Hlavní navigace

Útraty českých domácností ve slepé uličce

13. 2. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Mzdová vyjednávání ve Škodě auto ukazují, že ani v jedné z nejúspěšnějších firem v Česku nebudou mít zaměstnanci letos lehkou vyjednávací pozici.

I přes rekordní počet dodávek v roce 2012 (939 tisíc vozů) si zaměstnanci možná ani nedokáží vyjednat nárůst mezd, který by pokryl očekávanou inflaci. Pokud budeme brát mladoboleslavskou Škodovku jako laťku nastavenou dalším průmyslovým podnikům, nevyplývá z toho pro útraty českých domácností v tomto roce nic pěkného.

Zvlášť, když to dáme do souvislosti s dalším nárůstem nezaměstnaných na úřadech práce – jejich počet se v lednu nebezpečně přiblížil 600 tisícům. I v roce 2013 by tak česká ekonomika měla jet především na dobrých výkonech zahraničního obchodu, zatímco domácí poptávka bude v nejlepším případě přešlapovat na místě.

Účto_tip_změny21

Exportně zaměřenému průmyslu hraje v tuto chvíli do karet kontinuální vylepšování Blesku – našeho předstihového indikátoru pro průmysl. Lednový Blesk povyskočil třetí měsíc v řadě a dostal se na nejvyšší úrovně od července 2012. Zlepšuje se slušným tempem ve všech svých složkách až na nové objednávky automobilového průmyslu.

I u nich se ale začalo zpomalovat tempo propadu. Výsledky lednového Blesku jsou konzistentní s našimi sázkami na oživení pro-exportního průmyslu v prvním pololetí 2013. Je ale jisté, že domácí poptávka bude hrát dál roli zpětné brzdy. Celkově tak pro rok 2013 od české ekonomiky nelze čekat zázraky. Dál počítáme s kladnou nulou. Ta by ale i tak byla pozitivním překvapením pro Českou národní banku, která v poslední prognóze sází na propad ekonomiky v roce 2013 o 0,3 %.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).