Důchod i po prvním roce zůstává, jedna z podmínek je
- dosažení alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený podle § 32 ZDP pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.
Myslím si, že toto je nepochopitelná a diskriminační podmínka. Proč by měl někdo pobírat půlku důchodu bývá to i (7.000 až 9.000 tisíc) po zemřelém manželovi, manželce, několik let než půjde sám do starobního důchodu a teprve potom se tento důchod krátí na čtvrtinu, přitom nevychovali ani jedno dítě. Na druhé straně rodina která vychovala 3- 4 děti a manžel zemře manželka nesplní tuto podmínku o jeden den a bude mít nárok na důchod jenom 1 rok a potom už nikdy jí vdovecký důchod nebude náležet, ani když jí vznikne nárok na její starobní důchod. Ptám proč někdo bere vdovský, vdovecký důchod tolik let a ještě v poloviční výši a druhý nebude mít kromě jednoho roku nárok již na žádný vdovský, vdovecký důchod. Finanční rozdíl je u takto počítaných důchodů obrovský.
Souhlasím s vámi,sama to mám na své kůži zažité:manžel zemřel v 51 letech na nádor na mozku bylo to v roce 2006, mě bylo 46 let,máme 2 děti. Pobírala jsem 1 rok po manželovi vdovský důchod a pak mi ho sebrali,a dle daných podmínek zákona,ktere jsem nesplňovala,už ho nebudu brát nikdy víc jaký rozdíl je mezi ženou v důchodu nebo těsně před důchodem a ženou jako já,která v té době měla 16 let do důchodu? Musím zaplatit bydlení elektřinu atd,dojizdim do práce 20 km,to mě taky stoji dost peněz a jíst a oblékat se musím zrovna jako ti ostatní. Mám 3 vnoučata,těm chci taky něco občas koupit,atd. Cítím to jako obrovskou nespravedlnost,manžel než onemocněl,tak celý život dělal a odvedl spoustu peněz na daních. A naší spoluobčané tmavé pleti celý život nedělají, chodí si pro dávky,na které jim vydělávám i já z mých daní a pak budou mít vyšší důchod než já. A lidem jako jsem já ve stejné situaci, řeknou na socialce,no vy nemáte nárok na vdovský duchod-uz nikdy více otvírá se mi kudla v kapse za tu nespravedlnost,na vše doplaci nade generace, ještě musím 4 roky delat nez budu mít nárok na svůj starobní důchod a to bych za minulá už byla 3 roky v důchodu
V článku se píše : Toto opatření je v souladu s obecným principem zvyšování důchodového věku s cílem úplného sjednocení věkové hranice mužů a žen pro nárok na starobní důchod a potažmo i pro „trvalý“ nárok na vdovecký a vdovský důchod, vysvětluje nastavení této podmínky Martin Bačkovský z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí.
Pan Bačovský sice vysvětluje sjednocení věkové hranice, mužů a žen, ale nevysvětluje proč tito lidé berou po celou dobu až do konce života bez přerušení tyto důchody.
Možná by bylo dobré, aby všichni ti, kterých se to týká tato nespravedlnost začali hromadně psát o vysvětlení veřejné ochránkyni práv - ombudsman Mgr. Anna Šabatová. Mnozí ani netuší, že jim již nikdy nevznikne na vdovský,vdovecký důchod nárok. Pokud se neozvete nikdo tuto situaci řešit nebude.
Já to mám stejné jak Vy,manžel zemřel v 50let.35 let platil sosialni pojištění,tak jsem se ptala kde jsou ty peníze po něm,kdo si je vzal,když vdova nemůže být vdovou(až na ten 1 rok) protože nesplnuje morbidní podmínky(starat se ve 49 l.et.o nezaopatřené děti(Těm už bylo 28 let),nebo o rodiče,když jsem musela ještě pracovat abych měla pak aspoň můj starob.důchod.Zůstat sama v 50 s jedním platem no to je opravdu co nám závidět.No a kde jsou ty peníze po manželovi za těch odvedených 35 roků to vám nikdo neřekne ,kdo si je vzal,ale my to nebyly.
Re Pája:
na druhou stranu to musíte brát i tak, že pokud někdo vychovává 3-4 děti (= žena tedy zůstane na MD minim. 8 až 12 let podle toho, jak si to rozloží apod.) = tak po celou tuto dobu nejenže nepracuje a neodvádí za sebe nic do stát. rozpočtu a soc. systému, ale navíc stát za ní platí soc. a zdravotní!! zatímco Vámi zmíněná bezdětná žena po celou dobu pracuje a o 12 let déle odvádí do stát. kasy a soc. systému peníze... nezastávám se ani jedné, ani druhé strany ... prostě spravedlnost neexistuje ... každý máme, co si uděláme a o co se postaráme!!!!!
Re Kajka :
Pokud někdo přestane pracovat, splní jednu z těch jejich 5 podivných podmínek např., že se postará o rodiče svoje nebo manželovy je to zrovna tak, jak píšete o ženě na MD - " taky po celou tuto dobu nejenže "nepracuje" a neodvádí za sebe nic do stát. rozpočtu a soc. systému, navíc stát za ně platí soc. a zdravotní!! - ale na rozdíl od této ženy co vychovala 3-4 děti a nyní chodí do zaměstnání, tak těmto lidem vznikne nárok na vdovský,vdovecký důchod
a o tom to je ...............
Pokud matka vychová pracující děti,stanou se z nich noví plátci daní.A vychovat děti není procházka růžovou zahradou.Myslím,že ta maminka si zaslouží spíše pochvalu,než pichlavou poznámku,že za ní stát platí pojištění.Jak by to dopadlo,kdyby se většina rozhodla nemít děti?Neměli by ty bezdětné ženy na své důchody,i když si pojištění platily.Dětí je málo a ty ženy,které se rozhodnou do dnešní tvrdé, neurvalé doby rodit děti,před těmi já smekám.