"Všem těmto lidem se tak doporučuje účast na dobrovolném pojištění."
Invalidní důchodci nebo dlouhodobě nezaměstnaní si mohou těžko něco platit, ti často nemají ani na přežití. To jsou zas takové rady, jako že když někdo nemá na chleba, ať žere koláče.
(To je kritika ČSSZ, nikoli autora článku)
To samozřejmě není pravda, že "Jiná možnost už není." Ti, co nemohou pracovat vůbec mají, s pravděpodobností blížící se jistotě (a pokud odhlédneme od výjímek, potvrzujících pravidlo), plný invalidní důchod.
Ti ostatní postižení, co je nikde nevezmou (uznávám, že je to problém) ovšem podle dobrozdání lékařů pracovat mohou, byť omezeně. A pokud neseženou zaměstnání, tak ohlášení volné živnosti stojí tisíc korun a příjemci invalidního důchodu platí odvody jen z toho, co si skutečně vydělají. Neničí je žádná povinná minima, jako jiné OSVČ. Stačí jen nabídnout něco, za co jsou lidé ochotni utratit peníze.
Ti, co nemohou pracovat vůbec, mají plné ID jenom někteří. ID se totiž nedává podle toho, jak kdo může nebo nemůže pracovat, ale podle zcela absurdních kritérií, ale to tu nemá smysl rozebírat. Aspoň že uznáváte, že pro některé postižené je sehnat práci problém. S podnikáním je to stejné, třebaže mají nižší povinné odvody. Ono říct zákazníkovi: "Dodám, ale až mi bude trochu líp", to moc nejde. Většina podnikání vyžaduje plné nasazení, nemocný zvládne fungovat třeba jen pár hodin týdně. Kdo moc velké omezení nemá, ten tohle neřeší, má příjem i odpracované roky. Postižení s větším omezením, co mají jen částečný ID, mají ale smůlu a ty roky nemají šanci ani doplatit ani odpracovat.
Nojo, no. Ono je to ale tak, že jsou tři stupně invalidity a pouze u jednoho se předpokládá, že postižení je natolik vážné, že dotyčný si jen velmi obtížně opatří prostředky k obživě vlastní prací. U prvního a druhého stupně má být ale invalidní důchod jen "příspěvek k vyrovnání nižších příjmů". Jinak žádný invalidní důchodce nemá zakázáno (při)vydělávat si jakoukoli prací, přičemž u těch nižších stupňů se nějaká práce/výdělečná aktivita přímo předpokládá.
V některých případech jistě. Rozumím tomu, že invalidní důchodci hledají zaměstnaní špatně (ale zase jsou často nabízena místa, kde zaměstnavatel chce pouze invalidní důchodce).
Nicméně, na druhé straně, živnostenské oprávnění stojí 1000 Kč a invalidní i starobní důchodci mají daně a odvody pouze z toho, co si skutečně vydělali (na rozdíl od OSVČ "hlavních" kde jsou minimální odvody dány, jsou vždy OSVČ "vedlejší"). Ale to samozřejmě předpokládá, že umím a jsem schopen dělat něco, za co mi je někdo ochoten zaplatit. Čili musí být co nabídnout a snaha to nabídnout.
Zdá se, že jste nepochopil rozdíl mezi stanovenou výší záloh, a skutečnými odvody. Invalidní důchodce je vždy "vedlejší OSVČ". Povinnost být důchodově pojištěn se jej týká tehdy, když jeho základ daně ze SVČ překročí "rozhodnou částku", což je letos 71950 Kč/rok (cca 5996 Kč/měs). Z poloviny této "rozhodné částky" je pak stanovena záloha ve výši 29,2 %, což je 876 Kč. Pokud rozhodné částky nedosáhne, neplatí povinně sociální pojištění (ČSSZ mu zaplacené zálohy vrátí), ale také není důchodově pojištěn.
Jinak podotýkám, že podstatou problému byla potřeba ID 1 a 2 být sociálně pojištěn a získat nárok na starobní důchod. To se ale jaksi bez odvodu pojistného nedá.
Takže si má invalida pořídit ŽL a z nulových příjmů platit 9 stovek sociální pojištění, aby dostal starobní důchod? To mohli dát pro invalidy to dobrovolné pojištění rovnou v takové výši. A ještě zbývá zodpovědět, kde má invalida vzít každý měsíc těch 9 stovek. No nic, nečekám, že něco smysluplného poradíte.
Ale je to dobrý tip pro invalidu, který na to má, než platit 2 tácy na dobrovolné, to raději 9 stovek jako OSVČ. Na výši důchodu se to asi neprojeví, ten bude stejně minimální. O tom by mohl být i článek, tady to zapadne.
Jestli bude chtít, aby se mu to počítalo do odpracovaných let, bude muset platit. Já to beru tak, že si ten ŽL pořídí jen na fiktivní podnikání, aby nemusel platit 2 tisíce, ale jen polovinu, a měl "odpracované" roky. O tom to celé je, bavíme se o invalidech v 1. a 2. stupni, kterým se to nepočítá ani jako náhradní doba, ale pracovat normálně nemohou. Když má někdo rok nemocenskou, to pracovat nemůže, pak se mu to změní na ID (většinou 1. nebo 2.), to najednou pracovat může? Někdo třeba jo, někdo ne, nebo jen velmi omezeně. ID v jakémkoli stupni je taková dlouhodobá nemocenská. Jenom někdo si dokáže najít práci, při které ho postižení výrazněji neomezuje.
"...že je nikde nechtěji..."
Ja vím, že to není jednoduché, najít práci pro invalidu, Ale najít se dá. Mám kamaráda v azyláku, taky už má věk a ne zrovna dobrý zdravotní stav. Přesto pracuje - sice jen 5 hodin týdně - rozdává Metro u nádraží, za 55,- Kč brutto (zaměstnavatelem je Česká pošta). Takže si myslím, že i invalida najde fyzicky lehkou práci, třeba i u víc zaměstnavatelů, když je to jen na pár hodin týdně, jen to chce hledat.
Mně je to celkem jedno.Mám 35 za měsíc, což je vlastně tolik, co bych měl odpracovat.Dokdoři pověděli, že sa narozenin nedožiju.Ale chcu jich eště s kamárádama oslavit.Bude to zárověň aj trachta.A naví, bylo řečené, že su opotřebovaný tak, jak kdybych měl osmdesát.Takže do teho hrobu už možu.Vykopal sem jich víc jak 3000...Většinu tých ludí sem znal.Oni mně to už ale neoplatijú.A ty, co sem neznal si pamatuju od místa kopání a jak sa kopalo, takže znám vlastně všeckých.Jo, to najdůležitější sem zapomenul.Zemřu na zápal plic.