Je třeba zdůraznit, že Londýn to je zcela jiný svět než Anglie. Moc mě nezaujal. Spousta lidí, turistů. To není skutečná Anglie. Pokud vás zajímá příroda, tak moc hezký je úplně na jihu ostrov Wight a jižní pobřeží (Bournemouth a okolí), pak jihozápadní cíp Cornwall. Na severozápadě Anglie nevynechejte Lake Distict. No a pak vyrazte do Skotska - krásná drsná příroda.
Jezdít vlevo je ze začátku adrenalin, ale je to jen zvyk. Angličani mi říkali, že jezdit vlevo je přirozené a zdůvodňovali to tím, že když poprvé v historii bylo třeba stanovit, jestli se vyhýbat vlevo nebo vpravo, stalo se to při rytířských turnajích na koních s dlouhými bodci. Jelikož většina populace jsou praváci, bodce se drží v pravé ruce a tudíž je třeba se vyhýbat vlevo.
A opravdu, když jezdíte vlevo, tak dáváte POUZE přednost zprava. I na kruháčích. U nás dáváte na kruháčích přednost zleva (tudíž musí tam být značka dej přednost).
A stačilo mu na to pár dnů. Dnes bychom takovou akci pod dohledem EU plánovali 10 let, pak 5 let o tom mluvili a nakonec by poslanci schváli takový paskvil, že by jeden nevěděl, jestli už má opravdu jezdit po druhé straně, nebo jak to vlastně je. :-) Část lidí by to považovala za blbost a nerespektovala, ministerstvo dopravy by chaoticky vydávala prováděcí vyhlášky a metodické pokyny. Prostě, tak tu žijem...
Moc o tom nevíte. V Československu se o jízdě vpravo debatovalo již dávno před Hitlerem, dokonce již v 20. letech podepsalo mezinárodní smlouvu, kde se zavazovalo přejít na pravostranný provoz. Hitler ten přechod nařídil jednoduše proto, že v Německu se jezdilo vpravo už od Napoleona.
Že se samotný přechod odehrál ze dne na den, je prostě technická nutnost. Nějak si nedovedu představit "přechodné období", kdy by se mohlo jezdit oboustranně :)) Tak to proběhlo i ve Švédsku v roce 1967, s mnohem větší intenzitou dopravy.
Přesně tak. Dokonce i tramvajové zastávky byly už upravené na pravostranný provoz a bylo stanovené datum přechodu někdy v dubnu 1939, tuším. Hitler to jen o pár týdnů urychlil.
Pro mne má svoje kouzlo, zvláště victoriánský styl. Nejedná se jen o prostředí, ale i o sport taková Premier ligue nebo Rugby a v neposlední řadě šipky, které sám profesionálně hraji. Nikde na světě nejsou šipky, tak v oblibě, jako právě na ostrovech:-) Dále pak nákup textilu se vyplatí třeba Oxford street, kde koupíte tričko od jedné Ł a výše. Anglie je odlíšná nebo si to angláni aspoň myslí ve srovnání s Evropou.
Déšt,déšt, sucho, déšt, déšt, jídlo kapitola sama o sobě, plus dialekt při kterém mám tendenci chránit si zadek... , pokud rozumíte. To je pro mě Anglie... . Fotbal je v celé EU, rugby nemusím a šipky, když chci zajdu do nějaké putyky a tam pravděpodobně budou. A levné, kvalitní obleční se dá koupit všude, když se ví jak a kde.
Ano, Anglie je odlišná, stejně tak Německo, Španělsko, ČR, Itálie, Nizozemí, Švýcarsko... mohl by jsem pokračovat.
Nemám nic osobního proto Anglii, ale tak na mě prostě působí.
O ano, viktoriansky styl, to jo. Zvlast' napriklad koupelna zarizena v takovem stylu. Kohoutky s teplou a studenou vodou umistene pulmetru od sebe, zadna sprcha a vana na nozickach. Bleeeee.
Byla jsem v Anglii na par dni nekolik let zpet, celkem se mi tam i libilo, videli jsme kralovnu a jeji rodinku v den jejich narozenin, navstivili dva tri hrady, prohlidka se konala bez asistence pruvodce, zato byla pro mne ohromne zajimavejsi, jelikoz si clovek chodi jak rychle chce, foti, kde chce a co chce, jsou tam zahrady, louky k odpocinuti, detske koutky, bludiste a obcerstveni, no proste bylo tam hezke prostredi. Nevim ovsem, jak to funguje dnes, treba se uz toho dost zmenilo. Jeste se mi libilo v Londyne narodni muzeum, tam by clovek mohl chodit i cele dny, hlavne expozice Egypt byla zajimava, vstupne bylo zdarma. Bylo zajimave navstivit i "vesnice" jako Hastings (misto meho ubytovani), Brighton a jine... proste me se tam libilo. Jela jsem bez cestovky.
Ty kouhoutky zvlášť, to je opravdu úkaz. Z jednoho teče ledová, mýdlo nefunguje, z druhého vřelá, spálíte se. Takže musíte umyvadlo zacpat, napustit vodu z obou a pak se teprve umýt. No a když se umyjete, tak zastavujete vodu a spátíte se o rozžhavený kohoutek horké vody.
Tak tomu říkám 21. století!
Co se týče viktoriánských kohoutků, van na nožičkách a odlišných elektrických zásuvek, tak myslím, že v každé kultuře se dá najít něco, co je pro nás netradiční. Týden to lze vydržet i v pozoru a alespoň nás může hřát na duši, že to máme doma vyřešené lépe a krásněji - netřeba si kazit dovolenou konzervatismem:-)
Zda je Británie, či ostatní státy nudné záleží na vkusu a úhlu pohledu. Navšívila jsem Anglii prvně před několika dny a byla jsem mile překvapena. Konkrétně jsem pobývala v Birminghamu, který je sám o sobě vcelku nezajímavý, ale vyjede-li člověk několik desítek kilometrů, např. oblast Stropshare nabídne se mu pohled na překrásné venkovské domečky, staré hřbitovy, zříceniny a vůbec na přírodu, která má v sobě cosi "osobitého".
Letenka tam i zpět mě vyšla včetně všech poplatků na 500 Kč, takže za ty peníze hodnotím výlet jako velmi hezký:-)
Asi trochu off topic - jak to děláte s těmi letenkami? :) Já vesměs vidím ty levnější k zamluvení hodně dlouho dopředu anebo s poplatky, které tu cenu zvednou na dejme tomu 1000 Kč minimálně...
Jinak souhlas, Anglie je osobitá a většina lidí si tam to svoje k navštívení určitě najde. Holt, jiný kraj, jiný mrav. Tak je to ale všude.
80tka v UK nikde není, maximum je 70 na dálnicích/sil. pro motorová vozidla a dual carriageway, tedy na silnicich kde je stedovy delici pás. Za 80 by tedy byla tuším fixní 60 librová pokuta.