Spočítejte si...

Zavřít

Názory k článku
Velký jističový podfuk

ivoš
ivoš (neregistrovaný) ---.brnonet.cz
10. 2. 2016 6:33 Nový

v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

proč se pan autor neobtěžoval udělat tabulku kompletní a nabízí pouze třífázové jističe?
Když jsem si to počítal, tak za elektřinu po "revoluci" zaplatím cca o 2500 Kč méně, takže spokojenost :)
Mohl by, prosím, autor udělat nějakou hlubší analýzu - kolik odběratelů zaplatí víc, kolik míň a pak to zkusit porovnat? Docela by mne zajímalo, jaká by byla bilance, když je nám tvrzeno, že nás stát chce zase zdanit víc...
Toto číslo by bylo relevantní, než plácat do vzduchu, že naše socialistická vláda zase vymýšlí další formu zdanění (jako by nevymysleli a nezavedli už dost jiných způsobů)...
Děkuji mnohokrát

L.
L. (neregistrovaný) 91.219.246.---
10. 2. 2016 7:42 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Kdyby jenom jističe. I spotřeby jsou "z neznámého důvodu" uvedené od silně podprůměrné po lehce podprůměrnou. Výsledky pro průměrné a nadprůměrné spotřeby v tabulkách vůbec uvedeny nejsou.

Průměrné spotřeby viz tady: http://dodavatelektriny.cz/uzitecne-informace/jak-odhadnout-spotrebu-elektriny nebo jděte na nějaký vyhledávač dodavatelů a zadejte do něj typ místa a počet osob a uvidíte, jakou spotřebu vám bude počítat.

Masturbátor
Masturbátor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
10. 2. 2016 11:40 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

To spíše oni mají spotřeby nadprůměrné, uvědomte si že máme rok 2016, za posledních 10 let se kuli hypotékovému boomu nakupovalo, stavělo, rekontruovalo, spotřeba šla razantne dolů a ti kdo mají dnes vysokou spotřebu mají většinou hodně staré spotřebiče.

Neznám nikoho, kdo by neměl kompletní elektro dávno po rekonstrukci...

L.
L. (neregistrovaný) 193.165.169.---
10. 2. 2016 12:43 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Jasně, lidi co se spotřebou elektřiny zabývají nevědí, že se mění spotřebiče za úspornější. Nějaký lepší argument by tam nebyl?

Jinak, rekonstrukcí elektro rozvodů toho moc neušetříte.

A co se týče nových spotřebičů, tak často papírově sice spotřeba klesne, ale v reálu je to stejné jako s emisemi Volkswagenu...

Masturbátor
Masturbátor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
10. 2. 2016 13:01 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Lidi co se zabývají čím? Myslíte ten "MFA" web, kde jsou s největší pravděpodobností články od nějakého copywritera?

Spotřebiče žerou méně kuli technologii která se vyvíjí, auta jsou dávno na svém pomysleném vrcholu a nezbývá nic jiného, než podvádět.

Zatím co 100 jednotek výkonu stálo před dvěma lety 100 jednotek příkonu, dnes například stejných 100 jednotek výkonu stojí 50 jednotek příkonu, protože se zvýšila účinnost elektroniky.

Takové indukční sporáky nešetří příkon, ty šetří dobu po kterou běží, tedy celkovou energii na vaření. Elektronika díky miniaturizaci zase šetří příkon při zachování stejného výkonu, ledničky pracují efektivněji, pračky umí lépe regulovat motory, klimatizace taky již nejedou na 100% ale umí regulovat příkon. Vysavače mají větší příkon, ale tím, že více sajou člověk nešmudlá pokoj celý den a tím vlastně ušetří.

Když člověk dělá reko, tak se tím rozumí že byt uvede do stavu nového a moderního, takové ty sociální reko, kdy si někdo vymaluje a vymění hlínu za měš a nechá si spotřebiče a zařízení co přesluhuje, tomu se kompletní rekonstrukce říkat příliš nedá.

Behemot
Behemot (neregistrovaný) 77.87.242.---
10. 2. 2016 21:24 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Blábolíte úplný kraviny.

Indukce zase tak razantní úspory nemaj, hlavně ty levný, jsou to spínaný zdroje, takže mají vnitřní ztráty cca 10-20 %. Navíc to ale strašným způsobem stále a pořád odchází, asi jako spotřebiče A+++++++++ co stojí desetitisíce a životnost 00hovno. A další náklady (nádoby atd.). Sklokeramika je sice o něco horší, ale stále v celkové uživatelské přívětivosti lepší.

Světla sice můžou udělat dost, ale zase, víc to stojí a v celkovým nákladu je to většinou dost malá položka, tak 100-200 kWh ročně.

Výkoný vysavače nám uhnije zakázala, pán zapomněl?

Klimatizace regulují výkon termostatem roky a další úspory už jsou také poměrně malé. Nejste proboha v 50. letech, dneska se už účinnost zázračně nezlepší ze dne na den o desítky procent, tam už dávno jsme, dneska se s velkou slávou něco zlepší o procenta. Světlou výjimkou jsou LED, ale to taky nevyhovuje každýmu.

Ten závěr o 50 jednotkách příkonu na 100 výkonu ukazuje, že jste úplnej fyzikální anafabet, protože perpetuum mobile ještě stále odporuje druhému termodynamickému zákonu. Optickou výjimkou je tepelné čerpadlo, které ale stále energii nevyrábí z ničeho, jen ji bere odjinud, kde se za ni neplatí. Zatím :D

Masturbátor
Masturbátor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
10. 2. 2016 22:48 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Klimatizace se dnes dělají invertorové, sami ji máme v RD a měnili jsme jí po 12 ti letech za původní "klasickou" spotřeba šla o cca 3/5 dolů.

A+++ ledničku máme asi tři roky, žije, šetří.

A++ pračku máme asi 5 let, žije, šetří.

Indukční desku máme letos 6 rokem, funguje, šetří. Nic spešl jsme kupovat nemuseli, všechny hrnce fungují protože nádobí jsme měli kvalitní už když jsme vařili na plynu který v RD máme v dolním patře.

Vysavač máme asi 7 let 2,5Kw, funguje není důvod měnit.

V bytě mám všechno nové tak brzo soudit, ale třeba vysavač tu mám 2Kw asi 5 let a funguje, LED TV jsem měl od roku 2009 prodal jsem plně funkční a už rok funguje u nového majitele.

Všude máme LED, nakupuji je přímo u výrobců v Číně (okolo 60kč/10W COB), životnost je dle kusu 2-4 roky, návratnost okolo roku.

Dle toho co píšete mám pocit, že kupujete vyloženě wanna be produkty, ona kvalita totiž něco stojí. Za celou dobu jsem nemusel řešit reklamaci ničeho v domácnosti krom digestoře, kde se rozbilo hned při vybalení tlačítko.

A takový příklad k tomu perpetum mobile, loni jsem dělal po 5ti letech výměnu HW PC, kupuji většinou vyšší střední třídu výkonu abych pár let vydržel, spotřeba šla dolů o 40%, výkon o 70% nahorů (AMD -> i7), největší rozdíl spotřeby byl na straně GTX 980, to máte ten váš pokrok. Ano samozřejmě takovéhle rozdíly u bílé techniky moc nejsou, ale zrovna rozdíl mezi ledničku A z Tesca co kupují sociálně slabí a A++++ je celkem markantní, ano lednička stojí 30 tisíc ale tomu často odpovídá i kvalita.

Vyjmenovat by se toho dalo nespočet, samozřejmě nedá se říct že by se tím nákupem "nejlepších" spotřebičů něco v konečném součtu ušetřilo, furt je dražší jak koupit místo pračky za 22 tis nějakou nekvalitu za 5 tisíc furt asi nespotřebuje tolik elektriky jako kolik stála ta lepší, jenže ne každý chce mít doma hnusné, mnohdy nevýkonné spotřebiče co jsou třeba hlučné apod proč bychom ale my, co jsme si nakoupili úsporné spotřebiče měli doplácet na imaginární rezervovaný výkon? Velmi pochybuji, že součet jističů naší ulice odpovídá pojistkám u trafostanice.

Náš dům má při 273m2 roční spotřebu 1600 kWh (dva lidi, dvě neoddělené bytové jednotky, klimatizace se ale moc nepoužívá, protože horní část domu je obydlení jen asi týden v roce) v bytě mám roční spotřebu okolo 1MW taky asi silně podprůměrné co? Oni ty kvalitní spotřebiče jsou prostě znát.

REMET
REMET (neregistrovaný) 2a00:1268:10:----:----:----:----:----
11. 2. 2016 12:02 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Ono je porovnani celkove spotreby nesmyslne, jelikoz nekdo ma 1 TV, nekdo zadnou, nekdo jich ma 5. Stejne tak pocitace a tak podobne. Kuprikladu ja mam spotrebu domu kolem 6300kWh rocne a veru nemam vsechny spotrebice v kategorii G. Takze mozna mate ctvrtinovou spotrebu (byt se mi to zda neuveritelne), ale proste mate asi mene spustenych spotrebicu.

Masturbátor
Masturbátor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
11. 2. 2016 13:10 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Podstatné je to kolik uživatelů dané věci používá. Jeden normální člověk se nekouká na dvě a více televize zároveň a k tomu nesedí u PC, stejně tak nevaří ve dvou kuchyních.

Já si neumím představit co konkretně bych doma musel dělat, aby tam ve dvou lidech, týden v roce ve třech až čtyřech spotřeboval 6,5MW, když vezmu, že TV jim jede prakticky non stop, perou jednou týdně, počítače při spotřebě okolo 80W resp spíše méně, cca 90W je moje i7 + 27" LED IPS + 2.1 (plný výkon se málo kdy využívá, tohle je průměrná "aktuální" spotřeba dle měřiče celého stolu v zásuvce při zapnutém stavu) a taky je to to co u mě v bytě žere vlastně polovinu celkové spotřeby, lednička je okolo 150kWh, pc 500kWh a zbytek do cca 1MW co mám v bytě je vaření, svícení, praní, sušení, kdybych z bytu nevyhodil televizi tak možná pár kWh ještě ta, ale plně mi jí supluje PC, pač tam stejně dávají totální h*vno :)

Spotřeba tedy roste s počtem uživatelů, hodně asi udělají děti co nemají nic lepšího na práci, než hrát na PC hry, za mě se chodilo ven, když bych si na svém PC něco zahrál tak se dostanu snadno přes 350W, u starší AMD sestavy to bylo i +500W a kdybych to dělal často, tak se to razantně podepíše na spotřebě, ale vzhledem k tomu, že mě PC živí, tak mám lepší věci na práci jak hrát hry a u činnosti kterou provozuji není ani tolik výpočetní výkon potřeba, tudíž PC jede dost úsporně.

Je na to potřeba koukat tak, že člověk potřebuje takový jistič, aby případně mohl mít puštěné vše co doma má, tedy pokud přijde návštěva, nebo více lidí dělá více činností zároveň a je to tedy krajně neetické pokutovat lidi za to, že plně nevyužívají svojí domácnost.

Ten nesmysl s rezervovaným výkonem je sice pěkná pohádka, ale totálně mimo. Náklady na síť by se měli platit podle spotřebované elektřiny a to říkám, jako člověk s §6 a maturitou z oboru.
Každý rok by se tyhle poplatky měli rozpočítat dle skutečných nákladů v minulém roce na 1MWh předpokládaného odběru v dalším roce, protože to co je navrhované znamená to, že si spousta lidí raději koupí méně úsporné spotřebiče protože to v konečném výsledku prostě vyjde výrazně levněji a ani firmy nebudou motivovány k tomu aby šetřili, protože jím dopravu elektřiny uhradí domácnosti které což ví každý prostě to co můžou dle jističe nikdy neodeberou, ani se s tím nepočítá, zatím co výroby to většinou odeberou vcelku snadno.

ass
ass (neregistrovaný) 160.44.230.---
15. 2. 2016 17:20 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Nu máš šestku, ale asi nevíš jak to funguje teď... To tvoje rozpočítávání je v reálu používáno právě třeba tento rok, kdy se DS zvyšovali-snižovali odvody za 1MWh právě podle nákladů (prokázaných), na správu DS...
Takže sice máš "reálnou představu" co je dobré, ale ta maturita v oboru a paragraf neukazuje, že víš co je... K tomu přidám tu tovji ledničku, když jsem se díával na rozdíl ceny, pak si to připočetl na spotřebu, pak jaksi v případě životnosti 8 let se mi to nevyplatí, když připočtu prvotní vysokou investici a pravděpodobnost zvýšení "stálých plateb" při nových odvodech nebo i kdyby zůstali staré, že může být lepší technika za 5 let(jak ukazuje vývoj), pak volba nevyšší třídy je holý ekonomický nesmysl...

Neberu, že tvůj vývoj myšlení se neubírá správným směrem, ale podpůrné argumenty jsou trochu...

Masturbátor
Masturbátor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
15. 2. 2016 19:23 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Ano, je to dáno tím, že jsem již řadu let ze školy a studoval jsem jiný obor, než ve kterém pracuji mám tedy pouze hrubý pojem o detailech, ovšem to mi stačí k tomu abych věděl co případně hledat.

Ad lednička, někde jsem to psal, že se to samozřejmě nikdy nezaplatí, já ani neříkám, že by se to zaplatit mělo, úspora nemusí znamenat nutně výhodnost, ona totiž ta lednička nebo pračka za ty peníze může být ne jen účinná ale třeba mnohem tišší což je zrovna v domácnosti znát.

ass
ass (neregistrovaný) 160.44.230.---
16. 2. 2016 16:25 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Hele, článek je o jističích spotřebě a výsledné sumě kolik zaplatí spotřebitel, jestli do toho, začneš zatahovat "že je lednička tišší"? Pak o čem diskutuješ?

Zaplatí se ti zvýšené náklady na ledničku s nižší spotřebou ano/ne. Když ne, pak je jedno, že má nižší spotřebu tečka....

miki
miki (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz
11. 2. 2016 21:21 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

6,3MWh za rok? To jako vážně? To je 18kWh za den a > 700W trvalé spotřeby. Co doma děláte?

Elektrický bojler a lednička z doby krále Klacka? Přímotopy? Trvale jedoucí CRT obrazovky televizorů? 2 mrazáky?

Jako kombinovaná chladnička má odběr do 400kWh ročně, tj. cca 1kWh denně. A těch zbylých 17?

Máme v bytě 10 let staré spotřebiče, vše na elektřinu, ale spotřeba 1,8MWh
(pračka, myčka, indukce, rychlovarná konvice,...)

Ale pravda, všechny žárovky jsou úsporky, kde v lustru je 30W místo 180, což za rok udělá úsporu 300kWh jen na tom jednom lustru.

S NTS taky prodělám.

Beda
Beda (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
18. 2. 2016 22:44 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Jo, mám to podobně. A co je vám na tom divného? Miluji světlo z lehce podžhaveného vlákna. Takže místo 100W žárovky mám 4x60W. Několikrát. Někdo si honí triko v luxusním autě, já si rozsvítím jak chci a jak je mi to příjemné a posílám eurohovniji se zákazem žárovek do brusele.

lol
lol (neregistrovaný) 94.230.156.---
8. 3. 2016 22:06 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

take mam rad zlute svetlo nesnasim to jedovate modre LED svetlo hnus proto mam WarmWhite LEd zarovky a to tvoje prijemne zlute 130W svetlo mam za 10W spotreby....

Behemot
Behemot (neregistrovaný) 77.87.242.---
11. 2. 2016 23:09 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Lednice tři roky? No to je žůžo. Rukama mi prošla kvanta lednic starých desítky let (mnohdy víc než já), fungují všechny. Z těch dnešních šuntů to padá jak hrušky. Pořád tady guma, támhle tamto, tady ventilátor (!), no to je nenormální.

Počítač má zhruba nulovou účinnost, protože nekoná žádnou práci a jen žere energii, kterou mění v neužitečné teplo.

Masturbátor
Masturbátor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
12. 2. 2016 0:09 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Předchozí se měnila jen tak z plezíru kuli velikosti a spotřebě. Nemyslím si, že ale za týden pojde.

Počítač má takovou účinnost jakou má účinnost jeho spínaný zdroj, což je dáno tím jak je zatížený, vzhledem k tomu že to teplo mimo jiné které generuje mě živí, tak má vlastně u nás doma největší účinnost, je to skoro takové perpetuem mobile za malé energetické vstupy, jsou velké ekonomické výstupy za které by se dalo nakoupit mnohem více energie na vstupu.

ass
ass (neregistrovaný) 160.44.230.---
15. 2. 2016 17:38 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Jako, že doma máš počítač co vytvoří tolik trepla, že ho prodáš a živíš se tím nebo pouze děláš ve firmě, kde jsoiu např. servery, které mají odpadní teplo a ty jsi přitom jako technik? Ale to je hodně velký rozdíl :D, a život mě naučil, když někdo místo argumentů začne debatovat "já jsem", pak nemá většinou šajnu o co jde... :D

Jinak, počítač má větší účinost ne kvůly spínaným zdrojům, ale např. lepším procákům s menší spotřebou a větším výkonem a ujišťujitě,, přestože máš tu šestkua živí tě to teplo, že v procáku NENÍ spínaný zdroj, který by mu změnšil odběr :D

Masturbátor
Masturbátor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
15. 2. 2016 19:21 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Tak samozřejmě počítač beru, jako součástky které mají sami o sobě nějakou účinnost, to už bychom ale hnali do extrému, tzn balím počítač jako součástky, jako by s účiníkem 1 připojené ke zdroji, který má 0,6-0,9, rozumíme si?

A samotnou účinnost jsem myslel tak, že mě práce na PC živí, tedy to co spotřebuje, resp kolik za to zaplatím je zlomek toho, co díky PC vygeneruji, tedy z pohledu spotřeby běží v domácnosti "zadarmo".

ass
ass (neregistrovaný) 160.44.230.---
24. 2. 2016 8:09 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Tak samozřejmě, že se na počítač můžu dívat jako na černou skříňku, což se při návrhu systému dělá často, ale když se budu dívat, proč "ta černá skříňka" má nižší spotřebu, pak ne jako vy se dívat pouze na jednu část "spínaný zdroj", ale na všechny části. Když už teda skládáte počítače, tak víte, že porovnávat se mají "odpovídající stroje", tedy minimálně "kancelářský co nahrazuje vs kancelářský co nahrazuje", a pak se podívat co v tom stroji žere míň, a já se vsadím, že ten zdroj bude jeden z mnoha a to ještě bude na konci seznamu "co vyměnit pro ižší spotřebu"... A pokud neděláte nějaké "speciály", tak určitě se při sestavování neřídíte účiníkem, aby ten počítač žral méně, ale spotřebou grafiky, procesoru, kolik výsledek bude žrát při zapnutí a podle toho přihodíte zdroj, utrčitě nebudute s měřákem měřit a pak sestavovat...

Ale to je pak o nečem jiném, článek a debata je o příkonu spotřebiče ne o ekonomické vazbě, kdy stoj musí sám na sebe vydělat, a u tebe je ten poměr víc než výhodný... A to je už pak úplně mimo místu, o tomto nebate není a nechápu, proč to sem píšete, no chcete naznačit, že vyděláváte hodně, ale co to má co společného se spotřebou počítače? Nijakou, prostě odvádíte pozornost jinam...

dino
dino (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz
11. 2. 2016 12:17 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Úplný fyzikální analfabet není, jen se dost nešťastně vyjádřil. "Jednotka příkonu" a "jednotka výkonu" neznamená konkrétní hodnotu fyzikální veličiny (a už vůbec ne tu samou). Když si tuhle asociaci odmyslíte, význam je "pro konkrétní výkon dnes potřebuji poloviční příkon než před dvěma lety".

I tak je to sice internetové přehánění, protože by to znamenalo, že má dnes spotřebič s dvojnásobnou účinností než před dvěma lety (a takový vývoj sotva nějaký běžný spotřebič prodělal), ovšem to perpetuum mobile se tam dostalo skutečně jen Vaší interpretací.

Masturbátor
Masturbátor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
11. 2. 2016 12:30 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Ano přesně tak to bylo myšleno, proto jsem zvolil "jednotku" což mělo vyjadřovat obecný pojem nějaké činnosti. Auta dnes také spotřebují pro dosažení stejné energie mnohem méně paliva a nemusí jít o auta vyrobená desetiletí po sobě, stačí aby v nich nebyli použity poslední technologie.

Internetové přehánění je to kus od kusu, protože hodně produktů je technologicky zastaralá, především takové, kde je hlavní složkou spotřeby nějaká výpočetní technika nebo za cílem snížení nákladů velmi stará technologie, takové spotřebiče lidé dále nakupují protože jsou levné, jenže ve výsledku když si třeba koupí novější technologii mohou mít lepší spotřebu při stejném "výkonu", ono technicky všechno co má spínané zdroje může mít slušnou nebo taky velmi trýznivou účinnost a těch případů by se jistě našlo víc.

Behemot
Behemot (neregistrovaný) 77.87.242.---
11. 2. 2016 23:03 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Záleží, co je mnohem méně. Při jízdě jako s bramborama snad, na druhé straně když chci z moderních motorků ze sekačky výkon, žere to jak tank a stejně nejede, plus při takovém provozu by to bylo po 50k na generálku.

Velkoobjemové staré motory najezdí hromadu a mají výkon. A nejsou dřené na krev nějakými přímýmy vstřiky a pěti turby, takže z výfuku nepadají nějaké strašné hnusy (mikroskopické částice, oxidy dusíku). Ropy je dost a je levná, můžeme poděkovat jen úchylákům se zeleným mozkem za to, co se z automobilového průmyslu stalo.

Masturbátor
Masturbátor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
12. 2. 2016 0:05 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Tak ano máte ale zase auta jako je lednička z Tesca a pak auta a motory, resp hlavně motory kde ten pokrok je vidět, namátkou rozdíl ve spotřebě u S50B32 vs S54B32 je celkem zásadní a spolehlivost neutrpěla, rozdíl mezi M52B28 vs M54B30, spotřeba šla dolů v obou případech, výkon nahoru, životnost zůstala, poslední tři jmenované motory jsem měl, nemají ani turba, ani přímé vstřiky ale opět, něco si připlatíte, hjunday to není...

ass
ass (neregistrovaný) 160.44.230.---
15. 2. 2016 17:42 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

a kčemu mi to je, když mi v tom moderním benzínáku odejte to tubo, které mám za nějakou tu desítku?
K cemu miu to je , když ti odejde spojkove kotouc v oktavce ci oplu tak ti meni celou sestavu?

A prave o tom je ta tvoje moderni technika, ktera na prikladu starych motoru umoznovala "snizit potrebu kW na motoru", ale fakticky ti k tomu motoru dodatala tolikk kravovin okolo, ze se ti podela neco jineho, ALE vymenit musis celek...

Takže máš pohádkové představy na svět kolem sebe...

Masturbátor
Masturbátor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
15. 2. 2016 19:29 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Jak často to turbo měníte? Spojku mám v denním autě už 290 tis km původní, původní turbo tam bylo 260 tis a měnilo se jen proto, že se ohladili lopatky... auto je staré 12 let a ano na začátku bylo dražší, jak nový hjuday, ale kvalita premie po 5 letech užívání, resp 12 letech stáří je furt na míle daleko tomu, jak vypadá škodovka po polovině času. Stačí se kouknout na naše služební oktávky, jak vypadají dva roky staré modely aniž by se k nim člověk choval špatně.

V Bruselu chodili na hodiny fyziky...
V Bruselu chodili na hodiny fyziky... (neregistrovaný) ---.vodafone.cz
23. 3. 2016 14:02 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Dobrý den,

add indukce: Ohřev 1l vody z 16°C na 80°C spotřebuje indukce 0,08kWh a sklokeramika 0,13kWh to je rozdíl 38%. Pro pochopení rozdílu nastudujte tyto pojmy: Tepelná kapacita, šíření tepla, výkon, příkon, účinnost. Princip ohřevu se neliší. Halogen/odporový drát / Indukce funguje jako transformátor, který snižuje napětí a zvyšuje proud procházející hrncem. Cena střední třídy obou typů desek je dnes srovnatelná.

Add světla: Nesměšujte účinnost zdroje s ekonomickou návratnosti. Článek se nezabýval ekonomickou návratností spotřebiče, ať už kvalitního/nek­valitního.

Add vysavač: Omezení příkonu vysavače mělo za cíl nasměrovat výrobce k produkcí vysavačů s vyšší účinností. Pokud mohu zhodnotit tak si dnes můžete koupit vysavač s příkonem 700W a výsledek je stejný (podtlak a dopravní množství vzduchu /s) jako u jiných vysavačů s příkonem 2000W. Výrobce zvýšil účinnost jiným typem motoru a zejména ovšem snížením tlakové ztráty hadice a vylepšením hubice. Nastudujte si : Odpor potrubí, čím vzniká a jaká je závislost na rychlosti proudění. Pak pochopíte.

Add klimatizace a TČ: Hlavním motorem zvyšování účinnost jsou nové typy chladiv, přesná regulace celého soustrojí použitím plynulé regulace s EC motorem, Inverter vs ON/OFF řízení. To že je výrobek s nespojitou regulací uveden v třídě A neznamená, že výrobek s Inverterem má stejnou spotřebu.

plextor
plextor (neregistrovaný) 94.230.156.---
10. 2. 2016 17:48 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Ale tohle jsou poplatky který účtuje stát, ty Vám žádný dodavatel nezmění ty jsou u všech na 100% stejný !!!!!!!!!!

Behemot
Behemot (neregistrovaný) 77.87.242.---
10. 2. 2016 21:09 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Rozhodně souhlas. Máme už téměř všechna svítidla s LED, TV taky úspornější, topí se a ohřívá voda plynem (elektrika jde jen do řízení kotle a čerpadla), částečně zatepleno. Letos očekávám pokles jestli o 100-200 kWh na nějaké 2,2-2,3 MWh. Vymění se stará 3f a už nic moc vodárna za sice 1f, ale jelikož bude konečně v pořádku, o to víc se bude zalívat a vůbec čerpat :D To mi přijde jako docela normální hodnota na v průměru tři členy domácnosti.

Tam to nízkoenergetický RD 500 kWh, to je proboha 1,4 kWh denně, to je blábol nad bláboly. Většina takových domů má nějaké aktivní prvky pro řízení prostředí (vzduchotechni­ka/rekuperace, jen to bere stovky kWh), to když jede tak to nestačí ani na svícení a notebook s chladničkou. To ti lidi neperou? Nemaj lednice a mrazáky? Televizi, žehličku, vysavač? To odpovídá tak té chalupě kde jsou lidi jen o víkendu…

MB.
MB. (neregistrovaný) ---.caplan.cz
19. 2. 2016 20:36 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Nízkoenergetický dům vaří na plynové bombě od pumpy, vodu taky hřeje v kamenci. Takže potřebuje jen svítit. A když svítí loučema, tak to stáhne i pod ten 1kWh na den. Lednici nahradil sekaným ledem ve sklepě, ale ten rotoped prostě herní počítač neutáhne, jen monitor.

tequila
tequila (neregistrovaný) ---.bnsoft.cz
19. 2. 2016 8:54 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Mě tedy ta průměrná spotřeba taky přijde trochu mimo. Máme RD 250 m2, vaříme na indukci, dvě televize, počítač na hry, který žere jak tank, skoro každý den se vaří a pere, permanentně svítí celý barák, ale roční spotřeba jen 1,7 MWh. A to se rozhodně neuskromňujeme. Podle nich bychom měli mít spotřebu desetkrát takovou. No a když jsem se podíval na jejich tabulky a mít spotřebu mrazáku 620 kWh za rok, tak to bych se musel zbláznit abych si něco takového nechal. Takový mrazák jsem měl chvíli od známého darem. Starý hozhrkaný krám, vydržel jsem to jen nezbytnou dobu, než jsme koupili nový. Tak si říkám, kde udělali soudruzi chybu?

*
* (neregistrovaný) 193.35.105.---
10. 2. 2016 8:14 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

No jistě. Vláda fakticky řízená jedním oligarchou, se sekundantem kariérní beznázorovou figurkou, je prý socialistická! A projevem této socialistické vlády má být opatření, kterým se přesouvá platba nákladů od chudších k bohatším.

hugh
hugh (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz
10. 2. 2016 12:02 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Podstata socialismu je přesouvání peněz od hostitelů k parazitům. A buďte si jist, že mezi parazity byste opravdu chudé skutečně nenašel.

ass
ass (neregistrovaný) 160.44.230.---
10. 2. 2016 14:22 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Běž už někam s demagogickým popisem co je socialismus ala Kalaus...

Jinak si vysvetluje co je socialismus pravicak
Jinak si vysvetluje co je socialismus korytkar demagog(kalous a ty)
Jinak si vysvetluje co je socialismus socialista
Jinak si vysvetluje co je socialismus CSSD
Jinak si vysvetluje co je socialismus slunickar
Jinak si vysvetluje co je socialismus komunista

A pak jsou normalní lide, co pouzivaji mozek a selsky rozum a podobne verbezi co byla jmenovana vyse neveri jejich definicim, a chapou socialismus jinak, proto byl take 1968, kde ho zakazali komunisti a pak 1989, kde ho zase zakazal klaus aspol...

VM
VM (neregistrovaný) 89.190.50.---
4. 3. 2016 9:53 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

To je celkem jedno, dokud to bude založené na nedobrovolném přesunu prostředků od jedněch k druhým, tak z toho nemůže vyjít nic jiného než zlodějina.

Jiří Hlavenka
Jiří Hlavenka (neregistrovaný) 176.74.132.---
10. 2. 2016 8:55 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

K tomu upřesním:
- nejsem sám elektrikář, nemám odbornost na hluboké analýzy. Konzultoval jsem to s elektrikáři a ti mně uváděli, že trojfázové jističe jsou typické a nejčastější.
- bohužel asi neexistují statistiky, kolik kde je jakých jističů.
- tu analýzu, kterou navrhujete (a kterou samozřejmě považuji za úplně základní a výchozí, když se někdo rozhodne měnit tarify), samozřejmě měl dávno udělat ERÚ a vyvěsit ji dávno na Internet! Má na to peníze, lidi i veškerá data. Bohužel je tu zase situace, kdy tu je luxusně vybavený státní úřad s 300 lidmi, který má jeden jediný úkol, a to regulovat trh s energiemi, ten nekoná či cosi tajnůstkářsky kuchtí, já jako soukromník, který mám fakt na starosti tisíc jiných věcí (nejsem novinář, dělám to ve svém volném čase) cosi vytáhnu na světlo a ještě dostanu po papuli, že jsem neudělal kompletní analýzu :/

ivoš
ivoš (neregistrovaný) 89.24.96.---
10. 2. 2016 10:21 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

pane Hlavenko, nechtěl jsem Vás peskovat, jen jsem toho názoru, že článek je velmi tendenční a podsouvá Váš názor, aniž by se čtenář mohl rozhodnout sám...
Měl jsem ponětí, že na měšci píší novináři, proto jsem také "odsoudil" neúplnost článku...
Takovýto text bych očekával spíš na nějakém Blogu a ne zde...

Tomas Hruby aura:85
10. 2. 2016 10:42 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Ono je to malinko jinak - v jistém smyslu je primárním bodem to, zda je v daném bytě použit plyn. Pokud se používá plynový sporák a topení, tak není pro tří fáze žádný důvod a jeden jistič 25A úplně stačí - největší odběr mívá pračka, ale obvykle pod 2000W, elektrická trouba v plynovém sporáku se taky vejde do 10A jističe, vše ostatní jsou "drobnosti". Jasně, pokud zapnu najednou všechny spotřebiče, které mám, tak se v jistém momentu dostanu na 50A a tudíž bych jistič vyhodil, ale tohle se prostě nestane ani náhodou.
Takhle to mám v současném bytě (1x25A), ve starém jsem snad měl dokonce jen 1x16A (teď si nejsem jistý, ale každopádně pod 1x25), stejně to mají i rodiče - podstatné ale je, že vždy je vedle toho plyn pro vařič i topení.

Potřebu 3x25A mají v bytech ti, kdo si pořídili "módní" indukční desky a obecně elektrické sporáky, tento spotřebič prostě má při připojení na jednu fázi problém, či to vůbec nejde, jistou komplikací je i elektrický ohřev vody v bojleru (nicméně tam už to není tak jednoznačné, ve starším bytě jsme bojler v kominací s jednou fází měli).

Osobně odhaduji, že v plynofikované starší zástavbě je bytů s maximálně 1x25A většina a tito lidé čato spíše ušetří či budou platit stejně. U rodinných domků s vyšším využitím elektřiny se jich sice paušál dotkne, ale zase mají větší spotřebu, což to bude kompenzovat.
Největší problém je u bytů v nové výstavbě a rekonstrukcích, kde se šlo na "moderní" vaření, tam to bude výrazné. No a vyloženě zrůdná je pak situace u chat, kde odběr nestojí za řeč, ale kvůli občasnému použití cirkulárky měl dotyčný tři fáze, tam to je zdražení ve stovkách procent a zde už to ze strany ČEZu (či jiného dodavatele) hraničí s bezdůvodným obohacením :-(

ass
ass (neregistrovaný) 160.44.230.---
10. 2. 2016 10:57 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Ale, pouze pokud jsi ho neopojil, protože to bylo levnější... Pak jsi v situaci, nové přípojky, rezervace plynu, koupě nových spotřebičů atd.

Pokud jsi ho neopojil, tak nákup nových spotřebičů atd.

K tomu musíš připočíst, zaplacení elektrikáře na změnu jističů, zaplacení nových jističů a zaplacení revize, kteorou jsi povinnen předložit.

Takže zde nepiš nesmysli o tom co kdo může, když tvůj přiklad je omezen, právě jenom na konkrétní parametry, které úznáváš, protože ty je tak máš... Představ si i když tvoje výška postavy je např. 183 cm, a je dost lidí o tvé výšce postavi, přesto drtivá většina lidí je jinak vysoká... A přesně toto ilistruje tvoje nesmyslné fantazírování "může přejít na plyn", protože na to prostě nemusí mít bobane...

Jiří Hlavenka
Jiří Hlavenka (neregistrovaný) 176.74.132.---
10. 2. 2016 11:02 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Souhlasím - bylo možné jít ještě do dalších podrobností, to by ale článek byl skutečně už hodně dlouhý. Ostatně věřím, že Měšec ještě v dalšíc článcích nějaké analýzy udělá.

V principu jde o následující věci:
- že se zde navyšuje fixní část platby za elektřinu a snižuje část proměnná (závislá na odběru). Toto je nesporný fakt, je uvedený i v oficiálních materiálech, není to můj výmysl.
- že takové navýšení není řádně zdůvodněno, vyargumentováno, pečlivě faktograficky podloženo, spočítáno a předloženo k veřejné kontrole. Zvláště v situaci, kdy se nic takového neděje v okolních (západoevropských) státech, kde je struktura výroby/spotřeby elektřiny docela podobná jako u nás.
- že fixní částka nemá záviset na odběru, ale na hodnotě jističe, což je zcela irelevantní parametr vzhledem k nákladům na tvorbu a údržbu prenosové sítě.

Je jasné, že nastanou případy, kdy to pro někoho bude levnější, stejně jako případy, kdy to pro někoho bude dražší, a můžeme zde dlouze diskutovat, pro koho to bude jaké. Podstatné ale je to, co jsem uvedl výše, a co je také základem článku.

Tomas Hruby aura:85
10. 2. 2016 11:48 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

S tímhle samozřejmě souhlasím, moje reakce byla spíše vysvětlením pro vás, v jaké situaci se nejčastěji vyskytují lidé s 1x25 či dokonce méně a v čem je rozpor s tím automatickým předpokladem, že je skoro všude 3x25A...

Ovšem zrovna toto by měli napsat spíš lidé z ERU - ono je klidně možné, že těch případů domácností, u kterých bude změna minimální, je většina, jenže tohle by právě mělo být seriózně vyargumentováno, což se nestalo a to je špatně!!!

Jediná polemika se týká té irelevantnosti vlivu jističe - já bych to úplně nepodceňoval. Ony se ty silnější jističe skutečně velmi často vyskytují právě ve spojení s výskytem silnějších spotřebičů, zejména v kuchyních a na ně pak musíte síť chtě nechtě dimenzovat. Třeba zrovna "vařící špička" je časově poměrně koncentrovaná, tady se nedá úplně počítat s plynulým rozložením. Ale jsme zase u předchozího - tohle by se právě mělo svědomitě vyargumentovat a posoudit, což se tak docela nestalo.

ass
ass (neregistrovaný) 160.44.230.---
10. 2. 2016 14:24 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

A o tom to je, lide jako Vyy chteji argumentovat, diskutovat, jednat, ale ostatni normalni lide co uz pochopilli tento system, vi ze tento pristup je uplne na...o.

Behemot
Behemot (neregistrovaný) 77.87.242.---
10. 2. 2016 21:33 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Faktem je pouze to, že se o snížení nějaké části kecá, ale naprostá většina zaplatí víc, jen některé výjimky ušetří a to většinou jen málo. Zbytek půjde někomu do kapsy.

Vedle toho se jaksi taky zapomíná na paušální platbu 24 Kč/(A×fáze×měsíc), která má letos výjimku zastropováním 500/MWh (což je mimochodem úplně jiná věc než jistič) a většině lidí se elektrika už letos zdražuje. A ta výjimka je - opakuji - letos.

Beda
Beda (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
18. 2. 2016 23:15 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Podotek: Ad 2 - v Německu platí OZE jen domácnosti, firmy nikoliv. Proto začínáme mít problémy, v Německu s jejich násobnými platy jsou energeticky náročné provozy v součtu levnější (typickým příkladem je výroba hliníku).
Ad 3 - oxymóron. Tvrdíte že maximální garantovaná a nasmlouvaná přenosová kapacita- tedy fixní číslo pro daný kontrakt - nemá určovat fixní poplatek. Že smluvní garance maxima nemá vliv na to, jak se natáhnou ty dráty a naplánují trafostanice. To bych fakt rád věděl, co si představujete jako fixní náklad.

Tomas Hruby aura:85
10. 2. 2016 11:35 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Musíte si vybrat troubu do 2200W - v praxi s ní není problém :-)

Al evážněji - pro 3,1kW je v pohodě na 16A jistič, což je poměrně běžné - primární jistič 1x25, na kuchyň právě 16A, zbylé okruhy slabší.
Aktuálně to mám právě takto, nicméně je to již stav po vylepšení, předtím jsem měl na kuchyň právě 10A a při výběru jsem na to musel brát ohled a mohu říct, že to v praxi omezovalo zcela zanedbatelně.

Behemit
Behemit (neregistrovaný) 77.87.242.---
10. 2. 2016 21:36 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Jste všichni zpomalení, nebo navedení? Těch 25 A = 5750 W. Při nominálním napětí mimochodem.

Trouba s grilem dává k dispozici 2650 W. To je pračka dolů tak 2 kW (navíc rozběh motoru = výrazně vyšší špička) a pak už se nezapne ani rychlovarná konvice, jestli se u toho má ještě svítit a jet TV nebo PC.

Brul
Brul (neregistrovaný) ---.187.broadband14.iol.cz
11. 2. 2016 20:50 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Krásný přesný teoretický výpočet. Ale kde je například špičkový startovací proud při použití spínaných zdrojů? A že jsou všude a ve všem.... v 90% případu má hlavní jistič charakteristiku B. Takže v klidu sletí i při "vypnutých" spotřebičích a přitom při zapnutých je udrží. (pro příklad ze života PC učebna ve škole - tu sice nikdo doma nemá ale je to příklad)

Behemot
Behemot (neregistrovaný) 77.87.242.---
11. 2. 2016 23:35 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Zdroje nemají žádnej startovací proud, je tam jen špička při zapojení do sítě (nabíjení kondenzátoru). To platí hlavně pro ty chytráky, co pravdelně přijdou někam povykládat, jak je hrozně skvělý ty spínaný zdroje vypínat, aby ve stand-by náhodou nebraly dva watty. Ve stand-by je jaksi ten kondenzátor trvale nabit…

OH
OH (neregistrovaný) ---.173.broadband5.iol.cz
12. 2. 2016 1:37 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Zapojíte to snadno. Bude to mít jen jednu drobnou vadu: nic si neugrilujete.

*
* (neregistrovaný) 193.35.105.---
10. 2. 2016 11:20 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

S indukčníma deskama: většinou mají příkon do 7400W, takže 1x32A, nebo 2x16A. 3f se dnes už skoro nedělají.

Na bojler se nechá udělat blokování, tedy aby automaticky nespínal současně třeba s tou indukcí. Ale stojí to peníze.

ČEZ výroba, i ČEZ distribuce, na tom nevydělá nic. O co více vybere od malých koncových, o to méně vybere od velkých, výsledek pro distribuci nula.

Podstata není zvýšení zisku ani distribuce, ani ČEZu, ale největších spotřebitelů - firem, kterým se tímto sníží náklady, čímž jim stoupnou zisky, to znamená odliv peněz do zahraničí.

Jak se k tomu postaví vláda je zatím nejasné, jisté je jen, že zatím nic neschválila..

Co se děje na ERÚ je pro mě také nejasné. Stejně jako u vlády je jediné jisté, že zatím nic schváleno není. Na mě to dělá dojem, že tam probíhají silné boje nejméně dvou skupin. Kam patří Vitásková je také nejasné.

Jediné co je jasné, ovšem bez důkazů, kdo ten návrh vytvořil - ten komu prospívá.

Behemot
Behemot (neregistrovaný) 77.87.242.---
10. 2. 2016 21:39 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Víte pane, na té třetí fázi totiž bývá trouba, tak asi už 40 let, nezávisle na tom, jestli je nahoře klasická plotýnka, sklokeramika nebo indukce.

Naše školství je opravdu tragický když ti lidi si nepamatují ani napětí krát proud a nechají si vymýt hlavu kdejakejma ptákovinama. Jestli to ale spíš není o tom, že na fyziku ve škole serou jak na placatej kámen, přece to v životě nebudou k ničemu potřebovat, néé?

-
- (neregistrovaný) ---.casablanca.cz
11. 2. 2016 0:10 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Jistě. Obvykle bývá. Nicm éně Behemonte, a) nechápu smysl tvého příspěvku. b) co to ěmní na řečeném c) ač nechápu proč, podle revizáků je to prý špatně

"Naše školství je opravdu tragický když ti lidi si nepamatují ani napětí krát proud a nechají si vymýt hlavu kdejakejma ptákovinama. Jestli to ale spíš není o tom, že na fyziku ve škole serou jak na placatej kámen, přece to v životě nebudou k ničemu potřebovat, néé?"
Vysvětli nám hloupějším, co tím chceš říci,

Behemot
Behemot (neregistrovaný) 77.87.242.---
11. 2. 2016 23:15 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Zaplněné jsou pak minimálně dvě, spíš tři fáze, takže co jako chcete říct. Neříkáte vůbec nic. Prostě na to musí být tři fáze a velký.

Taky doporučuju naučit se číst a psát, nevím, kdo to má luštit.

To je jedno
To je jedno (neregistrovaný) 77.78.89.---
12. 2. 2016 20:22 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Víš, ono to skoro vypadá, jako když se chceš za každou cenu hádat. Jiný obsah tvůj příspěvek nemá.

a1
a1 (neregistrovaný) ---.isp.mcnet.cz
15. 2. 2016 10:09 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

no je otazka co je "velky", ja jedu vse komplet v elektrine (vcetne topeni) na 3x25A cca 9MW/rok, na chytristiku s loadbalancingem fazi to mam sice nachystane, ale zatim jsem nemel duvod ji instalovat: funguje to samo pasivne pouze na zaklade trochy "mozkoveho mysleni" pri planovani/instalaci

Brul
Brul (neregistrovaný) ---.187.broadband14.iol.cz
11. 2. 2016 20:53 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Kuchyňská deska nejde připojit na 3f? Pokud vím tak většina má svorkovnici kde to jde zapojit na hulváta 1f nebo na člověka 3f. To že je tam z výroby daná klema neznamená že to nejde.... To jsou pak ty vypálené okruhy v těch bytech...

Pavel
Pavel (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
10. 2. 2016 14:33 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Ti co topí centrálem a mají plynový sporák dávno přešli na elektrický, protože při spotřebě 150 m3 plynu za rok stojí kubík hodně přes 20 kč. Jenže to Vy netušíte. Teď budou mít smůlu a můžou se k drahému plynu vrátit. Nejlepší bude si pořídit Primus (benzinový vařič) a vykašlat se na celou tu zlodějskou vládní sebranku.

Bivoj
Bivoj (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
17. 2. 2016 11:23 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Primus zrovna ne, ale nabízí se možnost přetryskovat plynový sporák
( pokud jej už nevyhodili) na propan-butan a sehnat 10kg bombu a ruční vozíček na ni.
Vítejte v 21.století.

oldold
oldold (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz
12. 2. 2016 0:27 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

1f mají novější byty s dálkovým teplem a TUV, plyn mají na vaření, elektro na svícení a prani - typicky byty v paneláku - asi 25% bytů
3f mají RD (zahrada, míchačka, svářečka) asi 50% bytů + staré byty co měly boilery, nebo akumulačky - 25% - celkem asi 75% bytů.
Úplně nová výstavba je dle okolí a situace - stačí se podívat na anketu.
Existuje předepsaná elektrifikace A, B, C, účinníky podle počtu připojených bytů - jistič hlavní musí být o stupeň výš než nejvyšší bytový - a 3x20A dává 13,8kW, ale 1x20 jen 4,6kW.

Tom
Tom (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz
10. 2. 2016 16:34 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Volba jističe je závislá na charakteru odběru, instalovaném výkonu a zda máte třífázové spotřebiče. Je rozdíl, pokud jenom svítíte nebo máte i el. sporák, příp. ohříváte vodu, příp. el. akumulaci, tep. čerpado, klimatizaci atd. Ano, většina jističů je naddimenzována. K tomu je ovšem třeba poznamenat, že distributor vybírá poplatek 200Kč/A a 500Kč/A u 3f jističů, takže mu na tu rezervu přispívají odběratelé za rezervovaný příkon.
Nejhorší lži jsou ty, které v sobě obsahují maloučást pravdy a tohle úplně přesný příklad.
Hlavní příčinou, proč je tady tak drahá distribuce je řetězení marží distributorů, ale to se politikům a energetickým společnostem nehodí o tom mluvit. Na vině je samozřejmě stát a pol. strany, které prodaly strategickou infrastrukturu a stanovili nad ní směšnou regulaci.

Kamil
Kamil (neregistrovaný) ---.143.wms.cz
11. 2. 2016 22:27 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Pane Havelko, mě se ten článek líbil. Nenechte si to otrávit. Vůbec nevadí, že nejste elektrikář-já také ne. Napadlo mě, že by bylo docela zajímavé zjistit, jak podobné věci řeší naši sousedé-Němci,Rakušané. ERÚ tvrdí, že zavádí moderní evropské tarify. Jak mají stavěny tarify evropské domácnosti?

\motyčka/energetik/
\motyčka/energetik/ (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz
18. 2. 2016 10:50 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

... pane Hlavenka, nenapsal jste to špatně, dokonce máte ve všem co jste napsal pravdu, jen je potřeba sdělit světu, že je to snaha paušálně okrást každého, kdo existuje... je opravdovou lží a jednoduchou potřebou novodobých lupičů ...prostě chtějí zalepit díru v příjmech významných energetických společností, aby mohli sponzorovat nové lupiče ...

Beda
Beda (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
18. 2. 2016 22:59 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

To miluju. Nejsem doktor, ale vím, jak operovat slepé střevo. Pro je primář chirurgie divnej, vůbec mě neposlouchá a plkas cosi latinsky.

Statistiky má KAŽDÝ distributor. Protože musí vědět, co povolil. Povolit mohl zase jen to, na co mají jeho kabely / rozvodny kapacitu. Nic jiného povolit nemohl. Co si kdo objednal, to dostal. Jestli si objednal 3x25 na chajdu s dvěma žárovkami a jednou varnou konvicí, tak to bylo jeho rozhodnutí.

Co nejčastější? To, co bylo nejvýhodnější. Tedy maximální jistič za minimální cenu. Proto všichni brali 3x25 i když by jim stačilo 1x25 nebo 3x10. Lpění na 3x25 je pohrobek socialismu s jeho cenovou politikou.

jmhad
jmhad (neregistrovaný) 95.173.207.---
10. 2. 2016 12:19 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Takový přehled se nehodí do tématu vyvolat psychózu a vše šmahem odsoudit. , já také při jednoduchém opatření mám úsporu. Tím opatřením je zvýšit provoz el. kotle během roku o 200 hodin, což je v průměru 35 minut plného výkonu za den. No prostě si v noci v zimě užiji více tepla.

Joker
Joker (neregistrovaný) 94.230.148.---
10. 2. 2016 17:32 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Bude se platit paušál plus částka za každou spotřebovanou kWh.

Dost by mě zajímalo, jak při takové situaci chcete docílit toho, že zvýšíte spotřebu a přitom zaplatíte méně, než za tu nižší.

Samozřejmě je možné, že ta vyšší spotřeba by vyšla levněji, než za současných podmínek. Ale zbytečně kvůli tomu navýšit spotřebu není úspora.
To je jako kdybych řekl, že Vám dám stovku když mi dáte 200. Dá se to vidět jako úspora oproti tomu, kdybyste mi jenom dal ty 200, ale ve skutečnosti jste pořád 100 v mínusu.

nick
nick (neregistrovaný) ---.184.broadband3.iol.cz
16. 2. 2016 20:51 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Snadno, navrhované tarify obsahují podmínku využití VT (při 4h 91%, při 6h 85%) a při jejich nedodržení se účtuje přirážka k jednotarifové sazbě. Takže třeba já s přímotopama a krbem, buď budu topit víc elektrikou (abych dosáhl toho poměru) nebo přejdu dobrovolně na jednotarifní sazbu a můžu topit kdykoliv přes den (a ne jako teď, že je to vypnuté ve "špičce").
Co je největší paradox je to, že obojí je nakonec levnější, než co bych zaplatil při odběru podle loňské spotřeby.

Brul
Brul (neregistrovaný) ---.187.broadband14.iol.cz
11. 2. 2016 20:39 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

1x25A.... To je někde v paneláku předpokládám.... (Pokud ne tak tomu nerozumím) Z paneláku sem utekl mimo jiného i kvůli nekonečnému dotování ostatních bytů "sociálně spravedlivým" rozpočítáváním tepla a podobně a zase mám paneláky dotovat? Děkuji nechci. Rozšíření solárního systému je jasná a nutná volba. Upřímně lituji lidi, kteří se bez silnějšího motoráku neobejdou a jsou odkázáni pouze na síť (nebo na montážní firmy panelů, kogeneraček apod.).

fandasever
fandasever (neregistrovaný) ---.static.spk.cz
13. 2. 2016 18:17 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

Nenažrané distribuční společnosti potřebují udržet svoje zisky za každou cenu a zkorumpovaný parlament jim jde na ruku protože řada poslanců z toho má svoji "malou" domů. Místo aby přemýšlely jak snížit svoje fixní náklady tak jednoduše zvednou cenu. K čemu vám potom jsou úsporné a dražší spotřebiče když nakonec neušetříte nic, ba naopak budete platit více

já nejsem---
já nejsem--- (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz
14. 3. 2016 11:18 Nový

Re: v anketě chybí možnosti, mám 1x25A

celé vlákno

přesně jako kdysi u vody - šetříte, tak solte, chátro.

*
* (neregistrovaný) 193.35.105.---
10. 2. 2016 8:07 Nový

Naprosté nepochopení autora toku peněz

celé vlákno

Autor sice vidí věci ideologicky správně, "Nová „ČEZ daň“ přes energie proteče zpět do státního rozpočtu. Nehledejte ale vinu u ČEZu, viníkem je stát.", ale věcně zcela chybně. Podstatou není jakýsi "stát" a "ČEZ", ale přerozdělení plateb mezi spotřebiteli.

Velcí spotřebitelé, tedy velké firmy, budou platit méně.
Malí spotřebitelé, tedy fyzické domácnosti s běžnou spotřebou, budou platit více.
Pro stát je to okamžitě neutrální, z dlouhodobého i střednědobého hlediska další devastující opatření. Znamená to přesun peněz od domácích občanů, spotřebitelů, daňových poplatníků, k velkým firmám, tedy zvýšení odlivu peněz prostřednictvím dividend do zahraničí.

Jiří Hlavenka
Jiří Hlavenka (neregistrovaný) 176.74.132.---
10. 2. 2016 11:09 Nový

Re: Naprosté nepochopení autora toku peněz

celé vlákno

Možná by bylo dobré ubrat na expresivitě výraziva. To, co uvádíte, je scénář, který taky považuju za pravděpodobný, ale je potřeba v tomto pečlivých analýz. Mám v ruce pár výpočtů které se týkají firemních odběratelů a i tam to je "jak kdy". Jsou například odběratelé, kteří mají relativně nízkou průměrnou spotřebu, ale vysoké špičky - typicky třeba tu mám výpočet hotelu s wellnessem, kde je to hodně "nahoru dolů", standardní vytápění je na plyn, takže špičkuje elektřina. Takže jsou tam potřeba hodně velké jističe - tedy velká paušální - platba, ale relativně malý celkový objem.

Myslím si, že váš postřeh, že to zatíží více občany a maloodběratele (malé firmičky) a uleví to velkoodběratelům, je asi správný, jsem podobného názoru. Ale chybí mně ta kvantifikace, která se musí udělat nad celým vzorkem, tj. vzít například současnou spotřebu firem 50-200, 200-1000, 1000-10000, 10000+ zaměstnanců a přepočítat ji na to, co budou platit po úpravě. Tahle data ale mají pouze energetické firmy a pravděpodobně i ERÚ - prostý smrtelník se k nim nedostane a ani novinář to z těchto subjektů nevymlátí.

*
* (neregistrovaný) 193.35.105.---
10. 2. 2016 11:30 Nový

Re: Naprosté nepochopení autora toku peněz

celé vlákno

Možná by bylo dobré psát věcně správné články. Potom bychom neřešili, jak cokoli napsat bez napadání "ubrat na expresivitě výraziva".

"typicky třeba tu mám výpočet hotelu s wellnessem"
Nu, přemýšlím jak ubrat na expresivitě výraziva. No je to pitomost. Hotel s wellnesem (ať už ten wellness znamená cokoli) je maloodběratel, na úrovní většího RD, zcela jistě ne velkodběratel. Takže bez dalšího komentáře.

Šmardjá panno! Když vidím dětský kbelíček s pískem, a vedle toho 5m3 písku, na to opravdu není potřeba dělat "pečlivou analýzu", co je těžší, a špekulovat, jestli by se situace změnila, kdyby na hromadě bylo ne 5m3, ale 5-8m3, a není nutno pátrat po vážních lístcích, ani nikoho mlátit.

Behemot
Behemot (neregistrovaný) 77.87.242.---
10. 2. 2016 21:43 Nový

Re: Naprosté nepochopení autora toku peněz

celé vlákno

Hotel je velká firma? Jestli to vidíte takhle, tak je jasné, proč vychází takové pitomosti.

Velká firma je Škodovka, velké firmy jsou slévárny, sklárny apod., ne hotel, což je v podstatě pořád obytnej barák, jen s více místnostmi.

Beda
Beda (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
18. 2. 2016 23:24 Nový

Re: Naprosté nepochopení autora toku peněz

celé vlákno

Už vidí tu VELKOU firmu připojenou na lokální NN rozvod :-)

tisnik
tisnik (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
12. 2. 2016 0:49 Nový

Re: Naprosté nepochopení autora toku peněz

celé vlákno

Ty opravdu velké firmy ovšem pracují v úplně jiném režimu, který by doma nikdo (včetně mé maličkosti :-) nepřekousl: mají nasmlouvané odběry, podle hodin, a ty musí dodržet na obě strany (tj. neodebírat ani víc, ale ani měně). Sice potom platí za kWh mnohem menší částky, ale jakákoli delta kW v odběru se jim hodně prodraží.

Btw.: možná by stálo za úvahu se v některém článku zmínit o tom, co to bude znamenat pro případné majitele elektromobilů a jak to vlastně tuto (minimálně technologicky zajímavou) oblast docela spolehlivě zabije.

Veduard
Veduard (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz
10. 2. 2016 8:52 Nový

Nevím, jak se v tom projevují slevy

celé vlákno

Mám tepelné čerpadlo u RD a od ČEZ mám slevu 80 % po dobu tuším 20 hodin denně. Jak se to promítne do nových tarifů ?

wanasto
wanasto (neregistrovaný) ---.actum.cz
10. 2. 2016 10:41 Nový

Re: Nevím, jak se v tom projevují slevy

celé vlákno

poměrně zásadně se zvednou stále platby a o něco se sníží cena za kWh. Záleží na jističi.
Já mám 3x50A, tepelné čerpadlo a zvýšení podle kalkulačky je ze 42000 na cca 51000 Kč /Pročně

lave
lave (neregistrovaný) ---.static.bluetone.cz
10. 2. 2016 8:56 Nový

Hlavně zde chybí porovnání platby za opravdu nízkou spotřebu.

Všude se porovnává jen spotřeba bytů a domů. Ale existují statisíce odběrných míst jako garáže, osvětlení chodeb a sklepů obytných domů, rekreačních objektů i bez 3x25A na cirkuli. A tam je odběr i do 100kWh ročně. A zde je nárůst plateb o stovky procent. Také tabulka v článku uvedená je dost chaotická. Kdo by měl asi tarif DO1d při spotřebě nad 500kWh ročně? Normálně uvažující a šetřící člověk asi nikoliv! Tato sazba se vyplácí tak do max. spotřeby 650kWh ročně. Pak je vždy levnější sazba DO2d. A v porovnávací tabulce jsou příklady i při spotřebě 3000kWh ročně. Naprosto směšné.

H.R.
H.R. (neregistrovaný) 2001:718:7:----:----:----:----:----
10. 2. 2016 9:41 Nový

Re: Velký jističový podfuk

celé vlákno

Jsem sama s podprůměrným platem, rok před starobním důchodem, už dnes šetřím, jak to jde. Ve staré rekr. chalupě bez vody (3x25, asi 200 kWh/rok) se mi roční platba za el. zvýší z asi 2.300 na 7.700 Kč! V bytě (1x25, asi 600 kWh ročně) se mi platba zvýší z asi 4.500 o třetinu.
Je to hnus. Snížení jističů na chalupě na 1x25 by taky něco stálo a i potom bych platila o asi 2.000 ročně víc. Nehledě na to, že až by jednou někdo chalupu rekonstruoval, musel by zas jističe nechat zvýšit. Prostě šetříš, nešetříš, stejně neunikneš.

Krakonoš
Krakonoš (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz
10. 2. 2016 19:32 Nový

Re: Velký jističový podfuk

celé vlákno

Chalupu prodejte, pro osamělého člověka s podprůměrným příjmem je to nemístný luxus.

Tomáš Marný aura:10
10. 2. 2016 19:56 Nový

Redakčně smazáno

celé vlákno
15. 2. 2016 13:59 redakčně smazáno, důvod: Porušení pravidel diskuzí.
Krakonoš
Krakonoš (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz
10. 2. 2016 20:11 Nový

Re: Velký jističový podfuk

celé vlákno

Aby ti nepraskla cévka! Chalupa, resp. rekreační nemovitost s elektřinou je nemístný luxus i v zemích, kde si jezdí důchodci v zimě k moři. Společné prostory mě nezajímají, mám barák. Když už jsme u toho, tak jistič 3x25 A, spotřeba necelých 3,1 kW, sazba D25d, spotřeba NT/VT cca 55/45%, cena podle nového tarifu o sedmdesát osm korun méně. Mně nový tarif vyhovuje a co si platíte vy paneláčníci, to je mi víš kde!

Krakonoš
Krakonoš (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz
10. 2. 2016 20:13 Nový

Re: Velký jističový podfuk

celé vlákno

Místo kW samozřejmě MWh.

Tomáš Marný aura:10
10. 2. 2016 20:43 Nový

Redakčně smazáno

celé vlákno
15. 2. 2016 14:00 redakčně smazáno, důvod: Porušení pravidel diskuzí.
Krakonoš
Krakonoš (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz
10. 2. 2016 20:46 Nový

Re: Velký jističový podfuk

celé vlákno

Argumenty došly, nastupují urážky. No nic.

Tomáš Marný aura:10
10. 2. 2016 21:08 Nový

Redakčně smazáno

celé vlákno
4. 3. 2016 22:28 redakčně smazáno, důvod: Porušení pravidel diskuzí.
Krakonoš
Krakonoš (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz
10. 2. 2016 21:19 Nový

Re: Velký jističový podfuk

celé vlákno

To byla pouze obava o tvůj zdravotní stav, protože rozčilovat se není zdravé. I když chápu, že je život někde v panelákové králíkárně deprimující.

Tomáš Marný aura:10
10. 2. 2016 21:43 Nový

Redakčně smazáno

celé vlákno
15. 2. 2016 13:59 redakčně smazáno, důvod: Porušení pravidel diskuzí.
Bivoj
Bivoj (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
17. 2. 2016 11:18 Nový

Re: Velký jističový podfuk

celé vlákno

Nebylo by lépe paní poradit, ať si hodí mašli? Před důchodový věk, podprůměrný příjem- jasně neperspektivní osoba.
Tahle země není pro starý a chudý

Lukáš
Lukáš (neregistrovaný) ---.vslesy.cz
10. 2. 2016 9:58 Nový

Přenosová soustava, jističe

Osobně mám v panelovém/činžovním bytě 1+1 jistič 1x25 A, v 3+1 jistič 1x20 A.

Narážka na to, že ČEZ neinvestoval do přenosové soustavy je lichá. Přenosová soustava není věcí ČEZu, ale ČEPSu, ČEZ se stará o v některých krajích o distribuční soustavu. A problematika to není jednoduchá, umíte si představit jak jednoduché je dohodnout se s několika tisíci vlastníků pozemků přes které má vést VVN? Nehledě na to, že investovat do něčeho dříve, než je potřeba (než skončí např. životnost předchozích transformátorů) není určitě hospodárné a je dobře, že se tak nedělo.

Ale jinak souhlasím, že je to špatný návrh.

Michal
Michal (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
10. 2. 2016 10:04 Nový

Tendencni clanek

celé vlákno

Ten článek je ale šíleně tendenčně napsaný. V našem paneláku mají všichni kombinaci D02d 1x20A jistič (a hádám, že cele desetitisícové sídliště na tom bude přesně stejně), který autor v tabulkách pro jistotu vůbec neuvádí. Naopak spotřeby dává do tabulky zcela směšné. Dvojčlenná domácnost, vaříme na plynu a spotřeba je za poslední rok 3200 kWh. Podle průzkumu v okolí to je spíše průměr, rozhodně žádný extrém.

Novak
Novak (neregistrovaný) 193.29.76.---
10. 2. 2016 10:34 Nový

Re: Tendencni clanek

celé vlákno

U nás v paneláku (80 bytů) mu většina lidí od 1x16 do 1x25A. Žádné třífázové tam nejsou vůbec.
Já osobně mam domácnost 2,5 lidí, vaříme a pečeme na elektrice, plyn odpojený, 2+1 byt, jistič 1x25A, spotřeba 1300kWh za rok, ohřev vody a topení z teplárny..
Vašich 3200kWh se mi na dva lidi zdá dost, když vaříte na plynu..pokud tedy nemáte elektrický ohřev vody nebo topení.

*
* (neregistrovaný) 193.35.105.---
10. 2. 2016 11:00 Nový

Re: Tendencni clanek

celé vlákno

Co mám vypozorované, tak u paneláků, ale i starých cihlových činžáků, standard je 1x25A kde není vaření na plynu, nebo 3x25A kde je vaření na plynu.

A to se dnes bude těžko měnit (přecházet od plynu k elektrice na vaření), protože to jsou společné prostory, vedení, rozváděče, a na to je potřeba souhlas majitelů. Někde všech, někde různě velké většiny. Takže tento stav je nadlouho zakonzervován.

32 MWh musí být omyl, nebo topení + chlazení. Na to se nedostane ani s ohřevem vody.

Host
Host (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz
10. 2. 2016 18:04 Nový

Re: Tendencni clanek

celé vlákno

32MWh je omyl, ale váš, nějak jste to vynásobil 10

Brul
Brul (neregistrovaný) ---.187.broadband14.iol.cz
11. 2. 2016 21:04 Nový

Re: Tendencni clanek

celé vlákno

V paneláku není na 3 místnosti většinou třeba 3f. Za tebe vše vyřeší firmy v kolonce "služby byt" Čerpadla na 3f jednou z teplárenského na vodu vodohospodáři apod... A na tu televizi a podobně ti 1f stačí. Rozfázování je vyřešeno ve stupačce. Například byt co jsem měl byl malý 2KK a přitom měl 3f jistič kvůli kuchyni. Přitom velké byty mají 1f (mají v kuchyni okno tudíž mají povolený plyn na vaření) Komunista to tak kdysi vymyslel. To že se dnes "bastlí" sporáky na 1f je věc jiná.

Masturbátor
Masturbátor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
10. 2. 2016 11:51 Nový

Re: Tendencni clanek

celé vlákno

U nás 216 bytů v areálu a všichni máme 3x25A a stejně tak tomu je v celé čtvrti, kde pokud si dobře pamatuji je 14 tisíc bytů plus hromada nové výstavby za posledních 15 let, není tu nikde zaveden plyn, 12 ti patrové mají bojlery tzn ty to tolik bolet nebude, 4 a 6 patrové mají ovšem vždy soukromé teplárny, těch je většina a ty na elektrice technicky jen vaří a tudíž spotřeby jsou dost nízké.

Nevím jak na tom jsou jiné části Prahy, hodně bytů ten plyn má, náš areál je z roku 92" ale vesměs vídám jen třífázové elektrické sporáky pokud se podívám někam do paneláků, takže zrovna v Praze to bude lidi bolet hodně.

Tomas Hruby aura:85
10. 2. 2016 11:57 Nový

Re: Tendencni clanek

celé vlákno

A jsme zase u toho, v čem má pan Hlavenka pravdu, totiž v té absenci seriózní analýzy skutečného dopadu ze stranu ERU a dalších orgánů...

Joker
Joker (neregistrovaný) 94.230.148.---
10. 2. 2016 17:16 Nový

Re: Tendencni clanek

celé vlákno

Kam tu elektřinu dáváte?

Jedno místo které platím má prakticky stejné parametry (panelák, 1x20A, D02d, dvoučlenná domácnost) a roční spotřeba tam je poloviční (skoro přesně).
A to jsem zažil reakce, že to je docela hodně, taky se tam podle mě elektřinou nijak zvlášť nešetří (elektrická trouba, nijak zvlášť úsporná lednička, svítí se kombinací halogenových a klasických zakázaných žárovek).

Docela by mě zajímalo, který spotřebič(e) nebo způsob jejich používání dělá tak velký rozdíl.

Marikaccc
Marikaccc (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz
12. 2. 2016 22:29 Nový

Re: Tendencni clanek

celé vlákno

Ve dvou a v paneláku, vaříte na plynu a spotřeba 3200 kWh???? Tak to opravdu nechápu, jedině, že byste se celé dny doma váleli před obrovskou plazmovou trelevizí a v jednom kuse vařili vodu na kafe. Jinak to není možné.... Anebo nejsou na vás napojení sousedé načerno?

Tomáš Marný aura:10
13. 2. 2016 17:14 Nový

Re: Tendencni clanek

celé vlákno

Taky nechápu... Jsem sám, mám dvě akvária, PC jede v podstatě nonstop a vejdu se do 1100 kWh. Pravda, nemám TV, protože v ní stejně dávají kulové...

Mirek
Mirek (neregistrovaný) 192.168.1.---
13. 4. 2016 17:14 Nový

Re: Tendencni clanek

celé vlákno

Jsme čtyři ve 2+1, panelák, vaříme na plynu, běžná domácnost, kombinovaný sporák, mikrovlnka, 2 PC, 2 TV, vysavač 1600 W, topení a teplá voda dálkově, spotřeba cca 4500 kWh. Těm, co se diví, doporučuji hodit si automatickou pračku přes měřič spotřeby. To je takový méně nápadný žrout energie. Kvůli výpadkům při výjimečném souběhu trouba+pračka+vy­savač nebo mikrovlnka jsme přešli z 1x25A na 3x16A a je to bez problému. Nové tarify se mne nejvíce dotknou na chalupě, kde je jistič 3x25A, a neušetřím, ani kdybych šel na nesmyslných 3x10A. Nanejvýš můžu jít na 3x16A, ale ta úspora mi za to vyřizování snad ani nestojí... Podle nových tarifů si tam při stávajícím stavu připlatím okolo 5000,- Kč, což mne nemálo štve...

_ Tonda aura:73
10. 2. 2016 11:15 Nový

Tabulka

Ta tabulka je zbytečně zmatečná, na jednu stranu tam jsou zbytečně pro všechny spotřeby uvedeny obě Sazby D01d i D02d, stačilo by uvést jen tu optimální, na druhou stranu je počítán pouze ČEZ, přitom u distributora E.ON to vychází lépe, u PRE naopak hůře. Dále ty spotřeby jsou jak už tu padlo od extrémně nízkých po podprůměrné.

lave
lave (neregistrovaný) ---.static.bluetone.cz
10. 2. 2016 11:51 Nový

Vodárenský systém a paušály

celé vlákno

Je zvláštní , že v ceně vody nejsou žádné měsíční paušály. Prostě kolik spotřebuji, tolik zaplatím. A hlavně tahle výmluva na údržbu el. sítě se mi, v porovnání právě s vodárenskou, zdá hooooodně rozdílná v ceně. Prasklé potrubí je na denním pořádku, výměna rozvodů jak napájecí tak odpadní sítě probíhá snad všude. Také náklady na vykopání poruchy a oprava je určitě nákladnější, než výměna kusu drátu nad zemí ve volném prostoru. Ale u vody aspoň mohu šetřit, když nic nespotřebuji, nic neplatím. Tím netvrdím, že cena vodného není vysoká.

haha
haha (neregistrovaný) 82.202.92.---
18. 2. 2016 7:27 Nový

Re: Vodárenský systém a paušály

celé vlákno

to se velmi pletete, podívejte se na fakturu. U mě dělá paušál cca 1/3 ceny (šetřit se nevyplatí ani na vodě).

hotovson
hotovson (neregistrovaný) 91.219.242.---
10. 2. 2016 14:06 Nový

Re: Velký jističový podfuk

nizkoenergeticky RD jen 500 kWh za rok? to v nem nikdo nebydli? to nevari, neperou, nezehli, nesviti, nemaji lednicku?

trochu reality by neskodilo...

Pavel
Pavel (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
10. 2. 2016 14:22 Nový

Co máte pořád s těmi cirkulárkami na chatě?

celé vlákno

Na chatu si dám 1x16A a dřevo řežu motorovkou. Benzinový agregát to jistí a je třeba trochu voňavé ekologie. Horší ti hoši panelákoví, kteří si tady počítají byty a zapomínají na osvětlení chodeb. Tam bude vejvar. Sestavu 3x25 jen tak jednoduše 1x16 nenahradíš. Zejména kde je výtah nebo garáže. Jsem si spočítal, že nás bude stát 1kWh 28 kč a garážisty 200 kč. To vyjde levněji louč nebo čelovka. A těch bytových domů je hodně.

mendrit
mendrit (neregistrovaný) ---.isp.mcnet.cz
10. 2. 2016 15:13 Nový

Re: Co máte pořád s těmi cirkulárkami na chatě?

celé vlákno

Sranda je, že když si tam všude dáte ledky, tak cena za 1kW ještě více stoupne :-)

Dratenik
Dratenik (neregistrovaný) ---.lidos.cz
15. 2. 2016 2:39 Nový

Re: Co máte pořád s těmi cirkulárkami na chatě?

celé vlákno

Nechal bych vas retezovkou porezat a hlavne nastipat (jak asi? Cirkule to umi) tak ctyri kubiky kulatiny z buku na 33 cm. Pak bychom si o tom popovidali. Kolikrat jste brousil retez, jaky mate prorez s tim centimetrovym srankem, kolik jste dal za palivo, kdy budete delat repas retezovky, jak vam to slo rychle a jak vas brni ruce. A druhy den znovu.

Dalsi vec je, abyste tou retezovkou narezal nejake fosny, nebo treba podlahova prkna v sestimetru. Ono se dost casto na chalupach neco prestavuje, opravuji krovy, delaji ruzne chlivky, pristresky, atd. Takovy rovny rez s retezovou pilou, to musi byt pane lahudka.

Prohlasit, ze cirkuli lze plne nahradit retezovkou, muze jen prazak, ktery reze par klacku na chate a drevo si koupi v pytli na benzince.

Tomáš Marný aura:10
15. 2. 2016 7:03 Nový

Re: Co máte pořád s těmi cirkulárkami na chatě?

celé vlákno

Jj, a když cirkulárka, tak bohatě stačí 800 W. Takový inteligentní názor už tady taky je.

Yokotashi
Yokotashi (neregistrovaný) 93.99.228.---
10. 2. 2016 15:34 Nový

1x10A, baterky, generator

Bez trifazu se obejdu - na tech par hodin rocne se mi vyplati generator.

Cerpadlo mam na 24V, ale da se taky prepojit motor z hvezdy do trojuhelnika, prihodit behovy kondenzator a nechat bezet na jednu fazi http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,8983.0.html .

Pak se daji blokovat spotrebice - treba bojler si klidne par hodin pocka, navic muze napajet teplou vodou i mycku a pracku (po male uprave).

Pokud nemate plyn, sporak jde snadno predelat na propanbutan.

A hodne veci muze jet primo z baterek.

Tady: http://kanal.ucw.cz/nove_tarify_elektriny.html o tom je podrobnejsi clanek.

Pokud si v elektrice, nebo v plynu nejste jisti, radsi do toho nehrabte, zivot je jen jeden. Ale pokud budete presne vedet co chcete a proc, porad si to muzete nechat zapojit o nekoho, kdo to umi.

Navic dostanu 1kWh levneji, takze si na sebe prestavba zarizeni vydela. Neboli kdyz uz si v tehle zemi musim pripadat jako idiot, at na tom aspon usetrim. Ostatne stejne, jako s radary na kazde ceste: http://dfens-cz.com/podle-zakona-zdrzuji-ale-radary-me-uz-nezajimaji-skoda-eltra/ .

plextor
plextor (neregistrovaný) 94.230.156.---
10. 2. 2016 18:03 Nový

Hodnota jističe

Připravují Nám podmínka stejné co mají velkoodběratelé.
Hodnotou jističe si určíš odběr a když naodebereš, tak zaplatíš.
Ještě by nám měli učtovat penále, když přebereš.
Všichni co si rezervovali příkon, třeba za 3x25A zaplatili jednorázově před připojením dodavateli 12.500,- se snad podíleli na distribuci.
Tak že si teď snížim jistič a zpátky nic nedostanu, zjistim že mi to nevyhovuje že to je málo, tak si zase dokup ampérky.
Hnus.

Buržoaze
Buržoaze (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
10. 2. 2016 18:46 Nový

Hlavní jistič je 2.8x menší, než "rezervovaný příkon".

celé vlákno

Byl jsem se podíval dole jaké máme hlavní pojistky, je celkem zajímavé, že dům o 6 podlažích s 17 bytovými jednotkami, kde všude je 3x25A v rámci bytů má jištění 3x150A, pojistky nám nepadají..

Tedy máme údajně rezervovaný příkon 17x 3x25A což je 3x 425A ale z technického pohledu nemůžeme odebrat více jak 3x 150A přesto máme platit za rezervovaných 425A když se dělíme bez problémů o celkový limit 150A?

Tohle je další věc, která jasně dokazuje, že to je pouze jen způsob jak lidem vytáhnout peníze z kapes, aby peníze zůstali velkoodběratelům i když ve výsledku se nic nezmění, protože maloodběratelé nikdy ani neměli možnost využívat svůj možný příkon.

Technicky vzato to je jako bychom měli každý 3x7.5A...

jehovista
jehovista (neregistrovaný) 194.213.54.---
10. 2. 2016 19:32 Nový

Re: Hlavní jistič je 2.8x menší, než "rezervovaný příkon".

celé vlákno

Kdybyste platil za 3x425A jistic, tak to bude stat sestkrat tolik, jako 17x 3x25A.

Buržoaze
Buržoaze (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
10. 2. 2016 22:10 Nový

Re: Hlavní jistič je 2.8x menší, než "rezervovaný příkon".

celé vlákno

Vy jste evidentně nepochopil pointu, že?

Pokud nám ve vchodě stačí sdílených 150A s tím, že každý jsme omezen na MAX 25 A, tak ovšem ale nemůžeme nikdy všichni vytáhnout ze sítě to, co údaje pro nás rezervují.

Přitom to kolik máme hlavní pojistky nikde do výpočtu ceny nevstupuje, pokud by to totiž vstupovalo, tak přeci RD musí platit mnohem více, jak lidi v bytech, kde se "dělí".

*
* (neregistrovaný) 193.35.105.---
11. 2. 2016 8:08 Nový

Re: Hlavní jistič je 2.8x menší, než "rezervovaný příkon".

celé vlákno

Ono s lidmi v RD je to úplně stejné. Na trafačce také pro tu jejich větev není rezervováno, přívodní kabel nemá takovou kapacitu, aby to dalo součet jištění všech RD.

jehovista
jehovista (neregistrovaný) 194.213.54.---
11. 2. 2016 14:01 Nový

Re: Hlavní jistič je 2.8x menší, než "rezervovaný příkon".

celé vlákno

Ale ja jsem pochopil pointu. Jde o to, ze se to da slusne agregovat a tak vam tech 3*150A na barak staci a distributor ma diky tomu lehci zivot(kvuli dimenzovani dalsich casti distribucni site). Kdyz vam zacne vypadavat barakovy jistic(ktery je ve sprave distributora), tak to bude muset distributor vyresit a novy jistic, pripadne i vymenu kabelu zaplatit ze sveho. To je jeho riziko. Vy nemate rezervovanych svych 25A z elektrarny az do bytu, to byste se nedoplatil.
To mate podobne jako u internetoveho pripojeni. Tam vam taky prodaji 100/100 Mbitu, ale pobezi to na jednom Gbitu treba pro 100 domacnosti. Kdybyste chtel 100/100 vyhrazenou linku do NIXu(muzeme rict, ze pro nase ucely to bude odpovidat prenosove soustave), tak budete platit desetkrat tolik.

Buržoaze
Buržoaze (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
11. 2. 2016 14:20 Nový

Re: Hlavní jistič je 2.8x menší, než "rezervovaný příkon".

celé vlákno

To já samozřejmě chápu, jenže oni chtějí více zpoplatnit ty, kteří mají nevyužitý agregovaný příkon oproti těm, kteří ho využívají, přitom objektivně někdo kdo nevyužívá energii prostě náklady v takové míře negeneruje.

Za konektivitu v housingu platíte také více jak v domácnosti, protože právě využíváte tu linku mnohem více, kdyby jste využívali linku v domácnosti hodně také vám jí zdraží, protože z vás budou plynout velké náklady.

Z logiky věci je tedy správné aby se paušální částka za dopravu elektřiny vztahovala nikoliv na nesmysl v pohodě jističe, což je nejslabší článek sítě který omezuje "rychlost" ale podle průměrně odebraného množství s tím, že by se mělo sledovat kdo jedná problematicky a ten by měl mít sankční poplatky. (OZE, nesprávně nastavení HDO...)

Vy by jste snad chtěl v domácnosti platit 3x tolik za internet když v průměru využíváte 10%, jen proto že máte ten gigabit ale občas si něco chcete stáhnout rychle, ale nedělá vám problém se podělit s celým domem?

Právě kuli tomu, že jsme omezeni na úrovni paty domů, uličních rozvaděčů opravdu nehrozí že by všichni využili vše.

Kolikrát se stane, že ty pojistky vyskočí...

Buržoaze
Buržoaze (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
11. 2. 2016 14:41 Nový

Re: Hlavní jistič je 2.8x menší, než "rezervovaný příkon".

celé vlákno

Vlastně ještě jednak se to dá říct.

Vám přijde spravedlivé, že by jste se domluvili s 10 sousedy, že si pořídíte internetovou přípojku, rozdělíte si poplatek za FUP na 10 dílů, soused si zřídí doma P2P doupě a bude vytěžovat linku naplno a vy mu budete dotovat jeho množství dat?

Za dráty si více méně platíme již při připojení, jistič ve smyslu v jakém za něj platíme pravidelně je něco jako FUP, proč bychom ale měli dotovat FUP velkým odběratelům to absolutně nechápu, když problém je úplně jinde.

Ad
Ad (neregistrovaný) 193.165.68.---
14. 2. 2016 13:05 Nový

Re: Hlavní jistič je 2.8x menší, než "rezervovaný příkon".

celé vlákno

jako spolecenstvi vlasniku si pripojte barak na 3x150
a ostatni merte podruzne ale je to dalsi administrativa a dulezita je kazen najemniku a jeden neplatic a je po uspore ale vse se da resit.

Hlupák
Hlupák (neregistrovaný) ---.cer.rev-fortech.cz
10. 2. 2016 22:39 Nový

Re: Velký jističový podfuk

celé vlákno

A nešlo by celou ulici/vesnici spojit pod jeden jistič a založit malou firmičku na distribuci elektřiny od společného jističe do domů.

Jan Solver
Jan Solver (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz
11. 2. 2016 0:21 Nový

Re: Velký jističový podfuk

celé vlákno

Šlo, ale návratnost budete mít tak 50 let, a z toho asi 2 roky budete běhat po úřadech :-)

mendrit
mendrit (neregistrovaný) ---.isp.mcnet.cz
11. 2. 2016 7:32 Nový

Re: Velký jističový podfuk

celé vlákno

Ale pro majitele nájemních domů, to může být né až tak složitá varianta.

Honzas
Honzas (neregistrovaný) ---.opera-mini.net
11. 2. 2016 9:06 Nový

Re: Velký jističový podfuk

celé vlákno

Hodnota jističe je omezením maximálního příkonu, s samotnou spotřebou nutně nekoresponduje.

Mnohem jednodušší řešení je přejít na placení rezervace příkonu, obdobně jak to mají firmy. Prostě si na začátku roku dohodnete pravděpodobný objem přenesené energie (což se dá z vyúčtování zjistit) a částka za přenos bude "paušálem", pokud paušál překročíte, zaplatíte zvýšenou cenu.

Platbu za jistič už nebude mít smysl, takže zrušit.

Behemot
Behemot (neregistrovaný) 77.87.242.---
11. 2. 2016 23:18 Nový

Re: Velký jističový podfuk

celé vlákno

Kdybyste o to měl aspoň zbla ponětí, tak víte, že součástí takové smlouvy je taky rozložení odběru v čase (něco jako že se bude odebírat každej den od 6 do 16 v souladu se směnou) a jsou tam velký pokuty jak za odebrání moc, tak i málo pod stanovenou dobu. Jsem zvědavej, jak to uděláte u jedné bytovky.

Nox
Nox (neregistrovaný) ---.sattnet.cz
11. 2. 2016 16:35 Nový

Re: Velký jističový podfuk

celé vlákno

napadlo me neco podobneho v mensim, co treba bytovy dum v SVJ. Kdyby si si vzal jistic a elektromer na sebe a pak to preuctovaval majitelum, vyslo by to levneji.

Tomáš Marný aura:10
11. 2. 2016 21:08 Nový

Re: Velký jističový podfuk

celé vlákno

Jistě, pak ale stačí jediný blbec, který platit nebude, a je to kde? Ano, v řiti, stejně jako je to v řiti, pokud stejný blbec neplatí fond oprav a zálohy na teplo, společnou elektřinu atd. ...

Behemot
Behemot (neregistrovaný) 77.87.242.---
11. 2. 2016 23:21 Nový

Re: Velký jističový podfuk

celé vlákno

Not tak když si neumíte smluvně zajistit, že ho při neplacení odpojíte…

Tomáš Marný aura:10
13. 2. 2016 21:44 Nový

Re: Velký jističový podfuk

celé vlákno

Stejně jako máte smluvně ošetřeno, že ho odpojíte při neplacení tepla a při neplacení do fondu oprav rovnou zastřelíte, že?

realista
realista (neregistrovaný) ---.kostal.com
2. 3. 2016 14:23 Nový

Re: Velký jističový podfuk

celé vlákno

Dluh víc jak xxx > Exekuce na byt > vymožení prodejem > hotovo. Do roka vyřešená záležitost včetně poplatků a úroků.

Nox
Nox (neregistrovaný) ---.sattnet.cz
13. 2. 2016 18:13 Nový

Re: Velký jističový podfuk

celé vlákno

Pravda. Cili oproti soucasnosti zadna zmena, jen k fondu oprav pribude jeste elektrina.

franc
franc (neregistrovaný) 193.138.154.---
11. 2. 2016 18:07 Nový

Kapitalista má pořád málo!!

Bohužel v tomto současném systému vítězí nenažranost jednotlivce nad zájmem společnosti. Politici nepracují v zájmu lidu ČR, ale pouze pro západ a svoji kapsu!!

Kamil
Kamil (neregistrovaný) ---.143.wms.cz
11. 2. 2016 22:04 Nový

Dobrá kulišárna

Půl roku se ve všech médiích propírají účtenky pro hospodské a tohle mnohem důležitější se tutlalo. Tohle přece nemůže projít! Kdo je za to zodpovědný? Babiš, Sobotka, Kalousek? To neexistuje žádná ochrana? Vždyť je to ukázkový příklad zneužití monopolu ČEZu. Kdo to může zastavit? Je to hnus, co se tady děje!

Gansus
Gansus (neregistrovaný) 93.99.5.---
11. 2. 2016 22:50 Nový

Autor musí být zaměstnán

celé vlákno

u ČT, jinak by takovou blbost nemohl napsat. Mám větší RD (3 os) bez plynu a bez komínu. Mám tepelné čerpadlo Samsung (26 radiátorů), klimatizaci (Samsung), kompresorový odvlhčovač v sušárně, sporák, pračku, sušičku, průtokový ohřívač Stiebel, krytý bazén, čerpadlo ve studni a další el. spotřebiče a stačí jistič 3x25A (B), ještě nevypadl. Spotřebu elektřiny mám cca 7500-8000kWh/rok a myslím si, že je malá. Platím ročně za elektřinu cca 20.000,-Kč (u ST Energy). Dle srovnání na www.ERU.cz bych měl nově ušetřit cca 700Kč. Problém je pouze v tom, že NT už není 22 hodin, ale pouze 20 hodin denně, tak těch 700 Kč se asi o něco sníží.

jehovista
jehovista (neregistrovaný) 194.213.54.---
12. 2. 2016 10:29 Nový

Re: Autor musí být zaměstnán

celé vlákno

Tak to mate stesti. Kdybyste byl u PRE distribuce, tak byste si od pristiho roku priplatil.

MUFFIN
MUFFIN (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz
12. 2. 2016 22:52 Nový

Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

Sám sobě blahopřeji, že jsem nenaletěl na reklamy na úsporné žárovky a spotřebiče jak to na nás chrlili dlouhé roky z televize a z novin. Máme v bytě jistič 1x20, starou pračku, starou ledničku, mikrovlnku, elektrickou troubu, vysavač, dva staré televzory, každý má spotřebu 250 W, dva staré počítače, klasické žárovky 60 až 100 W. Podle tabulky a při sazbě D1 a spotřebě 3000 kWh za rok v novém tarifu ušetříme víc než 5000 Kč. Kdybych poslechl rádce úspor, tak bych vyházel desetitisíce za nové spotřebiče a nakonec bych platil za elektriku to samé.

Tomás
Tomás (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz
12. 2. 2016 23:23 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

Přesně, spotřebiče měním, když se rozbijí. Lednička, pračka, myčka, sušička, sklo keramická vraná deska - vše nad 10 let a fungují bez jediného zádrhelu. Spotřeba 4,2MWh. Úspora přibližně 3 tisíce.

Tomás
Tomás (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz
12. 2. 2016 23:25 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

K tomu ještě PC cca 10 hodin denně, tiskárna...

Masturbátor
Masturbátor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
13. 2. 2016 16:06 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

Jestli máte úsporu 3 tisíce, při šetrných spotřebičích se připlatí taky 3 tisíce, tak to znamená, že za těch 10 let jste vyhodil 30tis oproti nám, navíc stále si připlatíte, protože my co máme úsporné sice budeme platit více, v mém případě o 4 tisíce, jenže furt to bude méně, jak u Vás což je pointa proč kupovat spotřebiče.

To co se tady řeší je především o tom, že máme my platit více za to, že VY neumíte s elektřinou hospodařit, kdyby totiž všichni hospodařili tak se může několik elektráren zrušit a ještě se ušetří.

Santiago
Santiago (neregistrovaný) 2a00:ca8:a10:----:----:----:----:----
13. 2. 2016 17:23 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

Michate nesouvisejici veci. Tato debata se netyka vyroby elektriny, ale distribuce elektriny. Platba za silovou elektrinu, ktera jde skrz obchodniky vyrobcum, zustava stejna. Lisi se model platby za distribuci. I kdyby poklesla spotreba na tretinu, tak je sice mozne zavrit nekolik elektraren (vyroba), ale na nakladech distribucni site se to moc neprojevi. Starat se o rozvody a transformatory bude treba tak jako tak.

Masturbátor
Masturbátor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
13. 2. 2016 18:04 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

Naopak, především argumentují tím, že mají problém to regulovat (distribuovat), pokud by se začalo elektřinou pořádně šetřit, tak mohou zrušit OZE protože budou problematické a neekonomické, necháme si Metelín a Dukovany, k tomu pár přečerpá-vaček na špičky a je po starostech.

Stěžují si ne výkyvy, ne na to že je elektřiny málo/moc.

Santiago
Santiago (neregistrovaný) 2a00:ca8:a10:----:----:----:----:----
13. 2. 2016 18:51 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

AFAIK si nestezuji ani tak na problem s regulaci jako takovou, jako s ekonomickymi dopady decentralizovane vyroby u spotrebitelu, ktere vedou ke kolisani spotreby v zavislosti na lokalni vyrobe u spotrebitelu. O samotnou regulaci rovnovahy v el. siti se AFAIK nestaraji distributori ale CEPS a poplatky za ni jsou vicemene zanedbatelne.

Pokud by se zacalo s elektrinou poradne setrit, tak to povede k rustu koncovych meznich cen elektriny (tedy platby za kWh). Nebot zatimco samotne setreni by mohlo srazit ceny silove elektriny (ale asi ne vyrazne), tak platba za distribuci (pri prevazne fixnich nakladech rozpocitanych na kWh dle stavajiciho modelu) by neprimo umerne rostla.

Stavajicich OZE (na strane vyroby) by se to moc nedotklo, nebot maji velky podil investicnich nakladu proti provoznim, takze srazeni ceny silove elektriny by je sice udelalo ztratove pri zapocitani investicnich nakladu, ale provozne by byli ziskovi.

Rust koncovych meznich cen elektriny by naopak vedl k rustu distribuovane vyroby u spotrebitelu, coz je presne to, co dela distributorum problem. Pokud je koncova mezni cena kWh cca 4.5 Kc / kWh, zatimco velkoobchodni cena silove elektriny < 1 Kc / kWh, tak se spotrebitelum vyplati doma provozovat relativne drahe vyrobni zdroje (napr. FV), ktere by na strane vyroby krachovaly, proste proto, ze se tim vyhybaji prispevku na distribucni sit. Pritom ale takovy spotrebitel, ktery za jasneho pocasi ma nulovy odber (protoze mu elektrinu obstara domaci FV), ale za zamraceneho pocasi ma stejny odber jako soused, vytvari stejne naklady na distribucni sit jako ten, kdo odebira stejne kazdy den.

Masturbátor
Masturbátor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
13. 2. 2016 18:56 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

To každopádně ano, ovšem v tom případě by se měli zpoplatnit oni, nebo by se měli plně osamostatnit od sítě. Problém dělají oni, ne ti co šetří kontinuálně.

V tom je dost zásadní rozdíl jestli něco spotřebovává málo proto, že prostě má ekonomickou domácnost a nebo málo proto, že když svítí nebo fouká, jede na sebe.

Santiago
Santiago (neregistrovaný) 2a00:ca8:a10:----:----:----:----:----
13. 2. 2016 19:48 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

Oni 'problem' nedelaji, oni delaji to, co dela kazdy - odebiraji elektrinu ze site jen tehdy, kdyz to potrebuji. To bychom mohli taky zpoplatnit ty, kteri se koukaji na televizi jen kdyz je tam neco zajimaveho, a nemaji ji pustenou permanentne 8 hodin denne (a proto maji kolisavou spotrebu).

A podobnych pripadu je vic. Pokud je nekde na vesnici pulka chalup, kam jezdi lide jen 1-2 mesice v roce, a pulka normalne obyvanych domu, pak tyto chalupy vyzaduji podobne dimenzovani distribucni site jako domy radnych obyvatelu, ale jejich prumerna rocni spotreba (a tedy prispevek na distribuci) je 10-20 %.

A samozrejme, kdyby v soucasnem modelu vsichni zacli setrit a snizili svou prumernou spotrebu na pulku, tak by se proste castka za distribuci zvedla z ~1.6 Kc/kWh na dvojnasobek.

Kdyby distribucni spolecnost nemela pokrivene ceny v dusledku stavajiho modelu rozuctovani nakladu, tak ji to je vcelku jedno. Soucasny model krizoveho dotovani vede k pokrivenym cenam a jako v kazde takove situaci se vyskytnou ti, kteri toho efektivne vyuzivaji. Coz je pozitivni, nebot to nuti provozovatele krizove dotovani odstranit a pokrivene ceny narovnat.

Samozrejme, ani model platby dle dimenzovani za jistic neni uplne ferovy (nebot ani ten presne neodpovida strukture nakladu), ale ma k tomu IMHO daleko bliz nez soucasny model platby distribuce podle spotreby za kWh.

ass
ass (neregistrovaný) 160.44.230.---
15. 2. 2016 17:45 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

Meles nesmysli bud z hladu nebo tomu rozumis jak koza bobkum.

Pises:
A podobnych pripadu je vic. Pokud je nekde na vesnici pulka chalup, kam jezdi lide jen 1-2 mesice v roce, a pulka normalne obyvanych domu, pak tyto chalupy vyzaduji podobne dimenzovani distribucni site jako domy radnych obyvatelu, ale jejich prumerna rocni spotreba (a tedy prispevek na distribuci) je 10-20 %.

Coz je LEZ protože víš kulový jak se dimenzuje síť, přečti si ten článek, kde je to vysvětleno, než začneš psát nesmysli, už v článku vyvrácené a ujišťuju tě, že to tak je i když píšeš opak...

Santiago
Santiago (neregistrovaný) 2a00:ca8:a10:----:----:----:----:----
16. 2. 2016 21:07 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

V tom clanku prakticky nic vysvetlene neni, naopak je tam spis demagogicka strawman argumentace (oponentum jsou tam podsouvany nesmysly, aby byly pak vesele vyvraceny).

Skutecne podlozenou argumentaci (tedy napr. vcetne rozboru nakladu na distribucni sit ci metodiky pro dimenzovani distribucni site) tady zatim nepredvedla zadna strana.

Yokotashi
Yokotashi (neregistrovaný) 93.99.228.---
17. 2. 2016 16:29 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

Na druhou stranu pokud prosadi tenhle model, co navrhli, tak zatez na hladine VN a trafech z VN na NN (kde poradne naklady zacinaji) bude vyssi* (nebo v nejlepsim pripade stejna**), nez ted, takze tim, ze si lidi zmensi jistice jim naklady na udrzbu site rozhodne nepoklesnou.

Takze bez ohledu na to, jestli dnesni system je spravny, je videt, ze system navrzeny je z hlediska nakladu na site horsi.

*) ke dnesni spotrebe se pripocte:
- ucinnost nabijecky + akumulatoru + menice u casti spotreby
- ucinnost nabijecky + akumulatoru u spotrebicu, ktere mohou jet na napeti z akumulatoru (napr. LED svetla)
- ucinnost fazove regulace (ale ta je skoro 100%)
- tepelne ztraty na spotrebicich se snizenym vykonem (pokud troubu nahrivam polovicnim vykonem, bude se nahrivat vice, nez 2x tak dlouho, je celkove delsi dobu zahrata a tim ztrati vice energie)
- plytvani, protoze rozdil ceny mezi plytvanim a neplytvanim bude maly

**) muze to vyrovnat:
- odhlaseni elektromeru u chalup a garazi a prechod na generatory/solarni energii (u chalup obyvanych jen v lete je to jednodussi, nez u celorocne obyvanych objektu)
- prechod k vareni na zemnim plynu a propanbutanu

tisnik
tisnik (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
13. 2. 2016 21:53 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

Ale tomu tak bude jen za dvou předpokladů:

1) že se za úsporné spotřebiče dalo méně než těch 30 tisíc a že mají +- stejnou životnost
2) že skutečně ty 3k/rok není jen tak nějaké číslo vycucané z prstu. Protože "neúspora" vlastně znamená jediné - spotřebič dělá to co má a navíc produkuje teplo, nic víc. Pro někoho, kdo elektřinou i topí, to je přibližně půl roku jedno, a i nám "plynařům" to pomáhá k tomu, že se třeba v dnešním počasí ani nezapíná kotel.

jehovista
jehovista (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
13. 2. 2016 0:20 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

Vas snad nekdo klonuje. Jinak si nedokazu predstavit, ze se v diskuzich objevuje tolik lidi, kteri nechapou ze se nic nemeni na tom, ze za nizsi spotrebu se plati min penez.

Yokotashi
Yokotashi (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz
13. 2. 2016 14:36 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

Ane ne, to jsi nepochopil ty.

dnes:

Koupim uspornejsi pracku, ktera je o 5000 kc drazsi, ale pri kazdem prani usetri 5 kc za energii. Takze za ctyri roky si uspori na to, ze byla drazsi a pak uz skutecne spori. Pokud chcipne az za sest let (treba mycka nevydrzela ani rok), tak uspori 2500 kc.

za rok:

Koupim uspornejsi pracku, ktera je o 5000 kc drazsi, ale pri kazdem prani usetri 2.50 kc za energii, protoze druhe 2.50 zaplatim za jistic tak jako tak. Takze za osm let by si usporila na to, ze byla drazsi, ale odejde po sesti, cimz jsem prodelal 1250 kc.

Dnes vas lakaji na nizkou spotrebu, A+++ a podobne. Za rok nikoho spotreba zajimat nebude a misto toho bude na spotrebicich: "maximalni odber 2.5A", "moznost prepnout topeni na nizsi vykon", "nema termostat, ale moderni* fazove rizeni!" a podobne.

*)Moderni = navod najdete v amaterskem radiu z roku 1972.

Tady je predikce budoucnosti: http://kanal.ucw.cz/predpoved_budoucnosti_s_novymi_tarify.html

Masturbátor
Masturbátor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
13. 2. 2016 15:42 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

Tak zase bych to úplně nedémonizoval s tou budoucností, jde furt jen o několik tisíc ročně :D

Yokotashi
Yokotashi (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz
13. 2. 2016 16:15 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

Menic je taky nekolik tisic korun, takze se investice vrati za rok. To je slusna navratnost.

Centrala nekde v garazi - to se taky vrati za rok. Mozna i pri provozu na benzin.

Masturbátor
Masturbátor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
13. 2. 2016 16:44 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

A váš čas vám není žádná investice? Ono babrat se s centrálou je fajn jednou za rok při štípání dříví, ale v domácnosti... zase to chce nějakou životní úroveň.

Yokotashi
Yokotashi (neregistrovaný) 93.99.228.---
14. 2. 2016 2:45 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

Centrala ma (nebo dostane) starter z auta. K tomu se hodi baterka. No a kdyz chci pustit nejaky z extremne narocnych spotrebicu (trouba, pracka, mycka), tak jenom zmacknu jedno tlacitko navic a nekde v sklepe se nastartuje centrala. Az uz ho nepotrebuju, tak ji druhym tlacitkem chcipnu. Myslim, ze tohle za 4000 rocne stoji.

Ale muj puvodni komentar se tykal lidi, kteri jednou az dvakrat mesicne prijdou do garaze, kde maji dilnu, nebo na zahradku a tam chteji hodku dve neco delat. Tam uz natoceni centraly neni vubec zadny problem.

Masturbátor
Masturbátor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
14. 2. 2016 9:57 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

Je to hezké, ale někdo musí doplňovat palivo, upřímně řečeno abych nemusel platit ty 4 tisíce, tak bych musel přejít na úplně minimální jistič, zaplatil znovu revizi, zaplatit za jistič, koupit centrálu, do domu někam natáhnout nový rozvod pro centrálu aby šla jak píšete spínat, vozit benzín/naftu, no návratnost bude značeně diskutabilní, stačí 4x za rok jet pro naftu a 4 tisíce jsou v tahu už jen v času, který to souhrnně zabere s tím palivem.

Tady je potřeba bojovat s úřadem, ne vymýšlet jak to ochcat, pač to výhodnější zrovna moc nebude.

Yokotashi
Yokotashi (neregistrovaný) 93.99.228.---
14. 2. 2016 12:23 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

Prechod na mensi jistic bude chtit tak 30% pripojek. A dalsich 30% to zrusi uplne (ty garaze).

V garazi/na zahradce: prijedu autem tak jak tak, nekdy ho tankuju, tak vezmu neco do kanystru, naliju ho tam pred startem. Pak par desitek minut bezi, udelal jsem co jsem potreboval a odjizdim. Zadne rozvody, vse je ne prodluzovacce.

V dome: trouba a mycka byvaji v kuchyni, pracka v kuchyni, nebo v koupelne. Koupelna ma samostatny rozvod, jistic a chranic v rozvadeci. V zasad emi staci v rozvadeci vystopovat jeden okruh do ktereho prodluzovackou dostanu troubu a mycku, tak odpojit od site a spolecne s koupelnou nejak pripojit na centralu. Treba k tomu pouzit nejaky z okruhu do sklepa (nebo kde bude centrala) aby se nemuselo sekat. Ohledne dplnovani paliva - pokud jezdim autem, tak hodim do kufru kanystr a pri tankovani vezmu neco navic. Nebo lze pouzit centralu na plyn.

Nemam nic proti boji s uradem, ale kdyz vidim, jak to dopadlo v posledni dobe v jinych pripadech, tak se radsi soustredim na to, jak na situaci vydelat a nabidnout stejnou moznost dalsim lidem.
Nicmene smysl meho prispevku byl, ze v garazi to udela kazdy (rozhodne pres 90% lidi). Resenim pro RD jsem se nezabyval, protoze tam je potreba jeste menic s baterkami, aby centrala nemusela bezet porad a to uz je pro dost lidi slozite.

I kdyz pote, co jsem slysel, jak maji lidi doma kontrolku nocniho proudu a jak se rozsviti, tak davaji pect jidlo v troube a pousteji pracku, tak se domnivam, ze velmi podcenujeme netechnologickou cast spoluobyvatel. To co my vyresime stykaci, procesory, menici a baterkami oni vyresi snizenim zivotniho standardu. Zvlast kdyz ten skok je tak prudky, jako tenhle - adrenalin dela divy. Clovek snizi jistic, az pak zjisti, co nemuze jet najednou, ale jistic uz je snizeny, tak se s tim musi naucit zit. A casem bude nejaky blokovac vykonu a fazovy regulator na kazdem druhem eshopu tam, kde dneska nabizeji rychlovarne konvice (kterou si nekoupi nikdo a misto toho budou lidi pouzivat varice na 2kg PB bomby).

Behemot
Behemot (neregistrovaný) 77.87.242.---
15. 2. 2016 9:58 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

Se obávám, že takhle lehký to fakt nebude. Běžný šunty z hobbymarketu neviděly sinusovku ani z rychlíku, a i kdyby jo, tak to stále musíte zfázovat se sítí. Jinak nepočítejte ani omylem s tím, že to píchnete do zásuvky a bude to dobrý. S tou součtovou vlnou co by vylezla ze šuntu kterej není zfázovanej budete rád, když se spotřebič jenom nerozjede.

V domácích podmínkách aby to nestálo nesmysl prostě napájet buď z centrály, nebo ze sítě. Nějaká podpora jističe s cirkulárkou tím, že se vloží nestabilní zdroj za něj je vlhkej sen, to fakt nebude jen tak chodit. Nicméně si možná hodně chalup vystačí s tím, že dají 3×20 nebo i 3×16 a softstart. Zase 10+ kW ty motory snad neberou ani ve zkratu…:D Nejhorší bude ta startovací špička a to se dá řešit.

Yokotashi
Yokotashi (neregistrovaný) 93.99.228.---
15. 2. 2016 16:35 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

Pokud to nenafazujete, centrala shori.

Pokud to nafazujete, musite hlidat, aby nebyly pretoky do site.

Pokud si udelate extra okruh na pracku, mycku, fritak a troubu, ve kterem bude napeti pouze pokud se bude tocit centrala, bude velmi pravdepodobne vsechno fungovat na prvni pokus a bez problemu.

Pokud byste byl zcela paranoini ohledne sinusovky, porad muzete do pracky a mycky pridat rele s civkou na 230V, napajet je obe ze site a na centralu mit pripojena jen topna telesa (pres to rele).

Odpadni teplo z centraly poslete do topeni, nebo do bojleru.

Bacha - vyfuk nepatri do komina! Je tlakovy, na coz komin neni staven. Vyvest rubkou ven z objektu.

ass
ass (neregistrovaný) 160.44.230.---
15. 2. 2016 17:24 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

Bobane, a co udelas s tim, ze tvuj navrh jak jsi popsal je i zakazany? Tedy hrozí brutální pokuta a odpojení odběrného místa? Ale chápu vlhké sny jsou silnější jak PNE nebo podmínky připojení...

Yokotashi
Yokotashi (neregistrovaný) 93.99.228.---
15. 2. 2016 19:20 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

Muzete prosi vyspecifikovat, co presne z meho navrhu je zakazane?

Behemot pocital s fazovanim, to je zakazane, proto jsem psal, ze by musel hlidat pretoky do site.

Udelat si extra rozvod nijak nespojeny se siti, na kterem bude pracka, mycka, trouba a fritak (pripadne pres rele = galvanicka oddeleni jen topeni z mycky a pracky, bal-li bych se o sinusovku) podle me nijak zakazane neni a byt nemuze, jinak by muselo byt zakazane provozovat centralu za jakychkoliv okolonosti.

ass
ass (neregistrovaný) 160.44.230.---
24. 2. 2016 7:56 Nový

Re: Je to dobré, jsem v pohodě.

celé vlákno

Píšete psal:
"
Muzete prosi vyspecifikovat, co presne z meho navrhu je zakazane?

Behemot pocital s fazovanim, to je zakazane, proto jsem psal, ze by musel hlidat pretoky do site.
"

to je zakázané, že pak napíšete co je povolené a dokazujete, že předchozí tak platí je zhovadilost typu debaty ala Kalousek. Prostě to co bylo řečeno se nesmí, pokud do hovoru přidáte něco navíc, pak měníte obsah toho k čemu sem se vyjadřoval což je slabě řečeno slovní faul, lidsky, snaha o demagogii.

Věřím spíše ve snahu v demagigii, protože když se bavíme o rozvodech napojených na DS, a vy do toho zapletete "centrálu, která 99procent funguje ostrovně", pak už věřím jenom v to, že chcete mít pravdu za každou cenu, jenom jaksi důsledek toho co napíšete vám dojde dodatečně, a pak se snažíte hloupě dokazivat, že jste nenapsal hovadinu...

S lidmi jako vy nemá cenu debatovat, jste nejdyhctřejší a co napíšete není hloupost, jenom to nejchytřejší, bohužel to tak i vypadá...

Dratenik
Dratenik (neregistrovaný) ---.lidos.cz
15. 2. 2016 2:31 Nový

Existuje reseni

celé vlákno

Jeden clovek na ulici si zaplati 3x25A a na dum da trifazovou zasuvku. Do te zapoji kabel, ktery pak taaaaaahne po sousedech a kazdy si da podvojne hodiny. To je pak zasuvka na ony cirkularky, svarecky a jine necekane zdroje. Holt, az prijde vyuctovani z CEZu, tak si sousede ten naklad rozpocitaji.

Pokud kazdy zaplati pomernou cast kabelu + svoje hodiny, investice se vrati rychle. Ze smluvniho hlediska nic poruseno neni a revize se na kabel take delat nemusi.

Neni to idealni reseni, ale funkcni az dost. Hodne zahradkaru funguje na stejnem systemu bez problemu.

MB.
MB. (neregistrovaný) ---.caplan.cz
18. 2. 2016 22:34 Nový

Re: Existuje reseni

celé vlákno

Ono stačí mit 3x16 nebo jen 3x10 a s cirkulárkou nepouštět přímotopy a pračku.

mluno
mluno (neregistrovaný) ---.it.cas.cz
8. 4. 2016 15:37 Nový

Re: Existuje reseni

celé vlákno

Víte jak obvykle fungují věci ve společném vlastnictví?
Ale jinak. V našem domě máme 16 domácností, která má každá, stejně jako my jistič 3x25A. Na patře jsou tavné pojistky tuším 55A, nevím jestli někdy shořely, a mám podezření, že ani nejsou zapojené (vůbec ty rozvodnice na patrech jsou podivné a je tam spousta zbytečností, kromě těch velkých pojistek je tam řada podivných jističů asi na nic). Hlavní domovní skříňka (HDS) obsahuje "nožovky" na 160A. Ty teda čas od času (jednou za pět let) vypadnou, mám podezření, že to dělá jedna, dvě domácnosti s línými jističi. Ale proč to píšu. Vidíte jasně; 16 domácností po 25A dává dohromady 400A (pokud by všechny jely naplno a to nepočítám možnost přetížení, tu má domácí jistič i nožová pojistka minimálně stejnou), ale jsou jištěny pojistkou 160A (tedy 40%). Na jednu domácnost tak připadá pouze 10A soudobého příkonu, proč by měla platit za 25A. Měla by se tedy zohlednit i pojistka v HDS a potom třeba pojistka pro celé sídliště a tak dále.
U navrhovaného řešení se obávám, že by se z provozovatele kabelu stal distributor elektřiny a musel by mít na to licenci od energetického úřadu. Revize kabelu by asi byla potřebná stejně jako u všech zařízení (alespoň výchozí), ale to jsou už jen moje spekulace.

Hexer
Hexer (neregistrovaný) ---.silesnet.net
7. 3. 2016 21:28 Nový

1x20A

My jsme v domacnosti dva dospeli.
Topime (plus ohrev vody) plynem, sporak je taky na plyn.
Trouba na elektrinu, mycka, pracka, lednicka, projektor,elek­tricke platno, pocitac. Nemame TV...

Casto pereme a pouzivame mycku zaroven... a kdyz uz se pere a umyva se nadobi (nebo pece) tak si pustime film at si zkratime cekani (projektor+plat­no+PC) a jeste se nam nestalo aby nekdy jistic vypadl...

Podle vypoctu bych mel par tisic rocne usetrit :) tak jsem vysmaty...

mluno
mluno (neregistrovaný) ---.it.cas.cz
8. 4. 2016 14:03 Nový

Re: Furt dokola: mame 230V, ne 220V

celé vlákno

Nikdy jsem doma nenaměřil pod 240, ale to je asi vedlejší. Jinak 220 na 380 se nám bude ještě dlouho držet v myslích všech (my povolanější si to automaticky přeložíme na 230/400V). Ono totiž to je složitější. Původní normy udávaly 220+-10%, tedy napětí v rozsahu 198 až 242 voltů. Tolerance se někdy v devadesátých letech zúžila na 220-5%+10%, tedy 209 až 242V. A potom se v souladu se zbytkem evropy změnila na 230+-5%, tedy 218,5 až 241,5V. Tedy ty konspirační teorie, jak zlý kapitalisté nám chtějí odpálit staré spotřebiče vyplývají pouze z neznalosti (staré spotřebiče musely být dimenzované na 220+-10% v daleko horší kvalitě, než ji máme dnes).
Zároveň se odstranil babylón v tom smyslu, že jmenovité napětí v domácnosti bylo 220 ovšem jmenovité napětí distribučních traf bylo 230 (a podobně to bylo se 110 versus 127, ale poslední 110V ostrov v praze-kobylisích byl celkem nedávno přepojen na 220 pardon 230).
Samozřejmě že v celkem fundovaném článku by se neměla taková bota objevovat.

mattoniuzneni aura:10

Lež...

Celou dobu poslouchám, jak se zvýšení dotkne jen těch s vyššími hodnotami jističů.

Mám naprosto minimální jističe a když jsem do kalkulačky ERU zadal spotřebu, napsala mi, že zaplatím cca 2x více.

Přidala mi dobrou radu, že si mám zvolit lepší tarif. Když jsem zkusil všechny ostatní tarify, které připadaly v úvahu, kalkulačka mi vyhazovala ještě mnohem větší cifry.