Bohužel z tohoto "systému" tak trochu "vypadly" knížky. Známý zrovna tenhle problém řeší - má mu vyjít sbírka básní a uvažuje, že se (mizerného) autorského honoráře vzdá, protože by musel jako OSVČ podávat daňové přiznání.
Může být rád, že vůbec něco dostane. S knížkami je to tak, že můžete být rádi, když najdete nakladatele. JInak si můžete vydat knížku ve vlastním nákladu. Znám jednu dámu, co vydala knihu "Hrady, zámky a tvrze Jižních Čech, které přežily rok 2000". Objezdila a nafotila všechny tyto objekty, přidala majitele, pokud je zjistila. Na vydání knížky si vzala úvěr 2 milióny a dneska knížku i sama prodává, aby úvěr splatila. Já teď taky hledám pro známého vydavatele pro jednu zajímavou knížku a jsem zvědavá, jestli najdeme.
Ale jo, on není nespokojen s tím co dostane (prostě psaní básniček je jeho koníček, ne obživa), spíše s tou administrativní náročností. Jemu jde hlavně o to, že ty básničky vůbec vyjdou o ty peníze mu vůbec nejde, proto se nejspíš i toho (mizerného) honoráře vzdá.
Jen kdyby bylo možné toto zdanit paušálem (třeba i 50 %) u "zaměstnavatele", tak by na to klidně přistoupil.
Tuším, že do nějakých 6.000,- Kč vedlejšího ročního příjmu daňové přiznání podávat nemusí. Kdyby to bylo víc, tak by mu daňové přiznání asi jako drobný melouch někdo ze známých (nebo student jako praxi) zpracoval, třeba za autorský výtisk. Nějaké náklady určitě taky měl a tak by asi stejně nebylo co zdanit
Trochu jsem toho "pojišťoval" a zatím jsem zjistil toto:
Pokud by šlo o příspěvky do časopisu / novin, tak do částky 7000 Kč měsíčně zdaňuje "zaměstnavatel" 15 % - to by bylo ideální. Bohužel u knížek toto použít nelze.
Má "normální" práci, takže nelze použít ani to, že do určité částky se příjmy nezdaňují; že by se nějaké osvobození příjmů vztahovalo i na vedlejší příjmy nevím.
Asi by to šlo obejít přes "dohodu o provedení práce", ale to není moc čisté a "zaměstnavateli" se do toho jít nechce.
Informace najdete například na: http://www.herbia.cz/reference.php?ID=10
Jinak to prodává přes různá knihkupectví apod., pořádá besedy...
Když nenašla vydavatele, vydala si to sama. I ten vydavatel musí koukat na návratnost. Je sice hezké cosi vydat, může to být i vynikající, ale když to neprodáte, máte smůlu, protože pojdete hlady. Takže vydání jedné knihy můžete sponzorovat z výnosu jiné, ale musíte najít rozumnou míru )nebo si můžete najít dotační titul a donátory přesvědčit o tom, že vaše práce je to jediné pracé a ořechové).
Vydání malonákladové je tak drahé, že to skoro vyjde nastejno, jako vydat větší množství a neprodat ...bývalo zvykem, že vydavatelství / nakladatelství vydávala na svoje náklady a starala se o prodej. Vy ovšem nabízíte klasické tiskárenské služby + IBM, tedy veškerá tíha leží na autorovi a to si každý dovolit nemůže.
Pokud se mýlím ve vašem případě, budu jen ráda, jinak jde jen o Vaši vlastní reklamu.
Reklama je to tak či onak. Máte pravdu v tom, jak to dělám. Tíha je na bedrech autorů. Ale i tak to některým vyhovuje a jsou rádi, že knihu vydají. Netvrdil jsem a netvrdím, že je to výhodné pro všechny. Stříž
Cituji : Možná bych mohl poradit, jak vydat knihu i bez velkého úvěru: vydám i jednotky kusů knih a pak dle potřeby dotisknu další. http://www.striz.cz
Víte, ale pak postrádám smysl Vašeho příspěvku versus kontext. Není přece problém za takových podmínek najít vydavatele kdekoliv, pokud má posvěcení státu vydávat knihy. A toho je plný internet apod. A že není problém najít vydavatele na jakoukoliv věc jasně ukazují přeplněné regály neprodejných věcí např. v Levných knihách. Kvantita zvítězila nad kvalitou, bohužel toto se týká snad všech oblastí lidského života. Proto to považuji čistě jen za reklamu Vašeho podnikání a tedy mimo mísu. Pokud se mýlím a v něčem se od ostatních podnikatelů lišíte, pak se omlouvám a ráda si přečtu, kde je rozdíl ... a třeba se rozhodnu vydat knihu právě u Vás / mám rozepsané tři / V dobrém ...
No je fakt, že kolega si tu dělal reklamu, on tenhle business asi tak moc nevynáší a tak si snaží ulovit duši, kde se dá. On by totiž každý autor chtěl, aby jeho dílo vydal někdo jiný, za svoje peníze a na svoje vlastní riziko. To věřím, to by se každému líbilo - když to vyjde (dílo bude úspěšné a prodá se), tak z toho i bude něco mít (pokud ještě nebude chtít navíc peníze předem ještě před vydáním, pak mu je už i jedno, jestli bude dílo úspěšné) a když to nevyjde, tak se taky nic neděje, náklady ponese někdo jiný.
Pokud si autor věří, že jeho dílo za to stojí, tak ať si ho vydá vlastním nákladem, tedy za vlastní peníze a na vlastní riziko. Pokud tomu nevěří, tak ať neskuhrá, že jeho dílo nikdo nechce.
Jestli mu jde jen o to, dostat dílo ke čtenářům (bez nároku na odměnu), tak je Internet tím nejlepším médiem - levněji ho mezi tak širokou potenciální čtenářskou obec nerozšíří. A když půjde o dílo zajímavé, tak je možné, že si svoje čtenáře najde a knihu pak může vydat v podstatě už prodanou - tady bych uvedl příklad známé osobnosti na českém internetu - Patricka Zandla, který už několik knížek vydal a přestože se předtím objevily na Internetu, tak byly v podstatě vyprodané než vyšly z tiskárny. Co zkusit třeba tento postup?