Ten článek je ale šíleně tendenčně napsaný. V našem paneláku mají všichni kombinaci D02d 1x20A jistič (a hádám, že cele desetitisícové sídliště na tom bude přesně stejně), který autor v tabulkách pro jistotu vůbec neuvádí. Naopak spotřeby dává do tabulky zcela směšné. Dvojčlenná domácnost, vaříme na plynu a spotřeba je za poslední rok 3200 kWh. Podle průzkumu v okolí to je spíše průměr, rozhodně žádný extrém.
U nás v paneláku (80 bytů) mu většina lidí od 1x16 do 1x25A. Žádné třífázové tam nejsou vůbec.
Já osobně mam domácnost 2,5 lidí, vaříme a pečeme na elektrice, plyn odpojený, 2+1 byt, jistič 1x25A, spotřeba 1300kWh za rok, ohřev vody a topení z teplárny..
Vašich 3200kWh se mi na dva lidi zdá dost, když vaříte na plynu..pokud tedy nemáte elektrický ohřev vody nebo topení.
Co mám vypozorované, tak u paneláků, ale i starých cihlových činžáků, standard je 1x25A kde není vaření na plynu, nebo 3x25A kde je vaření na plynu.
A to se dnes bude těžko měnit (přecházet od plynu k elektrice na vaření), protože to jsou společné prostory, vedení, rozváděče, a na to je potřeba souhlas majitelů. Někde všech, někde různě velké většiny. Takže tento stav je nadlouho zakonzervován.
32 MWh musí být omyl, nebo topení + chlazení. Na to se nedostane ani s ohřevem vody.
V paneláku není na 3 místnosti většinou třeba 3f. Za tebe vše vyřeší firmy v kolonce "služby byt" Čerpadla na 3f jednou z teplárenského na vodu vodohospodáři apod... A na tu televizi a podobně ti 1f stačí. Rozfázování je vyřešeno ve stupačce. Například byt co jsem měl byl malý 2KK a přitom měl 3f jistič kvůli kuchyni. Přitom velké byty mají 1f (mají v kuchyni okno tudíž mají povolený plyn na vaření) Komunista to tak kdysi vymyslel. To že se dnes "bastlí" sporáky na 1f je věc jiná.
U nás 216 bytů v areálu a všichni máme 3x25A a stejně tak tomu je v celé čtvrti, kde pokud si dobře pamatuji je 14 tisíc bytů plus hromada nové výstavby za posledních 15 let, není tu nikde zaveden plyn, 12 ti patrové mají bojlery tzn ty to tolik bolet nebude, 4 a 6 patrové mají ovšem vždy soukromé teplárny, těch je většina a ty na elektrice technicky jen vaří a tudíž spotřeby jsou dost nízké.
Nevím jak na tom jsou jiné části Prahy, hodně bytů ten plyn má, náš areál je z roku 92" ale vesměs vídám jen třífázové elektrické sporáky pokud se podívám někam do paneláků, takže zrovna v Praze to bude lidi bolet hodně.
Kam tu elektřinu dáváte?
Jedno místo které platím má prakticky stejné parametry (panelák, 1x20A, D02d, dvoučlenná domácnost) a roční spotřeba tam je poloviční (skoro přesně).
A to jsem zažil reakce, že to je docela hodně, taky se tam podle mě elektřinou nijak zvlášť nešetří (elektrická trouba, nijak zvlášť úsporná lednička, svítí se kombinací halogenových a klasických zakázaných žárovek).
Docela by mě zajímalo, který spotřebič(e) nebo způsob jejich používání dělá tak velký rozdíl.
Jsme čtyři ve 2+1, panelák, vaříme na plynu, běžná domácnost, kombinovaný sporák, mikrovlnka, 2 PC, 2 TV, vysavač 1600 W, topení a teplá voda dálkově, spotřeba cca 4500 kWh. Těm, co se diví, doporučuji hodit si automatickou pračku přes měřič spotřeby. To je takový méně nápadný žrout energie. Kvůli výpadkům při výjimečném souběhu trouba+pračka+vysavač nebo mikrovlnka jsme přešli z 1x25A na 3x16A a je to bez problému. Nové tarify se mne nejvíce dotknou na chalupě, kde je jistič 3x25A, a neušetřím, ani kdybych šel na nesmyslných 3x10A. Nanejvýš můžu jít na 3x16A, ale ta úspora mi za to vyřizování snad ani nestojí... Podle nových tarifů si tam při stávajícím stavu připlatím okolo 5000,- Kč, což mne nemálo štve...