Z ministerstva financí unikl maličký kousíček pravdy o nejdůležitějším bodu důchodové reformy. Jde především o to, aby lidé sotva dožili důchodového věku, ale ne více aby nečerpali peníze, které za svůj život do důchodových, hlavně privátních fondů naspořili.
Jde o to, využít člověka jako pracovní síly do maxima a opotřebovaného se definitivně zbavit, zapomeňte na to, co je zasloužený odpočinek po celoživotní práci. Po opotřebení vašeho organizmu vás čeká už jen poslední cesta, přeci nechcete, aby vás ještě někdo ošetřoval a živil.
Sami lékaři tvrdí, že se důchodu za těchto "stresových životních podmínek" dožije mnohem méně lidí.......?
No..... nabízí se ještě jedna varianta. Lidé se dožívají delší doby dožití proto, že přestali požívat maso ve velkém, jak tomu bylo za komunistů. Drtivá většina populace kupuje párky a uzeninu bez masa, zatímco dříve byly uzeniny s masem. I samotná spotřeba masa dramaticky poklesla.
Další fakt je ten, že zatímco za komunistů pracovala drtivá většina populace v průmyslových podnicích, kde byly normy a tvrdě se zde pracovalo. Také nezdravé prostředí.Dnes většna lidí téměř nepracuje, největší zaměstnavatel je stát a zde se povaluje většina národa.Pokud budete celý život ležet ve státní kanceláři, zcela nepochybně se dožijete mnohem vyššího věku, než ten kdo maká např. v průmyslu.
Jenze to maso bylo jenom pro toho kdo cekal dve hodiny ve fronte, nebo mel znameho reznika, jinak dostal tak maximalne slejsky.
Nicmene delka doziti je dana proste vyvojem. Jak kvality potravin, tak kvality mediciny, a oboji rostlo i za komunismu (i kdyz pomaleji nez na zapade).
Proboha! Ty jsi tehdá někdy čekal dvě hodiny ve frontě na maso? Anebo to "znáš" jen z propagandy?
Jo, čekalo se... ale na Favorita.
Na to kolo, to je pravda, to byla fronta na dvě hodiny. (Kolik jsi si za život takových kol koupil?)
Anebo na Favorita, to auto. Dokonce přes noc. I televizní reportáž o tom v tehdejší televizi byla (takže to asi byla vyjímečná událost, že). Druhá věc je, že typ, který ho nahrazoval, byl celá 80-tá léta bez problému k dostání - a ne že jak líčí propaganda čekací lhůty 20 let (kromě období kolem roku 1988, kdy končila výroba starého, a nového bylo ještě málo).
Anebo Favorit - ta výborná masová konzerva. Ale ta byla k dostání v každé samoobsluze. Bez fronty. Dnes se pod stejným názvem a obalem prodává balený odpad. Také bez fronty. Úplně stejný případ, jako konzerva "čínského vepřového".
Mazlíku, já to zažil, takže mě rohlíkem neopiješ.
Mléko i jogurty (sice jen dva druhy, ale zato oba z mléka) byly pořád - tedy pokud jsi zrovna nepřišel poslední půl hodinu před zavíračkou. To už opravdu často nebyly. (Blbíčko na tom je jediné: že propaganda tvrdí, že jednak že nebyly, a zároveň tvrdí, že byly zkažené. To by si měli soudruzi propagandisti rozmyslet.)
Co se týče nedostatku toaletního papíru, to je také oblíbený "příběh" současné propagandy, že za minulého režimu nebyl. Ve skutečnosti byl těžko k sehnání jen několik měsíců, někdy kolem roku 1986, když vyhořela papírna kdesi na Slovensku (Harmance?).
To tehdá opravdu byl těžko k sehnání, a s frontami. To mě tehdá pobavilo, slyšet jadrnou mluvu o "hajzlpapíru" a prodavačku žádat o "toaletní papír". Tak jsem, pro srandu, řekl prodavačce "hajzlpapír". No teta, co tam také stála, ta se smála ještě večer.
Nevím, já nikdy s vexláky nikdy nic neměl. Asi o tom víš více než já.
Anebo jsi s nimi také nikdy nic neměl, a znáš to jen z doslechu? Tedy stejný zdroj, jako většina zde prezentovaných "tutovek".
Ale faktem je, že v baráku bydlel člověk, co byl dobře ve straně zapsaný, stejně jako jeho otec. Znal jsem jeho syna, tak vím, že ani jejich rodina neměla "zvláštní zásobování". Mimochodem, to je také typické, jeden sysnek zemřel a druhý synek se stal velkým obdivovatelm USA a po převratu tam kdesi zmizel.
Kdo pamatuje, at zvedne ruku :)))
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Toaletni_papir_nekrepovany_JIP.jpg
Polovinu produktivního života jsem jako nekomunista prožil skromně v socialismu a druhou v kapitalismu. A přesto, že jsem si i díky Klausově kuponovce odložil na stáří a taky důchod bude alespoň průměrný, tak subjektívně bych raděj volil zpět socialismus než tu dnešní začinající diktaturu kapitálu a amerikanizaci společnosti - drogy, nezaměstnanost mladých a předdůchodců, upadající školství, zdravotnictví a sociální systém jen pro bohaté. Budoucnost značně chmurná a nejistá.
No, já to neznám jen z propagandy. Pamatuji, jak rodiče, když chtěli nakoupit maso na neděli, vstávali ve čtyři hodiny a šli do fronty před masnu, aby na ně nějaké zbylo. V poledne už měli jen hovězí konzervy, po jejichž požití jsem si musel vždy vzít živočišné uhlí, jinak jsem se poblil. Bohužel, i to živočišné uhlí se občas dost těžko shánělo.
Kdo chtěl koupit mléko nebo chleba, musel dopoledne utéct z práce, protože odpolene už chleba nebyl a v přepravkách od mlíka jen několik posledních popraskaných sáčků. A moc často se mi stalo, že když jsem si chtěl koupit chleba v nějaké vesnické Jednotě, tak mi řekli, že ho mají jen pro ty, co si ho den předtím objednali.
A o ovoci a zelenině škoda mluvit. Na to byla celá síť informátorů, kteří sledovali co kdy kam přivezli a podle jejich zpráv se celá čvrť šla postavit do fronty, aby urvali aspoň nějaké jabko nebo mrkev.
Já se bavím o situaci v Praze na začátku osmdesátých let (z výjimkou těch vesnických Jednot, samozřejmě, to jsou zážitky z prázdninových výletů).
Jak to vypadalo na Sibiři nevím, ale můžu někde vyhledat fotky z Ukrajiny třicátých let, kde se na trzích prodávala na maso lidská těla. Tak daleko to dovedli komunisti v kdysi nejbohatší části CCCP.
Bydlela jsem v Praze (na kolejích) do poč. 80.let, jinak na venkově, a to přímo ve vsi, která měla cca 80 obyvatel a byla 6 km od okresního města.
V Praze maso a jiné potraviny vcelku byly. Horší to bylo na venkově. Protože venkov byl na cca 90% samozásobitelský - na to při hodnocení kvalit socialismu nezapomínejte, vážení, měl masa dost. Ale jen toho, které si lidi vychovali na vlastním dvorku. Byly to spojené nádoby: v prodejnách masa moc nebylo, proto si lidi si pořídili minimálně králíky. Když měli na dvorku králíky, nechodili do prodejny pro maso, měli ho kdykoli doma, bylo ho dost a bylo v bio kvalitě. Proto se taky potravinami zásobovala především města. S objednáváním potravin ve venkovské sámošce to bylo stejné: když jste chtěl chleba (nebo uzeniny nebo cokoli rychle kazitelného nebo rychle tvrdnoucího), musel jste si ho objednat několk dnů předem, prodavačka ho objednala v pekárně a následně byl dovezen. Podle rozvozních plánů. Takže jste věděl, že v úterý a v pátek přivezou chleba, ve středu zeleninu, ve čtvrtek uzeniny. Prodavačka to podle objednávek rozdělila a něco málo měla i pro volný prodej, když to neprodala, vzala si to domů, protože by to musela zacvakat. Copak je to dneska jiné? Copak na dnešní vesnici funguje obchod jinak? Pravda, pokud tam ještě nějaký je, že. Protože se tam neuživí, stejně jako se neuživil tehdy. Ona totiž i tehdejší prodavačka byla sice pracovnicí Jednoty, ale výše jejího platu byla podle obratu, a ten na vsi nebyl nijak závratný (to vím přesně, moje příbuzná tu prodavačku léta dělala. Byla to totiž jediná práce, za kterou z té vesnice nemusela dojíždět, vzala to kvůli péči o děti).
PS: kdybyste chtěl vědět, jak to bylo za války na Sibiři, můžu posloužit vzpomínkami pamětníka, mám je v rukopisu a hledám pro to nakladatele. Zajímavé počtení.
To objednávání se týkalo "chalupářských oblastí". Kde Jednota prodala 15 chlebů denně. Ale když bylo o výkendu pěkné počasí, když, tak najednou by byl zájem o 50 chlebů. Pochopitelně že prodejna neobjednávala 3x více chlebů každý den, aby je neprodala. Takže si normální člověk, stejně jako dnes, přivezl chleba z města, a nepovažoval to za nějakou újmu.
Ale to snad každý věděl. No, jak zde vidím, každý ne. Někteří se tomu velmi podivují dodnes.
Podivné na tom je jediné: že úplně stejně se tak děje i dnes. Ale bezmozci zblblí propagandou to považují dnes za samozřejmé, kdežto dříve to pro ně byla chyba režimu. A ne logické a ekonomické jednání.
Tohle zasobaovani na obdnavku se netykalo jenom chaluparskych oblasti ale i obci, ktere maly kolem dvou tisic obyvatel (v te sem zil, takze vim jake to tma bylo). Samozasobitelstvi fungovalo, ne z duvodu ze by si to lidi prali, ale protoze museli, protoze proste jine jidlo ve vsi nesehnali a tahat to pres mesto na vlak a pak z vlaku domu se fakt lidem moc nechtelo. Btw. a to sme byli pomerne vyjmecna vesnice tim ze sme meli aspon vlak. Vesnice, ktere ani vlak nemeli a byli od nejblizsiho mesta tricet minut autobusem na tom byli jeste vyrazne hure a to vubec nemusleli byt male.
P.S.: Chaluparske oblasti jsou fenomen hlavne okoli Prahy. Na Ostravsku sice existovali zahradkarske oblasti a par chatovych oblasti, ale vlastne vsechny byli prilepene k nejake obci, ktera mela sama o sobe uz slusny pocet obyvatel.
Takže si to upřesněme: v rodné obci s dvěma tisíci obyvateli, kde jsi vyrostl, kdo chtěl mít jistotu, mohl si chleba objednat v jediném krámě, co tam byl. To ale neznamená, že chleba tam byl POUZE na objednání? Nebo snad ano? Takže služba zdarma, že.
U nás ve čtvrti byl jiný problém: dopoledne tam doprodávali chleba z předchozího dne. Takže kdo chtěl čerstvý, tak ten se na pult dostal až kolem poledne. Ale to už nebyl teplý. Takže to znamenalo jít o kus dál.
Tam, kde jsem bydlel předtím, zase člověk neměl jistotu, že pokaždé koupí chleba půl hodiny před zavíračkou - takže musel běžet do města do večerky, nebo koupit včas.
Holt s takovými věcmi člověk počítal. Úplně stejně, jako dnes v některých západoevropských zemích, že v sobotu odpoledne a v neděli mají kvalby jednoduše zavřeno, takže si tam ten chleba také nekoupíš 24/7.
nějak mi není jasné, co se tu řeší, protože takhle to funguje i dnes
- někde je pečivo (pouze) na objednání
- gumový pečivo už od rána
- v supermarketu není hodinu před zavíračkou pečivo (i v Praze). A před pár lety jsem znal pekárnu!, která byla v poledne vyžraná. A nebylo to kvalitou pečiva.
- ve vesnicích obchody nejsou a musí se jezdit do města
No jo, všechno už tu bylo, nevymyslíš nic.
Takže namísto druhého modelu z mého bývalého bydliště za minulého režimu (čerstvé pečivo, ale před zavíračkou už těžko k sehnání), najeli na první model (pečivo stále, ale ne čerstvé).
Pořád mě uniká, kde vidíš nějaké zlepšení. Já tam dokonce vidím, oproti tomu co jsem měl já, zhoršení: já si mohl dojít kdykoli vedle pro čerstvý chleba. To ty nemůžeš, protože všechny tři kvelby jedou v "prvním režimu".
No pravda, je tu ještě třetí, skutečně nový model: pekárny mohou odebírat starý chleba, a z něj po rozmočení péci "nový" chleba. Jo, taková vymoženost tehdá nebyla. Pokrok to je. Ale ne k lepšímu.
Vsude kolem nas. Jako cerstve pecivo povazuju kazde ktere je mene nez den stare. I kdyz si pecivo obednam tak pokud ho pujdu kupovat az vecer, bude den stare a provas tedy necerstve. Takze obednavka a vecerni vyzvednuti za komunismu vam neopskytla pecivo vyssi kvality nez jit ho koupit dneska.
Btw. pecivo je jenom spicka ledovce. Dalsi nedostatkovou potravinou bylo ovoce, maso. Ale pak tu byly resp. nebyly automobily, sici stroje, kola atd. To ze tehnejsi centralni planovani neumelo dobre zasobovat trh si pamatuju. Nevim jestli jste v te dobe nezil, nebo jestli si to proste nechcete pamatovat.
prostě proto, že ti co umírali v socialismu z většiny prožili 2. světovou válku a ta se na nich pořádně podepsala. S pokračujícím kapitalismem se už dnes zase začíná v některých zemích průměrná doba dožití zkracovat. Začínají umírat zaměstnanci a podnikatelé, kteří nezvládají psychicky stres z nejistoty v zaměstnání a nebo v podnikání.
Dnes už začínají vymírat poválečné generace a doba dožití se začne postupně zkracovat.
Tak třeba tomuto se doba dožití rapidně snížila: http://www.novinky.cz/krimi/232921-student-jihlavskeho-gymnazia-spachal-sebevrazdu-kvuli-maturite.html
Náhodou, dobrý příklad. Sebevraždy je třeba brát také v úvahu. V současnosti je například obrovský nárust sebevražd u mužů mezi 50-60 roky života.
Také uvažujte se stresem. Vliv dlouhodobého vystavení stresu se v mojí generaci ještě naplno neprojevil, ale už se projevovat začíná. Mimo jiné i těmi sebevraždami.
Podle mne, pokud se budoucí generace nenaučí stres lépe zvládat (asi se dám na Gandžu ;-)), nebo se mu vyhýbat, nebo prostě stresorů neubude, tak jednoznačně se už délka života prodlužovat nebude. Naopak, bude se zkracovat a pochopitelně se také bude snižovat kvalita života.
P.S.
Jak je uvedeno v titulku vlákna "důchodci nebudou", neboť důchodu se dožijí pravděpodobně nemnozí a převážně to budou ženy.
Pokud důchodci nebudou, bude to jediná možnost, jak udržet důchodový systém.
Uvědomte si, že když kníže Metternich zaváděl starobní důchod, tak stanovil věk odchodu do důchodu o dvacet let vyšší než byla tehdejší střední doba dožití. Za této podmínky je (možná) důchodový systém udržitelný. Tomu by dnes odpovídal nárok na důchod až v pětadevadesáti.
Naštěstí poslední změny parametrů důchodu se vydali tímto (tedy správným) směrem. Ale bohužel příliš pomalu.