Hlavní navigace

V USA se čile staví

20. 3. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Z USA dobrá data z trhu nemovitostí – nová stavební povolení i zahájené stavby domů vzrostly na nejvyšší úroveň od roku 2008, což je další znak toho, že oživení na trhu nemovitostí je solidní.
  • Po nedávných datech za tvorbu pracovních míst v sektoru (+48 tis. ve stavebnictví v únoru, což je nejvíce od období před krizí) je to další dobrá zpráva z USA. Vzhledem k masivnímu propadu, kterým prošel trh nemovitostí v posledních 4 letech, má tento trh potenciál v dalších letech přispívat nejen růstu HDP ale i zaměstnanosti. Lepšící se trh nemovitostí má pak samozřejmě vliv na spotřebu domácností (efekt bohatství), což je v období nejistoty kolem fiskálu obzvlášť důležité.
  • I když jsou tato data povzbudivá, dnes končící zasedání FOMC by nemělo přinést žádnou změnu v nastavení měnové politiky (t.j., nákup bondů v objemu 85 mld. USD/měsíc nebude zrušen). Může však díky datům dojít k zintenzivnění hlasů proti pokračování extrémně volné měnové politiky, což se posléze podepíše na EURUSD (směrem k silnějšímu dolaru). 
  • Na Kypru včera parlament odmítl navrhované zdanění vkladů, takže se vracíme do bodu nula. EMU zůstává neoblomná – Kypr musí sehnat 5,8 mld. EUR sám, jinak mu další peníze nedá. EURUSD se dostalo pod 1,29. 
  • Člen BR ČNB M.Hamp včera potvrdil to, co naznačil na posledním setkání s analytiky po únorovém zasedání– že 1) intervence proti kačce vidí jako odůvodněné v situaci hrozící deflace a 2) deflace momentálně v ČR nehrozí. Zdůraznil, že případné intervence by byly na stabilizaci inflace, ne pro pomoc exportérům nebo širší ekonomice. S tím souhlasíme a je to náš dlouhodobý názor – za momentálního výhledu mírného oživení ekonomiky ve 2H13 a 2014 kurzu EURCZK nedávají devizového intervence smysl. Pokud bude hrozit deflace, pak je to jiná situace – stabilizovat inflaci bude cílem za každou cenu, protože deflační očekávání v (pesimistické) české společnosti by byly receptem na opakování japonského scénáře. Kačka zůstává lehce nad 25,60.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).