Vlákno názorů k článku Věk máte, ale důchod nedostanete. Hlídejte si dobu pojištění, můžete ho i doplatit od ert - Přesně nerozumím té dobrovolné účasti, můžete to prosím...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 1. 2018 10:46

    ert (neregistrovaný)

    Přesně nerozumím té dobrovolné účasti, můžete to prosím podrobněji vysvětlit? Je to myšleno, že pokud nejsem ani zaměstnanec ani OSVČ, tak maximálně po dobu 15 let si mohu sociální platit sám? Avšak přihlásit se musím předem, jelikož doplatit zpětně lze maximálně jeden rok?

    Takže když jsem uplynulých 10 let neplatil sociální (studoval jsem a pak pobýval dlouho v Asii a Latinské Americe, kde jsem dělal různé příležitostné práce), tak těchto 10 let je "důchodově prošustrovaných" a i kdybych mermomocí chtěl, nemohu je "zlegalizovat" jednorázovým doplacením?

    Nebo budu mít příjem z § 9 nebo § 10 (např. pronájem, prodej akcií apod.) a pak nebudu účasten sociálního vůbec a to celý život, jelikož, jak píšete, dobrovolná účast je maximálně 15 let, ale pro přiznání důchodu je potřebná doba 35 let. V takovém případě vlastně řešení problému neexistuje?

    Můžete k problematice napsat třeba další článek? Zajímalo by mě, jak vysoký důchod pak člověk bude mít, pokud si platí 15 let sociální dobrovolně - o jakou částku ročního (měsíčního) pojistného by se vlastně jednalo?

  • 22. 1. 2018 15:37

    Jarmila (neregistrovaný)

    Ano, 10 let máte prošustrovaných, teda můžete mít jen 9, pokud si zbývající rok doplatíte. Je to prostě vaše blbost, mohl jste si platit aspoň základ. No, a pokud byste vyčerpal 15 let dobrovolného placení, můžete si založit ŽL a platit přes ŽL.
    Mně třeba dítko pracuje v zahraničí a platí si dobrovolné důchodové pojištění. Ze začátku mělo pindy, na copak mu to bude, dneska uznává, že to tak blbá rada zase není. V předdůchodovém věku jako když ta odpracovaná léta najde. Jo, je na něm, aby si na dobu důchodu našetřilo.

    Víte, mne fascinuje jedno: mám kolem sebe pár dobrodruhů, co v produktivním věku plivali na státní důchod jen jednovatou slinu a v 90. letech si důchodové pojištění neplatili, protože to nebylo dáno zákonem. Jak se ale přiblížili k důchodovému věku a zdraví už jim jak nesloužilo jako za mlada, začaly jim lidově řečeno "lézt tlusté do tenkých", honem honem poshledali cokoli, co by jim ten státní důchod zvedlo. A to vám třeba ještě nedochází, že pokud budete mít děti a s vámi se něco stane, třeba přijdete o život (při autonehodě to zas není tak nereálné), tak sirotčí důchod se odvíjí od toho, co do důchodového pojištění platili rodiče. Pokud nic, je dítko odkázáno jen na milost státní sociální podpory.

  • 22. 1. 2018 18:32

    ert (neregistrovaný)

    Jarmilo, můžete mi zcela vážně vysvětlit, jak si může někdo platit sociální pojištění "přes ŽL", když není živnostník a nemá příjmy z živnostenského podnikání? To jako takovému člověku zcela vážně radíte, aby se dopustil podvodu a trestného činu neoprávněného podnikání? Protože podle živnostenského zákona, když máte živnostenské oprávnění, musíte reálně podnikat, jinak musíte přerušit nebo ukončit. Nemůžete si fiktivně vymýšlet faktury a tedy i příjmy.

    Jak jsem se dočetl v článku, dobrovolně si lze platit maximálně 15 let a to je ještě třeba to oznámit dopředu (nelze doplatit zpětně, resp. jenom jeden rok).

    Já tu píšu o poměrně velké skupině lidí, která je ze sociálního systému fakticky vyňata, protože nutná doba pojištění je 35 let, ale dobrovolně si lze pojistit jen těch 15, takže část obyvatel na sociální pojištění nedosáhne, i když by si chtěla sociální dobrovolně platit (protože narazí na hráz 15 let).

    Týká se to právě těch, co mají příjem z § 9 a § 10, což je poměrně rozšířené a těchto lidí je stále více, protože část společnosti se přesouvá ze zemědělství, zaměstnaneckého vztahu, podnikání a třetích sektorů do skupiny tzv. pasivních příjmů. Starší generace nad tímto zdrojem příjmů pohrdá, ale taková je prostě realita současnosti, akorát legislativa na ní ještě nereagovala. Nacházíme se v přelomovém období, jen si těchto změn ještě politici nevšimli.

  • 23. 1. 2018 9:06

    * (neregistrovaný)

    Asi by pomohlo, kdyby jsi napsal, na základě které části živnostenského zákona "musí reálně podnikat"? Ano, nesmí si vymýšlet faktury, ale to k tomu, o čem píše Jarmila, není vůbec nutné.
    Ostatně když se nad tím zamyslím, tak pokud bych měl například roční příjem na hlavní činnost 1Kč, na fakturu, tak stejně musím platit minimální odvody. Když budu mít příjem 0 Kč, platí to samé. Žádné faktury si vymýšlet ani nemusím, nejenže mohu zaplatit, dokonce musím.
    Nezákonné by jistě bylo na základě vymyšlených faktur například žádat vratky DPH... ale to není tento případ.

    Jediné co mě napadá je, §58 (5), ale tam je že může, ne musí. Navíc to jde snadno napravit.

  • 23. 1. 2018 13:31

    Jarmila (neregistrovaný)

    Pokud mám ŽL, jak se můžu dopouštět neoprávněného podnikání?

    Řada lidí má příjmy z činností více či méně virtuálních, kam patří třeba překlady, tvorba prezentací, různé poradenství, nebo taky moderní youtubing, fotografie, činnost modelek.... Máte dojem, že třeba youtuber nebo bloger neoprávněně podniká? Ano, mohou mít slušné příjmy z reklam, ale to jsou příjmy legální, podepřené právě vlastnictvím ŽL. Znám pána, který se živí sportovním sázením, hodí mu to vždycky cca 30-40 táců měsíčně. Ale taky leží 8 hodin na netu a studuje, má obrovský přehled o sportovních disciplínách, které jeho okolí nikdy ani nevidělo. Ono to taky není jen tak sázet třeba na výsledky japonské nebo třeba kamerunské fotbalové ligy. Ale proč ne, v době internetu je možné všechno možné.
    ŽL je dobré mít i na příjmy pasivní. To jen skalní komunisti nevidí, že za tzv. pasivním příjmem je taky práce. Pokud třeba někdo pronajímá byty, musí se o ně starat, opravovat, rekonstruovat, musí dělat účetnictví, jsou tam dlouhodobé odpisy... - to není práce? Ano, lopata to za práci skutečně nepokládá, ta umí jen kecat v hospodě, ale sama si neumí spočítat ani vlastní výplatu, natož potom nějaké daně že? Víte, co je třeba práce s tantiémami, které jsou taky pasivními příjmy, ale ze zákona omezenými pouze na 50 let? Musíte jednat s nakladateli, prodávat práva na použití (obrazů, písní), hlídat si placení... a vedle toho se snažíte zabezpečit na dobu, kdy už tato práva pominou, ale vy budete mít rodinu, děti a jednou půjdete do důchodu. Čili vedle pobírání pasivních příjmů máte i svou vlastní práci. Řada lidí, co má pasivní příjmy, nejsou lidi, co by jen leželi na gauči a natahovali pracky pro prachy.

  • 23. 1. 2018 17:49

    ViR

    S tím podvodem a nabádáním k trestnému činu bych byl opatrný ;-). Jinak, pokud dočasně nepodnikáte, živnostenskému úřadu přerušení živnosti hlásit už nějaký ten pátek nemusíte. Pokud je ovšem (neohlášené) přerušení delší než 4 roky, může Vám ŽÚ zrušit oprávnění.

    Je dobré se občas podívat na aktuální znění zákonů a brát na vědomí změny. Ono to totiž vychází z toho že (u ohlašovacích živností) nesdělujete že podnikáte, ale podle § 45 odst. (1) "Fyzická nebo právnická osoba, která HODLÁ provozovat ohlašovací živnost, je povinna to ohlásit živnostenskému úřadu." Oprávnění přitom vzniká dnem ohlášení. Přerušení a obnovení živnosti ovšem musíte ohlásit Zdravotní pojišťovně a ČSSZ (případně FÚ). Jinak máte stále povinnost platit zálohy na pojistné.

    Nicméně, Jarmile se výše patrně jedná o podnikání nějakého malého rozsahu a využití možnosti, navýšit si, v souladu se zákonem, pojistné na důchodové pojištění. Osobně v tom, pokud se to dobře nastaví, až tak velkou "černotu" nevídím, protože vystavit pár faktur za rok není pro aktivního člověka až takový problém. (A třeba příjmy z nájmu můžete v mnoha případech danit jak podle § 7, a považovat to za volnou živnost, tak podle § 9.)

  • 1. 2. 2018 18:54

    xxx (neregistrovaný)

    pokud má někdo tzv. pasívní příjmy ( zpravidla §9), pak je vysoce pravděpodobné, že žádný důchod ani potřebovat nebude a že ho ty pasívní příjmy uživí. V tom případě je ovšem blbost pokoušet si doplácet doby pojištění.

  • 29. 1. 2018 14:51

    aster (neregistrovaný)

    Jarmila - aha, takže každý, kdo studoval střední školu (4roky) a následně vysokou (4 - 6let)
    prostě prošustroval 8 - 10 let a je to jeho blbost.....skvělý názor :D
    Nejste náhodou ve sněmovně?

  • 22. 1. 2018 18:05

    ViR

    Ta doba 15 let je "bez uvedení důvodu". Jinak viz: http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/media/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2014/2014-06-10-doplatit-si-zpetne-dobu-duchodoveho-pojisteni-je-mozne-ovsem-jen-v-urcitem-rozsahu.htm

    Cituji:
    "Důvody pro účast na dobrovolném důchodovém pojištění uvedené v zákoně o důchodovém pojištění:

    - vedení v evidenci úřadu práce jako uchazeče o zaměstnání, pokud po tuto dobu nenáleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci - účast je možná i zpětně před podáním přihlášky bez časového omezení,
    - soustavná příprava na budoucí povolání studiem na střední nebo vysoké škole v ČR, s výjimkou prvních 6 let studia po 18. roce věku v období od 1. 1. 1996 do 31. 12. 2009 - účast je možná i zpětně před podáním přihlášky bez časového omezení,
    - výdělečná činnost v cizině po 31. 12. 1995 - účast je možná nejvýše v rozsahu dvou let zpětně přede dnem podání přihlášky,
    - výkon dlouhodobé dobrovolnické služby - účast je možná nejvýše v rozsahu dvou let zpětně přede dnem podání přihlášky (nejdříve od 1. 1. 2003),
    - činnost v ČR ve prospěch zahraničního zaměstnavatele - účast je možná nejvýše v rozsahu dvou let zpětně přede dnem podání přihlášky (nejdříve od 1. 1. 2009),
    - výkon funkce poslance Evropského parlamentu, zvoleného na území ČR - účast je možná zpětně před podáním přihlášky bez časového omezení (nejdříve od 19. 9. 2009),
    - pobyt v cizině z důvodu následování manžela, který v cizině působil v diplomatických službách ČR - účast je možná zpětně před podáním přihlášky bez časového omezení (nejdříve od 1. 1. 2010). "

    "Bližší informace k dobrovolnému důchodovému pojištění poskytnou každý pracovní den vždy s ohledem na konkrétní situaci pracovníci OSSZ nebo call centra pro důchodové pojištění na telefonním čísle 257 062 860."

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).