Hlavní navigace

Názory k článku Tlak na ceny potravin přetrvává

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 1. 5. 2008 12:55

  asdfg (neregistrovaný)
  Co se týká biopaliv, já myslím, že se na jejich produkci pohlíží špatně. Počítá se totiž s tím, že produkce biopaliv bude vždy konstatní bez ohledu na úrodu. Jenže jedn rok se urodí třeba polovina, druhý rok dvojnásobek, když to přeženu. Produkce biopaliv potom může být významný stabilizující prvek. V době nadúrody ať jedou provozy biopaliv naplno, pokud bude kvůi špatnému počasí úroda nízká, ať stojí.
 • 1. 5. 2008 18:55

  Venda (neregistrovaný)
  Již dnes je u nás v ČR jídlo tak drahé, že se naší rodině vyplatí zajetdo 2 km vzdálené Spolkové republiky Německo a nakoupit některé potraviny tam. Chleba, Rama, uzeniny, prací prášky atd....
 • 1. 5. 2008 19:14

  Míša (neregistrovaný)
  Pravda je, že některé potraviny jsou tady na skoro stejné úrovni jako třeba v Belgii. Platy už se taky přibližují tak nevím na co si pořád kdo stěžuje
  23. 9. 2009 0:11 redakčně upravil Dalibor Z. Chvátal, důvod: Protiprávní obsah
 • 2. 5. 2008 5:12

  Venda (neregistrovaný)
  Platy, jak koho !!!! Vy máte průměrný plat 22 tisíc ? (víte jaký je např.průměrný plat v Německu? - v přepočtu na Kč .) Vážená , znám mnoho lidí co makají za 8 tisíc !!! Ale ceny máme některých potravin dražší než v Německu !
  23. 9. 2009 0:08 redakčně upravil Dalibor Z. Chvátal, důvod: Protiprávní obsah
 • 5. 5. 2008 11:37

  anonymní
  Vážený pane, když bydlíte 2 km od Německa, co Vám brání, abyste v tom Německu pracoval. Myslím, že ani ne zcela otevřený trh je pro šikovné lidi problémem. Pak budete mít německý plat a kupovat za něj české služby. To byu Vás mělo motivovat.
  23. 9. 2009 0:06 redakčně upravil Dalibor Z. Chvátal, důvod: Protiprávní obsah
 • 6. 5. 2008 9:10

  anonymní
  Německo a řada dalších, vesměs okolních zemí, neumožňuje čechům (ale i dalším RVHPákům) u nich pracovat.
  Bydlím taky u hranic, můžete tam pracovat na černo - dívají se tam na vás jako na povl - ostatně jako na všechny východoeropské národy, je jedno, jestli tam jdete dělat doktora nebo mýt hajzly. Asi tak jako my se díváme skrz prsty na UKáčka pracující u nás na stavbách nebo v hypermarketech. Když ještě byly kontroly na hranicích a našli vám v autě byť zapomenuté montérky nebo nějaké nářadí, dali vám do pasu "nežádoucí", zanesli do počítačové sítě a byly jste na mnoho let v pr...i.

  Smyslem příspěvku, domnívám se, bylo ale poukázat na stejné ceny, a 4-5x vyšší výdělky. A nyní se s. Topolánek někde nechal slyšet, že Česko dožene vyspělý svět za 10 let. Ale kde ten svět bude za těch 10 let? Taky zase o kus dál, nepozastaví se a nebudou čekat na ousidery z RVHP.

  Řada Němců dělá to, co radíte v předposlední větě čecháčkům: německý plat a kupovat za něj české služby. Než by doma otočili knoflíkem u sporáku, tak se k nám jedou najíst a vyjde je to levněji. Ženská si odskočí ke kadeřníkovi, chlap dá své auto do českého servisu, pak naloží pár basiček českého značkového piva a mají ušetřeno. Bezdomovci a nezaměstaní pobírající podporu a příspěvky jsou u nás králi hospod - ty jediné se po převratu vzmohly.
  Proto až zase naši politici budou tvrdit, že máme elektřinu, plyn nebo benzin ještě levnější než na západě a je tedy ještě prostor pro další zdražování, mají ještě chvíli pravdu. Skutečně, o nějaký ten pfenik či centík to tam mají ještě dražší. Zatím ... Kdybychom se však měli platy aspoň trochu přiblížit k jejich platům, zjistíme, jak je celá naše ekonomika v pr...i, protože snad nic bychom pak nebyli schopni vyrobit, aby to bylo cenově konkurencescchopné. Vzpomínám si, jak takový obrýlený ekonomický "odborník s knírkem (jehož teoriím se smáli i děti na amerických školách, kam jezdil za tučný peníz přednášet, ještě když nebyl tím nejrovnější z nejrovnějších) po převratu prohlásil, že bude úspěch, až se nám bude vyplácet jezdit tankovat benzin do Německa či Rakouska. Tak jsme se toho "úspěchu" dočkali - řada cen je u nich nižší než u nás. Bohužel zapomenul na to podstatné - k cenám musí být nastaveny i odpovídající platy. Ale dělat takovéto reformy (ceny světové, platy socialistické) dovede každý s prominutím moula ve 4. cenové ...

  K těm pracím práškům - u nich jsou tuším že v přepočtu za 40 - 50 Kč/kg. Značkové samozřejmě. U nás ty samé značky jsou za 70 - 100 kč/kg. Ale to nejpodstatnější - nevěřil jsem, když to má žena tvrdila, ale pak jsem se se stejným názorem setkal nezávisle i u jiných ženských: jejich prášky jsou nesrovnatelně lepší. Pak jsem se dověděl od jednoho známého v Německu legálně dlouho zaměstnaného (zjednodušeně řečeno), že většinou si dělají pro sebe ve svých fabrikách a pro bývalé RVHP dělají v jiných, RHPáckých fabrikách. Tzn. s nižšími platy a občas tam použijí suroviny, které na Západě nepoužívají. Pak to prodávají za ceny, jako kdyby to bylo vyrobené u nich na západě, a o co víc zaplatíme my tady, o to levněji mohou prodávat svou západní produkci u nich doma. Všimněte si značkových např. Nesquick, Pepsi, Coca Cola a mnoho dalších - na západě koupíte a jsou vyrobené v západních fabrikách, u nás koupíte a jsou vyrobeny u nás, v Maďarsku, Polsku.. Tamní lidé by tyto značky nekupovali, bylo-li by na nich uvedené, že jsou vyrobené v postkomunistiských fabrikách. Ostatně, řada na západ exportujících podniků již přiznala, že jejich výrobky se na západě musí prodávat pod cizí značkou (nemyslím práci ve mzdě), případně se aspoň musí označit, že jsou vyrobeny na západě. Žádné "made in Czech Republik" nebo "made in EU". U nás např. stojí fabrika - neustále měnící svůj název - a dodává na auta nějaké díly. Je to práce, kterou nechtějí na západě dělat ani Turci, my jim tady za ničení životního prostředí a vykořisťování české pracovní síly ještě líbáme ruce. Výrobky se vezou do Německa, tam aby nemuseli tolik propuštět, tak jejich místní lidé lepí na díly štítky "made in Germany" a pak se to veze zpátky k nám do automobilky. Ale když si jdete náhradní díl koupit, podle ceny nepoznáte, že je vyroben u nás s nižšími náklady.
  23. 9. 2009 0:05 redakčně upravil Dalibor Z. Chvátal, důvod: Protiprávní obsah
 • 7. 5. 2008 14:49

  Venda (neregistrovaný)
  Pane, mluvíte mi z duše. bydlím poblíž hranice s bývalou NDR. Se zaměstnáním je to i v Německu hodně problematické...14% nezaměstnanost v Drážďanech.V okolí Pirna, Bad Cottleba i větší.... Diskutovali jsme o cenách v ČR a Německu. Máte pravdu.
  23. 9. 2009 0:04 redakčně upravil Dalibor Z. Chvátal, důvod: Protiprávní obsah

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).