Existuje dobry duvod zvysovat duchody v situaci kdy stat dela dluhy? Intuitivne se mi tento postup nelibi, nicmene je mozne ze z ekonomickeho hlediska ma svuj smysl lit penize do ekonomiky touto cestou aby se udrzela domaci poptavka na jiste urovni. Nicmene, proti tomu stoji taky fakt ze napr. ceny najmu jsou odvozene od poptavky a snizenim duchodu se dosahne snizi cen najmu. Situace duchodcu zustane prakticky stejna.
V principu souhlas. V době, kdy důchody sežerou TŘETINU státního rozpočtu a zároveň stát hospodaří deficitně, je nesmysl zvyšovat důchody. Měli bychom vyplácet POUZE takové důchody na jaké máme.
Již mnohokrát jsem navrhoval flexibilní důchodový systém, tady, že se každý rok vyplatí POUZE to, co se vybere. Tedy, že se suma rozpočítá mezi důchodce.
Výhody:
- systém bude dlouhodobě stabilní a vyrovnaný
- důchodci budou sdílet se státem dobré i zlé časy. V dobrých se jim důchody zvýši (více se vybere na pojistném), v krizi se jim sníží (inu, každý si musí utáhnout opasky).
- předchozí bod bude fungovat i jako motivační program volit strany, které chtějí povznést ekonomiku namísto stran, které rozhazují úplatky voličům a slibují třinácté, čtrnácté a patnácté důchody
Vy tedy souhlasíte, aby se deficitní hospodaření státu přenášelo i na důchodce. Vyplatit pouze to co se vybralo. Jenže vybere se tolok, kolik řekne vláda a parlament, tedy zákon. A ten se každou chvíli mění. Když by zákon za vlády např. ČSSD a KSČ nařizoval vybrat dvakrát tolik, souhlasíte aby se vše rozdalo důchodcům? Kdyby některé vlády neomezovaly výběr do důchodového systému, nebylo by třeba omezovat výše důchodů.
My vyplácíme důchody na jaké máme, kdybysme na ně neměli, nemohli bysme je vyplácet.
Ale vždyt ono tak přece je, že se na důchody rozdá jen to co se vybere, jen holt to není lineární. Stát má jen jedny lidi a jedny peníze, odnikud žádné nepřibudou, a ty vydlužené se musí vracet a platit z nich úroky a o to jich je pak méně. Možná tomu někdo unikne, když pobere důchod v tučných letech a pak stihne umřít, ale v podstatě se vždycky rozdělí jen to co se vybere. Nebo ne?
Po přečtení vašeho přáspěvku mě napadá, jestli se mají důchody přizpůsobovat tomu, co se vybere nebo naopak se má výběr pojistného přizpůsobit "spravedlivě" vypláceným důchodům. Ta první varianta totiž nemotivuje nikoho na důchody řádně vybírat. Výběr na sociální pojištění nemusí být závislé jen na zákonem danných procentech, ale na celé řadě jiných věcí. Krize nekrize normální pojišťovny zdá se že žijí a prosperují. Jenom důchodovému účtu se nedaří. Pravda ale je, že důchodcům se ubírá nejsnáz. Za slíbený třináctý důchod si žádný důchodce žádný rohlík nekoupil.