Tohle riziko je v podstatě jen na Václaváku. Ale ne zrovna dobré kurzy jsem viděl např. u automatu na pražském letišti Ruzyně, kde např. za EURo vyplácel 21 Kč.
Ale je nutné dát za pravdu těm směnárnám, že kurzy jsou zcela jasně vyvěšené a nikdo není nucen za tyto peníze měnit. Vodítkem pro ty, kdo směnný kurz vůbec neznají je i rozdíl mezi nákupním a prodejním kurzem - z nějakého neznámého důvodu mají totiž tyto směnárny nejhorší i prodejní kurzy.
V Praze naopak mají hodně dobré kurzy např. tyto směnárny (odkaz vede na slevový kupon):
http://www.czech-exchange.cz/kupon.pdf
http://www.alfaprague.cz/kupon.pdf
http://www.eurochange.cz/vyhodne-nabidky/
To neni pravda. Jednak je ot nemravne a ve vyspelych zemich se podle toho i soudi, jednak pokud ten pracovnik jiny kurz rekne a jiny nauctuje, je to jasny podvod. Jde jen o to opatrit si svedka a pak okamzite zavolat policii.
Tento bordel musi asi z ceske kultury nejdriv vymrit, spolu s jeho nositeli.
Souhlas. Na Václaváku poctivou směnárnu nenajdeš. Kámoška si tam se mnou byla měnit libry, než jsem pročetl kurzy, tak ji odrbali. Taky po měl chtěla, abych si tam šel s účtenkou stěžovat, nemohl jsem ji vysvětlit, že naletěla.
Přitom je to tak jednoduché, stačí se podívat, zda mají na tabuli s kurzy čtyři (nebrat), či dva sloupce.
Když jsem potřeboval vyměnit, tak jsem si udělal kolečko po směnárnách přes 28. října, po ulici na Můstku jsem se vrátil na Václavák, a vždycky se tam našla směnárna s celkem výhodným kurzem, a nepamatuji se, že by tam člověk narazil na ty kurvy. Ani Na Příkopě jsem žádné podvodné směnárny nezaznamenal. Tyhle kurvy fakt najdeš jen na Václaváku.
Ale já je vůbec neobhajuji, souhlasím s tím, že jejich kurzy jsou nevýhodné (ovšem zkus si směnit CZK např. na německém letišti, tam dostaneš ceny velmi podobné).
O kurzy cizích měn se docela zajímám a tak vím, že tento nešvar se vyskytuje téměř výhradně na cestě Václavák - Na Můstku - Staromák, všude jinde (kromě hotelů) lze ve směnárnách vyměnit výhodněji, než v bankách (a na tři směnárny, které se od středového kurzu ČNB liší jen cca o 10 haléřů (při předložení vytištěného kuponu) na 1 EURu jsem dal i odkaz).
Kolem zmíněných "vydřidušských" směnáren chodím a kurzy jsou tam jasně vyvěšené, samozřejmě že jsem tam nikdy neměnil (nejsem na hlavu), tak nevím co klientům říkají, ale i turista, který kurz koruny nezná, může jejich nevýhodnost odvodit z extrémního rozdílu mezi nákupním a prodejním kurzem (z nějakého mě neznámého důvodu mají nejen nejméně výhodný nákup, ale i prodej).
Mě spíš udivuje to, že si prostě nevyberou z bankomatu. Že tady nezrealizují výdělečnou směnu je jasné snad každému trochu inteligentnímu člověku, takže prostě ATM s nějakým poplatkem (možná i bez - cizí banky nastudované nemám), jemnou kurzovou nevýhodou a šmitec.
Místo toho si jde pak "úředně stěžovat" vybaven italštinou a naprosto mizernou angličtinou, jde úředně vyjednat ztrátu několika stokorun.
Nejspíš proto, že spoustu evropských bank účtuje kurzové příplatky podobně jako u nás mBank, takže výběr z bankomatu (nebo i platba kartou) může být nevýhodný (oproti dobré směnárně, samozřejmě že ne oproti těm na Václaváku :D ).
Každopádně před příjezdem do nějaké cizí země by si měl turista zjistit jaký je kurz tamní měny, já to tak dělám vždycky když jedu někam mimo Evropu.
Na oněch kurzovních tabulích je také napsáno : "Možná úprava uvedených kurzů možná po oboustranné dohodě před transakcí".Pokud směnárník nabídne před transakcí vyšší kurz, než je ten "základní", zákazník dostává ten, na kterém se domluvili, čili ten, který byl nabídnut. Toto vše bývá pro možné reklamace nahráváno na videozáznam. Pokud by onen "provokatér", jenž zde chytračil kdesi výše v příspěvcích, transakci s nabídnutým kurzem dokončil, dostal by částku, kterou mu směnárník nabídl (ukázal na kalkulačce).
ano souhlasím se směnárníkem, jednou jsem si na Václaváku vyměnila a dostala jsem dobrý kurz po dohodě, nikdo mě nepodvedl a co mi nabídli, to mi taky dali, když někomu cpu peníze, tak se nejdřív informuji dopředu, kolik za to dostanu, takhle byste mohli diskutovat i o stánkách s občerstvením na Václaváku, kde dáte za malou colu 35 Kč a o párku v rohlíku ani nemluvím a zrovna tak, byste si mohli sednout do kavárny a nadávat na to, že jste za kafe zaplatili nehoráznou částku.
To je pěkná blbost. Riziko hrozí všude a vždy. Pokud je člověk jednoduššího charakteru. Co se týče "podvodných" směnáren, tak ty ani nijak podvodné být nemusí. Stačí když je na světě pár idio*ů a ony se uživí.Tak či tak, budemeli upřímní, tak směnárny mají všechny podmínky vysvětleny takovým způsobem, že by to i negramotný idi*t pochopil. Když by se na to ovšem aspoň podíval. Což je právě ten problém. LIdi se neinformují, nečtou a pak držkují i ve chvíli, kdy je směnárna písemně upzorní naprosto na všechno. Ani toto nečtou a ignorují. Jde o to, že pak tito "poškození" neandrtálci dělají problémy. A jakmile je jakýkoliv podnik, kde neplatí pravidlo "Zákazník, můj pán", tak je to špatně.
Na druhou stranu se podívejme jakým způsobem provozují směnárenwskou činnost banky. Mylsíte, že ty dodržují předpisy? I TŘEBA JEN NĚJAKÉ? Například KB na Václ. n. nemá ani funkční kurzovní lístek. A o tom jaké jsou tam poplatky vísotva pracovník na pokladně. Natož aby to měla každá banka vše vysvětleno na svém kurzovním lístku. Nějaké transakční formuláře, nebo něco, kde jsou veškeré podmínky směny, to už nehrozí vůbec. Dle mého názoru jde spíše o to, že někdo z ČNB dostal pár korun a pro to pošpiňuje a likviduje drobné směrárenské firmy. A to jakým podvodným způspbem to ČNB dělá je na žalobu! Njn, několik miliard co utíká bankám.. Bylo to jen otázkou času kdy "dotace" do ČNB přijde.Ale klidně špiňte malé směnárny dál. Jsou to určitě strašní gauneři a to, že je zákazník primitiv, je přeci jejich chyba.
Z pohledu zákona to samozřejmě nelegální je; ten úkon je v rozporu s dobrými mravy a tedy neplatný.
Jenže problém je v tom, že v Česku nenajdete ani policistu ani soudce, který by něco na základě dobrých mravů posuzoval. Budou vám vysvětlovat něco o svobodě a o tom, že každý má právo dobré mravy posuzovat podle sebe.
Trochu jablka s hruškami.
Dobré mravy se týkají soukromého práva, s tím nemá policie co do činění. Soudy podle dobrých mravů (pozor, jde o právnický výraz, který se nemusí shodovat s tím, co za slušné chování považuje určitý člověk, takže to o právu na posuzování dobrých mravů kýmkoli by soud jistě neřekl) rozhodují, ale někdo musí spor soudu předložit, tj. podat žalobu. Pochybuji, že by si česky neumějící krátkodobý turista kvůli oškubání ve směnárně najímal českého advokáta a staral se o spor u soudu první instance a o zcela jisté odvolání. Ke všemu by měl problém dokázat, že mu směnárník něco řekl, když to nikdo jiný neslyšel a směnárník popírá (princip soudu: důkazy musí doložit žalobce).
No, já bych se klidně přechodně (v Česku tak těch plus minus 20 let) k sekání ručiček vrátil... :) jenže bohužel se všechno odvíjí od kvality zákonů a ochoty jejich dodržování vynucovat, a to obojí je v Česku na tak tragicky nízké úrovni, že se vlastně nemůžeme divit. Jak to bylo? Kdo nekrade, není Čech, hop - hop - hop?
Mi je z takových křiváků vždycky tak nějak šoufl...
Kdyby někdo odpovědný za rozvoj cestovního ruchu najal pár studentů, kteří by před těmito "směnárnami" rozdávali příslušné informační letáky, tak by se to bohatě vyplatilo. Takhle jsem za zemi loupežníků a i já jako Čech když mám třeba při cestě na dovolenou jet přes Prahu nebo pražský letiště, tak to je zdaleka nejmíň příjemný zážitek z celé cesty - a je jedno, jestli chcete měnit peníze, dát si kafe nebo se najíst.
Přesně tak! Je jen potřeba mít účet v té ,,správné" bance. Byl jsem týden na Slovensku, z bankomatu jsem si vytáhl 100€ a jinak platil kartou. Po návratu domů jsem si udělal bilanci. Za výběr z bankomatu jsem neplatil nic a 1€ mne vyšlo na 25,30 Kč, bez jakýchkoli dalších poplatků. Kurs při platbě kartou jsem neřešil. Cestovní pojištění léčebných výloh v zahraničí - 35 Kč měsíčně. A než měnit eura zpět na koruny, je lepší s nimi zaplatit v obchoďáku.
Se směnárnou Exchange v Kaprovce možná není problém s kurzy, ale s tím, že prodávají neplatné bankovky okolních států problém je.
Konkrétně 200 HUF bankovku, která neplatí někdy od října 2009 bez problémů prodávali ještě koncem prosince 2009. Sice jde o nějakých 20 CZK ale i tak...
Bohužel jsem to teď zjišťoval a opravdu jsme měli s HUF tento problém. Nicméně jsme nastavili vnitřní postupy tak, aby se to nemohlo opakovat. Pokud doložíte výměnu (např. jméno, na které jste výměnu dělal, a přibližné období směny; ideálně samozřejmě odpočet, ale nepředpokládám, že ho ještě máte), půjde dohledat příslušný doklad a reklamaci uznat i dodatečně po tak dlouhé době, protože tohle by se stávat nemělo.
Tak směnárník nabídne za EURo 17 Kč a stát by ho měl zregulovat.
Jenže:
Směnárník nikoho nenutí svá eura prodat právě jemu za takto nevýhodnou cenu! Naopak, přímo v centru Prahy jsou i směnárny s kurzem naprosto luxusním, lepším, než v bance. A jsou tam samozřejmě i pobočky bank. Takto okrást se nechá jen opravdu tupý turista.
Naopak stát, ten stát, který by prý měl zakročit, například prodává benzín, jehož nákladová cena je tak 12 Kč/litr za cenu nad 30 korun! A to ten stát ani nemusí makat u pumpy, hledat ložiska, rafinovat,přepravovat- má tento nepřiměřený zisk zcela bezpracně. A hlavně násilím potlačuje konkurenci, zakazuje nám koupit levnější benzín u konkurenční "nestátní" pumpy bez tohoto drzého příplatku.
Ano, mluvím o tom státu, který mne nutí platit na státní školství i když děti chodí do soukromých škol. Ten stát, který mne nutí platit koncesi České televize i když její průjmové pořady nesleduji. Ten, který mne nutí financovat Výskumný ústav práce, Výzkumný ústav okrasného zahradnictví, výsluhy policajtům, podpory lenochům, platy politikům, parazitům, byrokratům.
Je tedy opravdu ten vyčůraný směnárník tím největším problémem, který bychom měli prioritně řešit?? Rozhodně ne! S ním vstupují do obchodního vztahu lidí dobrovolně a bez nátlaku!
Ty asi budeš patřit k těm s tím nižším IQ, že....
Jasně píšu, v čem je rozdíl: v dobrovolnosti!
Ten směnárník se dopouští maximálně tak nečestnosti a vyčůranosti. Rozhodně ale nikoho nenutí měnit přimo u něj a už vůbec násilím nebrání tomu, aby kousek vedle někdo jiný prodával za příznivější cenu.
Naproti tomu stát je násilím vynucený monopol. Nelze si otevřít benzínovou pumpu a prodávat tam benzín bez spotřební daně a DPH tak, aby se spotřebitelé mohli svobodně rozhodnout, jestli ji platit chtějí, nebo ne. Na státní školy musím platit i když jejich služeb nevyužívám, stějně tak na ČT, atd...
V tom je přeci podstatný rozdíl.
Představte si, že by si ten směnárník najal gorily, které by bud konkurenční směnárníky s lepšími cenami zavírali do sklepa, nebo by je nutili prodávat také za 17 (a zisk by jim sebrali). Ano, pak by se choval přesně jako stát.
Je to stejné jako s provalenou podvodnou pyramidovou hrou "investora" Madoffa. Ano, uváděl své klienty v omyl, lhal jim, že investuje a přitom šlo o obyčejné letadlo. Zcela jistě je to zločinec. Ale je daleko menším zločincem, než stát, protože Madoff klienty nenutil násilím se jeho pyramidové hry účastnit, kdežto stát to se svojí pyramidovou hrou (průběžným penzijním systémem) dělá.
Přirozené a správné je, že každý svéprávný svobodný jedinec má právo si na penzi spořit dle svých možností a dle své úvahy. Pokud ho někdo nutí do konkrétního systému (nota bene tak nestabilního a nevýhodného), je to prostě zločin. Představte si, že bych si já vymyslel nějakou penzijní pyramidovou hru a nutil vás do ní přispívat pod hrozbou trestu. Bylo by to OK?
Kdežto stát/byrokrat/politik pro sebe z vybraných peněz ukradne "jen" půlku a z té druhé si zaplatí třeba ty biřice (finančák, policii), kteří to pro něj vybírají.
Madoff docela často přispíval na charitu, možná že v jeho případě šlo na sociálně potřebné větší procento peněz, než v případě státu.
Podle vás když zloděj za část ukradených peněz udělá něco relativně užitečného, už není zlodějem?
Koukněte se na definici krádeže: odebrání majetku proti vůli vlastníka.
V České republice je takové jednání legální,
Nemám pocit, že je legální, spíš se hůř prokazuje a nikomu se do toho nechce šťourat. Přitom by bohatě stačilo udělat pár takových návštěv s cizinci a pokud například ve 3 případech ze 3 směnárna cizince obelže, dá se to brát jako záměr a pokud o podvod a ne jako jednorázový omyl zaměstnance (jak by to majitel určitě obhajoval). A udělit vysokou pokutu, v případě opakování odejmout ŽL. Všechno jde, když se chce, jenže ono by to znamenalo pracovat a to se zvláště státním úředníkům nikdy moc nechtělo.
vydělávat po desetníkách je nebaví, mimochodem stejně už žádný desetníky dvacetníky padesátníky nemáme.... zrušil bych i korunu a vše zaokrouhloval na celé pětikoruny... jedině tak budeme připraveni na euro... a cizici ? ti si musejí zvykat že u nás dostanou za svoje peníze už jen méně... a bude hůř
Pokud pracovnik nejdriv sdeli jiny kurz nez pak nauctuje, je to PODVOD, bez ohledu na to, zda je beze svedku dokazatelny.
Je potreba tam jit ve dvou, nechat si ukazat, pak smenit a pak okamzite volat policii.
V cem je problem to udelat?? Toho kretena z poza prepazky maji okamzite odvest, a po nem dalsiho, dalsiho a dalsiho, az budou z obehu vsichni.
stačí jednoduchý prováděcí předpis (viz pravomoci zákonodárce podle §3e, písmeno e,f zákona 219/1995), že kurs uvedený na kursovním lístku musí být platný pro jakékoliv směnitelné množství, a případné slevy za vyšší objem směny lze pouze uvést v separátním ceníku. jenže to by se muselo někomu chtít.
Tak jo, prováděcí předpise, kursovní lístek mám milimetrovým fontem v rohu směnárny, slevový ceník v češtině mám 10cm písmem ve výloze i uvnitř na zdi. Tvé zbytečné vyhlášce zcela vyhovuju a ojebávám si dál. Miluuju takové hloupíky jako ty, co si myslí, že regulací se dá napravit lidská hloupost a nepozornost.
gg chtěl asi říci, že nepoctiví směnárníci, taxikáři a další, co se snaží oškubat turisty, jsou příčinou , že Praha už není oblíbeným místem pro pořádání kongresů všeho druhu. A kongresová turistika je jedna z nejvýnosnějších pro hostitelský stát. Tedy ten nepoctivý směnárník svou neposctivou prací nadělá více škody, než kdyby byl nezaměstnaný.
Patriku, zdravím vás. Považuji vás za největšího znalce retailového bankovnictví, kterého znám. Máte nějaké logické vysvětlení pro to, že GE Money Bank v těchto dnech zvyšuje úročení na kdejakém svém produktu? Vždyť i ING Bank, o ostatních ani nemluvím, snižuje. Díky za názor.
Děkuji za důvěru, ale já s mými 17 účty u 5 bank a 3 záložen jsem proti Dalichovi, který má účty úplně všude v ČR plus ještě v Německu, Polsku a bůh ví, kde ještě, naprostý žabař. Takže jestli je někdo znalec, tak je to on. GE nemám, takže jejich produkty až tak neznám (i když to byla moje první banka, ještě od doby Agrobanky jsem tam měl vkladní knížku, na kterou jsem si dokonce nechával posílat výplatu - zdá se to skoro neuvěřitelné, ale byly doby, kdy jsem nejen neměl platební kartu, ale dokonce ani bankovní účet :D ), ale pokusím se popsat co vím.
GE opakuje své cca roční kolečko. Vyhlásí nový druh účtu na kterém dá akční sazbu (za předpokladu splnění nějakých podmínek - např. vlastnictví i běžného účtu, určitý minimální vklad, atd) aktuálně je to Optimal za 199 Kč měsíčně s úrokem 2,5 % p.a. (max. z 500 000 Kč), ovšem zároveň ji sníží na ostatních účtech, tak se např. od 1.10. snižuje u Genius II na 1,6 %.
Stejným kolečkem prošel před rokem Genius I. Do roka očekávám Optimal II nebo Genius III. Takže klientům se vyplatí sledovat nabídku banky a průběžně účty rušit a zakládat, banka na snížení sazby sama neupozorní (to mě nyní velmi příjemně překvapil mail od ING, která upozornila na snížení sazby ze 2 na 1,75 %).
Když vezmu v úvahu, že Axa má 2,5 % taky (vklad do 1 milionu, průměrný roční zůstatek nad 40 000 Kč) a to bez nutnosti platit za vedení účtu a navíc má nejlepší kurzy na kartě (srovnatelná je pouze karta Cetelem, ale ta není zdarma), není pro mě osobně GE nijak atraktivní.
Lepší úrokovou sazbu (účty bez výpovědní lhůty) aktuálně má Unibon (2,6 % - nemá IB, pobočky Praha a Ostrava), Metropolitní spořitelní družstvo (úrok 4 %, od 1. 10 . snižuje na 3,3 % - nemá IB, pobočky Praha a Brno) a Moravský peněžní ústav (úrok 2,1 % - má IB, ale aktuálně nepřijímá nové klienty)
Děkuji za odpověď. Začínám mít z toho takový nedobrý pocit, jestli se náhodou něco "neděje". GEMB dokonce bez varování a bez racionálního důvodu zvýšila úročení některých spořících účtů z 2% na 2,25% p.a. a navíc ta masivní reklama v TV. To mi nepřipadá v této době normální. Myslíte, že kdo uteče vyhraje? Je fond pojištění vkladů ve výši, aby byl schopen vyplatit klienty této banky? Ještě jednou díky za odpověď.
Ve fondu pojištění vkladů je nyní asi 15 miliard korun.
Objem vkladů u GE je nyní přes 100 miliard korun.
Ale takhle jednoduše nelze tuhle matematiku počítat:
1) fond si v případě problémů půjčí
2) těžko říct, jak velká část vkladů je pojištěna (kolik z vkladů by bylo v případě problémů vypláceno, tedy jaká část z těch 100 miliard spadá do limitu 50 000 EUR (resp. 100 000 EUR od Nového roku)
V pátek koukám, před firmou nějaký kravál a ona jela kolem dodávka s reklamou na GE... Před půl rokem mně nevydali kreditku (obratem mi ji dala Citi s více než trojnásobným kreditem oproti požadovanému od GE) a najednou shánějí zákazníky způsobem jako pojízdná čistírna peří? Divné...
Tak to je masakr. GE samozřejmě zavedla 2,5% u optimalu, ale tento účet je s paušálem 200 Kč měsíčně a s omezením na 500k. Jak jste si všiml, tak zvýhodněné účty pro stávající klienty mají 2,25%, a tam k žádnému navýšení nedošlo, tento úrok tam je téměř rok. Jestli vám ho zvýšili, tak jedině proto, že jste si ke spořáku pořídil běžný účet.
Při výpočtu se tedy dobereme ke ztrátě 104 Kč, ale paušál je 199 Kč, to se GE vyplatí.
Naopak si zaslouží pochvalu v tom, že zvýhodňuje stávající klienty, jako jedna z mála bank. Já bych neplašil, osobně mám větší strach o mBank
Koukam, ze vetsina zde by si prala rizene hospodarstvi s pevnymi cenami, to jestli je cena premrstena ci nikoli ma jedine mozne meritko a tim je svobodne rozhodnuti jednotlivce na smenu pristoupit ci nikoli.
Samorejme, ze urednictvo cele evropy se snazi z nas delat tupe ovecky neschopne tohoto rozhodnuti aby obhajili svoji cinnost, pokud na toto pristoupime je to cesta do povestnych pekel.
Mimochodem mate potuchy jak premrstene ceny a tedy zisky poskytujete obchodnikum v jinych oblastech (obleceni, restaurace atd.) take by meli byt vsichni popotahovani za poruseni dobrych mravu??
Mnozí zde kritizovali, že je nemorální být zaměstnán v takové firmě. A na věci se tak podílet, byť o ničem takový zaměstnanec nerozhoduje.
Jestli se vám zdá nemorální takové jednání, tak bych si rád přečetl váš komentář k takovému jednání, v kontextu současného a chystaného zákoníku práce.
Dnes, pokud vím, pokud člověk (opakovaně?) odmítne toto zaměstnání, příjde nejen o podporu, ale musí si i sám platit sociální a zdravotní.
Podle chystaného zákoníku práce, k výše uvedenému přibude novinka: člověk, který se na takovém jednání odmítne účastnit a podá výpověď, přijde o podporu, bude si sám platit sociální a zdravotní.
Tvá poznámka je úplně "mimo".
Ono s novým zákoníkem páce bude úplně lhostejné, zda tuto práci odmítne hned, a do práce nenastoupí, nebo ve tříměsíční zkušební lhůtě, v prodlužovaném vztahu na dobu určitou, nebo v pracovním poměru na dobu neurčitou. Výsledek bude pokaždé stejný: bude vyškrtnut z pracáku, se všemi důsledky.
(A mimochodem, k příspěvku výše. Zdravotní odvody si také bude muset platit ze svého. Co si nebude muset platit, a s čím si to zřejmě autor příspěvku spletl, je nemocenská.)
Pokud jde o tento typ zlodějny (dá se to nazvat jinak?), tak se nejdná jen o směnárny. Vezměte např. obchody Billa (třeba Na Florenci) - tam mají u pokladen vylepeno "1 EUR = 20 Kč" ... Je-li z nějakého důvodu cizinec nucen nakoupit (a zrovna v Bille :-( , tak se krádeži za bílého dne neubrání. Jistě - není to masová záležitost, ale jeden z dalších kamínků, vypovídajících o tomto (našem) Zlodějstánu...
Starý problém, jestli je lepší nabídnout službu za vysokou cenu (nevýhodný kurz) nebo vůbec. Nikdo nenutí cizince v Bille za nabízený kurz nakupovat, může nakoupit jinde, směnit si EUR v dobré směnárně, nebo zaplatit kartou. Jsou tedy snad lepší malí obchodníci, kteří EUR nepřijímají vůbec?
Když se vrátím ke směnárnám, tak třeba v článku zmíněná Exchange částky pod 150 EUR nemění vůbec, je tedy lepší?
oškubávání turistů je aplikováno ve všech atraktivních lokalitách po celém světě.
při směně na náměstí San Marco v Benátkách před cca 14dny mi byl nabídnut místní směnárnou kurz 33Kč/1€, a to teprve poté co jsem jim dal bankovku a doklad totožnosti, dopředu mi kurz říct nechtěli (na vývěsce měli jen hlavní svět. měny).
V této směnárně jsem byl i před dvěma lety a už tehdy (kurz Kč měli vyvěšen + nápis polatky 0,-) mi zkoušeli dát podstatně méně než by měli dle vývěsek.
Za úplně normální, obvyklý a očekávaný kurz mi vyměnili v jiné směnárně v přístavu.
Já to řeším většinou tak, že si beru velmi malé bankovky (1 USD a 5 EUR) a měním takové částky, kde si mohu kurz ověřit z hlavy. Místo dotazu "kolik mi dáte za 1 EUR/USD pokládám dotaz "kolik dostanu za 10 EUR/USD" a částku si při vyplácení ihned přepočítám. Pomalu se učím platit kartou (bohužel donedávna nebyla na našem trhu karta s rozumnými kurzy) i když tam, kde se obvykle vyskytuji, karty zas tak často neberou - např. na mé dovolené v květnu minulého roku v Dominikánské republice, jsem by v nějaké zapadlé vísce, kde platby kartou brali jen na jednom místě a to ještě s poplatkem 10 % :(. Dalším řešením je platit přímo v EUR/USD, někdy jde tak uhádat lepší cenu než v domácí měně :D - proto ty 1 USD a 5 EUR bankovky :D
Téměř všude, jen na to musí jít člověk jinak. Když přijdeš do směnárny, že chceš 200 EUR a pak jestli nemají drobnější, tak ti odpoví, že nemají :). Musíš říct - máte 5 eurovky? Tak si vezmu všechny co máte :D. Někdy jich mají dvacet, někdy padesát, někdy sto,... . Většinou mi stačí týden před dovolenou se stavit cestou z práce u pár dobrých směnáren a mám jich víc než dost. Na poslední dovolenou jsem vezl 400 jednodolarovek a asi 30 pětieurovek :D
Eurové mince většinou seženu v malé směnárničce na Jungmannově náměstí (mají je vystavené přímo za pultem).
Jinak téměř každá banka umožňuje objednat libovolné bankovky, stačí tak dva, tři dny předem. Kdysi dávno mi to nabízeli v Živnostenské bance (nakonec jsem nevyužil, protože ve směnárnách jsem sehnal výhodněji) a prý když si řeknu 3 dny předem, tak mi seženou jakékoliv množství jakýchkoliv bankovek u nich prodávané měny.
Malé bankovky mají několik výhod:
1) nulové riziko padělků - paní z baráku se podařilo koupit falešnou 100 USD bankovku i v pobočce ČSOB v Praze Na Příkopech
2) je možné přímo platit i tam, kde se nejedná o národní měnu. Zvláště v zemích, které nemají volně směnitelnou měnu jde takto získat výhodnější cenu a lépe smlouvat (těžko se budu s bankovkou v hodnotě několik desítek USD domáhat nějakého vracení)
3) je třeba něco pro pokojskou, na spropitné, atd
Nevýhodu vidím pouze jednu - větší fyzický objem, ale to mi nevadí.
Billa a dalsi obchodnici s podobnymi kurzy nejsou smenarny. Oni jen neco prodavaji a s pripadnou smenarenskou cinnosti maji potom dalsi naklady. Presto jako sluzbu zakaznikum navic nabizeji moznost v pripade zajmu/potreby zaplatit EUR nebo nekteri treba i USD. Jenze s tim maji pak samozrejme mnohem vic prace. Navic nejsou zarizeni na to, aby kazdou chvili menili kurz. Tak si tam proste nechavaj celkem velkou rezervu, aby na tom netratili, meli z toho i nejaky zisk a nemeli s tim zas tolik prace, jako kdyby kurz museli stanovovat kazdy den.
Je to jen sluzba navic, kterou rozhodne neni nikdo nucenej vyuzivat. Ale nekomu se muze nekdy hodit. Ve Svycarsku se da taky celkem casto platit eury, coz jsem treba pri kratke (jednodenni) navsteve vyuzil. Nevim, jak moc to bylo nevyhodne, nicmene jsem ocenil, ze jsem nemusel v nedeli hledat smenarnu a mohl si pohodlne koupit nejaky suvenyr ci pohled. A mimochodem u techto obchodniku jsem kurzy ani nikde nevidel narozdil od zminovane Billy, kde to je u kasy celkem dobre videt.
Zkratka: kazdemu soudnemu cloveku je jasne, ze v normalnim krame ty kurzy jsou nevyhodne, ale jsou situace, kdy tuto moznost oceni.
Pokud vím, tak nabízeli cizincům lepší kurz, než byl oficiální turistický a běžným občanům zase prodávali, když jim nechtěl prodat stát vůbec nic. Čím okrádali bylo to, že neplatili daně, ovšem to jim stát ani neumožnil.
Když vynechám směnárny na trase Václavák - Na Můstku - Staromák a letiště, tak nabízejí lepší kurzy než banky a někdy opravdu o hodně. Kdo tak nakonec okrádá? Že by spíše ty banky?
A proč vynecháváte právě ony směnárny na nejzatíženější turistické trase? Copak nestačí, že v manuálech pro zahraniční turisty je množství varování ohledně zlodějských taxikářů, band kapesních zlodějů na řadě tratí MHD, před nebezpečím loupežných přepadení v kdejakém pražském zákoutí? Skutečně je nutné, aby si stát s již tak nevalnou pověstí vysloužil zařazení dalšího problému do těchto zahraničních manuálů, a to varování před státem trpěnou, tedy legální zlodějinou, v samém centru Prahy?
Tak problém je maximálně ve špatné informaci od zaměstnance, to se dá řešit stížností nebo kontrolou ČOI.
Jinak si myslím, že je to NAPROSTO OK. Ceny jsou uvedené na tabuli a dokonce dvojjazyčně! Myslím, že angličtina je dostatečně mezinárodní jazyk... A pro přečtení jedné věty, že do výše x hodnoty je kurz takový nebo makový stačí angličtina úrovně páté třídy ZŠ.
Jestli někdo hovoří pouze jedním svým jazykem jako byly zmiňované holandština, albánština a podobně, tak si musí sehnat tlumočníka a nebo má smolíka pacholíka. Navíc tito lidi si ani nemohou stěžovat na špatné informace od zaměstnance, protože jak by jim je asi poskytnul, když neumí albánsky nebo holandsky?
Myslím, že informace v angličtině stačí absolutně pro všechny - já jsem v zahraničí nikde neviděl ve směnárnách a obchodech české nápisy... A do konfilktu s cenou jsem se dostal třeba v Řecku a tam neměli ani tu angličtinu. Vše jen v řečtině a obsluha hovořila pouze řecky. Jenže protože nejsem absolutní idiot, tak to chápu! Není poviností někoho se přizpůsobovat cizincům, ale cizinec by se měl přizpůsobit zemi kam jede.
Zkuste si v Číně začít vyřvávat o "zas*aných komunistech" - ihned Vám to vysvětlí a že je to u nás legální je vůbec nezajímá - normálně dostanete klidně i kulku do týla a náklady dají uhradit vaší rodině.
To jenom čeští ohnohřbeti mají neustále potřebu se přizpůsobovat a plazit se před celým světem.
Jezdim casto do Prahy a jsem zdesena kdyz vidim ty kurzy smenaren, divim se ze doposud nikdo proti tomu nic nepodnikl. Jak je mozne ze Ex-Chance muze byt slusna a jini jsou takovy zlodeji, jinac se to neda nazvat. Mimo jine - podivejte se do Rozvadova, tam pred mesicem menili me svycaske kamaradce 1 CHF za 14 Kc. Ha-Ha.
Není třeba házet všechny do jednoho pytle. Jak už jsem psal výše, problém se týká téměř výhradně směnáren na trase Václavák - Na Můstku - Staromák a vlastně jen dvou značek - Chequepoint a Interchange. Ostatní směnárny mají kurzy lepší než banky. A je to jen pár kroků od zmíněné trasy:
Alfaprague - OC Paladium a pasáž mezi Ovocným Trhem a ulicí Na Příkopě
Czech exchange - pasáž vedle OD Kotva
Eurochange - Opletalova
Dále jsou to směnárny v ulici Politických vězňů nebo na Jungmanově náměstí a nebo třeba i ve "slavné" Perlovce. Dokonce i v ulici Na Můstku je taková malá zastrčená směnárnička, která má dobré kurzy. A takových je spoustu a kurzy mají často lepší i než zmíněná Exchange.
A na hraničních přechodech se dají výhodně (především koupě EUR za CZK) směnit peníze u Vietnamců co prodávají trpaslíky a další hodnoté věci :). Prostě mi to připadá jak dělání komára z velblouda.
Hlavne ze nedavno nejaky ministr vymyslel nove hodnoceni hotelu...misto abyc se zajimalo tyhle nesvary vcetne prazskych taxikaru..no nic, CR je porad absurdistan. Ale reseni si myslim je velmi jednoduche- zakonem bych naridil, ze na smenarenske tabuli musi byt uvedeny oficialni stredovy kurz CNB...
Co je na tom za kradez? U vetnamcu na ruzku taky mate krabicove trvanlive mliko za 25 Kc a v Kauflandu jenom za 11 Kc a v akci za 9 Kc. A to co koupite v globusu v elektru koupite na internetu nekdy o polovinu levneji.
--
Co je divneho na tom ze deset obchodu ma deset ruznych cen?
Tedy zajímalo by mě, kde autor přišel na jednoznačné tvrzení, že podobné praktiky jsou legální. To je naprosto zcestné. Právní řád má v tomto ohledu instrumentů hned několik - nekalá soutěž dle Obch. zákoníku, s tím související trestný čin nekalosoutěžního jednání podle TrZ a v neposlední řadě také správněprávní předpisy na ochranu spotřebitele, při jejichž porušení hrozí jednajícímu nemalé pokuty a další sankce.
Výroky o legalitě určitých jednání ponechte prosím právníkům...