To si teda troufám tvrdit, že taky poznám.
IMHO jsou zkrátka lidé, kteří jsou na tyhle věci citlivější. Někdo (např. já) vidí rozdíl na první pohled a jsou lidé kterým můžete ty rozdíly přímo ukazovat a stejně je nevidí.
Dokonce znám lidi, kteří na pohled nepoznají 50 Hz televizi od 100 Hz. prostě to blikání vůbec nevidí. Nebo ají CRT monitor na 60 Hz a vůbec jim to blikání nevadí. Já ho přestávám vnímat až tak od 80Hz.
Děkuji za doplnění. Nechápu Váš zájem "proč". Jsou to normální parametry žárovky (ta tedy má Ra 100). Přeci abych mohl normálně koukat a nežasnout nad náhlou "jinobarevností" předmětů atd.
"Tento jev je přímo zodpovědný za problémy s umělými zdroji osvětlení. Aby totiž konkrétní barva vypadala tak, jak jsme na ni zvyklí z denního světla, musí světlo z umělého zdroje obsahovat úplně všechny vlnové délky, které mají být po správnosti odraženy. Ty, co mají být pohlceny, už samozřejmě obsahovat nemusí. V závislosti na typu světelného zdroje mohou být některé vlnové délky zcela vynechány. Zdroj pak vyzařuje nespojité spektrum a dochází ke zkreslení barev. V případě sodíkové výbojky, používané v některých typech veřejného osvětlení, jsou skutečné barvy předmětů téměř nerozeznatelné. Důvod je zcela zřejmý - aby mohl mít předmět svoji přirozenou barvu, musí být tato barva obsažena ve světle, které světelný zdroj vysílá. Takže v modrém světle budou žluté předměty černé a naopak - ve žlutém světle zčernají ty modré."
http://www.dobre-svetlo.cz/barvy.htm
Vám takové změny možná nevadí, ale jiným ano.
Za normálních podmínek a pro normálního člověka je to rozdíl naprosto nepodstatný. Ostatně ani denní světlo nemá spektrum dokonale spojité.
Ale jaký má smysl bavit se s člověkem, který víc než vlastnímu úsudku věří tomu co někde okopíroval z netu. Sodíková výbojka je přece úplně něco jiného, ta svítí jen jednou frekvencí, takže pochopitelně že tam barvy neuvidíte.
To byl jen příklad. Samozřejmě že brambory nebudou pod úsporkou modré, ale jemné barevné rozdíly tam být mohou. Jinak, ten článek jsem necitoval jako důkaz či zdroj mého úsudku, ale jako jiné vyjádření toho, co se Vám snažím naznačit. Na to, abych viděl, že ve světle zářivky jsou někdy některé věci "jiné", skutečně žádný článek nepotřebuji. :)
Ale jsem rád, že sám uznáváte, že tam rozdíl je. O to přesně jde.
Jemné rozdíly si představuji zřejmě jinak než vy.
Úsporky někdy způsobují že barva vypadá úplně jinak a na denním světle se pak divíte, že například oblečení má úplně, ale úplně jinou barvu. Několikrát se mi stalo, že dvě naprosto odlišné barvy jsem vnímal jako jednu temnou barvu, stejného odstínu.
Tohle může být aktuální třeba na vánoce, při rozbalování dárečků.
Barva se také může měnit v závislosti jak moc je předmět osvícen. Přímo pod zdrojem je světla je jiná, než když světlo dopadá pod úhlem, nebo v temném koutě.
V posledních letech mají zřejmě problém i s osvícením TV studií. Jednak jsem si všiml, když nám ukazují grafy na LCD a vedle grafy vytištěné na papíře tak tam jsou často naprosto odlišné barvy.
Několikrát se také stalo, že reportér/komentátor oznámil že na grafu něco vidíte jako barvu tu a tu a já na na obrazovce neviděl ani náznak libovolného odstínu dané barvy.
Osobně mám pocit, že úsporky nejenže mění vnímání barev předmětů, ale i způsobují že tyto barvy se neustále nepatrně mění. Vnímám to jako jakési vlnění barev, a nejvíce jsem si ho všímal když jsem používal brýle s antireflexním filtrem. Problém jsem zaznamenal i s pouličním osvětlením a při sledování některých monitorů. Tento filtr mi měl zrak šetřit, mně se zdálo že mi ho spíše přetěžuje a tak žádné podobné úpravy již nepoužívám a je to lepší.