Hlavní navigace

Trhy ztrácí dech

Michal Přikryl

Začátek obchodování na evropských trzích navázal na předchozí optimismus. Ten však vyprchal s oznámením prvních makrodat a informací, že se recese ve Španělsku prohlubuje více, než se čekalo.

Doba čtení: 1 minuta

Začátek obchodování na evropských trzích navázal na předchozí optimismus. Ten však vyprchal s oznámením prvních makrodat a informací, že se recese ve Španělsku prohlubuje více, než se čekalo. Španělské HDP za 4 kvartál kleslo o 0,7 %. Očekávání trhu i španělské centrální banky přitom bylo –0,6 %. Španělská ekonomika klesá již šestý měsíc, přitom zásadní problémy zůstávají stejné. Pokles maloobchodních tržeb, růst nesplácených úvěrů španělským bankám a rekordní míra nezaměstnanosti. Tyto informace však trh víceméně ignoroval a k obratu došlo po oznámení horšího HDP z USA za 4 kvartál. Podle předběžných čísel je pokles amerického HDP o 0,1 %.  Z 83 analytiků oslovených agenturou Bloomberg nikdo nepředpokládal, že dojde k tak výraznému poklesu. Největším podílem se na nízkém HDP podílelo snížení vládních výdajů, především na obranu.

 Dnes končí dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky. Večer bude oznámena výše sazeb, která dle všech odhadů zůstane blízko nule. Ač tentokrát bez tiskové konference Bena Bernankeho, i přesto čekáme vyjádření zejména ohledně plánovaného konce QE3. V zápisu z minulého zasedání několik centrálních bankéřů uvažovalo, že by QE3 mohlo skončit již v letošním roce. Horší makrodata však tyto úvahy odsouvají do pozadí.

 Z korporátních výsledků dnes vyhlásil výsledky Boeing (+1,26 %). Společnost reportovala lepší čistý zisk a tržby podle očekávání. Dobré výsledky kazí pouze horší výhledy na rok 2013.Aktuálně jsou hodnoty evropských i amerických indexů v červených číslech. Index DAX prolomil hodnotu 7.800 bodů a nyní se nachází na této úrovni (-0,60 %), DJ Euro Stoxx 50 (-0,64 %), CAC 40 (-0,45 % ) a FTSE 100 (-0,20 %).

Našli jste v článku chybu?