si – kdysi jsem někde na půdě objevil útlou brožurku „Komunisté vedou národ k šťastné socialistické budoucnosti“, jejíž převážnou část tvořil „Projev generálního tajemníka Komunistické strany Československa poslance Rudolfa Slánského 11. března 1948 v rozpravě Ústavodárného národního shromáždění o vládním prohlášení a akčním programu doplněné a rekonstruované vlády obrozené Národní fronty“.

Dovolil jsem si z tohoto dílka vybrat několik odstavců. Bylo by docela zajímavé, kdyby si autoři výše uvedených a podobných diskusních příspěvků toto přečetli a v názorech nám zde sdělili, kolik poznali do roku 1990 živnostníků a rolníků s méně než 50 hektary.

„…A jaké teprve radostné perspektivy se nám otevřou v rámci první naší pětiletky pro rozkvět našeho hospodářství, pro rozvoj naší techniky, kultury, vědy, pro uplatnění tvůrčích sil našeho lidu a pro růst jeho životní úrovně a blahobytu. Teprve nyní náš lid v plné míře ukáže svůj pracovní a tvůrčí elán. Bude ho k tomu ponoukat vědomí, že z výsledků jeho práce se již neobohacují příživníci ve velkoobchodu, exportu a importu, stavební velkopodnikatelé, kapitalističtí majitelé středních podniků. Dnes je nám otevřena cesta k šťastné budoucnosti naší země.

Naše republika nebude žádnou diktaturou, ale zůstane demokratickou zemí, zemí nové demokracie, to jest stále širší a hlubší demokracie. Na rozdíl od buržoasní, předmnichovské demokracie, která dávala všechna práva a svobody jen malé menšině kapitalistických kořistníků a příživníků, v nové lidové demokracii bude vládnout pracující lid měst a venkova, v ní bude zákonem skutečná vůle lidu, vůle dělníků, rolníků, živnostníků a pracující inteligence.

Reakcionáři straší lid lží o tom, že prý nyní je ohroženo soukromé vlastnictví rolníků, živnostníků a jiných středních vrstev. Pravdou však je, že lidově demokratický režim ústavně zajistí majetek všech pracujících lidí, tedy i majetek a půdu rolníků do 50 ha, majetek živnostníků s méně než padesáti zaměstnanci, majetek všech pracujících vrstev.

Reakcionáři straší lid tím, že prý je ohrožena svoboda náboženství a vykonávání náboženských obřadů. Ale pravý opak je pravdou. Náboženská svoboda bude v plné míře uchována a nerušený výkon náboženských obřadů bude zajištěn. Nesouhlasíme také se samovolnými zásahy do církevního školství, které se staly v jednom či dvou případech. Stejně však odsuzujeme některé pokusy reakce o zneužití kazatelen a náboženského tisku k vystoupení proti vládě a lidově demokratickému režimu a nebudeme takové činy trpět.“

Příloha

Poměry v severní a jižní Koreji před americkou agresí – ze Souboru politických map, 1950

Poměry v severní a jižní Koreji před americkou agresí (1950)

Výročí Vítězného února...

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).