Jo, ale má dva pokusy. Třetí je na předsedovi sněmovny, pokud "presidentská" vláda nezíská důvěru. Dále, sáhnout do systému důchodů lze jen na základě zákona a zákony primárně schvaluje sněmovna (vláda může svým nařízením pouze navýšit, nikoli snížit, valorizaci v daném roce). Zkušenosti ukazují (viz důchodová reforma předminulé vlády), že pokud se nanajde na změně širší shoda, některá z dalších vlád ji upraví, či zruší.
Jinak, mně nepřijde, že by v této otázce, bez ohledu na prezidenta, byl zvláštní rozdíl mezi pravicově-populistickým ANO a pravicovou ODS. A zrovna Zeman už dávno není levicově orientovaný, byť z těchto pozic původně vyšel (podobně, jako třeba kdysi NSDAP v Německu).
Mimochodem, navýšení "průměrného důchodu na 15 tis. na konci volebního období", jak to slíbilo nedávno ANO, je docela úsměvná záležitost. Aktuálně je totiž průměr na 12 tis., takže když použijete stejnou procentickou hodnotu valorizace jako 2017/2018, jste po těch 4 letech na cca 14200 Kč. A jelikož se předpokládá vyšší inflace než byla, může to dojít na 15 tis. tzv. bez hnutí prstem.