Já si myslím, že tenhle zájem je způsobený spíše lidmi, kteří si byty pořizují jako investici pro volné peníze a nedokáží si spočítat výslednou hodnotu a náklady. Je naivní věřit, že když si koupím nemovitost, automaticky se mi ta investice zhodnotí K tomu nahrávají nízké sazby u hypoték, očekávání, že vlády budou rozpouštět dluhy v uměle vyvolané inflaci - viz. opatření ČNB, ECB.
Těch vlivů je spousta a počet lidí, kteří nemají vyřešené vlastnické bydlení velmi klesá. Jsou tu také vlivy jako dopravní dostupnost, s výstavbou dálnic není problém dojíždět třeba 150 km do práce a bydlet v levnější lokalitě, zvlášť pokud v ní nemusím být 5 dní v týdnu jak je čím dál běžnější atd.
Osobně si myslím, že ceny ještě půjdou v průměru hodně dolů, aby se bublina vyfoukla a konečně se vytvořil reálný trh. Je to ale lokalita od lokality a paušálně se to říct nedá.
"...s výstavbou dálnic není problém dojíždět třeba 150 km."
Už jste to zkoušel, nebo jen teoretizujete?
Trávit život v autě s dobrým pocitem, že jsem si koupil levný byt je taky možnost, určitě ale ne pro mě a troufám si odhadovat, že neláká většinu lidí. Že si mnoho lidí koupí dům, který je podle developera 20 minut od centra, a realita je jiná, to se sice stává, ale takovým způsobem se podle mě nechá napálit jen menší část kupujících.
S tou prací z domova to není zas tak horké a ještě dlouho to horké nebude. Mimo IT a několika málo dalších profesí (především tvůrčích), je práce z domova vzácností. Téměř všichni lidé v mém okolí musí být každý všední den v práci a to v podstatě všichni pracují duševně.
Ano, dojíždím pravidelně 2 dny v týdnu do práce cca. 120 km od svého bydliště v přírodě. Co jsem slyšel, tak je to čím dál častější a pro firmy je to výhodné - ušetří za kanceláře a mají spokojenější zaměstnance. Pokud jste obchodník, manažer, programátor atd., jichž je v Praze většina, tak nepotřebujete chodit denně k pásu. Potřebujete počítač, webku a občas jet reportovat na centrálu, případně na společnou poradu.
Ale jestli pracujete u soustruhu, tak to samozřejmě chápu a rozhodně se vám nesměju.
Psal jsem, ze lide v mem okoli pracuji dusevne a ze musi byt kazdy den v praci. Obchodaci nebo IT nemusi byt v kancelari prilis casto, to je jasne. Ale treba kvalitni menezment pres telelefon a webku si moc neumim predstavit. Lekari, ucitele, logistici, prodavaci, ruzni urednici atd., ti vsichni musi do prace dojizdet a to sw podle me v blizke dobe nezmeni. Kolem Prahy a v Praze jsou kazdy vsedni den narvane silnice, autobusy, tramvaje i metro jsou naslapane, takze prace z domova neni tak rozsirena, jak pisete.
Pokud pracujete tak, že je u vás nezbytné být denně v práci fyzicky, tak se pro vás dlouhé dojíždění jistě hodit nebude, ale pro někoho jiného to zkrátka zajímavé je. Souhlasím i s tím, že podobná možnost není a asi ani nikdy nebude "většinová", nicméně bych ani neřekl, že jde o něco vyloženě exotického. Odhadl bych, že už dnes "homeoffice" není zcela mimo realitu pro možná 20% pracujících - menšina to je, ale ne právě bezvýznamná.
Netvrdil jsem, že jde o nějakou exotiku, nicméně osobně bych to odhadoval spíš tak do 10% a to jen v případě, že do homeoffice započítáme i lidi, kteří musí být určitý počet dnů v týdnu v práci.
I dnes pracuje hodně lidí fyzicky nebo částečně fyzicky a ti musí být přítomni na pracovišti.
Co se týče lidí v kancelářích, tak těch možná 20% může pracovat z domova, ale každý pátý ze všech pracujících, tomu moc nevěřím.
Časem bude určitě možno mnoho prací vykonávat na dálku a hodně profesí zcela zanikne. Až bude velká část učitelů nahrazena on-line výukou (Khan academy apod.), téměř všichni řidiči dopravních prostředků, piloti a další profese nahrazeni automatickým řízením, to pak asi skutečně poptávka po bydlení ve městě výrazně poklesne. Ale na to si ještě nějaký čas počkáme.
Navíc práce není jediným důvodem, proč chtějí být lidé ve městech (to už tady někdo zmiňoval).