V anketě chybí možnosti "budu řešit v horizontu nad 5 let" a "nebudu řešit". Mezi těmito možnostmi bych se sám rozhodoval, pokud by byly možné. Fix mi končí za cca 7,5 roku a do té doby bych, přinejmenším podle původního plánu, měl mít v ruce prostředky na jednorázové doplacení.
Tak to mně možná poradíte s jednou věcí: kde je podle Vás dobré mít uloženy ty našetřené úspory, které za 7 let použijete na splacení celé hypotéky? Musí to být docela bezpečné a přitom pokrývat sazbu hypotéky. Já takový spolehlivý produkt prostě nemůžu najít. Děkuji.
V mém případě je efektivní úrok hypo 4% (započtení daňového odpočtu úroků ze základu daně), takže se snažím odkládat prostředky určené na tento účel do bezpečných produktů se zhodnocením na této úrovni či výše.
To mi splňují především dvě stará stavebka. Jedno z nich jsem sotva začal používat a za těch 7 let bude právě na hranici 4%. Druhé plním už nějaký čas a ve chvíli, kdy se dotkne zmíněné hranice, ho zřejmě zruším a buď najdu jinou efektivnější možnost, nebo provedu předčasnou splátku hypo (moje banka ji sankcionuje vcelku snesitelně).
Kromě toho odkládám prostředky na zaměstnanecký účet s nějakými 3,4% po očištění od úroků (bohužel nejde o produkt pro běžnou veřejnost). Ten sice nesplňuje požadovaný limit zhodnocení, ale zase jde o okamžitě disponibilní prostředky použitelné i "pro stýčka příhodu".
Investování je hezká věc, ale dovolil bych si ho jedině s prostředky které mohu ztratit. A to u mě peníze na zaplacení hypo nejsou.
PS: Kdyby v době, kdy jsem si hypo pořizoval, už působila mBank, pravděpodobně bych měl hypo od nich s možností bilančního mechanismu. Tam je problém s bezpečným uložním a zhodnocením prostředků na předčasné splacení vyřešen naprosto skvěle.
Nemyslím, že je nutné mít vždy peníže uloženy tak, aby úroky pokrývaly sazbu hypotéky. Mít přístup k hotovosti není k zahození, přesto že to něco stojí.
Zapomněl jsem na WPB - má úroky na termínovaném vkladu na 5 let víc jak 5%. ale vklad je pojištěn jen do 50000€.
Tento produkt nemám - mám raději peníze k dispozici s větším výnosem. Riziko snesu :).
úrok u České spořitelny je poněkud zavádějící. Základní úrok je 5.59%, teprve jako bonus lze získat slevy - např. 0,1% pro klienta spořitelny, 0,1% při povolení expresního čerpání (které samo o sobě stojí cca. 2.000,-)...
Minimálně do poznámky pod tabulku bych připsal ČS - úrokové sazby se stanovují individuálně.
Viz. právní upozornění v jejich hypotečním kalkulátoru:
Úroková sazba je orientační..Výše úrokové sazby bude sdělena v pobočkách České spořitelny nebo u jejích externích partnerů.
Myslím že článek pojednává o úrokových sazbách 'od'. Stejně je to napriklad u Unicreditbank kde požadují pojištění Cardiff nebo např. Kreditní kartu. Řekl bych že v současné době vypadá na nejlepší produkt k hypotéce z přikladu asi hypoteční banka.
Banky většinou slibují úrok "od", ale ten nejnižší takřka nikdo nezíská. Není to příliš férové jednání. Měl by být přijat zákon, který jasně určí, že banka musí ve všech materiálech uvádět, za co klient prezentovaný nejnižší úrok obdrží. Např. "musí si u nás celé vaše příbuzenstvo založit sporožira", či "musíte si u nás sjednat "Flexi". Tak se to totiž u ČS děje v praxi, aby se pak na veřejnosti mohla capit "vysokým zájmem" klientů o produkt či službu a následně rekordním ziskem, který však odteče k blahu Rakušanům. Klient navíc musí mít pocit, že byl kvalitně, rychle a hlavně pro klienta výhodně obsloužen.
Zaráží mne informace níže, že Unicredit požaduje kreditní kartu.
Já bych to s těmi zákony nepřeháněl. Chápu ještě povinnost uvádět RPSN. To je velmi prakticá věc. Ale vodit uživatele až takto za ručičku - k čemu to je?
Dospělý svéprávný člověk snad ví, že reklama a nabídky uvádí tu nejlepší možnou skutečnost a vždy je to trochu šalba. Na pobočce se pak dozví realitu, která odpovídá aktuálnímu stavu, jeho příjmům atd.
Prostě, není třeba mít speciální zákon na každou hloupost. Víte k čemu to totiž vede? Zákonů, směrnic, nařízení a vyhlášek je pak tolik, že je celý právní systém totálně nepřehledný.
Staly by se nepřehledné stejně, jako sazebníky bank :-).
Ne, samozřejmě je blbost mít zákon pro každou banalitu. Jen jsem chtěl upozornit, že položka individuálně by měla být snad u všech bank. U úvěru holt musíte počítat s tím, že se vaše sazba může lišit třeba o 0,5% a nelze se rozhodovat pouze podle těchto tabulek.
Bohužel, pokud podnikatelské subjekty neznají nějaké slušné či logické chování, tak tady bude muset být na každou pí*ovinku zákon, vyhláška, nařízení ... To není o "vodění za ručičku". Vzpomínám, jak komunista neměl problémy s vratnými lahvemi. Po převratu se objevili vykukové, kteří lahev zálohovali 3 Kč a zpětně vám ji byli schopni vykoupit za 1 Kč nebo je zpět ani nebrali. A trh dlouhá léta, jako obvykle, nic nevyřešil, Tak musel být přijat zákon, i když dnes vychází zboží ve skle podstatně dráž než v proklínaných PETkách, takže lidi většinou kupují v PETkách a lahve jsou doménou bezdomovců nebo akcemi "týden před výplatou".
Úroková sazba by měla být uváděna zcela konkrétně. Pokud si půjdu pojistit auto, taky si přečtu, že mne pojistka vyjde na 4 898 Kč a ne na 2332 Kč /maximální bonus za dosavadní bezeškodný průběh/ nebo ne od 386 Kč /za vozík/. U cenových stojanů na benzin taky nebude viset cena od 10,50 /zbytek ceny - DPH, spotřební daň - si spotřebitel domyslí či dokalkuluje/ ... Pokud je reklama na auto, tak je tam fotka auta v té nejvyšší výbavě a někde je poznámka, že vyobrazení se týká nejvybavenější verze nebo že všechny verze se nemusí shodovat s vyobrazením. tzn., že jsem upozorněn, že za cenu "od" si vlastně kupuji holátko a že za auto na obrázku zaplatím jednou tolik. Ale to upozornění tam je a já s ním počítám. A nepočítám s tím, že auto pro mne je za půl milionu, když to samé auto má soused jen za čtrvt milionu, protože si v autosalonu.pořídil i kreditku s logem kupované značky.
Jinak by se mi líbilo, když si koupím 20 dkg salámu a k tomu housky, tak mi obchodník housku bude účtovat místo za 3 Kč "jen" za 2,50. Když si k tomu koupím ještě něco k pití, hodí mi slevu i na ten salám. To k příkladu přispěvatele "V", když banka zvýhodňuje klienty, co mají u ní kreditku.
Jak tady píše někdo jiný, nabízenou nejnižší sazbu skoro nikdo nezíská, a nabízených např. 4,99 % se přehoupne hluboce přes 5 % a ve splátce již pak nejde o koruny, ale o stokoruny.
Jen bych dodal, že vše je i dnes o bonitě. Bral jsem si hypotéku od UC asi 2 týdny zpátky a dostal jsem úrok 4,44% i bez nutnosti pojištění. Cena tedy s běžným účtem a kreditkou.
Taky strategie. Pokud udržíte tu kreditku a účet na minimu poplatků, tak se to může vyplatit. Rok je sice už spíš variabilní sazba než fix, ale je fakt, že ani s variabilní hypo byste se asi nedostal níž. A pokud se přeci jen podaří, tak můžete přejít bez sankcí doslova za chvíli. Ovšem u takéhle strategie je potřeba neustále sledovat situaci a znovu a znovu kalkulovat aktuálně nejlepší variantu. Což ovšem komplikuje dlouhodobé plánování a zdaleka ne každému vyhovuje. Přeji Bám ať to vyjde.
Nejde ani tak o bonitu klienta. Pokud máte běžňák a kreditku, tak oněch 4,44 % dají každému, teď to dokonce přibalovali nabídku k výpisům. Je ale fakt, že oněch 4,44 % je nejméně na trhu. Rok fixace není žádné terno, co vám nabídnou po skončení fixu? Můžete se sice pokusit o konsolidaci v jiném ústavu, záleží, co vám kde nabídnou, ale abych na několikatisícové splátce ušetřil stovku, kterou pak mohu prodělat, když budu muset mít další běžňák v nové bance nebo i když ten stávající zruším a budu využívat jen ten nový, tak ten mne může stát více než ten původní, a z úspory je prodělek.
A platil jste za poskytnutí úvěru? Nebo šlo o "Plus"? Od 1.8.2009 zrušili slevu 1000 Kč u balíčků Komplet a Exklusive.
Po konci fixace stejná sazba jako pro nové klienty. Toto je u UCB běžná praktika. Navíc jsem byl osvobozen od placení poplatku za sjednání hypotéky, řekl jsem si o to a bankéř na to kývl. Stačí se nebát a zeptat se :-)
Co bude za rok ... nikdo neví. I když mám u Unikréténů taky účet, mám o nich chvílemi pochybnosti. Jsou pro lidi moc výhodní, a když ze mě páčili Maxim vklad, tak měli zájem jen o nové peníze, o ty, co jsem v bance již měl, nestáli. Kéž by mé pochybnosti byly plané, ale podobnou politiku vedly banky, co pak krachly.
Však až si tu půjčku budete brát, tak se sazbu dozvíte zcela konkrétně. Stejně jako u toho stojanu.
Vzhledem k tomu, že sazba je věc individuální a stanovuje se na základě zvážení situace konkrétního člověka, nevidím nic divného na tom, že banka v REKLAMĚ uvádí sazby na té nižší straně možného.
Mimochodem, to přímo nesouvisí s tímto vláknem, ale pořád mi přijde zvláštní, jak si lidé neuvědomují, že ŽÁDAJÍ O PŮJČENÍ PENĚZ. Chci-li si od někoho něco půjčit, čekám sice od něj korektní a slušné jednání, ale na druhou stranu to beru tak, že já jsem prosebník a především já jsem ten, kdo si všechno musí tisíckrát přepočítat, zvážit a následně nést plnou odpovědnost. Ale jak jsem psal, to přímo nesouvisí s touto debatou. Jen mi přijde, že když řekne "půjčím, ale vám konkrétně s roční sazbou o 0,5% víc než bylo v té reklamě, to byla sazba pro movité lidi kteří navíc xyz...", tak nevím co bych si stěžoval. To je přece jeho právo. To je něco jiného, než když si něco KUPUJI.
Ani, jistě. Nakonec se to dozvím. Sjednám si schůzku, vezmu si volno a pohovoříme. A stejně se nic nedozvím.
Musím se ptát sám na háčky. Takže pomalu skládám a připočítávám. Blbíčko je, že ani zaměstnankyně v pobočce shodné se sídlem banky na Václavském nám. spoustu věcí a podmínek neví. A obecné podmínky nedá. A až na třetí zopakování z ní vyleze, že prý obecné podmínky nemají, že podmínky dostanu při podpisu (!!). Když tedy chci jen tu prázdnou smlouvu, ten formulář, ještě před podpisem, tak cosi zamumlá. A nedostanu to z ní ani když to několikrát zopakuji.
Konkrétně KB, paní Němcová.
Dlouhodobě podle průměrného hypoindexu žádné "nízké" sazby nejsou. Od 2007 přes 5%. Srovnejte to s 2005 (3,5%) či 2006-7 (4%). Nevím, proč píšete o "nízkých" sazbách, zvláště když to jsou jenom akce, na které dosáhne jen malá část žadatelů. Viz http://hypoindex.cz/
Vám ty sazby přijdou vysoké, protože srovnáváte se sazbami v letech, kdy byly úplně šíleně, nepřirozeně nízké, protože se nafukovala realitní bublina. Chtít 5% ročně za půjčení velké částky na desítky let JE NÍZKÁ SAZBA. Pamatuju doby, kdy stály hypotéky 13% (to je zase opačný extrém než 3.5 a samozřejmě málokdo si je bral), před lety, v době těch našich 3.5 procent, jsem se díval na sazby na Novém Zélandu a byly kolem 7 procent.
Vzhledem k tomu za kolik banky získávají peníze nevidím důvod proč by měla být úroková sazba ještě vyšší než je teď (vzhledem k tomu že dnes půjčují jen tam kde je riziko blízké nule). Jsem přesvědčený o tom, že banky mají stále velký prostor pro zlevňování.
Před 4 a půl lety jsem měl našetřeno cca 600.000 (po 5 letech práce) a chtěl jsem jako většina Husákových dětí nový byt/dům. Z domu rychle sešlo, protože ve slušném poměru lokalita/projekt vs. cena a finanční dostupnost jsem byl mimo. Takže byt.... bohužel i při cenách rodinného bytu (tj. min. 4+kk) vycházela hypoška při 10-15% vlastních financí na 16-20 tisíc na 20-30 let s tím, že finální orientační přeplacení pořizovací ceny bylo o 70-90%. Na to jsem taky neměl koule... jako spásná myšlenka mně napadlo v souvislosti se zaváděním modrých zón koupit v Praze garáž. Ve finále jsem koupil 3 samostatné, z toho 2 na P2 a 1 na P3. Stačilo mi na to v souhrnu 720.000 (k naspořeným penězů, stačil 120.000 spotřebák na účtě). Pár tisíc kupní smlouvy, katastr + převod elektricky. Všechny jsem za pár set korun ročně pojistil, roční daň je v desetikorunách takže minimální náklady. V současnosti mi tyto garáže generují: čistý měsíční zisk 8.100 tj. 7,3% netto ročně, cena každé garáže je aktuálně někde na úrovni 700.000. V součtu mi tak výnos z garáží přesně pokrývá čistý pronájem 4kk 82 m2 (neřeším inkaso, to bych platil jak ve svým, tak v pronajatým) ve 4 podlažním paneláčku u Ďábličáku v Praze. Školka je pár desítek metrů, stejně jako škola, metro Ládví 5 min klidné chůze... No a na argument, že mne může majitel vyhodit... ano, ale není problém si pronajmou byt o patro níž nebo ve vedlejším vchodě nebo domě :-). No a když mne to nebude už bavit, garáže prodám a byt koupím. Dneska jsem moc rád, protože žijeme naprosto poklidne, bez stresů a bez desetiletých finančních závazků. Hezký den