Z trochu jiného soudku: bydlíme na hranících s Německem a tak cca 3 – 4 km od hranic na českém území se nám někdy (není pravidlem, ale mnohdy si toho ani nevšimneme) přeladí síť na německého operátora. Někdy zaregistrujeme, jak nás novodobá StB sleduje, tím, že dostaneme od našeho telefonního operátora informační SMSku, co nás stojí hovory ze zahraniční do ČR, jaké je číslo péče o zákazníky. Ale někdy ta SMSka nepřijde nebo si jí člověk nevšimne a když volá, tak může volat v ČR jako kdyby volal v Německu. Operátor má údajně naštelované antény proto, aby člověk náhodou 1 m za hranicemi nevolal za český, „výhodný“ tarif. Přitom jde o téhož operátora působícího na obou stranách fronty.
Nevím, jaké mají Němci tlf. poplatky, ale lidi si od nich dost tahali mobily k nám, že je to levnější. Nevím, zda jen kvůli přístroji nebo kvůli tarifům, ale nedivil bych se, kdyby to bylo pro oba důvody. Mohou-li mít Němci s 5× vyššími platy daleko nižší poplatky v bankách, dost lidí se naučilo využívat služeb německých bank, zvláště poskytují-li servis v češtině.
S tím směrováním antén je to blbost, radiový signál je prostě radiový signál, já třeba při cestování v rakouském příhraničí volal přes české O2 v rakouském městečku asi 10km od hranic. Přesahy jsou oboustrané, pravda třeba ti rakušané přesahují víc – mají lepší síť s více BTS.
Nevím, jak je to s šířením telefonních rádiových vln, ale asi to bude obdobné jako s TV vysíláním. U něho dost dlouho hledali, aby naše vysílání nepřetékalo do Německa, při náběhu digitálního vysílání to bylo ještě komplikovanější. U TV jsou přiděleny kmitočty pro tu kterou oblast, aby se vysílání vzájemně nerušilo, ale mobilní operátoři používají stále stejná pásma (existují snad 3). Nejsem sice spojař, ale dost se o těhle problémech psalo v tisku.
»volání ze zahraničí není moc výhodný business» – tak proč Unie nařídila operátorům snížení cen? Že jsou přemrštěné …