Já tomu nerozumím. Když já jsem v cizině, dejme tomu ve státě, kde nerozumím tamní řeči, tak jdu do směnárny, napíšu na papírek kolik si chci vyměnit (dejme tomu 100 euro) a nechám je napsat, kolik za to dostanu do ruky. Číslo si přečtu a když je to OK tak jim těch 100 eur dám, jejich peníze si hned přepočtu a jdu nakupovat. Když ne, eura jim nedám a jdu pryč. Vždy mi to tak vyšlo. Tak o čem ten zákon teda je?
Ty směnárny (podobně jako taxikáři) dělají Praze ostudu a doposud nebyl účinný prostředek jak to zatrhnout a připadně je za opakované porušení pokutovat nebo i (konečně) zavřít.
Jen mi opět chybí informace zda a jak podobný problém řeší v zahraničí, především tam, kde se neplatí eurem. Například v Polsku to bylo podobné https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g274723-i959-k10584810-Changing_money_in_Poland-Poland.html Cituji z první odpovědi:
An update: Interchange, the most notorious of the rip-off kantors, has just been fined 1.2 million zlotys for their unfair practices by UOKiK, Polish competition authority. The fine was not for their rip-off rates (lower from market rates by 20-30%), as they are allowed to set their rates as they like, but rather for deliberately misleading display of rates on their rate tables.
Tady se ale stále na něco čeká.
Já vám rozumím. Pokud turista dělá chytrého a snaží se porozumět všem poplatkům a sám si chce spočítat, kolik mu dají, pak máte pravdu, že mu započtou do poplatku i "dnešní datum".
Ale moje metoda papírku, tužky a 100 euro je v podstatě neprůstřelná, kdyby tak postupovali všichni, o podvodech by se vůbec nemluvilo. Je to metoda ověřená praxí, věřte mi.
PS: ti, co mi dávají mínusy prosím, aby mi své pochybnosti napsali.
Ja se taky zeptam kolik dostanu a az podle toho se rozhodnu, ale nejak mi unika pointa vaseho prispevku. To ma stat rezignovat na potirani podvodu? Ty vykutalene smenarny delaji vse pro to, aby zmatly zakaznika a podvodem ho tak oskubaly. To proste neni v poradku. Jak by to vypadalo ve svete, kde by byl podvod zcela normalni soucasti zivota? Cestovni ruch je pomerne slusny byznys a kolik lidi by k nam prijelo, kdyby si museli nejdriv prostudovat nekolikasvazkovou publikaci o mistnich kriminalnich zvyklostech? Kdyz je ve vyloze smenarny kurz a velky napis 0 % commission, jak ma clovek tusit, ze mu strhnou poplatek za komunikaci v nemcine a realny kurz mu spocitaji podle tabulky uvedene mikropismem na spodni strane pultiku u prepazky?
Jak by to vypadalo ve svete, kde by byl podvod zcela normalni soucasti zivota?
Do takového stavu už to takřka dospělo. Reklamy kde se nakonec dočtete že obrázek je pouze ilustrační a nezobrazuje skutečný výrobek, falešné "slevy" kde je cena mnohdy nakonec dokonce vyšší, podomní prodejci energií, zpravodajství zamlčující nepohodlné informace, nepravdivé informace podané záměrně na úřadech nebo ve společnostech typu pojišťovny, nesmyslné požadavky a nepravdivé informace v pracovních inzerátech atd.
Lež se už bohužel stala naprostou součástí běžného života a co je horší, pokud na tuto hru nechcete přistoupit, tak jste považován za naivního nebo slabého jedince.
Definujme si, co je podvod. Podle mého je to zjednodušeně tak, když vám řeknou, že za sto euro dostanete2600 Kč, ale do ruky jen 2200 Kč. Ale podvod není, pokud vám řeknou, že za sto euro dostanete 1900 Kč vy na to kývnete a dají vám do ruky skutečně 1900Kč.
Závěr: kývne-li někdo na 1900Kč, pak je to blb, žádný zákon mu nepomůže, a taková osoba by snad vůbec neměla mít peníze v ruce.
Chytráci zvláště v centru Prahy budou informaci o možnosti provedení storna před cizinci tajit. Prostě cizinec se často vůbec nedozví, že je něco podobného možné. Tyto triky odstraní až přijetí eura. Potom už budou moci všichni směnárníci zavřít kšeft. Všichni k nám přiletí, přijedou s eury. A menší část Američanů či Číňanů, Rusů bude platit výhradně kartami.
Bude to uvedeno jako 20 informace na seznamu, možná navíc malým písmem, jak je dnes v tomto státě možné. Obden jsou poštovní schránky každého z nás zaplavovány mnoha nabídkami. Pravidelně se objevují i nabídky na půjčky. Ty nejpodstatnější informace jsou uvedeny miniaturním písmem, které i zdravý člověk přečte pouze s lupou. To nikomu nevadí. Roky. A zde si myslíte, že to bude jiné???
Samozřejmě, že zloději si budou cestu hledat. Ale už je tu třeba možnost dát varování do průvodce a turisté mohou být předem informováni o svých právech.
Nebo dneska se děje to, že okradený turista zavolá PČR a ta mu jen sdělí, že má smůlu. Takto se budou moct dovolat svých práv a zavoláním PČR v případě okradení si pomohou.
Například toto už nebude legální:
https://www.stream.cz/honest-guide/10016611-okradene-turistky-z-izraele
stacilo se podivat na videa jak smenarnici okradaji turisty 99% turistu se zadneho vraceni NIKDY nedomahala proste si vymenili prachy 50% z nich ani nevedelo jaky by mel byt kurz a zbylejch 49% se rozcililo ze se napalili a nevymenily doma, ale ze by se kvuli tech par stovkam handrkovaly dohadovali o vraceni a pak opet bezradne staly s eurama v ruce a hledali kde si to vymeni lepe.... NO NE.... ZAKON K NICEMU vlci se nazerou a ovce opet voskubou
Zlatá platba kartou! Hotovost je jen k vzteku. I na kartě jsou poplatky za výběr hotovosti v cizí měně, ale pokud je to možné, platím i v zahraničí kartou. Těch pár šušňů, co tam jako turista utratím, mne na konverzním poplatku nezabije. To bych řešila jen tehdy, kdybych byla ředitel fabriky a platila větší částky. Jediné, kde turista potřebuje hotovost, jsou možná tak Vánoční trhy nebo klobása na ulici.
"Vzhledem k tomu, že zákon není nikterak kontroverzní, měl by ho senát schválit a prezident podepsat ještě letos v prosinci"
Není nijak kontroverzní? Další regulace, další omezování trhu, že není nijak kontroverzní? Takové, že banky zvažovaly přestat poskytovat směnárenskou činnost? To, že si nemohou účtovat poplatky, takže fixní náklady musí započítat do kurzu, tedy neefektivita z toho plynoucí? (A podpora výměny např. po 10€)
Nelíbí se mi podobné směnárny, ale nevidím důvod omezovat všechny ostatní, jak ostatní směnárny, tak klienty. Nemluvě o tom, že když se takový turista nechá ošidit tady, je větší pravděpodobnost, že si dá příště pozor jinde. Když získá pseudopocit, že nemůže být oškubán, o to víc přijde jinde... A je jedno, jestli to budou taxikáři, nebo nějaký obchodník nebo realiták.
Považuji za chybu, že u tak trestního postihu natolik přesné operace, jakou směna peněz je, zůstává naprosto vágně stanovena hranice pokuty - AŽ milión, AŽ pět milionů. Přitom by stačilo přesně stanovit jako pokutu např. stonásobek částky, kterou se směnárník snažil podvodně získat (nebo získal). Obral jsi cizince o 50 eur, zaplať 5000 eur! V opačném případě je stejně jako jinde opět zaděláno na korupční jednání.