Česká spořitelna, ČSOB a Raiffeisenbank ve spolupráci s kartovými asociacemi Visa a Mastercard spouští novou službu Vklad na kartu. Novinka umožní klientům zmíněných bank vkládat hotovost přímo na účet i prostřednictvím cizích bankomatů. Tedy klientům České spořitelny skrze bankomaty ČSOB a Raiffeisenbank, klientům ČSOB prostřednictvím bankomatů České spořitelny a Raiffeisenbank a klientům Raiffeisenbank pomocí bankomatů České spořitelny a ČSOB.
Řešení, které včera banky a kartové asociace za podpory České bankovní asociace představily, je navíc unikátní i v celosvětovém měřítku. Vznikne tak nový mezinárodní standard, který bude snadno aplikovatelný i v dalších zemích, kde Mastercard a Visa působí.
Tuzemský bankovní trh je dlouhodobě lídrem v oblasti digitalizace a klientsky orientovaných inovací. Tato novinka navazuje na předchozí úspěšné projekty, kdy banky spojily své síly, a opět ukazuje, že i v konkurenčním prostředí je možné vytvářet společné řešení s přímým přínosem pro klienty,
komentoval zavedení nové služby Radek Šalša, vedoucí komunikace České bankovní asociace.
U 2 ze 3 bez poplatku
Pro toho, kdo bude hotovost vkládat, probíhá celý proces stejně jako při využití vkladového bankomatu vlastní banky. Hotovost se připíše na bankovní účet vedený k platební debetní kartě, v případě ČSOB a České spořitelny lze využít i kreditní kartu. Vždy ale musí jít o účet vedený v českých korunách, rovněž lze vkládat pouze české koruny.
Samotné připsání peněz na účet se děje v řádu vteřin až minut, maximem je podle zástupců bank půl hodiny. Držitelé karet Mastercard uspějí s klasickou plastovou kartou i s kartou uloženou v mobilu. Visa přidá možnost vkládat peníze skrze karty uložené v mobilních zařízeních později.
Zatímco ČSOB a Raiffeisenbank si nebudou za vklad na kartu skrze cizí bankomat účtovat žádný poplatek, klienti České spořitelny musí počítat s poplatkem 40 Kč. Tedy stejně, jako když z cizího bankomatu hotovost vybírají.
Aktuálně 35 bankomatů, rozšíření snad v létě
V rámci pilotního provozu aktuálně umí vklad na kartu 35 bankomatů – v Praze i dalších městech, například v Plzni, Olomouci ale i Jirkově či Kuřimi. Informace o tom, zda bankomat vklad na kartu umožňuje, bude možné dohledat na portálu Mapy.com, v bankomatových lokátorech kartových asociací a také ve vyhledávačích jednotlivých bank.
Bankomaty zapojené do služby budou zároveň označené speciálním piktogramem.

Piktogram služby Vklad na kartu

Vkladomat České spořitelny se symbolem služby Vklad na kartu v levém dolním rohu.
Poté, co banky vyhodnotí pilotní testování, spustí Vklad na kartu i na dalších vkladomatech. Dohromady by mělo jít o 1008 strojů po celé republice – 457 vkladomatů má dnes Česká spořitelna, 364 ČSOB a 187 Raiffeisenbank.
K ostrému provozu by podle Vladimíra Vojtíška, výkonného ředitele pro oblast denního bankovnictví ČSOB, mělo dojít v řádu týdnů, maximálně měsíců. Věříme, že půjde o jednotky týdnů, tak, abychom to v průběhu prázdnin mohli spustit naplno,
uvedl na tiskové konferenci k představení služby.
Nová služba skokově zvyšuje dostupnost hotovostních operací i v místech, kde klienti neměli možnost dříve vložit peníze do jiného než vlastního bankomatu. Pro klienty zapojených bank nová služba představuje vyšší dostupnost vkladových služeb, rychlost, pohodlnost i bezpečnost,
hodnotí Jan Hailich, šéf platebních řešení v České spořitelně.
V budoucnu pak může počet bankomatů podporujících službu narůst, pokud se do projektu zapojí i ostatní banky. Jak připustila produktová ředitelka Mastercard Barbora Tyllová, její společnost již s dalšími bankami jedná.
Reakce na poptávku
Zavedení vkladů na kartu je podle zapojených institucí reakcí na výrazný růst poptávky po hotovostních vkladech. Podle všech tří bank využití depozitních bankomatů v posledních letech skokově narostlo.
Česká spořitelna eviduje za loňský rok meziroční nárůst počtu vkladů o 15 %, přičemž objem vložené hotovosti stoupl o 8 %. ČSOB zaznamenává podobný trend, loni bance vzrostl počet vkladů v hotovosti o 12,5 % a objem hotovosti o 4,5 %. V případě Raiffeisenbank vzrostl počet vkladů o 14 % a objem hotovosti o 6 %.
Oblibu vkladových zařízení potvrzuje také čerstvý průzkum České bankovní asociace zaměřený na živnostníky a podnikatele. Ten ukázal, že vkladomaty zná 92 % z nich, víc než polovina přitom provádí vklady alespoň 1× měsíčně.
Čísla zkrátka ukazují, že lidé i firmy stále intenzivně pracují s hotovostí,
řekl k výsledkům průzkumu Roman Havrlík, ředitel podpory pobočkové sítě Raiffeisenbank.
Druzí v pořadí
Nejde přitom o první síť sdílených bankomatů v Česku – průkopníky v této oblasti jsou Komerční banka a MONETA Money Bank, které první sdílené bankomaty pro výběr hotovosti představily už v roce 2022. Později se zapojila také Air Bank a UniCredit Bank.
V roce 2024 pak k výběrům skrze sdílené bankomaty přibyla také možnost vkladů, ovšem s výjimkou UniCredit Bank, která by se měla připojit během letošního roku. Aktuálně je ve sdílené síti těchto bank téměř 2000 bankomatů.
Nutno podoktnout, že ačkoli výsledek je stejný – tedy klient má hotovost na účtu - v případě Vkladu na kartu nejde o sdílení bankomatové sítě jako takové. Řešení je zde postavené na již dříve existujících technologiích Mastercad Money Send a Visa Direct.
Nástup vkladomatů v Česku se přitom datuje k roku 2008, kdy Česká spořitelna zprovoznila svůj první depozitní bankomat v obchodním centru Nový Smíchov, o rok později ji následovaly ČSOB a tehdy ještě GE Money Bank (dnes MONETA Money Bank).
Vklad hotovosti většinou probíhal stejně jako dnes. Výjimkou z pravidla ale byla například UniCredit Bank, do jejíchž vkladomatů bylo třeba vkládat příslušný obnos v obálce spolu s výčetkou, ve které člověk zaškrtl, kolik bankovek a mincí do bankomatu vkládá. Následně je obálka rozbalena dvěma pracovníky banky, kteří jsou navíc sledováni kamerou. Pracovníci přepočítají peníze a zkontrolují údaje na výčetce. Poté peníze připíší na bankovní účet. Na vašem účtu se vklad objeví nejpozději do druhého pracovního dne,
informoval Měšec.cz v článku z roku 2009.