5 let před důchodem mi přišel IOLDP. Byly v něm nedoložené doby. Dohledala jsem příslušné firmy (zajímavé bylo, že nedoložené doby byly pouze z období před r. 1989, ale já neměla žádné firmy, které už zanikly, tam to může být s prokazování složitější). ČSSZ ale doklady nechtěla, že prý je mám předložit až při žádosti na důchod! Tudíž by mě zajímalo, jak by autorka dosáhla toho, aby "Po prokázání dodatečných dob pojištění by vám měl přijít nový IOLDP. "
Autorka článku je mladá žena, IOLDP si nechala zjistit za dobu 19 let a neměla doložených téměř 10 roků. Tyto doby doložila - nejspíš na příslušné okresní nebo městské správě SZ. Následně si zažádala o vystavení nového IOLDP. Vy jste poslechla úřednici, že není nutné žádat o nové IOLDP, že chybějící doby pojištění doložíte přímo při žádosti o důchod. Co je na tom nepochopitelného?
Dobrý den,
úřednice na vaší OSSZ se nezachovala tak, jak má a nejste vůbec výjimka. Podle ČSSZ se mohou doby důchodového pojištění dokládat i během produktivního života - podle tiskových zpráv ČSSZ je to dokonce žádoucí, aby se poté zbytečně neprodlužoval proces žádání o důchod. V praxi ale dochází k tomu, že úřednice toto odmítají s tím, že doby se doplní až před důchodem. Na to ale nemají až na výjimky právo (přímo před důchodem se dokládají pouze doby spojené s výchovou dětí, vše ostatní lze doložit i dříve). Bohužel, běžní lidé, kteří nejsou informovaní, se často nechají odmítnout protože nevědí, jaká jsou jejich práva.
I mě paní úřednice na mojí OSSZ chtěla odmítnout s tím, že škol doplním až před důchodem. Musela jsem se vyloženě vetřít s protiargumentem, že mám právo si doby doplnit už nyní..
Na toto téma vyjde na Měšci v blízké době samostatný článek.
Zdravím Vás, Gábina Hájková
Pokud jste studoval před rokem 1996, pak se vám doba studia od skončení povinné školní docházky do 18 let započítává pro důchodové účely plně. Tato doba pojištění se pro splnění nároku na důchod (tj. získání potřebného počtu let pojištění), stejně jako pro výpočet důchodu hodnotí v plném rozsahu. Za náhradní dobu pojištění se považuje rovněž studium před 1. lednem 1996 při splnění zákonných podmínek, a to po dobu prvních šesti let tohoto studia po dosažení věku 18 let.
Doba studia od 1. 1. 1996 do 31. 12. 2009
V době od 1. 1. 1996 do 31. 12. 2009 došlo v zápočtu doby studia k té změně, že studium v době do 18 let se nehodnotí. V době po 18. roce věku se nadále hodnotí prvních šest let studia v rozsahu 80 %. Výše uvedené nemá vliv na hodnocení studia před rokem 1996.
Doba studia od 1. 1. 2010
Od 1. ledna 2010 se pro výpočet starobního ani invalidního důchodu doba studia nehodnotí ani před ani po 18. roce věku. Předchozí nároky (doba do 31 .12 .2009) však zůstávají zachovány.
Více + příklady: https://www.naseduchody.cz/studium-duchod.html
Je to opět jeden dobrý článek. Vysvětluje, připomíná důležitost dokladů. Bohužel, spousta lidí v této oblasti není dost znalá nebo gramotná. Neukládají potvrzení o zaměstnání, neukládají si kopie ELDP. Nežádají o Osobní informační list důchodového pojištění, protože se domnívají, že "se to dává automaticky". Bohužel, tito lidé si takový článek stejně nepřečtou. Škoda.
Soudny clovek nepredpoklada, ze je mozne jeste v 21. stoleti nutit lidi susit 40 let nejake papirky, na zaklade kterych dostanou to co jim nalezi. Stat vi o kazdem legalnim zamestnaneckem pomeru, vi kolik ma kdo za kazdeho zamestnance platit a kontrolovat zda neni nejaky bordel mezi zamestnavatelem a statem preci nemuze byt vlozeno na hrb zamestnanci, ktery k tomu nema prostredky. Zamestnavatel mu ucetnictvi neukaze a kazdy rok posilat zadost na urad o jakysi vypis je dost opruz. A i kdyz si zamestnanec ten vypis vyzada a neco mu tam chybi, tak je stejne odbyt s tim, ze si ma sehnat papirek a bude se to resit za desitky let az bude zadat o duchod.
Průser je ale jinde. Když se za socialismu prokazovaly odpracované doby, tak třeba můj strejda, který byl za války totálně nasazen v Rajchu žádný doklad neměl. Z totálního nasazení utekl koncem války, šli pěšky z Berlína a šli jen v noci, ve dne se báli. Žádný doklad by mu stejně nikdo legálně nevydal. Tehdy stačilo doložit potvrzení, podepsané dvěma svědky, že v době od - do jste pracoval tam a tam. Strejda měl štěstí, že se našli tři chlapi, co byli v tom Rajchu nasazeni s ním, takže si potvrzení vzájemně podepsali. Právě včas, protože jeden z nich za krátkou dobu zemřel. Dneska to ale asi nestačí, protože musíte doložit, kolik jste si v té době vydělali. Neb důchod se už nevyměřuje z posledních 5 nebo 10 let, jako tomu bývalo za socialismu, ale z celoživotních výdělků.
A dalším průserem jsou dohody a dohodáři. Za ně totiž zaměstnavatel neodvádí sociální a zdravotní. Ti budou mít s důchodem setsakra problém a pravděpodobně zůstanou na sociálních dávkách, protože na důchody nedosáhnou. Oni sami si důchodové neplatí, protože jejich výdělky jsou nic moc. Prakticky celé gastro a značná část cestovního ruchu je postavena na dohodářích. To bude za pár let docela mazec, až začnou do důchodu odcházet tito lidé.
Každý máme svůj „účet" ČSSZ , mluvím tedy za sebe a paní taky za sebe ! Potřebujete to nakreslit? Nebo nahlížíte každému do jejich v podstatě tajných účtů ČSSZ ? Co paní nešlo doložit mě nezajímá starám se o SVŮJ účet . U paní tipuji že před 90 měnila zaměstnání jako na běžícím pásu možná jen nějaké brigády , protože každý podnik měl svoji mzdovku - účtárnu a tam se automaticky tyto údaje posílaly na ČSSZ . A ještě jednu radu vám dám : Já neříkal že paní lže zajímalo by mě kde se ve vás vzala ta drzost se něčím takovým ohánět . Pochopil? Ne? Nevadí ! Nic takového jsem ani neočekával
24. 6. 2021, 19:29 editováno autorem komentáře
Budete se divit, nedoloženou dobu jsem měla od Magistrátu města Prahy a od ZZN. Obě organizace existují dodnes a potřebné doklady byly dohledány a potvrzení jsem dostala dodatečně. Po r. 1990, se vznikem soukromých firem, bude v evidenci dost nepořádek, protože řada firem zanikla a obávám se, že jejich mzdový archiv, který má skartační dobu 45 let a který by měl být někde uložen, bude v řadě případů nedohledatelný, pokud vůbec existoval. Já měla kliku v tom, že jsem byla od r. 1995 až do důchodu u jednoho zaměstnavatele.
Pánové, hádáte se tu o blbostech. Uvědomte si, že teď odcházejí do důchodu lidé, co ještě pracovali za komunistického režimu. Proto je třeba dobře, ze existuje možnost požádat o IOLDP. Já bych osobně doporučovala si o něj požádat cca každých 5 let a dohledat podklady, protože to všechno ještě máte v čerstvé paměti. Dohledávat něco po 40 letech je blbost, protože třeba ten, kdo častěji měnil zaměstnání, prostě řadu dokladů nedohledá, ono třeba taky není kde. Firma, která klekla, nemusela odvádět soc/zdrav. a kdoví kde je její mzdový archiv. Píšete v diskusi, že není možno kontrolovat zaměstnavatele. Nesmysl, právě IOLDP je tou kontrolou. Z něj vidíte, zda bylo nebo nebylo odváděno. A třeba 90.léta byla z hlediska zaměstnanosti neskutečně turbulentní dobou, kdy se různě měnily zákony, vznikaly první soukromé firmy, začaly mít zaměstnance, ale začínající podnikatelé se ještě nevyznali v zákonech. Pamatuju z účtárny, že jsme jim radili, jak vůbec zaplatit fakturu, natož pak další papírování ohledně zaměstnanců, to prakticky nikdo neznal a neuměl. Zatím je vyžádání IOLDP jen dobrovolné, ale já bych z toho udělala povinnost státu, aby vás o tomto informoval. Je mi sice jasné, že by to byly nějaké náklady, ale 1x za 5 let by se to snad dalo. A hned by bylo jasno. Vy byste si včas dohledali potřebné doby a neměli pak problémy před důchodem.
PS: nemyslete si, komunisti měli taky problémy. s evidencí V 50.letech se firmy různě spojovaly, zanikaly, služby se měnily na družstva. Kolikrát jsem ve firmě dohledávala údaje v archivu z 50.let. Ono před důchodem je vám pak dobrý každý odpracovaný den, protože den ke dni a třeba vám doplní celý rok na odpracovaný, což vám následně zvedne důchod. Já třeba neměla v r. 1995 placené 3 měsíce soc./zdrav., tehdy se to nemuselo. Zdravotní jsem nedoplácela, ale později to bylo zavedeno jako povinné. No, a před odchodem do důchodu mi právě 3 měsíce chyběly, díky tomu jsem přišla o započítaný rok. Odejít do důchodu o 3 měsíce později se nedalo. Sice by se mi o něco zvednul důchod, ale přišla bych o 5.000 mimořádného důchodu v r. 2020 + 3x důchod, což by byla ztráta, kterou by lehce zvýšený důchod vyrovnával cca 15 let.