Nebo čtvrtý důvod: sice celý život pracoval, ale neustálé "reformy důchodů", "úpravy parametrů pro nárok na důchod" a zvyšování věku odchodu do důchodu zapříčinily, že má jen malý důchod, ač státu neustále sypal nemalé zdroje. Ono je jednoduché xx let brát zdroje a po xx letech, kdy by se mělo ze zdrojů zase zpětně vyplácet, říct: "sorry, není, měli jste si našetřit". To udělá lump, ne řádný hospodář. Je načase si položit otázku, co stát s těmi zdroji dělal. Investoval je tak, jak měl? Nic se z nich nevypařilo bokem? Jak to, že nemalý a dlouhodobě investovaný peníz generuje tak malou částku? Kdo za to může?
Co by stát s prachama měl dělat? Je tohu tu málo? Třeba stavět a udržovat silnice, železnice, dělat údržbu vodních toků a ne je nechat zanést bahnem a pak pracně stavět protipovodňové bariéry, udržovat krajinu... Práce je... To jsou INVESTICE, které zase dávají dalším lidem práci a tím zase možnost státu vybírat daně.
A poměr důchodců k pracujícím? To jste zase četl chytré příručky, co? Protože papouškujete směšné kydy z konce minulého století (které tak radostně šíří rozkradači a přerozdělovači státního rozpočtu). Proboha, použijte mozek, nebo co to máte v hlavě! jaký poměr pracujících k důchodcům? Říká Vám něco produktivita? Uvědomte si, že na nějakém poměru pracujících k důchodcům vůbez nezáleží! Zejména ne v době, kdy je tu nějakých cca 12% nezaměstnaných (protože oficiální údaje nemůžete použít. Když vylezl nebezpečně vysoko, sešla se komise a upravila parametry. Je třeba počítat s reálnými čísly, ne papouškovat to, co by vláda ráda viděla. Tím, že před nějakým jevem zavřete oči, neznamená to, že reálně neexistuje. Existuje, bude chvíli skrytě doutnat a pak propukne v plné síle).
Můžete mi přesně definovat, co to je "pracující člověk"? Ten, který má nějakou práci. Dobře. Jak k přežití společnosti přispívají hokejisti, fotbalisti, modelky, herci, zpěváci? Co se stane, když se natočí o jeden film méně? Při jejich kvalitě nic. Co se stane, když místo 5.000 fotek na dovolené jich naplácáte jen 300? Přežije společnost, když se nebude hrát fotbal, hokej nebo třeba americký fotbal? Myslím, že v pohodě. Uvědomte si, že práci, na které závisí přežití společnosti a která má reálnou hodnotu, vykonává stále méně lidí. Stále více lidí se věnuje činnostem neproduktivním. Pokud ve společnosti převažuje práce ne zrovna produktivní, pak je plácání o poměru pracujících k důchodcům směšné.
nezalkni se Jarmilko, třeba pak začneš chápat psaný text. "Reálně pracující člověk" je ten, na jehož výplatu nemusel stát ukrást peníze někomu jinému, čili příjem z jeho zdanění nepřevyšuje náklady na jeho plat, které jdou z jedné státní hromady. No a jestli chceš, aby prachy, co stát vybírá na důchody, místo aby je promtně odevzdal důchodcům, použil je na "investice" - tedy předražené zakázky, z kterých se 30 - 50% procent rozkrade, dalších 20% proplýtvá a ze zbytku odplyne ještě podstatná část do zahraničí jako zisk mateřské firmě, tak mě nenapadá nic moc slušného, co by se ktomu dalo říct...
Úžasný výlev komunistické údernice.
To, že i přes zvyšování hranice pro odchod do důchodu roste počet důchodců zatímco počet poplatníků zůstává na přibližně stejné úrovni má naprosto jasné dopady - v průběžném systému čím dál tím méně poplatníků musí uživit jednoho důchodce a nezaměstnanost to jenom zhoršuje, nezaměstnaní jsou taky poplatníci.
A tohle nejsou čísla z konce minulého století. http://www.mpsv.cz/cs/12950
A ty kecy o hokejistech, fotbalistech, modelkách, hercích, a zpěvácích, to je jak z Jakešova projevu.
Jakešův projev by to byl, kdyby do státního rozpočtu plynuly jen daně z příjmu. Protože tam ale plynou i jiné příjmy, přičemž daň z příjmu obyvatel není tou největší položkou, tou je DPH, pak je třeba vědět, že důchody nejsou závislé na počtu poplatníků, ale na celkové výkonnosti ekonomiky. Je úžasné, že pravičáci tohle nevidí. Jak to můžou vidět, když tu propagují, že stát nesmí nic vlastnit, protože je nejhorším majitelem a nejradši by rozdali všechno, nejlépe za korunu, počínaje pražským Hradem a konče Becherovkou, přičemž si ani nedovedou spočítat, že jejich počínání má občas za následek plundrování přírodních zdrojů státu (Karlovy Vary nestačily? Co je zahraničnímu majiteli do nějakého životního prostředí v usmolených Čechách, že?), ale že taky peníze bez užitku odplouvají do zahraničí, přičemž by mohly být utraceny nebo investovány v Čechách, stejně jako nevidí, že místo budování hrdého a bohatého státu se z něj snažíme udělat levnou montovací kolonii, ze které utíkají vzdělaní lidé, protože nechtějí pokorně a vděčně líbat ruku, která jim za odvedenou práci předhodí jen minimální mzdu s tím, že to je ještě moc a že si mají utáhnout opasek. Místo toho, abychom přemýšleli, jak rozhýbat ekonomiku, se budeme dohadovat o tom, kolik sebereme důchodcům. Hlavně že do různých organizací, zabývajících se začleňováním těch, co pracovat nechtějí a nebudou (víte, kolik se tam nacpe miliónů, a bez viditelného užitku?), obereme staré, nemocné a bezmocné a budeme se plácat po ramenou, jací jsme gerojové? Troška to ve Slunci a senu vyjádřil jasně: "chce se mi blít, velebnosti".
Jo jo, zářným důkazem pravdivosti vašich slov je ukázková výkonnost poldovky, která zůstala v českých rukách, a naopak na hranici krachu balancující škodovka v rukou německých, že.
A jen tak mimochodem, jaká by bylo výkonnost ekonomiky bez poplatníků, tedy bez pracujících lidí. Ona ta ekonomika jede jen tak sama od sebe a nikdo na nic přitom nemusí sáhnout? Tak souvisí výkonnost ekonomiky s počtem poplatníků, nebo ne?
Co s tím má co dělat DPH? Důchody by primárně měly být kryty z toho, co se vybere na sociální pojištění. To že to už teď nestačí a stát musí doplňovat z jiných zdrojů jasně ukazuje, že máme problém a že ani zvýšení věku pro odchod do důchodu není dostatečné opatření a že je nezbytně nutné provést skutečnou reformu důchodového systému.
Proč by zvýšení věku odchodu nebylo řešením? Samozřejmě že je. Touto hranicí se velmi účinně reguluje počet příjemců této dávky. V ranných dobách důchodvého systému byla hranice nastavena někam k hranici dožití a důchodový systém zásadní zátěží rozpočtu jakou je dnes rozhodně nebyl. Jenže to by znamenalo nastavit aktuální hranici pro odchod do důchodu na cca 74 let pro muže a 80 pro ženy.
Myslel sem zvýšení věku odchodu tak je nyní realizováno. Ano čistě matematicky lze věkem hýbat tak aby poměr poplatníků k důchodcům zůstával ve zvoleném poměru, pak se ale můžeme dostat k absurdním číslům jako si napsal. Sice se zvyšuje věk dožití, ale adekvátně sním se nezvyšuje doba po kterou je člověk schopen efektivně pracovat.
Nemluvě o tom, že takováto hranice by byla asi dost neprůchozí.
A ještě k těm hokejistům, fotbalistům, modelkám, hercům, a zpěvákům. Tito lidé jsou placeni ze soukromých rozpočtů (částečně s výjimkou herců a možná i zpěváků, kteří jsou z malé části placeni i z nějakých grantů a dotačních programů, ale rozpočet ministersva kultury není to co by státní rozpočet ruinovalo), prostě tedy jsou buď dotování ze soukromých prostředků vlastníků klubů nebo sponzory jejichž loga nosí a ukazují na hřištích nebo přímo lidmi, protože se na ně chtějí koukat či je poslouchat.
Prostě tyto profese mohou vadit akorát komunistickým regulovčíkům s potřebou rozhodovat o tom, kdo je užitečná a kdo ne.
Jsem z Prostějova, a zde se z městského (tedy obecního) rozpočtu dávají hokejistům a fotbalistům nekřesťanské sumy. Rozhodně nejsou placení pouze ze soukromého. A předpokládám, že to tak bude i mnohde jinde.
Tondo a ostatní, už jsem s těmi komunistickými rozvědčíky trapní. Vždycky, když vám selže IQ, tak se vám zatmí mozek a dokáže vyžvejknout jenom „komunista“, „socialista“, „Jakeš“. Neměli byste nedostatečnost svého mozku řešit osočováním druhých.
Hokejisti, modelky a další patří k tomu, čemu se říká "průmysl volného času". Když ještě byla 10-hodinová pracovní doba a lidi chodili do práce taky 10 km pěšky, protože ani kolo ještě nebylo úplně běžným dopravním prostředkem, natož pak motorka a auto, tak volný čas využívali k péči o rodinu a šli maximálně na procházku do nejbližším okolí. Jinak makali doma, protože dříví se samo nenaštípalo a neuklidilo do dřevníku a políčko se taky samo nezrejpalo. Se zkracováním pracovní doby a zvyšováním životní úrovně se začala rozvíjet terciární sféra ekonomiky, což jsou služby obecně. Tak patří i sport. Ve 30.letech byl třeba velkým fenoménem tramping. Velký rozvoj služeb nastává až po r. 1945, kdy byla ve válce zdecimována mužská pracovní síla a bylo potřeba, aby ji nahradily ženy. Jenže do té doby byla jedinou prací ženy domácnost a tato práce byla nezastupitelná. Kdo by uvařil, vypral, postaral se o děti? To se vyřešilo nejenom zaváděním elektřiny, ale vznikaly závodní jídelny, školky, jesle. Prádelny a jiné formy společného stravování se nevžily. A pokud budete namítat, že tohle všechno tu bylo jen proto, že tady nastoupili komunisti, tak Vám budu oponovat tím, že to byl trend vpodstatě všech průmyslově rozvinutých zemí. V Americe se dokonce stavěly domy bez kuchyní, protože se předpokládalo, že rodiny se doma stravovat nebudou. Tam se velkoprádelny sice ujaly, ale u stravování se ukázalo, že lidi se požitku z jídla nevzdají a chtějí si ho doma taky sami podle své chuti připravit.
No, a zkrácení pracovní doby pak znamenalo, že lidi mají nejenom víc volného času, ale postupně i víc peněz. Začal se rozvíjet sport, ne jen jako podívaná, ale i jeho aktivní prožívání, lidi začali víc cestovat. Turistika je dneska pro některé státy rozhodujícím odvětvím národního hospodářství. Tak, jak už nejsou třeba lidi v zemědělství (odkud se postupně přelili do průmyslu), tak dneska už nejsou třeba ani v tom průmyslu. A sféra služeb je zatím nekonečná. Taky je nejvíc citlivá, protože pokud lid obecný nemá zdroje nazbyt, nejprve omezí spotřebu v této sféře.
My tu všichni žbrbláme, jak jsme na tom špatně, ale každý, kdo sem píše, má počítač s připojením k netu, má mobila, doma zavedenou elektřinu, určitě doma digitální foťák, občas vyjede na dovolenou... Podívejte se jen nějakých 20-25 let zpátky. To tu tohle všechno ještě nebylo. Počítače byly sálové, měly klimatizovanou místnost a chodilo se kolem nich v bílém plášti. Na dovolenou se jezdilo k Balatonu, ti šťastnější na Rujánu. Dneska běžně lidi lítají do Thajska nebo Dominikánské republiky a počítač má na stole snad i prvňák. Vážený, to není tím, že jsme tu nastolili kapitalismus, to je prostě pokrok, a ten nezastavíte, i kdyby jste se na hlavu postavil.
Nižší důchody tzv. starodůchodců se dorovnávaly mimořádnými valorizacemi. Moje babičky (80 a 90 let) mají důchod kolem 11 000, máma (62 let) má 12 000, čili takto nízký důvod lze zdůvodnit jedině nějakým výpadkem pojištění - delší doba bytí v domácnosti, práce na částečný úvazek, živnost ničení, těch důvodů je asi daleko víc, ale asi je jasné co tím chci říct, jedná se o nějaké zanedbání či nezodpovědnost na straně dotyčného.
Tohle je vystihnuto naprosto přesně... Sranda, jak mít dneska dítě je spíše pro majetnější nebo naprosto nezodpovědné, protože většina populace si dítě nemůže dovolit, aniž by značně utrpěl její životní standard.
Inu... Je jasné, že růst lidské populace musí někde skončit. Ať už válkami nebo krachem tohoto dementního a těžce nelogického ekonomického systému. Nejhorší ovšem na tom je, že ta nejchudší část obyvatelstva se bude nadále nezodpovědně množit, takže je otázkou, jestli jenom nedojde k pádu vyspělé civilizace, ke které i přes všechnu imbecilitu českého státu patříme, a jejím nahrazením Indy, Pákinstánci, Vietnamci, Číňany apod.
Aha... Vy si volíte, zda a kdy jste nemocný? Už vás vidím, jak si hezky plánujete, že v prosinci 27. roku 2015 si zlomíte obě nohy, abyste si podle toho naplánovat své finance... Jinak tedy pořídit dítě je volba, ano, ale jestli člověk nemůže zajistit ten nejzákladnější důvod jeho existence, tedy splodit potomky, pak nechť civilizace opravdu zanikne. S takto omezeným myšlením, jaké máte vy, se rovnou odstřelte - k ničemu nejste a jen zabíráte zdroje, které by mohl využívat někdo, jehož život význam má.
Ano, pořídit si dítě je volba. Ale taky trest pro ženy. Protože ony to jsou, kdo ztrácejí tu tolik opěvovanou flexibilitu, nemůžou makat od nevidím do nevidím, musí si najít práci, nekolidující se školkou/školou, v případě nemoci potomka zůstávají na ošetřovačce = o toto všechno se jim snižuje příjem a následně vypočítává nižší důchod. Někdy se i stane, že v těsně předdůchodovém věku se ještě starají o rodiče, můžou být nemocné nebo přijít o práci. A pak přijde nějaký chytrý a začne plácat něco o tom, jak se měly zabezpečit na stáří a v průběhu produktivního života našetřit nemalý peníz, protože to jsou vlastně nezodpovědné husy, které naše rozvinutá kapitalistická společnost v důchodu živit nebude, že. Vaše myšlení měla mít Vaše máma, dost možná byste tu tyhle blbiny nepsal, protože byste se ani nenarodil.
Jo, Jarmilo, můžete si zanotovat "Teď když máme, co jsme chtěly,..."
Před dávnými časy makal od nevidím do nevidím muž a žena se starala, aby měl muž doma navařeno a uklizeno. Pak ženy začaly žbleptat něco o rovnoprávností, a když tu rovnoprávnost teď mají, tak zase nejsou spokojené.
Inu žena - neví co chce, ale nedá pokoj, dokud to nedostane.
Jenže ta žena byla plně závislá na muži. Když muž řekl, že moc utrácí a že jídá ani vindru, mohla se jít i s dětmi pást. S dnešním chápáním by sice celý život dělala mužovi a dětem služku, za což by ale byla odměněna nulovým důchodem, pokud by si včas neodložila z toho, co muž vydělal. A protože umožnila mužovi vydělat a dělala mu služku, je jen spravedlivé, aby se s ní zase na oplátku muž o "svůj" výdělek podělil. Protože ženy chodí do práce a mají vlastní výdělek, nejsou tak závislé na mužích a v případě rozpadu rodiny (rozvod, úmrtí živitele rodiny) jsou schopny se samy uživit.
A když už tady tak mudrujeme, víte proč v islámských zemích prakticky neznají rozvody? Protože tam sice žena může pracovat za peníze (na rozdíl od práce v domáckosti, která je zadarmo), ale celý výdělek ženy je považován za její soukromé kapesné, ze kterého ona nemusí dát do domácnosti ani fňu. Když si za vydělaný peníz koupí oblečení nebo kabelku nebo luxusní boty, neřekne manžel ani ň (rozdíl od našich končin, že?) Muž je POVINEN ženu a děti živit. Pokud by se náhodou rozvedli (což je v islámských zemích z mužovy strany velmi jednoduchá procedura, ale prakticky vůbec nepoužívaná), je stejně POVINEN ženu i děti živit. Takže rozvodem si muž nepomůže. Islámské země taky neznají ženy-samoživitelky a Arabové absolutně nechápou, že u nás jsou ženy, které se léta soudí o výživné, které třeba ani nedostanou. Tohle muslim NIKDY nepochopí, protože on je vychován úplně jinak.
Občas bychom se měli podívat nejen do minulosti, ale i do jiných koutů světa, abychom pochopili, co ještě u nás můžeme třeba zlepšit nebo udělat jinak.
Netušil jsem, že toužíte po životě islámské ženy.
V tom případě si ale ujasněte, že ta žena si může vydělávat až když jí zbude čas po obstarání domácnosti. Tam neexistuje, že by muž byť třeba odnesl použitou sklenku do kuchyně. Navíc žena je nesvéprávná a bez povolení otce/manžela/bratra/syna nemůže téměř nic. A islámské země je docela široký pojem, v Saúdské Arábii žena nesmí ani řídit, v Indonésii tak omezená není. A svobodné matky tam přežívají taktak (pokud je rovnou neukamenují). Naštěstí pro ně muslim nesmí nikoho nechat zemřít hlady, ale to je to jediné, na co se můžou spolehnout.
Jsou také země, kde se domlouvají sňatky (a to nejenom islámské). A zase je to pro ně dobré (ty smutné příběhy rozpitvávané bulvárními plátky jsou jen výjimečné excesy). Protože domluvením sňatku na sebe obě rodiny berou zodpovědnost za chování nevěsty/ženicha a když začnou tropit neplechu, srovnají je do latě. Také to považujete za příklad hodný následování?
Prostě svoboda je vždy spojena s odpovědností -. můžete žít jako islámská žena bez zodpovědnosti, ale také bez svobody si vybrat partnera a řídit svůj život, nebo můžete jako žena evropská si vybrat partnera sama a rozhodovat se o svém životě, jenže pak holt když se z vašeho vysněného prince vyklube násilník. který vás bije a výplatu propije, je to zase jen váš problém, jak se s tím vypořádáte.
někdo vám brání při důchodu pracovat a přivydělat si?
a od pádu doby temna je to čtvrt století - pokud je vám dneska třeba 65, bylo vám v roce 1989 čtyřicet, byl jste tedy na vrcholu svých intelektuálních a fyzických sil, a k tomu svobodu bez konce a všechny možnosti - kolik jste si našetřil v produktivním věku?