Hlavní navigace

Trhy zajímá FED

13. 3. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Co všechno ovlivňuje českou burzu den po dni a jak si vedou její tituly? Přečtěte si komentář od Frayera Miroslav přímo z Komerční banky.

České ministerstvo financí plánuje v dubnu celkem tři emise dluhopisů za 16 až 25 mld. CZK. Ministerstvo se chystá znovuotevřít dluhopisy VAR/17, VAR/23, 3,85%/21 a 4,60%/18.

Slovenská inflace dosáhla v únoru úrovně 3,8 % y/y. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny vzrostly o 0,2 % (odhad 0,1 % m/m, resp. 3,7 % y/y). 

Trhy budou sledovat zasedání Fedu

Pondělní obchodování bylo chudé na nové makroekonomické indikátory a nebyly zveřejněny ani jiné události, které by výrazněji zahýbaly světovými trhy. Kurz USD/EUR tak nepatrně korigoval svůj páteční pokles. Euro tak proti dolaru zpevnilo o necelý cent nad hranici 1,3150.

Dnešek by měl být zajímavější. Americká centrální banka bude zasedat k měnové politice. Žádné zásadní změny se nečekají. SG předpokládá, že Fed bude vyčkávat, zda bude pokračovat postupné ekonomické oživení, které nám naznačují v poslední době zveřejněné údaje. Zejména trh práce jeví známky zlepšujících se tendencí. Přesto Ben Bernanke nedávno vyjádřil určité obavy ohledně rychlého a razantního poklesu míry nezaměstnanosti. Každopádně trhy spekulují o tom, zda vůbec bude zapotřebí další kolo kvantitativního uvolňování. Na dnešním zasedání bychom se ho dočkat rozhodně neměli, na tom dalším dubnovém je ale ta pravděpodobnost dle SG mnohem vyšší. Zároveň se dočkáme i amerických maloobchodních tržeb. Ty nám naznačí, jak se daří spotřebitelské poptávce.

Z východní strany Atlantiku pak bude nejzajímavější německý ZEW index. Konsensus ukazuje na růst ve složce očekávání i hodnotící současnou situaci.    

Koruna si v pondělí žila vlastním životem

Česká koruna na počátku nového týdne odolávala tlakům na oslabování ze strany svých regionálních protějšků. Naopak si proti euru o několik haléřů polepšila. Nejlevněji se včera euro na mezibankovním trhu nakupovalo za 24,535 korun. Nejdražší obchod pak proběhnul za úroveň o 14 haléřů vyšší. V regionu se nejméně dařilo maďarskému forintu, který ze své hodnoty odepsal více jak tři čtvrtě procenta. Důvodem těchto ztrát jsou přetrvávající rozpory mezi EU, MMF a maďarskou vládou ohledně schválených zákonů o centrální bance a soudech. Diskuse se vedou již třetí měsíc v řadě a dochází tak k neustálému odkládání potřebného finančního balíku.

Dnes budou zveřejněny údaje o české průmyslové výrobě za leden. Té se v posledním čtvrtletí loňského roku dařilo, když si z meziměsíčního pohledu kumulativně polepšila o 1,9 % (SA, WDA). Na tomto dobrém výsledku se nicméně promítlo listopadové jednorázové dokončení větších zakázek ve strojírenství a ve výrobě těžké techniky. Prosincový pokles průmyslu o 0,8 % m/m (SA, WDA) proto nepředstavoval negativní překvapení. V lednu se evropské indikátory důvěry zlepšovaly, český PMI však zůstal v pásmu kontrakce (48,8 bodu). Dá se očekávat, že lednová průmyslová produkce bude v meziměsíčním vyjádření stagnovat (SA, WDA). Meziroční dynamika by měla poklesnout z 2,0 % v prosinci na 1,7 % v lednu.

skoleni_8_6

Kromě toho bude ČNB publikovat data o platební bilanci. Její běžný účet by měl vykázat přebytek 10,4 mld. CZK (meziročně +6,2 mld. CZK) díky zlepšení ve všech složkách. Bilance výnosů by měla skončit v deficitu 6,4 mld. CZK (meziroční zlepšení o 1,7 mld. CZK). Bilance služeb by měla zůstat v porovnání se stejným měsícem roku 2011 téměř beze změny (+0,7 mld. CZK, přebytek 5,5 mld. CZK). Přebytek by se měl zvýšit u bilance se zbožím na 14,0 mld. CZK (+1,8 mld. CZK y/y) a zlepšení o 2 mld. CZK by měly zaznamenat běžné převody, které by však měly zůstat v záporných číslech (deficit 2,7 mld. CZK).

Swapová křivka včera kopírovala svůj evropský protějšek a o zhruba dva body spadla po celé své délce. Na dluhopisovém trhu byl cítit zájem domácích investorů o nákup cenných papírů s delší dobou splatnosti. Ministerstvo financí zveřejnilo emisní kalendář na duben. Očekává celkovou emisi ve výši 16 – 25 mld. CZK, která bude nabídnuta ve třech aukcích. Struktura nabízených dluhopisů ničím nepřekvapila a odpovídá vydané strategii ministerstva pro letošní rok. Ve druhém kvartále by mělo ministerstvo vydat dluhopisy za maximálně 50 mld. CZK. Na jaře by pak mělo znovu nabídnout spořící dluhopisy v objemu 10 – 20 mld. CZK. V polovině roku by tak mohlo mít profinancováno 80 % hrubých výpůjčních potřeb i díky čisté emisi státních pokladničních poukázek ve výši 16,6 mld. CZK.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).