Vlákno názorů k článku Velký jističový podfuk od MUFFIN - Sám sobě blahopřeji, že jsem nenaletěl na reklamy...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 2. 2016 22:52

    MUFFIN (neregistrovaný)

    Sám sobě blahopřeji, že jsem nenaletěl na reklamy na úsporné žárovky a spotřebiče jak to na nás chrlili dlouhé roky z televize a z novin. Máme v bytě jistič 1x20, starou pračku, starou ledničku, mikrovlnku, elektrickou troubu, vysavač, dva staré televzory, každý má spotřebu 250 W, dva staré počítače, klasické žárovky 60 až 100 W. Podle tabulky a při sazbě D1 a spotřebě 3000 kWh za rok v novém tarifu ušetříme víc než 5000 Kč. Kdybych poslechl rádce úspor, tak bych vyházel desetitisíce za nové spotřebiče a nakonec bych platil za elektriku to samé.

  • 12. 2. 2016 23:23

    Tomás (neregistrovaný)

    Přesně, spotřebiče měním, když se rozbijí. Lednička, pračka, myčka, sušička, sklo keramická vraná deska - vše nad 10 let a fungují bez jediného zádrhelu. Spotřeba 4,2MWh. Úspora přibližně 3 tisíce.

  • 13. 2. 2016 16:06

    Masturbátor (neregistrovaný)

    Jestli máte úsporu 3 tisíce, při šetrných spotřebičích se připlatí taky 3 tisíce, tak to znamená, že za těch 10 let jste vyhodil 30tis oproti nám, navíc stále si připlatíte, protože my co máme úsporné sice budeme platit více, v mém případě o 4 tisíce, jenže furt to bude méně, jak u Vás což je pointa proč kupovat spotřebiče.

    To co se tady řeší je především o tom, že máme my platit více za to, že VY neumíte s elektřinou hospodařit, kdyby totiž všichni hospodařili tak se může několik elektráren zrušit a ještě se ušetří.

  • 13. 2. 2016 17:23

    Santiago (neregistrovaný)

    Michate nesouvisejici veci. Tato debata se netyka vyroby elektriny, ale distribuce elektriny. Platba za silovou elektrinu, ktera jde skrz obchodniky vyrobcum, zustava stejna. Lisi se model platby za distribuci. I kdyby poklesla spotreba na tretinu, tak je sice mozne zavrit nekolik elektraren (vyroba), ale na nakladech distribucni site se to moc neprojevi. Starat se o rozvody a transformatory bude treba tak jako tak.

  • 13. 2. 2016 18:04

    Masturbátor (neregistrovaný)

    Naopak, především argumentují tím, že mají problém to regulovat (distribuovat), pokud by se začalo elektřinou pořádně šetřit, tak mohou zrušit OZE protože budou problematické a neekonomické, necháme si Metelín a Dukovany, k tomu pár přečerpá-vaček na špičky a je po starostech.

    Stěžují si ne výkyvy, ne na to že je elektřiny málo/moc.

  • 13. 2. 2016 18:51

    Santiago (neregistrovaný)

    AFAIK si nestezuji ani tak na problem s regulaci jako takovou, jako s ekonomickymi dopady decentralizovane vyroby u spotrebitelu, ktere vedou ke kolisani spotreby v zavislosti na lokalni vyrobe u spotrebitelu. O samotnou regulaci rovnovahy v el. siti se AFAIK nestaraji distributori ale CEPS a poplatky za ni jsou vicemene zanedbatelne.

    Pokud by se zacalo s elektrinou poradne setrit, tak to povede k rustu koncovych meznich cen elektriny (tedy platby za kWh). Nebot zatimco samotne setreni by mohlo srazit ceny silove elektriny (ale asi ne vyrazne), tak platba za distribuci (pri prevazne fixnich nakladech rozpocitanych na kWh dle stavajiciho modelu) by neprimo umerne rostla.

    Stavajicich OZE (na strane vyroby) by se to moc nedotklo, nebot maji velky podil investicnich nakladu proti provoznim, takze srazeni ceny silove elektriny by je sice udelalo ztratove pri zapocitani investicnich nakladu, ale provozne by byli ziskovi.

    Rust koncovych meznich cen elektriny by naopak vedl k rustu distribuovane vyroby u spotrebitelu, coz je presne to, co dela distributorum problem. Pokud je koncova mezni cena kWh cca 4.5 Kc / kWh, zatimco velkoobchodni cena silove elektriny < 1 Kc / kWh, tak se spotrebitelum vyplati doma provozovat relativne drahe vyrobni zdroje (napr. FV), ktere by na strane vyroby krachovaly, proste proto, ze se tim vyhybaji prispevku na distribucni sit. Pritom ale takovy spotrebitel, ktery za jasneho pocasi ma nulovy odber (protoze mu elektrinu obstara domaci FV), ale za zamraceneho pocasi ma stejny odber jako soused, vytvari stejne naklady na distribucni sit jako ten, kdo odebira stejne kazdy den.

  • 13. 2. 2016 18:56

    Masturbátor (neregistrovaný)

    To každopádně ano, ovšem v tom případě by se měli zpoplatnit oni, nebo by se měli plně osamostatnit od sítě. Problém dělají oni, ne ti co šetří kontinuálně.

    V tom je dost zásadní rozdíl jestli něco spotřebovává málo proto, že prostě má ekonomickou domácnost a nebo málo proto, že když svítí nebo fouká, jede na sebe.

  • 13. 2. 2016 19:48

    Santiago (neregistrovaný)

    Oni 'problem' nedelaji, oni delaji to, co dela kazdy - odebiraji elektrinu ze site jen tehdy, kdyz to potrebuji. To bychom mohli taky zpoplatnit ty, kteri se koukaji na televizi jen kdyz je tam neco zajimaveho, a nemaji ji pustenou permanentne 8 hodin denne (a proto maji kolisavou spotrebu).

    A podobnych pripadu je vic. Pokud je nekde na vesnici pulka chalup, kam jezdi lide jen 1-2 mesice v roce, a pulka normalne obyvanych domu, pak tyto chalupy vyzaduji podobne dimenzovani distribucni site jako domy radnych obyvatelu, ale jejich prumerna rocni spotreba (a tedy prispevek na distribuci) je 10-20 %.

    A samozrejme, kdyby v soucasnem modelu vsichni zacli setrit a snizili svou prumernou spotrebu na pulku, tak by se proste castka za distribuci zvedla z ~1.6 Kc/kWh na dvojnasobek.

    Kdyby distribucni spolecnost nemela pokrivene ceny v dusledku stavajiho modelu rozuctovani nakladu, tak ji to je vcelku jedno. Soucasny model krizoveho dotovani vede k pokrivenym cenam a jako v kazde takove situaci se vyskytnou ti, kteri toho efektivne vyuzivaji. Coz je pozitivni, nebot to nuti provozovatele krizove dotovani odstranit a pokrivene ceny narovnat.

    Samozrejme, ani model platby dle dimenzovani za jistic neni uplne ferovy (nebot ani ten presne neodpovida strukture nakladu), ale ma k tomu IMHO daleko bliz nez soucasny model platby distribuce podle spotreby za kWh.

  • 15. 2. 2016 17:45

    ass (neregistrovaný)

    Meles nesmysli bud z hladu nebo tomu rozumis jak koza bobkum.

    Pises:
    A podobnych pripadu je vic. Pokud je nekde na vesnici pulka chalup, kam jezdi lide jen 1-2 mesice v roce, a pulka normalne obyvanych domu, pak tyto chalupy vyzaduji podobne dimenzovani distribucni site jako domy radnych obyvatelu, ale jejich prumerna rocni spotreba (a tedy prispevek na distribuci) je 10-20 %.

    Coz je LEZ protože víš kulový jak se dimenzuje síť, přečti si ten článek, kde je to vysvětleno, než začneš psát nesmysli, už v článku vyvrácené a ujišťuju tě, že to tak je i když píšeš opak...

  • 16. 2. 2016 21:07

    Santiago (neregistrovaný)

    V tom clanku prakticky nic vysvetlene neni, naopak je tam spis demagogicka strawman argumentace (oponentum jsou tam podsouvany nesmysly, aby byly pak vesele vyvraceny).

    Skutecne podlozenou argumentaci (tedy napr. vcetne rozboru nakladu na distribucni sit ci metodiky pro dimenzovani distribucni site) tady zatim nepredvedla zadna strana.

  • 17. 2. 2016 16:29

    Yokotashi (neregistrovaný)

    Na druhou stranu pokud prosadi tenhle model, co navrhli, tak zatez na hladine VN a trafech z VN na NN (kde poradne naklady zacinaji) bude vyssi* (nebo v nejlepsim pripade stejna**), nez ted, takze tim, ze si lidi zmensi jistice jim naklady na udrzbu site rozhodne nepoklesnou.

    Takze bez ohledu na to, jestli dnesni system je spravny, je videt, ze system navrzeny je z hlediska nakladu na site horsi.

    *) ke dnesni spotrebe se pripocte:
    - ucinnost nabijecky + akumulatoru + menice u casti spotreby
    - ucinnost nabijecky + akumulatoru u spotrebicu, ktere mohou jet na napeti z akumulatoru (napr. LED svetla)
    - ucinnost fazove regulace (ale ta je skoro 100%)
    - tepelne ztraty na spotrebicich se snizenym vykonem (pokud troubu nahrivam polovicnim vykonem, bude se nahrivat vice, nez 2x tak dlouho, je celkove delsi dobu zahrata a tim ztrati vice energie)
    - plytvani, protoze rozdil ceny mezi plytvanim a neplytvanim bude maly

    **) muze to vyrovnat:
    - odhlaseni elektromeru u chalup a garazi a prechod na generatory/solarni energii (u chalup obyvanych jen v lete je to jednodussi, nez u celorocne obyvanych objektu)
    - prechod k vareni na zemnim plynu a propanbutanu

  • 13. 2. 2016 21:53

    tisnik (neregistrovaný)

    Ale tomu tak bude jen za dvou předpokladů:

    1) že se za úsporné spotřebiče dalo méně než těch 30 tisíc a že mají +- stejnou životnost
    2) že skutečně ty 3k/rok není jen tak nějaké číslo vycucané z prstu. Protože "neúspora" vlastně znamená jediné - spotřebič dělá to co má a navíc produkuje teplo, nic víc. Pro někoho, kdo elektřinou i topí, to je přibližně půl roku jedno, a i nám "plynařům" to pomáhá k tomu, že se třeba v dnešním počasí ani nezapíná kotel.

  • 13. 2. 2016 0:20

    jehovista (neregistrovaný)

    Vas snad nekdo klonuje. Jinak si nedokazu predstavit, ze se v diskuzich objevuje tolik lidi, kteri nechapou ze se nic nemeni na tom, ze za nizsi spotrebu se plati min penez.

  • 13. 2. 2016 14:36

    Yokotashi (neregistrovaný)

    Ane ne, to jsi nepochopil ty.

    dnes:

    Koupim uspornejsi pracku, ktera je o 5000 kc drazsi, ale pri kazdem prani usetri 5 kc za energii. Takze za ctyri roky si uspori na to, ze byla drazsi a pak uz skutecne spori. Pokud chcipne az za sest let (treba mycka nevydrzela ani rok), tak uspori 2500 kc.

    za rok:

    Koupim uspornejsi pracku, ktera je o 5000 kc drazsi, ale pri kazdem prani usetri 2.50 kc za energii, protoze druhe 2.50 zaplatim za jistic tak jako tak. Takze za osm let by si usporila na to, ze byla drazsi, ale odejde po sesti, cimz jsem prodelal 1250 kc.

    Dnes vas lakaji na nizkou spotrebu, A+++ a podobne. Za rok nikoho spotreba zajimat nebude a misto toho bude na spotrebicich: "maximalni odber 2.5A", "moznost prepnout topeni na nizsi vykon", "nema termostat, ale moderni* fazove rizeni!" a podobne.

    *)Moderni = navod najdete v amaterskem radiu z roku 1972.

    Tady je predikce budoucnosti: http://kanal.ucw.cz/predpoved_budoucnosti_s_novymi_tarify.html

  • 13. 2. 2016 15:42

    Masturbátor (neregistrovaný)

    Tak zase bych to úplně nedémonizoval s tou budoucností, jde furt jen o několik tisíc ročně :D

  • 13. 2. 2016 16:15

    Yokotashi (neregistrovaný)

    Menic je taky nekolik tisic korun, takze se investice vrati za rok. To je slusna navratnost.

    Centrala nekde v garazi - to se taky vrati za rok. Mozna i pri provozu na benzin.

  • 13. 2. 2016 16:44

    Masturbátor (neregistrovaný)

    A váš čas vám není žádná investice? Ono babrat se s centrálou je fajn jednou za rok při štípání dříví, ale v domácnosti... zase to chce nějakou životní úroveň.

  • 14. 2. 2016 2:45

    Yokotashi (neregistrovaný)

    Centrala ma (nebo dostane) starter z auta. K tomu se hodi baterka. No a kdyz chci pustit nejaky z extremne narocnych spotrebicu (trouba, pracka, mycka), tak jenom zmacknu jedno tlacitko navic a nekde v sklepe se nastartuje centrala. Az uz ho nepotrebuju, tak ji druhym tlacitkem chcipnu. Myslim, ze tohle za 4000 rocne stoji.

    Ale muj puvodni komentar se tykal lidi, kteri jednou az dvakrat mesicne prijdou do garaze, kde maji dilnu, nebo na zahradku a tam chteji hodku dve neco delat. Tam uz natoceni centraly neni vubec zadny problem.

  • 14. 2. 2016 9:57

    Masturbátor (neregistrovaný)

    Je to hezké, ale někdo musí doplňovat palivo, upřímně řečeno abych nemusel platit ty 4 tisíce, tak bych musel přejít na úplně minimální jistič, zaplatil znovu revizi, zaplatit za jistič, koupit centrálu, do domu někam natáhnout nový rozvod pro centrálu aby šla jak píšete spínat, vozit benzín/naftu, no návratnost bude značeně diskutabilní, stačí 4x za rok jet pro naftu a 4 tisíce jsou v tahu už jen v času, který to souhrnně zabere s tím palivem.

    Tady je potřeba bojovat s úřadem, ne vymýšlet jak to ochcat, pač to výhodnější zrovna moc nebude.

  • 14. 2. 2016 12:23

    Yokotashi (neregistrovaný)

    Prechod na mensi jistic bude chtit tak 30% pripojek. A dalsich 30% to zrusi uplne (ty garaze).

    V garazi/na zahradce: prijedu autem tak jak tak, nekdy ho tankuju, tak vezmu neco do kanystru, naliju ho tam pred startem. Pak par desitek minut bezi, udelal jsem co jsem potreboval a odjizdim. Zadne rozvody, vse je ne prodluzovacce.

    V dome: trouba a mycka byvaji v kuchyni, pracka v kuchyni, nebo v koupelne. Koupelna ma samostatny rozvod, jistic a chranic v rozvadeci. V zasad emi staci v rozvadeci vystopovat jeden okruh do ktereho prodluzovackou dostanu troubu a mycku, tak odpojit od site a spolecne s koupelnou nejak pripojit na centralu. Treba k tomu pouzit nejaky z okruhu do sklepa (nebo kde bude centrala) aby se nemuselo sekat. Ohledne dplnovani paliva - pokud jezdim autem, tak hodim do kufru kanystr a pri tankovani vezmu neco navic. Nebo lze pouzit centralu na plyn.

    Nemam nic proti boji s uradem, ale kdyz vidim, jak to dopadlo v posledni dobe v jinych pripadech, tak se radsi soustredim na to, jak na situaci vydelat a nabidnout stejnou moznost dalsim lidem.
    Nicmene smysl meho prispevku byl, ze v garazi to udela kazdy (rozhodne pres 90% lidi). Resenim pro RD jsem se nezabyval, protoze tam je potreba jeste menic s baterkami, aby centrala nemusela bezet porad a to uz je pro dost lidi slozite.

    I kdyz pote, co jsem slysel, jak maji lidi doma kontrolku nocniho proudu a jak se rozsviti, tak davaji pect jidlo v troube a pousteji pracku, tak se domnivam, ze velmi podcenujeme netechnologickou cast spoluobyvatel. To co my vyresime stykaci, procesory, menici a baterkami oni vyresi snizenim zivotniho standardu. Zvlast kdyz ten skok je tak prudky, jako tenhle - adrenalin dela divy. Clovek snizi jistic, az pak zjisti, co nemuze jet najednou, ale jistic uz je snizeny, tak se s tim musi naucit zit. A casem bude nejaky blokovac vykonu a fazovy regulator na kazdem druhem eshopu tam, kde dneska nabizeji rychlovarne konvice (kterou si nekoupi nikdo a misto toho budou lidi pouzivat varice na 2kg PB bomby).

  • 15. 2. 2016 9:58

    Behemot (neregistrovaný)

    Se obávám, že takhle lehký to fakt nebude. Běžný šunty z hobbymarketu neviděly sinusovku ani z rychlíku, a i kdyby jo, tak to stále musíte zfázovat se sítí. Jinak nepočítejte ani omylem s tím, že to píchnete do zásuvky a bude to dobrý. S tou součtovou vlnou co by vylezla ze šuntu kterej není zfázovanej budete rád, když se spotřebič jenom nerozjede.

    V domácích podmínkách aby to nestálo nesmysl prostě napájet buď z centrály, nebo ze sítě. Nějaká podpora jističe s cirkulárkou tím, že se vloží nestabilní zdroj za něj je vlhkej sen, to fakt nebude jen tak chodit. Nicméně si možná hodně chalup vystačí s tím, že dají 3×20 nebo i 3×16 a softstart. Zase 10+ kW ty motory snad neberou ani ve zkratu…:D Nejhorší bude ta startovací špička a to se dá řešit.

  • 15. 2. 2016 16:35

    Yokotashi (neregistrovaný)

    Pokud to nenafazujete, centrala shori.

    Pokud to nafazujete, musite hlidat, aby nebyly pretoky do site.

    Pokud si udelate extra okruh na pracku, mycku, fritak a troubu, ve kterem bude napeti pouze pokud se bude tocit centrala, bude velmi pravdepodobne vsechno fungovat na prvni pokus a bez problemu.

    Pokud byste byl zcela paranoini ohledne sinusovky, porad muzete do pracky a mycky pridat rele s civkou na 230V, napajet je obe ze site a na centralu mit pripojena jen topna telesa (pres to rele).

    Odpadni teplo z centraly poslete do topeni, nebo do bojleru.

    Bacha - vyfuk nepatri do komina! Je tlakovy, na coz komin neni staven. Vyvest rubkou ven z objektu.

  • 15. 2. 2016 17:24

    ass (neregistrovaný)

    Bobane, a co udelas s tim, ze tvuj navrh jak jsi popsal je i zakazany? Tedy hrozí brutální pokuta a odpojení odběrného místa? Ale chápu vlhké sny jsou silnější jak PNE nebo podmínky připojení...

  • 15. 2. 2016 19:20

    Yokotashi (neregistrovaný)

    Muzete prosi vyspecifikovat, co presne z meho navrhu je zakazane?

    Behemot pocital s fazovanim, to je zakazane, proto jsem psal, ze by musel hlidat pretoky do site.

    Udelat si extra rozvod nijak nespojeny se siti, na kterem bude pracka, mycka, trouba a fritak (pripadne pres rele = galvanicka oddeleni jen topeni z mycky a pracky, bal-li bych se o sinusovku) podle me nijak zakazane neni a byt nemuze, jinak by muselo byt zakazane provozovat centralu za jakychkoliv okolonosti.

  • 24. 2. 2016 7:56

    ass (neregistrovaný)

    Píšete psal:
    "
    Muzete prosi vyspecifikovat, co presne z meho navrhu je zakazane?

    Behemot pocital s fazovanim, to je zakazane, proto jsem psal, ze by musel hlidat pretoky do site.
    "

    to je zakázané, že pak napíšete co je povolené a dokazujete, že předchozí tak platí je zhovadilost typu debaty ala Kalousek. Prostě to co bylo řečeno se nesmí, pokud do hovoru přidáte něco navíc, pak měníte obsah toho k čemu sem se vyjadřoval což je slabě řečeno slovní faul, lidsky, snaha o demagogii.

    Věřím spíše ve snahu v demagigii, protože když se bavíme o rozvodech napojených na DS, a vy do toho zapletete "centrálu, která 99procent funguje ostrovně", pak už věřím jenom v to, že chcete mít pravdu za každou cenu, jenom jaksi důsledek toho co napíšete vám dojde dodatečně, a pak se snažíte hloupě dokazivat, že jste nenapsal hovadinu...

    S lidmi jako vy nemá cenu debatovat, jste nejdyhctřejší a co napíšete není hloupost, jenom to nejchytřejší, bohužel to tak i vypadá...