Tak směnárník nabídne za EURo 17 Kč a stát by ho měl zregulovat.
Jenže:
Směnárník nikoho nenutí svá eura prodat právě jemu za takto nevýhodnou cenu! Naopak, přímo v centru Prahy jsou i směnárny s kurzem naprosto luxusním, lepším, než v bance. A jsou tam samozřejmě i pobočky bank. Takto okrást se nechá jen opravdu tupý turista.
Naopak stát, ten stát, který by prý měl zakročit, například prodává benzín, jehož nákladová cena je tak 12 Kč/litr za cenu nad 30 korun! A to ten stát ani nemusí makat u pumpy, hledat ložiska, rafinovat,přepravovat- má tento nepřiměřený zisk zcela bezpracně. A hlavně násilím potlačuje konkurenci, zakazuje nám koupit levnější benzín u konkurenční "nestátní" pumpy bez tohoto drzého příplatku.
Ano, mluvím o tom státu, který mne nutí platit na státní školství i když děti chodí do soukromých škol. Ten stát, který mne nutí platit koncesi České televize i když její průjmové pořady nesleduji. Ten, který mne nutí financovat Výskumný ústav práce, Výzkumný ústav okrasného zahradnictví, výsluhy policajtům, podpory lenochům, platy politikům, parazitům, byrokratům.
Je tedy opravdu ten vyčůraný směnárník tím největším problémem, který bychom měli prioritně řešit?? Rozhodně ne! S ním vstupují do obchodního vztahu lidí dobrovolně a bez nátlaku!
Ty asi budeš patřit k těm s tím nižším IQ, že....
Jasně píšu, v čem je rozdíl: v dobrovolnosti!
Ten směnárník se dopouští maximálně tak nečestnosti a vyčůranosti. Rozhodně ale nikoho nenutí měnit přimo u něj a už vůbec násilím nebrání tomu, aby kousek vedle někdo jiný prodával za příznivější cenu.
Naproti tomu stát je násilím vynucený monopol. Nelze si otevřít benzínovou pumpu a prodávat tam benzín bez spotřební daně a DPH tak, aby se spotřebitelé mohli svobodně rozhodnout, jestli ji platit chtějí, nebo ne. Na státní školy musím platit i když jejich služeb nevyužívám, stějně tak na ČT, atd...
V tom je přeci podstatný rozdíl.
Představte si, že by si ten směnárník najal gorily, které by bud konkurenční směnárníky s lepšími cenami zavírali do sklepa, nebo by je nutili prodávat také za 17 (a zisk by jim sebrali). Ano, pak by se choval přesně jako stát.
Je to stejné jako s provalenou podvodnou pyramidovou hrou "investora" Madoffa. Ano, uváděl své klienty v omyl, lhal jim, že investuje a přitom šlo o obyčejné letadlo. Zcela jistě je to zločinec. Ale je daleko menším zločincem, než stát, protože Madoff klienty nenutil násilím se jeho pyramidové hry účastnit, kdežto stát to se svojí pyramidovou hrou (průběžným penzijním systémem) dělá.
Přirozené a správné je, že každý svéprávný svobodný jedinec má právo si na penzi spořit dle svých možností a dle své úvahy. Pokud ho někdo nutí do konkrétního systému (nota bene tak nestabilního a nevýhodného), je to prostě zločin. Představte si, že bych si já vymyslel nějakou penzijní pyramidovou hru a nutil vás do ní přispívat pod hrozbou trestu. Bylo by to OK?
Kdežto stát/byrokrat/politik pro sebe z vybraných peněz ukradne "jen" půlku a z té druhé si zaplatí třeba ty biřice (finančák, policii), kteří to pro něj vybírají.
Madoff docela často přispíval na charitu, možná že v jeho případě šlo na sociálně potřebné větší procento peněz, než v případě státu.
Podle vás když zloděj za část ukradených peněz udělá něco relativně užitečného, už není zlodějem?
Koukněte se na definici krádeže: odebrání majetku proti vůli vlastníka.