Hlavní navigace

Tento týden by měl být prázdninový

Martin Lobotka

Z důležitějších dat budu zveřejněny jen údaje o vývoji průmyslových objednávek a průmyslové výroby v Německu za Evropu a ISM nevýrobní za USA.

Doba čtení: 8 minut

Německá data se čekají lehce slabší, což v případě realizace jen podpoří očekávání dlouhodobě stabilně nízkých sazeb ECB. ISM nevýrobní by pak měl být v souladu s obrazem mírně rostoucí americké ekonomiky. Tato data mohou mít omezený dopad na trh. Maloobchodní tržby za eurozónu ani americká obchodní bilance by trh ovlivnit neměly. Z Fedu vystoupí Evans, Plosser a Pianalto. Celkově čekáme klidný týden.

FX a FI: Kurz dolaru k euru reagoval na údaje z amerického trhu práce mírným oslabením a drží se tak bezpečně nad 1,30 a po reakci na data testuje hladinu 1,327. Výnosy dluhopisů v průběhu minulého týdne driftovaly nahoru, ale data z trhu práce je srazila o 10bp zpět lehce nad 2,6%. U dolaru i dluhopisů čekáme zklidnění a mírné kolísání poblíž aktuálních úrovní. Relativní klid čekáme i u rizikových aktiv. Zlato se koncem minulého týdne vydalo směrem dolů a mohlo by v poklesu pokračovat. Ropa by se měla držet poblíž 108 USD/brl (Brent). CEE region

Makro data: Tento týden nás čeká v ČR spousta dat. Nejdůležitějším bude inflace za červenec a průmysl za červen. Inflace je velice důležitá kvůli ČNB a možným devizovým intervencím – kvůli vlivu dražšího tabáku, který se prozatím moc neprojevil, a kvůli vyšším cenám PHM čekáme +0.2% m/m (1,9% r/r). Pokud inflace klesne pod 1% v nejbližších 2 měsících, můžeme čekat, že hlasování o prodejích CZK na dalším zasedání o 6 týdnů může lehce dopadnout pozitivně. Průmysl by měl lehce m/m růst, r/r poklesne kvůli nižšímu počtu pracovních dní. Kromě těchto dvou věcí budou zveřejněny tržby v maloobchodu, obchodní bilance i nezaměstnanost, to však na trh vliv mí nebude. Bude se hlasovat i vládě – ve středu. Vzhledem k tomu, co sedí v tom Parlamentu, nevylučujeme skoro nic.

FI a FX: Koruna může reagovat oslabením na slabou inflaci,a to z důvodu vyšší pravděpodobnosti toho, že ČNB skutečně s prodeji korun začne. Hlasování o vládě korunu neovlivní. Vzad hleď CZ+Region

(CZ) ČNB ponechala nastavení MP bez změny, poprvé však hlasovala o intervencích. Návrh sice nezískal podporu, ale ukazuje, že myšlenka na intervence žije. Po slovech guvernéra, že někteří, co hlasovali proti, se posunují směrem, že intervence jsou možné, CZK oslabila na 26. To bych nepřeceňoval – prostě někteří členové BR ČNB nevylučují, že by, v případě potřeby, tento návrh podpořili. ČNB rovněž má novou prognózu, letošní růst – 1,5% (my:-0,8%), pro 2014 2,1% a pro 2015 3,3% – ČNB tak čeká solidní růst, ale evidentně bez inflace (vzhledem k hlasování o intervencích), což se nám zdá trochu divné. Sledujte inflace příští týden, pokud dále klesne, pravděpodobnost intervencí významně vzroste.

(HU)Maďarská vláda se rozhodla předčasně doplatit půjčku od MMF z roku 2008, která má splatnost až v březnu příštího roku. Jde o sumu 2,2 mld. eur. Podle ministra hospodářství i po tomto kroku zůstanou cizoměnové rezervy maďarské vlády dostatečné. Maďaři ale evidentně věří, že to nejhorší už přestáli. Není to zas tak dlouhou, kdy na předčasné splácení neměli pomyšlení a naopak usilovali o to, zajistit si u MMF kreditní linku pro případ nouze.

(CEE) Český index PMI v zprac. průmyslu se v 07/13 dále zlepšil, dostal se na 52 (nejvýš od 03/12). Nejvíce růstu indexu pomohl index nových objednávek (ten se zlepšil nejvíce od srpna 2011) a index zaměstnanosti. Vývoj PMI v ostatních 3 měsících je tak v souladu s našim očekáváním, že se ekonomika ve 2Q13 z recese vymanila a že ve 3Q13 bude růst tempem zhruba +0,5% q/q. Růst prům. produkce konzistentní se včera zveřejněným PMI je 2,7% r/r pro 3Q13. Podobný obrázek přišel i z Polska – PMI se dostal nejvýš za 1,5 roku (51,1), poprvé po 15 měsících. I v EMU pozitivní finální PMI – v průmyslu dokonce ITA nad 50 (50,4), poprvé za dva roky. SPA 49,8, UK 54.6.

Svět

(SPA) Podle předběžných odhadů tamního staťáku klesla španělská ekonomika ve 2Q jen o 0,1%, což je lepší než se čekalo. Stejný odhad nabídla už předminulý týden španělská centrální banka. Španělská ekonomika je tak zdá se na dobré cestě vyškrábat se z recese.

(GER) Pozitivně se vyvíjí situace také na německém trhu práce. Míra nezaměstnanosti se udržela na 6,8%, počet nezaměstnaných však oproti očekávané stagnaci klesl o 7000. Za celou eurozónu zůstala nezaměstnanosti nad 12% (přesně 12,1%) a dá se předpokládat, že i když se postupně zlepšuje stav ekonomiky bude trh práce slabý ještě měsíce, protože typicky zaostává za zbytkem ekonomiky. Německá inflace nečekaně zrychlila a dostala se na letošní maximum 1,9%, analytici přitom čekali jen 1,7%. Inflace v eurozóně rostla v červenci meziročně o 1,6%, což znamená, že ECB si s inflaci nemusí dělat starosti. Jádrová inflace rostla meziročně jen o 1,1%, což ukazuje na slabost poptávkových inflačních tlaků a tedy i slabost ekonomiky.

(EMU) Indikátory důvěry v EMU nijak nepřekvapily, finální spotřebitelská potvrdila –17,4, index podnikatelského prostředí se o něco zlepšil na –0,53 a důvěra v ekonomiku se zlepšila z 91,3 na 92,5, čímž se dostala na 15-měsíční maximum.

 (EMU) Draghi a ECB nic nového neřekli, nic nového neudělali (tj., ani žádný příklon k budoucímu uvolnění MP) – jinými slovy „sazby zůstanou dlouho nízké“, čekají mírné zlepšení ekonomiky a inflaci stabilně nízkou, postupně se přibližující ke 2%. Rizika pro ekonomiku stále vidí spíše směrem dolů. Takže úplně non-event. EURUSD bez reakce.

(GRE) Mezinárodní věřitelé snížili Řecku privatizační cíl pro letošní rok o 1 mld. eur (z 2,6 na 1,6), čímž více méně jen zohlednili neúspěšný pokus o privatizaci distributora plynu DEPA. „Výměnou“ za to ale navýšili cíl na příští rok a to hned o 1,6 mld. na 3,5 mld. Řecko by se tak nemělo (minimálně z tohoto hlediska) odchýlit od naplánované cesty na snižování zadlužení.

(USA) Pokračující prodeje domů v USA sice v červnu klesly o 0,4 % m/m, trh čekal ale výraznější pokles (-1,0%). Jde spíš o korekci nečekaně silného růstu v květnu revidovaného z 6,5% na 5,8% m/m. V meziročním srovnání jejich počet roste o 9,1%. Rozhodně to tak nic nemění na příběhu, kdy lepšící se realitní trh přispívá k růstu americké ekonomiky.

(USA) Podle prvního odhadu americká ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla stejně rychle jako podle původních „finálních“ údajů v prvním. První čtvrtletí však bylo revidováno dále dolů až na 1,1% (podle původního úplně prvního odhadu to bylo ovšem dokonce 2,5%). Do značné míry lze toto překvapení přičíst na vrub prakticky nulovému příspěvku vlády (v prvním čtvrtletí činil negativní příspěvek vlády 0,82%) a lepším než očekávaným fixním investicím (příspěvek k HDP +0,93% po –0,23% v prvním čtvrtletí) – právě zlepšená dynamika investic je největším pozitivem dat o HDP za druhé čtvrtletí. V růstu pokračovaly i zásoby (příspěvek +0,41% k HDP po +0,93% v prvním čtvrtletí, po tak velkém předchozím pozitivním příspěvku se spíše čekala jejich stagnace až pokles). Tempo růstu spotřeby se v souladu s očekáváním vrátilo po zrychlení růstu v prvním čtvrtletí na zhruba stabilní úroveň podobnou předchozím čtvrtletím (příspěvek k růstu HDP +1,22%, v prvním čtvrtletí +1,54%). Největším negativem byl ve druhém čtvrtletí zahraniční obchod, čisté exporty ubraly z růstu HDP 0,81%. Celkově tedy v podstatě po podstatné revizi prvního čtvrtletí rostla americká ekonomika v prvním pololetí zhruba v souladu s tím, co se čekalo, ale v jeho průběhu nabírala na síle.

(USA) Podle údajů ADP přibylo v červenci v USA v soukromém sektoru 200000 pracovních míst. Je to lepší údaj než se očekával a měl by mírně optimisticky naladit investory před pátečními oficiálními údaji z trhu práce. Chicagský PMI narostl z 51,6 na 52,3.

(USA) Prohlášení po zasedání FOMC přineslo minimální změny a rozhodně nijak jasně nenaznačilo, že by se Fed chystal začít ukončovat kvantitativní uvolňování na zasedání v září. Tón prohlášení byl spíše mírně holubičí, poukázalo na stále pouze pomalý růst hospodářství, nárůst hypotečních sazeb (a tedy efektivní utažení měnových podmínek) a stále příliš nízkou inflaci. Snížení objemu odkupu na zářijovém zasedání určitě nelze vyloučit, hodně bude záležet na do té doby zveřejněných datech (už zítra máme klíčová data z trhu práce) a ještě více na prognóze, která bude na tomto zasedání aktualizována. Trh tedy bude mít hodně příležitostí v příštích šesti týdnech silně reagovat. Dluhopisy se po zveřejnění prohlášení vrátily na úrovně před zveřejněním údajů o vývoji HDP. Reakce dolaru byla poněkud chaotická, ale také se víceméně udržel na stejné úrovni.

(Čína) Čínský PMI narostl na 50,3, pozitivní překvapení. – 3 – 5.8.2013 Týdenní Start

(JAP) Japonský průmysl se v červnu propadl více než se čekalo, o 3,3%. Na první pohled sice špatná zpráva, při bližším pohledu ale zjistíme, že se nic dramatického neděje. V květnu rostl průmysl o 1,9% a pro červenec čeakjí průmyslníci návrat k silném růstu ve výši 6,5%. Červnový výsledek byl pravděpodobně ovlivněn vyšší úrovní zásob (a snahou je snížit/nenavyšovat). To že je nasivně stimulovaná ekonomika stále na dobré cestě z roky trvající deflace naznačuje i lepšící se trh práce. Nezaměstnanost (3,9%) a poměr nových míst k nezaměstnaným (0,92) se dostaly na nejlepší hodnoty od roku 2008.

(USA) Data z trhu práce lze označit za smíšená. Na jednu stranu klesla mírně více než se očekávalo míra nezaměstnanosti (ze 7,6% na 7,4%), na druhou stranu zaostala za očekáváním tvorba pracovních míst (162 000 místo očekávaných 184 000) a navíc byly revize směrem dolů za předchozí dva měsíce. Navíc namísto očekávaného mírného růstu klesla hodinová mzda, což je sice poměrně málo sledovaný, ale důležitý údaj ovlivňující výrazně příjmy a tedy koupěschopnost zaměstnanců. Reakce (skokový pokles desetiletého výnosu a oslabení dolaru) ukazují na to, že trh bezprostředně interpretuje údaje poměrně výrazně negativně, podle našeho názoru negativněji, než si zaslouží. Z hlediska Fedu se nic zásadnějšího neděje, odchylka údajů od očekávání není dost vleká na to, aby se změnilo očekávání, že Fed do konce letošního roku začne s ukončováním kvantitativního uvolňování. 

dan_z_prijmu

(USA) Osobní příjmy i výdaje rostly v červnu solidně (příjmy o 0,3% o desetinu pomaleji než se čekalo, výdaje o 0,5% v souladu s očekáváním). Meziroční růst jádrového PCE indexu (preferovaný inflační ukazatel Fedu) zůstal na 1,2%. Růst spotřeby tedy potvrzuje pravděpodobné zrychlení růstu HDP ve třetím čtvrtletí a inflace zároveň zůstává velmi nízká, výrazně pod cílem Fedu.

(USA) Tovární zakázky rostly o 1,5% (očekávalo se 2,3%). Přes mírně nižší hodnotu jde o další potvrzení pokračujícího mírného růstu americké ekonomiky.

Našli jste v článku chybu?