Hlavní navigace

Trhům vládla prodejní nálada

31. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podívejte se na Ranní komentář od analytika Marka Hatlapatky a Jiřího Šimary z Cyrussu

Pondělní a úterní rally vystřídala včera opět značná nervozita a prodejní nálada investorů. Téměř dvouprocentní propady v Evropě byly následovány téměř stejně mohutnou korekcí na trzích v USA (index S&P 500 –1,4%). Investoři reagovali především na evidentní utahování smyčky kolem Španělska, které trápí finanční problémy regionů a především podkapitalizovanost místního bankovního systému v kombinaci s ekonomickým útlumem. Na náladě trhu nepřidala ani nepříliš povzbudivá čísla o vývoji nemovitostního sektoru v USA (horší prodeje rozestavěných domů). V tristním představení pokračovaly akcie Facebooku, které poklesly o další více než 2% na hodnotu 28,2 USD (-26% vs. IPO).

Asijské obchodování se neslo ve stejném duchu jako předchozí den v Evropě a USA, index MSCI Asia Pacific kesl o 0,7% a od začátku letošního roku už vykazuje zápornou bilanci. Indická ekonomika v 1Q2012 rostla pouze o 5,3%, což je nejnižší tempo růstu za posledních 9 let. Evropské trhy otevírají bez výraznějších změn (německý DAX +0,2%), výnos 10-letých španělských dluhopisů 6,64% vs. 6,66% včerejší závěr.

Španělský operátor Telefónica SA oznámil, že hodlá odprodat svou dceřinou firmu O2 Germany, a to formou IPO. Hodnota společnosti se odhaduje na 7 až 11 mld. EUR. O2 Germany přitom není jediným aktivem, který hodlá Telefónica SA divestovat. Dalšími nejspíše budou její aktiva v Jižní Americe. Důvodem takto rozsáhlých odprodejů je snaha o zkrocení vysokého čistého dluhu španělské společnosti, který je dokonce vyšší než její tržní hodnota. V krátkodobém horizontu je tak pozitivn , že se firma dostane rychle k hotovostním prostředkům a mimo jiné bude moci pokračovat v nastavené dividendové politice. Negativně ovšem vnímáme fakt, že se vzdá účasti na velmi atraktivních trzích. (Jiří Šimara)

DNES OČEKÁVÁME:

V Německu (9:55) bude zveřejněna předběžná nezaměstnanost za květen, v eurozóně inflace CPI za stejný měsíc (předběžný odhad, 11:00). V USA nás čekají tradiční čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti (14:30) a také další důležitá data z trhu práce – konkrétně zaměstnanost v soukromém sektoru za květen (14:15). Investoři se budou také soustředit na aktualizaci předběžných dat o HDP v USA za 1Q2012 (14:30) a v 15:45 nás ještě čeká Chicago Purchasing Manager index. Nesmíme ani zapomenout na důležité události, které nás dnes čekají ve Španělsku. Ve 13:30 by měla být zveřejněna čísla o vývoji rozpočtů v regionech, v 17:00 by měl hovořit katalánský prezident a ve 20:00 jej vystřídá španělský ekonomický ministr.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).