Chci poukázat na fakt, že hypoindex se týká pouze cca 60 % trhu. ČNB v ARADu zveřejňuje úrokové sazby nových obchodů za všechny banky a přepočtené na roční bázi, jsou tedy rozprostřeny akční nabídky pro první rok splátky do dalších let fixace. Zveřejňuje i RPSN. Za duben byla průměrná úroková sazba z hypotéky u domácností 3,31 % a RPSN cca o 0,1 p.b. vyšší. Za květen pravděpodobně dále mírně poklesla, ale stále se jedná o výrazně vyšší číslo než hypoindexu.
Jelikož sektorové pokrytí je stejné, tak z výše uvedeného vyplývá, že menší banky poskytují hypotéky za dráže, což je dáno tím, že se specializují na rizikovější klientelu, nikoli tím, že by byl produkt předražen, to by k menším od větších nikdo nešel.
a tím je kupní síla.
cena nemovitostí se víc než cena čeho jiného odvíjí zejména od kupní síly, a to bez ohledu na zbožná přání developerů a dokonce bez ohledu na stoupající ceny všeho.
a neznám žádnou prognózu, která by signalizovala růst kupní síly. nezaměstnatelnost celých skupin obyvatel je čím dál větší problém, socialismus za bilionové dluhy tiká jak časovaná bomba, a na trhu se brzy objeví tisíce nemovitostí ze zrealizovaných zástav. přitom na periferiích se stále staví a staví a staví. až bude mít každý pracující dva-tři byty - jsem zvědav, komu ten druhý budou pronajímat. zas tolik těch bohatých cizinců sem nepřichází.
s tou kupni silou bych to zase tak spatne nevidel, samozrejme je dneska plno lidi bez prace, ale vetsina lidi ma penez dostatek, a ceny nemovitosti urcuje stredni trida nikoli tech 10% co nema praci. Spise bych souhlasil s tim, ze za chvili kazdy bude mit vic nemovitosti ale nebude uz komu pronajimat, pocet nemovitosti je uz mozna u nas predimenzovan, pripadne brzo bude.
vysvětlím vám to lépe.
kdyby velcí developeři a investoři věřili v růst cen bytů - tak by je drželi a snažili se je pronajímat. peněz mají jako sraxček a klidně by si mohli dovolit pár let počkat. ale kupodivu - všichni prodávají jak vsteklí a byty na pronájem nikdo nestaví. že by byli tak blbí - nebo uměli lépe počítat?
Třeba to bude tím, že cena za pronájem je téměř stejná jako hypoteční splátka. Člověk, který si byt pronajme, stejně musí 20 let někde bydlet, pokud to teda není důchodce nad hrobem. Za těch 20 let má byt téměř splacený, pak nějaký čas šetří a poté se pustí do rekonstrukce, protože maximálně za 30-35 let musí vyměnit minimálně elektriku a vodu.
Developeři nestavěli bytové domy na pronájem ani v době, kdy skoro všichni věřili, že cena půjde nahoru (a skutečně mnoho let cena nahoru šla).
Na pronájem nestaví podle mě proto, že to není jejich byznys (zrovna tak se můžete ptát proč neprodávají třeba elektrokola když se na jejich prodeji dá slušně vydělat) a proto, že je pro ně zajímavější jejich peníze během dvaceti let otočit vícekrát (z jedněch peněz mohou za 20 let postavit a prodat projekt možná i 10x).
Někteří developeři v růst možná i věří, jenže třeba předpokládaný dvouprocentní růst není tak významný, aby se jim vyplatilo to, co popisujete. Snad jsem vám to nyní vysvětlit srozumitelněji.
"...a na trhu se brzy objeví tisíce nemovitostí ze zrealizovaných zástav. "
Tohle mnoho lidí včetně mě očekává už skoro pět let a stále se nic takového nekoná. Uvidíme, jestli se brzy konečně dočkáme.
Osobně by mě zajímalo, jak trh ovlivňuje jev zvaný mingles (lidé, kteří si udržují vlastní byt přestože mají byt s partnerem/partnerkou či dokonce manželem/manželkou).
Mnohem větší význam má určitě migrace. Díky ní se v Praze staví o 106 (podle developerů možná jen o 105:) a ceny jsou tady vysoké i ve srovnání s některými Evropskými městy s podobnou velikostí a mnohem větší kupní silou obyvatel.
Přebytek bytů/domů mnoho odborníků očekávalo už dávno (staví se víc bytů a domů, než se likviduje a počet obyvatel víceméně stagnuje). Do tohoto ale zřejmě zasáhla vyšší rozvodovost. Faktorů je hodně a chtělo by to podrobnější analýzu (možná už takovou analýzu ČSÚ má a stačilo by chvíli hledat na jejich stránkách:)
Asi jste trefil podstatu - trh nemovitostí chrání před krachem hlavně to, že pořád rostou nároky lidí. Mohl bych vyprávět, jak na mě všichni známí (mnohdy zadlužení až po uši) koukali jako na naprostého idiota, když jsme s ženou a třemi dětmi žili v bytu 1+1 (i když nestandardním a na poměry dnešní výstavby to bylo spíš nadprůměrné 2+1).
Všichni ale holt měli představu, že bez vlastního baráku nebudou "in", tak se stavělo doslova za každou cenu. A když dostavěli a třeba i úspěšně splatili, tak často zjišťují, že to zas tak skvělé není a pořizují si vedle domu ještě byt atd. Koneckonců já je nemám až tak moc co kritizovat, po přestěhování do lepšího jsme si také zmíněný byt 1+1 nechali :-)
Tímhle vším se potřeba počtu bytů navyšuje a trh se drží. Otázkou ale je, co by se dělo, kdyby se ekonomická situace opravdu zhoršila natolik, že by lidé začali prodávat byty, které drží z řady důvody a v podstatě je pro sebe nijak moc nepotřebují. Pak bychom se asi všichni nestačili divit...
To jste byla jako ja - ja bydlel roku v 2+kk nakonec take se 3 detmi. Ale dlouhou dobu jsem zaroven s tim hledal slusny, velky byt, az jsme se loni dockali a zijem v peknem 4+1.
Ale znami taky nechapali, jak tam muzem zit .... holt dokud jsou deti male, tak to zadna tragedie neni, stejne chteji byt vsichni porad pokupe.
Horsi az deti trochu vyrostou, pak to zacina byt problem.
Zrovna odstěhování se po rozvodu bych nebral jako rostoucí náročnost, nicméně nároky lidí určitě vzrostly (tři generace v jednom bytě jsou už dnes pro většinu lidí nemyslitelné) a nejspíš stále rostou. Otázkou je, kolik lidí si může rostoucí nároky uspokojit.
Na druhou stranu jsou dnes případy, kdy lidé trvale obývají chalupu, která dříve sloužila jen k rekreaci. Těchto případů ale asi není významné množství.
Zhoršení ekonomické situace a masivního výprodeje bytů se až tak nebojím. Více bytů mají většinou lidé, kteří se budou mít dobře i za zhoršené ekonomické situace.
To bydlení na chalupách či dokonce klasických chatách je podle všeho častější, než by se zdálo. Statistiky jsou ale dost nepřesné, protože s ohledem na problematičnost či dokonce nemožnost kolaudace chaty pro trvalé bydlení má řada (nejspíš většina) takto žijících lidí trvalé bydliště udané jinde. Mimochodem nejde ani náhodou jen o nějaké "socky", důvodů pro tento způsob bydlení po větší část roku či dokonce celoročně je daleko více.
Jaký to má ale reálný ekonomický dopad si netroufám odhadnout.
Ano, toto využití "kolem důchodu" je časté, máme takový případ v rodině také.
Ale není to jediná varianta, další celkem častou variantou jsou mladí s dětmi v předškolním věku, kteří chtějí dětem poskytnout "více přírody", ale stavět klasický rodinný dům nemohou (a leckdy by i mohli, ale prostě nechtějí). Volí tedy variantu držet si byt, ale chatu využívat daleko intenzivněji a trvaleji, než je u chat obvyklé.
Problémem chalup a chat je topení v zimě. Elektřina je drahá, plyn v mimoměstských lokalitách většinou není a kombinace dřevo+uhlí je fyzicky náročná, takže ji může dělat jen ten, kdo je zdravý. Proto řada starších lidí je v létě na chatě/chalupě a zimu přežijí ve městě, klidně v malém bytě.
Já si myslím, že tenhle zájem je způsobený spíše lidmi, kteří si byty pořizují jako investici pro volné peníze a nedokáží si spočítat výslednou hodnotu a náklady. Je naivní věřit, že když si koupím nemovitost, automaticky se mi ta investice zhodnotí K tomu nahrávají nízké sazby u hypoték, očekávání, že vlády budou rozpouštět dluhy v uměle vyvolané inflaci - viz. opatření ČNB, ECB.
Těch vlivů je spousta a počet lidí, kteří nemají vyřešené vlastnické bydlení velmi klesá. Jsou tu také vlivy jako dopravní dostupnost, s výstavbou dálnic není problém dojíždět třeba 150 km do práce a bydlet v levnější lokalitě, zvlášť pokud v ní nemusím být 5 dní v týdnu jak je čím dál běžnější atd.
Osobně si myslím, že ceny ještě půjdou v průměru hodně dolů, aby se bublina vyfoukla a konečně se vytvořil reálný trh. Je to ale lokalita od lokality a paušálně se to říct nedá.
"...s výstavbou dálnic není problém dojíždět třeba 150 km."
Už jste to zkoušel, nebo jen teoretizujete?
Trávit život v autě s dobrým pocitem, že jsem si koupil levný byt je taky možnost, určitě ale ne pro mě a troufám si odhadovat, že neláká většinu lidí. Že si mnoho lidí koupí dům, který je podle developera 20 minut od centra, a realita je jiná, to se sice stává, ale takovým způsobem se podle mě nechá napálit jen menší část kupujících.
S tou prací z domova to není zas tak horké a ještě dlouho to horké nebude. Mimo IT a několika málo dalších profesí (především tvůrčích), je práce z domova vzácností. Téměř všichni lidé v mém okolí musí být každý všední den v práci a to v podstatě všichni pracují duševně.
Ano, dojíždím pravidelně 2 dny v týdnu do práce cca. 120 km od svého bydliště v přírodě. Co jsem slyšel, tak je to čím dál častější a pro firmy je to výhodné - ušetří za kanceláře a mají spokojenější zaměstnance. Pokud jste obchodník, manažer, programátor atd., jichž je v Praze většina, tak nepotřebujete chodit denně k pásu. Potřebujete počítač, webku a občas jet reportovat na centrálu, případně na společnou poradu.
Ale jestli pracujete u soustruhu, tak to samozřejmě chápu a rozhodně se vám nesměju.
Psal jsem, ze lide v mem okoli pracuji dusevne a ze musi byt kazdy den v praci. Obchodaci nebo IT nemusi byt v kancelari prilis casto, to je jasne. Ale treba kvalitni menezment pres telelefon a webku si moc neumim predstavit. Lekari, ucitele, logistici, prodavaci, ruzni urednici atd., ti vsichni musi do prace dojizdet a to sw podle me v blizke dobe nezmeni. Kolem Prahy a v Praze jsou kazdy vsedni den narvane silnice, autobusy, tramvaje i metro jsou naslapane, takze prace z domova neni tak rozsirena, jak pisete.
Pokud pracujete tak, že je u vás nezbytné být denně v práci fyzicky, tak se pro vás dlouhé dojíždění jistě hodit nebude, ale pro někoho jiného to zkrátka zajímavé je. Souhlasím i s tím, že podobná možnost není a asi ani nikdy nebude "většinová", nicméně bych ani neřekl, že jde o něco vyloženě exotického. Odhadl bych, že už dnes "homeoffice" není zcela mimo realitu pro možná 20% pracujících - menšina to je, ale ne právě bezvýznamná.
Netvrdil jsem, že jde o nějakou exotiku, nicméně osobně bych to odhadoval spíš tak do 10% a to jen v případě, že do homeoffice započítáme i lidi, kteří musí být určitý počet dnů v týdnu v práci.
I dnes pracuje hodně lidí fyzicky nebo částečně fyzicky a ti musí být přítomni na pracovišti.
Co se týče lidí v kancelářích, tak těch možná 20% může pracovat z domova, ale každý pátý ze všech pracujících, tomu moc nevěřím.
Časem bude určitě možno mnoho prací vykonávat na dálku a hodně profesí zcela zanikne. Až bude velká část učitelů nahrazena on-line výukou (Khan academy apod.), téměř všichni řidiči dopravních prostředků, piloti a další profese nahrazeni automatickým řízením, to pak asi skutečně poptávka po bydlení ve městě výrazně poklesne. Ale na to si ještě nějaký čas počkáme.
Navíc práce není jediným důvodem, proč chtějí být lidé ve městech (to už tady někdo zmiňoval).
že pokud se dostaví dálnice a obchvaty,tak to tady bude jako v Německu, kde se do práce běžně dojíždí desítky kilometrů. Zkuste si udělat kruh 120 km okolo Prahy nebo Brna nebo třeba okolo hranic s Německem nebo Rakouskem. Prostě kvalitní dálniční síť tady se zaměstnaností, cenou nemovitostí nebo třeba cenou zboží v obchodech docela slušně zamíchá. Pokud je vám přes třicet a nechcete trávit důchod ve velkém městě, radši pořídíte něco levnějšího v klidné lokalitě s dobrou dostupností, protože už teď víte, že chcete trávit důchod více vklidu.
Určitě se nedá vyloučit, že tady bude časem kvalitní dálniční síť (na které bude vyšší nebo neomezená rychlost), auta, která se řídí sama a levné pohonné hmoty. Pak bude dojíždění i na delší vzdálenosti celkem rozumnou volbou.
Osobně to ale spíš vidím na nekvalitní dálniční síť, drahé pohonné hmoty a jako bonus navíc bude zavedení mýta pro osobní automobily. Pokud se současná vláda včas nezlikviduje, tak k zavedení mýta dojde, protože z takzvaných bohatých toho moc nevytřískají, s daňovými úniky toho také moc neudělají a mnoho jiných zdrojů není.