Autor sice vidí věci ideologicky správně, "Nová „ČEZ daň“ přes energie proteče zpět do státního rozpočtu. Nehledejte ale vinu u ČEZu, viníkem je stát.", ale věcně zcela chybně. Podstatou není jakýsi "stát" a "ČEZ", ale přerozdělení plateb mezi spotřebiteli.
Velcí spotřebitelé, tedy velké firmy, budou platit méně.
Malí spotřebitelé, tedy fyzické domácnosti s běžnou spotřebou, budou platit více.
Pro stát je to okamžitě neutrální, z dlouhodobého i střednědobého hlediska další devastující opatření. Znamená to přesun peněz od domácích občanů, spotřebitelů, daňových poplatníků, k velkým firmám, tedy zvýšení odlivu peněz prostřednictvím dividend do zahraničí.
Možná by bylo dobré ubrat na expresivitě výraziva. To, co uvádíte, je scénář, který taky považuju za pravděpodobný, ale je potřeba v tomto pečlivých analýz. Mám v ruce pár výpočtů které se týkají firemních odběratelů a i tam to je "jak kdy". Jsou například odběratelé, kteří mají relativně nízkou průměrnou spotřebu, ale vysoké špičky - typicky třeba tu mám výpočet hotelu s wellnessem, kde je to hodně "nahoru dolů", standardní vytápění je na plyn, takže špičkuje elektřina. Takže jsou tam potřeba hodně velké jističe - tedy velká paušální - platba, ale relativně malý celkový objem.
Myslím si, že váš postřeh, že to zatíží více občany a maloodběratele (malé firmičky) a uleví to velkoodběratelům, je asi správný, jsem podobného názoru. Ale chybí mně ta kvantifikace, která se musí udělat nad celým vzorkem, tj. vzít například současnou spotřebu firem 50-200, 200-1000, 1000-10000, 10000+ zaměstnanců a přepočítat ji na to, co budou platit po úpravě. Tahle data ale mají pouze energetické firmy a pravděpodobně i ERÚ - prostý smrtelník se k nim nedostane a ani novinář to z těchto subjektů nevymlátí.
Možná by bylo dobré psát věcně správné články. Potom bychom neřešili, jak cokoli napsat bez napadání "ubrat na expresivitě výraziva".
"typicky třeba tu mám výpočet hotelu s wellnessem"
Nu, přemýšlím jak ubrat na expresivitě výraziva. No je to pitomost. Hotel s wellnesem (ať už ten wellness znamená cokoli) je maloodběratel, na úrovní většího RD, zcela jistě ne velkodběratel. Takže bez dalšího komentáře.
Šmardjá panno! Když vidím dětský kbelíček s pískem, a vedle toho 5m3 písku, na to opravdu není potřeba dělat "pečlivou analýzu", co je těžší, a špekulovat, jestli by se situace změnila, kdyby na hromadě bylo ne 5m3, ale 5-8m3, a není nutno pátrat po vážních lístcích, ani nikoho mlátit.
Ty opravdu velké firmy ovšem pracují v úplně jiném režimu, který by doma nikdo (včetně mé maličkosti :-) nepřekousl: mají nasmlouvané odběry, podle hodin, a ty musí dodržet na obě strany (tj. neodebírat ani víc, ale ani měně). Sice potom platí za kWh mnohem menší částky, ale jakákoli delta kW v odběru se jim hodně prodraží.
Btw.: možná by stálo za úvahu se v některém článku zmínit o tom, co to bude znamenat pro případné majitele elektromobilů a jak to vlastně tuto (minimálně technologicky zajímavou) oblast docela spolehlivě zabije.