Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku V PET lahvích se točí peníze od Všk - Z principu netřídím. Proč? Když jsou lahve tak...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 8. 2019 9:27

  Všk (neregistrovaný) ---.bcl.cz

  Z principu netřídím. Proč? Když jsou lahve tak úžasný materiál, proč za jejich třídění ještě platím? Neměli by oni zaplatit za materiál, který jim poskytuji? Jde jen o sprostou krádež. Vzhledem k posílání PETek do Číny (většinou tím nejneekologičtějším způsobem - zaoceánskou megalodí spalující surovou ropu), kde z nich vyrobí svetry, které stejně efektivně dopraví zpět a prodají, to zase tak ekologické nebude. Jedna taková loď má větší ekologickou zátěž než automobilová doprava celé Evropy.

  To nemůžu s klidným svědomím podporovat. Nabídněte mi férovou cenu za kilogram PET lahví, začněte vyrábět bez dotací, a uvidí se, kolik ta PET sranda skutečně stojí.

 • 22. 8. 2019 8:44

  Jvr (neregistrovaný) 88.208.76.---

  Mno ona ta zaoceánská loď nejede do Číny kvůli tomu, aby tam dovezla PETky...

  Ona tam jede proto, že z určitých fyzikálních důvodů nelze vozit zboží jen jedním směrem, ale ty lodě se musí také vracet. Tzn. cesta zpět se využije k dovozu materiálu a zboží zpět do Číny. Dnes se vozí PET a kůrovcové dřevo.. Pokud nebudete vozit to, bude se vozit něco jiného (nebo nic), ta loď se prostě vrátit musí.
  Pokud nechcete podporovat toto, netříděním odpadu to nevyřešíte. Pomohlo by ale, pokud byste kupoval zboží vyrobené v EU, je ale potřeba počítat s tím, že bude dražší, protože pracovní síla v EU stojí významně víc než v Číně a robotizace prozatím nepostoupila tak daleko, aby se dalo vyrábět bez lidí... (ale třeba to brzy příjde).

  Co se týče argumentu, že by měli platit oni za ty PETky - tak to tak je, oni za to platí, jen ty peníze nedostáváte přímo, ale dostává je obec, ze které byl ten odpad dodán (ta je zpětně investuje, nejčastěji do snížení ceny za svoz odpadu, který nevytřídíte). Tedy tím že netřídíte, zvyšujete sobě, ale i svým spoluobčanům, kteří třeba i třídí, náklady za svoz popelnic, popř. ztěžujete obci to, aby investovala do jiných projektů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).