V článku není uvedena karta "Mastercard Virtual" od Banky CREDITAS, kterou běžně používám jako jednu z "podkladových" při platbách mobilem s GPay, a která je stále v nabídce banky. Viz https://www.creditas.cz/platebni-karty/#typy-karet
Podle mě smysl virtuálních karet (s pevným číslem karty) už dávno zemřel. EU nás v tomto ohledu chrání celkem slušně - povinné 3D secure, hodně slušná ochrana při fraudu atd. Banky to nerady říkají nahlas ale pokud vám někdo sebere peníze bez autorizace (PIN, 3D secure, ..) tak vám musejí naprostou většinu peněz vrátit. Takže nějaké hrátky na bezpečnost s virtuální kartou jsou dnes už úplně zbytečné.
tak nevim, ale u většině plateb co online provádim se žádné další ověření přes 3D secure nekoná. A furt je lepší, když mi přijde notifikace na zamítnutou platbu z již neplatné karty a dál nemusim nic řešit, než abych případný podvod musel aktivně vyhledávat a řešit. Pro sebe považuju jednorázové karty za přínos
To si nerozumíme. Je zásadní rozdíl mezi VIRTUÁLNÍ kartou a JEDNORÁZOVOU kartou. To co píši platí pro virtuální karty se stále stejným číslem a bezp. kódem. Taková karta už dneska podle mě nemá význam.
Např. ČS se zdá že má jednorázové karty, naopak KB má virtuální ale stabilní kartu. To už celkem postrádá smysl..
rozdíl chápu, akorát jsem přehlédl že hovoříte o trvalých, ona i ta jednorázová je defakto jen virtuální.
jinak pokud chce člověk předcházet problémům (jako fakt se mi nechce řešit reklamace, když se tomu můžu vyhnout) a nechce se mu pořád šíbovat limitama, tak může mít smysl dvě karty, jednu pro fyzické platby s nulovým limitem na internet kterou má v peněžence a druhou jen pro internetové platby, která zůstane doma a pak ta na internet nemusí být fyzická.
Banky to nerady říkají nahlas ale pokud vám někdo sebere peníze bez autorizace (PIN, 3D secure, ..) tak vám musejí naprostou většinu peněz vrátit.
Takže nějaké hrátky na bezpečnost s virtuální kartou jsou dnes už úplně zbytečné.
To samé platí pro různá pojištění karet - banky se snaží klienta přimět, aby si za svoje peníze pojistil jejich riziko :).
Mě by zajímalo, který z uvedených subjektů jak v článku tak v diskuzi, umožňuje flexibilní rušení a zakládání virtuálních karet zdarma.
Tedy tak, jako to jde u Revolutu. Ten však tuto variantu nedávno zpoplatnil.
A nemyslím jednorázovou virtuálku, ta má také své nevýhody - např. nelze na ni refundovat, protože se ihned zneplatní.
12. 11. 2020, 21:34 editováno autorem komentáře
Žádný.
U ČS virtuálka platí 60 minut, poté se zneplatní.
U Creditas, KB, Twista platí po dobu platnosti karty, lze ji blokovat jen dočasně, nebo trvale.
Revolut to má nejvychytanější.
Podobné jako Revolut to měl Cetelem, následně Hello bank!, ale zrušili ji. Jejich virtuálka měla stejné číslo, ale měnilo se datum platnosti a CVC kód.
Nemáte pravdu,
dělal jsem si průzkum už asi druhý den právě na téma virtuálních karet. Jediný kdo nabízí vytváření a rušení virtuálních karet dle potřeby je Česká Spořitelna. A ta nabízí dnes dokonce 2 typy virtuálních karet. Jeden o kterém mluvíte tzv jednorázové virtuální karty v rámci aplikace Poketka které jsou omezené pouze na jednu platební operaci a druhý typ v rámci jejich internet banking aplikace George kde si můžete vytvořit trvalou virtuální kartu. Tu si můžete podle potřeby zrušit a následně vytvořit novou tzn. životnost si řídíte Vy. Pak je ještě rozdíl v tom jaký typ účtu máte pokud "Standard" tak můžete mít v jednom okamžiku pouze jednu trvalou virtuální kartu a pokud Máte účet "Moje Zdraví" tak jich můžete mít zaráz kolik chcete.
18. 12. 2020, 17:37 editováno autorem komentáře