Myslím si, že hlavní rozdíl mezi OSVČ a zaměstnancem je v tom, že OSVČ resp. živnostník či podnikatel je zaplacen za hodnotu odvedené práce, kdežto zaměstnanec za čas (pracovní dobu), po kterou je k dispozici zaměstnavateli a v této doně případně vykonává nějakou práci, která je mu zadána. Také se stává, že po jistou dobu nedělá nic, pokud zrovna nejsou zakázky, ale odměnu (mzdu) dostane, kdežto OSVČ když nemá zakázku nedostane nic.
Dále výdajové paušály 60% jsou skutečně absurdní. Kdysy byly 30%, pak 25% (což bylo asi tak přiměřené), potom v době vlády soc.dem. Jiřího Paroubka byly navýšeny na 50%, později na 60%.
I OSVČ může být placený za čas, aniž by v tu chvíli vykonal jakoukoli práci. Záleží na charakteru práce a vztahu, na okolnostech, dohodě... Řekněme fotograf na volné noze bude domluven s klientem, že v době od-do bude k dispozici na telefonu připraven okamžitě přijet nafotit nějakou akci (vykecávání politika, narození dítěte, cvrnkání kuliček) a na tuto dobu si nesjedná nic jiného. Za to dostane odměnu (zaplacený vyhrazený čas) a pak další odměnu za samotnou práci (focení), pokud k tomu dojde.
Dále také existují smlouvy postavené na paušálech a pravidelných platbách (odklízení sněhu bude za xx tisíc ročně bez ohledu na to, jaká zima bude a kolik výjezdů OSVČ bude mít), přesto ani zde to nebude pracovní vztah.
Takže na tohle rozlišení bych nespoléhal.
Celý problém je nakonec v tom, že je neskutečně ochranářský zákoník práce a velmi vysoké zaměstnanecké daně. To prostě nemůže dlouhodobě fungovat a vždy se budou hledat cesty, jak to obejít. Když to nebude švarc systém, tak prostě další firmy zmizí do šedé zóny - dnes je až příliš běžné třeba v hospodách, že lidé dostávají výplatu pár korun a zbytek je na ruku. Tam to umožňuje spousta peněz v hotovosti, které nikdy neprojdou účetnictvím. Ale i když se v účetnictví peníze objeví, pořád existuje spousta více či méně legálních cestiček, jak je vytáhnout s minimálním zdaněním. Švarc systém je v tomto ohledu nejmenší problém.