Super, díky za článek, hlavně to porovnání s fintech kartami, které v mém článku chybělo (a co mi diskutéři dali dost "sežrat"), neboť je nemám a neměl jsem si je kde půjčit - ukazuje se, že v nejlepším případě je Revolut o nějaké 2-3 haléře na 1 euru lepší, než Hello, ale pokud je použita o víkendu (hádám, že to bude nejčastější způsob využití), vychází o mnoho hůře (tedy pokud člověk pro každou měnu neplánuje kolik utratí a nemění "do foroty", pak ale přichází ke slovu kurzové riziko).
K výhodě Hello to chce ale započíst ještě 1 % bonus (maximálně 500 Kč), který ji "vystřelí" daleko od zbytku pelotonu. Na druhou stranu je dobré uvést, že za standardních podmínek jsou Hello karty zpoplatněné (zpravidla kolem 50 Kč měsíčně, liší se to dle smlouvy a cobrandu) i když poplatku se lze vyhnout, pokud je karta ke konci měsíce vyrovnaná nebo "přebitá".
Překvapil mě ne tak dobrý kurz MasterCard kreditek Unicredit. Co konkrétně bylo použito? Moje zkušenost je, že Miles and More (jinou MC kreditku UCB neznám) mívá na 1 euru o 1-2 haléře lepší kurz, než Hello.
Připojuju se ke chvále zařazení fintechových karet. Možná by stálo za to doplnit do článku, alespoň v případě karty Revolut, takový víkendový workaround. Revolut ke kurzům o víkendech přidává přirážku, ale protože umožňuje vést účet k libovolné měně, lze si na účet dané měny převést peníze např. před víkendem. Při víkendovém nákupu pak dojde k prostému stržení placené částky z tohoto účtu bez potřeby konverze.
Revolut je dobré technologické demo, pro speciální způsoby použití je vhodný, má ale značné množství slabin a "nepohodlností", které dost komplikují běžné používání.
Rozdíl proti Hello, kterou stačí "jen zaplatit" je 2-3 haléře na euru (ve všední dny), tedy nic, co by vyvážilo nutnost předem nakupovat cizí měnu před víkendovou útratou. Jasně, pokud někdo jezdí na pravidelné víkendové nákupy do německého Kauflandu, tak ho to nerozhodí a když mu nějaká přednabitá eura zbudou, bude je mít na příště. Jenže stejně tak si může eura nakoupit levně v arabské směnárně nebo u Vietnamců.
Pro cestovatele, kteří jsou za víkend schopni projet několik zemí s různou měnou (třeba jako naše skupinka https://gill.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=640670 ), je to karta jen obtížně použitelná. To raději použiji na placení Hello (s 1 % bonusem za platbu vyjde výhodněji než Revolut i ve všední den a o víkendu vyjde výhodněji vždy) a na výběry mBank Visa Svět nebo Richee/Creditas. Náklady srovnatelné, komfort používání naprosto nedostižný.
Další slabinou Revolutu je "tajný limit" po kterém je účet zablokován a uživatel vyzván k doložení původu prostředků, což dle zkušeností účastníků fóra může trvat i týden, kdy veškerá komunikace probíhá v angličtině (ano, pro některé to stále je problém) a s operátory, kteří jen opakují naučené fráze bez skutečné znalosti problému (kdo někdy komunikoval s PayPalem, ví, o čem mluvím) a jen chtějí dokládat kopie různých dokladů, které střídavě uznávají a neuznávají,...
Dle informací od uživatelů na fóru také nemá úplně dobré kurzy exotičtějších měn (a to i ve všední dny). Věrohodnosti Revolutu moc nepomáhá ani aff. program, kdy někteří jedinci pod vidinou získání odměny 50 liber doporučují Revolut "i na zlomenou nohu" a vědomě nebo z neznalosti šíří nepravdivé informace, jen aby si to někdo přes ten jejich kód zaregistroval. Tím začínají používat tuto službu lidé, kteří jí ne úplně rozumí a nejsou připraveni přešit problémy se službou spojené.
Pokud se chce Revolut stát "běžnou kartou" musí vyrůst z těchto dětských nemocí, zavést možnost komunikace v českém jazyce a vyřešit víkendovou přirážku (ideálně stejně, jako to mají všechny ostatní karty, zkrátka zaúčtovat kurzem první pracovní den po platbě). Otázkou je, jestli i poté bude mít tak příznivé kurzy.
Nevím o jakých zbylých přednabytých eurech se tu hovoří. Když eura nepotrebuju převedu je zpět na koruny. Dale nerozumím kolik zemí bych musel projet a kolik v každé z nich utratit za víkend, aby to byl problém , 10 nebo 20 ?, protože pokud to jsou třeba 3 můžu si tyto měny založit a eurový účet pokud cestují po Evropě asi budu mít a ve všední den to je jedno protože se převádí nejvýhodnějším kurzem. K revolutu se dostanu aniž bych byl zákazníkem nějaké banky, platí to i pro hello? Atd atd .....
K revolutu se dostanu aniž bych byl zákazníkem nějaké banky, platí to i pro hello? Atd atd .....
k Revolut kartě musí být člověk zákazníkem banky Revolut. K Hello bank kartě, musí být člověk zákazníkem banky Hello. K jakémukoliv jinému produktu musí být člověk zákazníkem jiné banky, družstevní záložny, devizové společnosti nebo něčeho podobného. Nevidím v tom rozdíl.
Jak už jsem psal, s kamarády hodně cestujeme a klidně při jedné cestě projedeme i 10 zemí a opravdu předem nevíme, kolik tam utratíme (často ani ne s přesností na stovky eur nebo ekvivalentu), někdy se platí ubytování předem, někdy si je strhne z karty Booking, někdy hotově při příjezdu (to je celkem problém Revolutu - velmi nízký limit na výběr), někdy se platí v místní měně, někdy v EUR/USD, s Revolut kartou jsou problémy u samoobslužných tankovacích stanic, zkrátka je to super fintech vychytávka, ale na takové to "bačkorové" používání (tedy bez plánování předem) to ZATÍM není. Bohužel tomu hodně škodí jejich aff. program, kdy ti, kteří se snaží ulovit odměny šíří po různých fórech bludy, jen aby prodali. Pak vznikají různé domněnky a fámy.
Já využívám kombinaci kreditky Hello (kde nemusím řešit jestli platím ve všední den nebo o víkendu, ani v jaké měně), kde při započtení 1 % bonusu se dostanu na lepší kurzy, než má Revolut a to o víkendu i ve všední den. Bez započtení bonusu "prodělám" maximálně 2-3 haléře na euru, což mi za tu flexibilitu stojí. Na výběry používám mBank Visa Svět nebo Creditas/Richee.
Hodně zajímavě ale vypadá kombinace Twisto s Curve, je to trošku práce navíc, ale pak to vyjde opravdu bezkonkurenčně.
Byl jsem na dovolené na Slovensku a potřeboval jsem vybrat z bankomatu Eura. Vše bylo s mbank Visa Svět v pohodě akorát při výběru mi slovenská spořitelna strhla 2,50 Eura za použití jejich bankomatu. Ale že jsem potřeboval hotovost /bankomat se mě zeptal jestli s tím souhlasím a nikde v blízkosti nebyl žádný jiný bankomat/, vybral jsem je. Patriku nevíš které bankomaty si takhle privydelavají? Díky moc za odpověď. Tom
Bohužel se tento nešvar šíří nejen Evropou, ale i celým světem, v některých zemích už to dělají všechny bankomaty (Thajsko a snad nově i Kambodža, kde dříve byly dvě bankomatové sítě, které si to neúčtovaly, ale kamarád mi psal, že nyní si to účtují také).
Obecně platí, že si častěji poplatek neúčtují velké známé banky s celosvětovou působností, ale ne vždy tomu tak je. U nás je tento nešvar také, jak zjistili např. uživatelé karet Revolut (neboť se hlásí jako britská karta; u nás si poplatek účtuje Česká spořitelna, Moneta a bankomatová síť Euronet, která navíc nutí DCC). Spolu s DCC je to další věc, na kterou je potřeba si dávat pozor a číst, co bankomat nebo platební terminál píše :(.pořitelna,
Byl jsem v Maďarsku. Bankomat Euronet nabízel svůj zlodějský kurz, po odmítnutí žádal za využití bankomatu poplatek (už nevím kolik, něco přes 1200HUF?). Odmítnul jsem a vybral kousek v otpbank bankomatu zadara. Ale netušil jsem, že Spořka je na stejné úrovni jako vychcánci z Euronetu. I když mě to mě ani moc nepřekvapuje.
Vybíral jsem v Maďarsku, nejblíž byl obávaný bankomat Euronet, tak jsem se držel na pozoru. Po odmítnutí jejich zlodějského kurzu chtěl bankomat poplatek (nevím už přesně kolik, ale bylo to přes 1100HUF). Odmítl jsem a šel k nedalekému otpbank bankomatu, tam vše bez poplatku. Kdybych věděl, že Slovenská Spořitelna klesla na úroveň Euronetu, tak jsem v Maďarsku vyzkoušel i Erste bankomat.
Patriku, mám tě rád, ale Hello je strašná
1) se člověk s ní musí sr... a splácet ji ke konci měsíce, což mi STRAŠNĚ ALE STRAŠNĚ VADÍ!! Já mám banku ne proto abych se o ni staral a měl v kalendáři termíny
2) je to kreditka (viz 1) zase se o to člověk musí starat
3) Hello má asi 70 ceníků a vede kreditky pod Revolvingovými úvěrovými produkty, což je HNUS
Naopak Revolut je předplacenka, což je skvělé, jde ji zamykat a je jednoduchá.
Revolut používá kde kdo, jezdím po hostelech a už jsem ji slyšel používat mnoho lidí.
Netlač produkt, který ti vyhovuje, protože vyhovuje JEN TOBĚ!!! A nehledej argumenty.
Hello je strašná, je to kreditka, což je závazek a ještě tak pitomý, že ho člověk musí splácet do konce měsícě, hnus!
Revolut je jednoduchá!!!
Problém u Revolutu je, že ten "tajný limit" je kumulativní a je u každého jiný. U někoho stovky tisíc, u jiného více než milion. Zatímco banky sledují spíše podezřelé platby, případně jednorázové platby v určité výši, případně za krátké období (např. měsíc), u Revolutu se tento limit může ukázat i po mnoha měsících v tu nejméně vhodnou dobu (třeba když jsou v zahraničí)
Tak zaplatíš jinou kartou, nebo nosíš jen jednu?
Myslím, že to vidíš moc černě.
Já cestuji skoro každý měsíc, a stojí mě to strašně málo.
Na limity naráží jen ten, který točí peníze. Promiň, tebe vadí limit ve stovkách tisíc při cestování?
Chápu, že transparentní podmínky jsou transparentní podmínky, ale pro typického baťůžkáře je to více než dostačující...
Těm hodnotám u UCB MC Credit se mě nechce věřit. Používám tu kartu (M&M) několik let a jsou to kurzy asociace. V první polovině července jsem byl ve Španělsku a kurzy odpovídaly kurzu asociace. Jsou prakticky stejné jako u Hello Bank. Proti kreditkám VISA je tam rozdíl asi 0,5% v neprospěch VISA kreditek, průběžně to v cizině testujeme, manželka má VISA.
Hello Bank kreditní karta nabízí i 1% cashback, což není z článku patrné. Poplatek za vedení kreditky je 49 Kč a v případě nepoužívání/splácení do konce zdarma.
Potom by výsledek byl ještě více ve prospěch HB! kreditní karty a stává se nejvýhodnější z testu.
Ano, na Curve si také můžete dát podkladovou kartu s cashbackem a poté bude kurz také výhodnější, ale pořád zůstanou vikendová omezení a limity.
Ano, cash back by s čísly zahýbal. Nevýhodou je, že u Hello Bank! se za něj účtuje poplatek a tak by dával smysl až od útraty 5000,- v daném měsíci. Pokud se kartou neplatí, tak poplatek účtován není, ale pokud člověk těch 5000,- neutratí (treba proto, že primární karta je jiná), tak by to ve finále vedlo k horší pozici. Já sám jsem si žádný benefit na Hello kreditce neaktivoval.
Jiné banky také nabízejí různé benefity, ale ne vždy je to u všech jimi vydávaných karet a ne ve všech případech.
Curve má cash back jen pro 3 vybrané obchodníky.
Proto jsem se rozhodl případný cash back do srovnání nezahrnout.
Zažádal jsem o kreditku Hello a ptal se na poplatek. Slečna tvrdila, že vyrovnání na konci měsíce neznamená neúčtování poplatku, že směrodatné je, zda došlo k platbám a že kartu nelze přebít - banka vrátí peníze zpět. Řekl jsem jí, to, co tvrdíte vy a ještě si to ověřovala. Jak jste přišel na to, že se lze vyhnout poplatku vyrovnáním dluhu ke konci měsíce?
"Ano, cash back by s čísly zahýbal. Nevýhodou je, že u Hello Bank! se za něj účtuje poplatek a tak by dával smysl až od útraty 5000,- v daném měsíci."
Poplatek za cash back u Hello KK? To snad ne. Poplatek za rezervaci úvěrových zdrojů (50 Kč) banka účtuje tehdy, pokud je k poslednímu (resp. předposlednímu) pracovnímu dni v měsíci úvěr čerpán. Stačí tedy čerpané peníze před koncem měsíce vrátit, případně je možné i "přednabití" vlastními penězi do plusu.
Ano, cash back by s čísly zahýbal. Nevýhodou je, že u Hello Bank! se za něj účtuje poplatek a tak by dával smysl až od útraty 5000,- v daném měsíci. Pokud se kartou neplatí, tak poplatek účtován není, ale pokud člověk těch 5000,- neutratí (treba proto, že primární karta je jiná), tak by to ve finále vedlo k horší pozici. Já sám jsem si žádný benefit na Hello kreditce neaktivoval.
Jiné banky také nabízejí různé benefity, ale ne vždy je to u všech jimi vydávaných karet a ne ve všech případech.
Curve má cash back jen pro 3 vybrané obchodníky.
To mě vedlo k Tome, že jsem se rozhodl případný cash back do srovnání nezahrnout.
Ano, cash back by s čísly zahýbal. Nevýhodou je, že u Hello Bank! se za něj účtuje poplatek a tak by dával smysl až od útraty 5000,- v daném měsíci. Pokud se kartou neplatí, tak poplatek účtován není, ale pokud člověk těch 5000,- neutratí (treba proto, že primární karta je jiná), tak by to ve finále vedlo k horší pozici. Já sám jsem si žádný benefit na Hello kreditce neaktivoval.
Jiné banky také nabízejí různé benefity, ale ne vždy je to u všech jimi vydávaných karet a ne ve všech případech.
Curve má cash back jen pro 3 vybrané obchodníky.
To mě vedlo k tomu, že jsem se rozhodl případný cash back do srovnání nezahrnout.
Zajímavý článek, ale ty tabulky (to hlavní, co nás zajímá) jsou absolutně nepřehledné. Nenapadlo autora - nebo třeba editora - seřadit výsledky od nejlepšího k nejhoršímu kurzu? Nebo od nejhoršímu k nejlepšímu? Nevidím v tom žádný systém, jenom chaos. Zkuste trochu myslet na čtenáře.
Souhlasím. Když jsem to po sobě četl publikované, tak jsem měl stejný pocit. Ono v Excelu to díky použití podmíněného formátování vypadalo použitelně.
Zkusím svou chybu napravit alespoň takto:
Euro/pracovní den (od nejvýhodnějšího)
Revolut 25,8364
Curve 25,8364
Twisto Premium 25,8400
Hellobank 25,8605
mKarta Svět 25,9241
UniCredit Mastercard kreditní 25,9898
UniCredit Visa kreditní 26,0016
Creditas 26,1090
Diners Club 26,3518
Airbank 26,4290
Equa bank 26,4370
Fio 26,4604
ČS Visa 26,4760
ČS Mastercard 26,4760
ČSOB 26,5000
Komerční banka 26,5370
UniCredit Mastercard debetní 26,5430
Homecredit 26,5660
Twisto Standard 26,6400
Raiffeisenbank 26,6436
Moneta 26,7070
Americký dolar/pracovní den
Revolut 23,0298
Curve 23,0298
Twisto Premium 23,1300
Hellobank 23,1553
mKarta Svět 23,2855
UniCredit Mastercard kreditní 23,2869
UniCredit Visa kreditní 23,3551
Creditas 23,3937
Diners Club 23,5259
Fio 23,6170
Airbank 23,6380
Equa bank 23,6876
ČSOB 23,7000
ČS Mastercard 23,7225
Komerční banka 23,7772
Raiffeisenbank 23,7851
ČS Visa 23,8005
Homecredit 23,8031
Twisto Standard 23,8500
UniCredit Mastercard debetní 23,8600
Moneta 23,9410
Britská libra/pracovní den
Revolut 29,0570
Curve 29,0570
Twisto Premium 29,2800
Hellobank 29,3112
mKarta Svět 29,3748
UniCredit Mastercard kreditní 29,4474
UniCredit Visa kreditní 29,4626
Creditas 29,5825
Diners Club 29,7104
Airbank 29,8180
Fio 29,8695
Equa bank 29,9541
ČSOB 29,9800
ČS Mastercard 29,9983
ČS Visa 30,0256
Komerční banka 30,0674
UniCredit Mastercard debetní 30,0830
Raiffeisenbank 30,0922
Homecredit 30,1003
Twisto Standard 30,1900
Moneta 30,2600
Singapurský dolar/pracovní den
Revolut 16,8256
Curve 16,8256
Twisto Premium 16,9100
Hellobank 16,9222
Fio 16,9222
Raiffeisenbank 16,9222
mKarta Svět 16,9653
UniCredit Visa kreditní 17,0160
UniCredit Mastercard kreditní 17,0184
Creditas 17,0964
Diners Club 17,1877
UniCredit Mastercard debetní 17,2960
Airbank 17,3059
Equa bank 17,3112
ČSOB 17,3203
ČS Mastercard 17,3367
ČS Visa 17,3406
Komerční banka 17,3767
Homecredit 17,3957
Twisto Standard 17,4300
Moneta 17,4964
Tohle mi prijde dost nedokonaly clanek.
Jednak bych ocekaval, ze se alespon presne definuji pocatecni podminky ( napr: jde jen o platby, prip vybery z ATM, jde o aktualni konverzi z CZK uctu, ...atd ).
Pak bych ocekaval, ze kdyz se neco zmini jako nevyhoda, tak bych doplnil, zda je resitelna, nebo skutecne omezujici.
Byl tady zminen Revolut, ktery ma vyhodne kurzy v pracovnim tydnu, a nevyhodne o vikendu. Ale uz nebylo doplneno, ze lze mit "nabite" penize ke karte v ruznych menach a mezi nima libovolne konvertovat, zdarma. Jsou to vlastne cizomenove ucty. Pak lze ovsem horsi konverzi o vikendu poresit tak, ze se penize "smeni" uz v pracovnim tydnu za vyhodny kurz. Pri platbe o vikendu tak samozrejme nejsou uctovany zadne dalsi poplatky, castka je strzena presne z toho poductu v cizi mene a ke konverzi dojde jen tehdy, pokud nemate na poductu v danne mene dostatecne kryti transakce.
Pouzitim tohohle pristupu (mit prostredky smanene do dane meny dopredu, pres tyden) by mohlo vyjit, ze je-li Revolut zminovan jako nejlepsi pres pracovni tyden, tak by mohl byt vlastne nejlepsi absolutne.
Je dobré u karty Revolut uvést (pokud se nemýlím), že víkendový poplatek se vztahuje ke směně měny, ne k transakci. Je tak možné (jak psal Patrik), provést dobití karty a směnu na používanou menu provést během pracovního týdne a o víkendu pak platit těmito penězi. Je to sice otrava, ale je to možnost. Porovnání kurzu ale v tomto případě pokulhává kvůli jinému datu směny a transakce srovnávaných karet.
Taky bych se přimlouval za nějaké rozumné řazení.
Jinak kromě HB bych za druhého v pořadí spíš považoval Svět od mB. Jestli první je nejvýhodnější při placení, druhá se dá kromě placení použít výhodně i na výběry. Obě se také vyznačují tím, že se dají použít v jakékoli zemi, v jakýkoli den, bez umělých limitů a dalších nesmyslů, aniž by bylo potřeba něco dalšího řešit. Za mě obě vynikající.
(No a pro fajnšmekry by byla na třetím místě asi zlatá debetka UCB navázaná na EUR účet, která má také všude při placení i výběru kurz asociace. Ta ale v testu chybí.)
Visa Svět jsme testovali na PLN a vyšla lépe, než arabská směnárna, kde běžně měním. Pozor ale u mBank na to, že různé karty mají různé kurzy (podobně jako je tomu u Hello). Tj. Visa Svět má kurzy dobré, běžná karta vydávaná k účtu má ale kurzy špatné, navíc mimo EUR ještě s další přirážkou. Visa Svět je na trhu teprve pár měsíců, většina klientů ji zatím neměla možnost vyzkoušet a tak ji zaměňuje se standardní kartou k účtu.
Nevím jak ostatní, ale Revolut umožňuje převést si část peněz na libolonou menu. Takže například vložím 5000Kc, převedu je na Eur podle aktuálního kurzu v pracovní den a následně mohu platit Eur o víkendu bez sankcí. Ty sankce vyplývají z toho, že o víkendu měnový trh není dostupný, poskytovatel bere na sebe riziko z tzv. GAPu meči páteční zavírací cenou a pondělní otevírací.
Jen upřesním, že ta měna, na kterou si mohu (před víkendem) peníze předem převést, není "libovolná", ale musí to být jedna z těchto měn: USD, GBP, EUR, PLN, CHF, DKK, NOK, SEK, RON, SGD, HKD, AUD, NZD, TRY, ILS, AED, CAD, HUF, JPY, MAD, CZK, QAR, THB, ZAR, MXN, RUB, SAR, HRK, BGN, pro které Revolut umožňuje otevřít účty. Jiné měny jsou sice pro platby podporovány také, ale nelze v nich mít otevřený "podúčet" a držet v těchto měnách zsůstatek (např. IRN).
Ono než platit 2 % za pokrytí dvoudenního rizika, tak je dle mého názoru lepší se spolehnout na kurz asociace a to "riziko" vzít na sebe. Nějaké převádění dopředu, když člověk neví, v jaké měně a kolik bude platit, je také drbání pravou nohou za levým uchem. Nehledě na to, že třeba u THB mají další horskou přirážku 1 % (přitom je to normální stabilní měna). K tomu další procenta za "nadměrný" výběr, atd. - nakonec to vyjde hůž než nejhorší banka. Očekával bych od start-upu trochu jiné podmínky, takhle je mnohem lepší to řešit přes banky.
Hlavně ten víkendový poplatek platí jen pro málo likvidní měny což euro není. Asi to psal někdo kdo to nikdy v reálu nepoužil...
Kontroloval jsem to a moje poslední víkendová platba v eurech byla bez poplatku.
2.cervna byl v Revolutu kurz cca 25.41 což by ho vyneslo v tabulce na první místo..
Víkendová přirážka je na všechny měny, jen se liší její výše. Na likvidní měny (třeba i to euro) je 0,5 %, na ostatní 1 % a na vybrané (třeba thajské bahty) je 2 %, je to vidět i z žebříčku kurzů, které jsou v článku.
Doporučuji diskusi na téma Revolut na Finexpertu - https://forum.finexpert.e15.cz/viewtopic.php?f=316&t=1239073&hilit=Revolut&start=2310 , jsou tam zmiňovány veškerá nebezpečí a problémy, které jsou s touto kartou spojeny.
Tak zrovna 1.6. až 4.6. jsem byl v Madridu a platil jsem v oba dny jak Revolutem, tak Curve a kurz byl takový, jaký je v tabulce.
Podle xe.com byl 1.6. průměrný kurz EURCZK 25.8643687925 a 3.6. 25.7337131107 (pro doplnění byl 2.7. 25.4494417147, což se blíží Vašemu číslu).
Nechci se přít, ale Vaci asi Revolut nepoužívá, protože i podle https://www.revolut.com/en-CZ/help/getting-started/exchanging-currencies/what-foreign-exchange-rate-will-i-get platí:
If you exchange currencies on weekdays (Mon-Fri UTC) you will receive the interbank exchange rate without any markup on all currencies except for Thai Baht and Ukrainian Hryvnia where there's a 1% markup, with a small 0.5% fee for anything above 120,000 Kč each month.
On the weekend (Sat-Sun London time) the provided rates are fixed to protect against fluctuations, this means there are markups of:
+0.5% to all major currencies (ie. USD, GBP, EUR, AUD, CAD, NZD, CHF, JPY, SEK, HKD, NOK, SGD, DKK, PLN, and CZK); and
+1% to all other currencies including THB and UAH. (this means over the weekend THB and UAH have a 2% markup.)
Další prodejní článek Twista. Chápu strategii investovat brutální peníze do reklamy, do kurzů, nahnat čísla uživatelů a rychle startup prodat korporátu, který už uživatele zkasíruje. Osobně raději zůstanu u Revolutu nebo vlastně u čehokoli trochu stabilnějšího, tvořící inovace a s lepším výhledem do budoucnosti než u krátké marketingové akce.
Rozhodně není důvodem propagace Twista a i závěr tomu odpovídá. Aby se Twisto vyplatilo, je potřeba utratit více než 10000,- korun v cizích měnách a to se zadaří jen těm, co jsou velmi často v zahraničí (např. já díky tomu, že firma předplácí hotely tolik neutratím). A Twisto Standard skončilo na chvostu tabulky a nedává smysl vůbec.
Já taky v zahraničí používám primárně Revolut.
Na platby Revolutem a Curve s výjimkou Eur opravdu nedošlo. Proto nejsou v tabulce.
Rozhodně není důvodem propagace Twista a i závěr tomu odpovídá. Aby se Twisto vyplatilo, je potřeba utratit více než 10000,- korun v cizích měnách a to se zadaří jen těm, co jsou velmi často v zahraničí (např. já díky tomu, že firma předplácí hotely tolik neutratím). A Twisto Standard skončilo na chvostu tabulky a nedává smysl vůbec.
Shrnu tady ještě jednou zkušenost s Revolutem.
1) V článku je nepřesně až chybně psáno o víkendové přirážce za PLACENÍ. Není tomu tak, přirážka je za SMĚNU. Stačí tedy vyměnit peníze dopředu mimo víkend. U větší dovolené se dá lehce předpovědět kolik asi utratím, např. u benzínu to člověk tuší celkem přesně.
2) Akceptace. Neměl jsem problém v Rakousku (tunely), Slovinsko (sámošky) ani v Chorvatsku (sámoška, parkovací automat).
3) Ve srovnání chybí kurz HRK přitom do Chorvatska jezdí snad nejvíc Čechů. Doplňuji tedy, že rozdíl mezi kurzem KB a Revolut je cca 20 haléřů na kuně tedy cca 8% což mi přijde celkem dost.
4) Zkušenost s apkou (směna). U směny je pitomé to, že pokud chci za CZK kupovat "dražší" měnu, ukazuje to jen převrácený kurz. Správný kurz si tedy musím spočítat bokem nebo zadat hodnotu např. 100 EUR a z korunové částky co se ukáže/spočte vydedukovat kurz.
Ahoj všem,
skvělé porovnání a jsem rád, že se fintechová scéna v Česku tak hezky rozvíjí. V návaznosti na to si dovoluji připojit malý poznatek.
Zistil jsem, že když si v Curve člověk nastaví měnu na eura, tak mu Twisto proměňuje transakce, které dělá v korunách, na eura.
Do Twista tak přijde transakce v eurech, kterou pak Twisto s jejich nejlepším kurzem opět přemění na koruny.
Curve používá středový kurz, který Twisto navíc zvýhodňuje 2 %. Všechny transakce placené přes Curve jim tak Twisto zlevní o ta 2 %, třeba i když jsou v Čechách.
Myslím si, že je to fajn vychytávka, která může ušetřit nějaký ten peníz jen kliknutím v aplikaci.
Kdyby jste o Twistu uvažovali nebo se chtěli na něco zeptat, klikejte a hledejte na netu, ať to tu nespamuji pozvánkami a odkazy.
pred dvoma mesiacmi som týždeň používal Revolut standard kartu na Islande. V tankomatoch som kartou zaplatil x krat PHM spolu za zhruba 15000kč - nikdy jediný problém, dokonca ani v zapadnutých opustených staniciach bez obsluhy. Taktiež všetky platby v obchodoch a podnikoch bez problému.
Ahoj, chtěl jsem se zeptat, zda uvedené kurzy od Curve jsou při platbě se základním tarifem nebo premium a zda je v tom vůbec rozdíl. Sám vlastním Revolut, Curve i Twisto a od Curve jsem ještě lepší kurz než od Revolut nebo Twisto nezískal. Poslední zkušenost mám z Portugalska, kde platba přes Twisto (Premium tarif) byla kurzem 25,09 a Curve (základní tarif) mi ten stejný den dal kurz 25,58 což je půl koruny rozdíl na euru. Jinak velmi pěkný článek se srovnáním, který se hodí snad každému, kdo nad svými penězi alespoň trochu přemýšlí.
Na Revolut ale bacha. Zadržuje peníze a nekomunikuje.
https://www.gamebro.cz/karta-revolut-vas-pripravi-o-penize-bez-vysvetleni/