Hlavní navigace

Názor k článku V PET lahvích se točí peníze od Jvr - Mno ona ta zaoceánská loď nejede do Číny...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 8. 2019 8:44

  Jvr (neregistrovaný) 88.208.76.---

  Mno ona ta zaoceánská loď nejede do Číny kvůli tomu, aby tam dovezla PETky...

  Ona tam jede proto, že z určitých fyzikálních důvodů nelze vozit zboží jen jedním směrem, ale ty lodě se musí také vracet. Tzn. cesta zpět se využije k dovozu materiálu a zboží zpět do Číny. Dnes se vozí PET a kůrovcové dřevo.. Pokud nebudete vozit to, bude se vozit něco jiného (nebo nic), ta loď se prostě vrátit musí.
  Pokud nechcete podporovat toto, netříděním odpadu to nevyřešíte. Pomohlo by ale, pokud byste kupoval zboží vyrobené v EU, je ale potřeba počítat s tím, že bude dražší, protože pracovní síla v EU stojí významně víc než v Číně a robotizace prozatím nepostoupila tak daleko, aby se dalo vyrábět bez lidí... (ale třeba to brzy příjde).

  Co se týče argumentu, že by měli platit oni za ty PETky - tak to tak je, oni za to platí, jen ty peníze nedostáváte přímo, ale dostává je obec, ze které byl ten odpad dodán (ta je zpětně investuje, nejčastěji do snížení ceny za svoz odpadu, který nevytřídíte). Tedy tím že netřídíte, zvyšujete sobě, ale i svým spoluobčanům, kteří třeba i třídí, náklady za svoz popelnic, popř. ztěžujete obci to, aby investovala do jiných projektů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).