IMO to moc ostuda není. Průběžný penzijní systém je z principu své funkce letadlo (aka pyramidová hra), jelikož výplaty dříve nastoupivších účastníků se platí z příspěvků později nastoupivších účastníků. Vláda může maximálně parametry trochu upravovat trajektorii, ale na té podstatě, že v něm má ohromný vnitřní dluh (který ale není započítán ve vykazovaném zadlužení státu!) nic nezmění.
Jinak ještě dobře, že se u nás druhý pilíř nerozjel. Peníze v něm uložené jsou pro vládu ohromným lákadlem a na Polsku, na Slovensku i v Maďarsku to po pár letech dopadlo tak, že vláda ty peníze de fakto znárodnila.
docela o te statistice pochybuji. 1. vubec bych se nedivil kdyby zohlednovala pouze prijem. velke mnozstvi duchodcu (vetsina) bydli ve svem, tj. penize maji v cihlach. 2. pro vetsinu lidi je luxus bydlet sam (tak je logicke, aby to byl luxus i pro duchodce). my v cr provozujeme zvlastni sport 'delani chudaku z duchodcu'.
Jo, ty peníze v cihlách jsou fakt dobrý, pokud tedy ty cihly nemají ve více nemovitostech a mohou některou z nich prodat. Nebo mají občas prodat nějakou cihlu ze zdi a dojít si koupit třeba nějakou lihovinu, kterou si jistá, už 3. generaci nepracující sorta obyvatel, dopřává ze sociálních dávek naprosto běžně?
jeste jednou to zopakuji to podstatne. mnoho duchodcu ma velky majetek v podobe nemovitosti, kterou vlastni. kdyz takovy clovek dostava soc. davky, tak jsme v naprostem kocourkove, protoze to znamena, ze nemajetni chudasove s normalnim platem plati davku bohatym. pomahat se urcite ma, ale opravdu jen chudym lidem.
Ano,je to tak,ta spirála dávek na všechno je Kocourkov. Pod jiným článkem jsem to už psal a byl jsem osočen. Ale jasně se píše,že i člověk ve svém vlastním bytě/nemovitosti má nárok na dávky na bydlení. Je to fakt šílené! Dávky by měly být max pro sociálně slabé a zásadně bydlící v obecním či nájemním bytě přiměřené kvality. Ne tedy nájemní byt v centru,100 m² a mít na to dávky.
Takže vlastně tvrdíte, že důchodce, který si během produktivního života ten život užíval, jezdil na dovolené, každé dva tři roky vyměnil auto a bydlel po podstatnou část svého života za státem regulované nájemné má na pomoc větší nárok, než ten, který část toho "užívání si" obětoval, myslel na budoucnost, a pořídil si například družstevní byt (kde bylo vždy nákladové a nikoli regulované nájemné), který mu pak po poplacení všech závazků družstvo odprodalo do vlastnictví? To máte zvláštní představy.
A jen na okraj - těm co bydlí ve vlastním či družstevním je pomoc státu (zejména příspěvek na bydlení) poskytována v menším rozsahu a uznávají se jen "provozní náklady" (ale nikoli již náklady na opravy a udržbu nemovitosti, které jsou jinak součástí nájmu), než když jde o bydlení nájemní, nehledě na to, že ta potřeba pomoci od státu je výrazně méně častá.
Řeč je o tom, že stát dává další podporu těm, co mají v majetku miliony a dost často bydlí v nadstandardně velkém bytu/domě. Alternativa je nemovitost prodat a přestěhovat se do menšího 1kk. Z peněz co zbyde třeba nakoupit akcie a celou částku v následujících letech utrácet.
Není třeba aby důchodci dožívali ve stejném obydlí, kde dřív bydlela celá rodina, pokud na to nemají.
Pokud Vaše děti se mohou těšit na dědictví, Vy nevycházíte s příjmem a stěhovat se odmítáte, tak je i na místě podpora od Vašich děti.
Ach jo, to je zase blábol. Takže důchodce, který si vlastními schopnostmi za aktivního života pořídil vlastní bydlení, by se měl přestěhovat do podnájmu, platit majland za nájem a být závislý na tom, jak se pan domácí vyspinká? Toto může napsat jen ubožák, který se za celý život svými schopnostmi nezmohl vůbec na nic a je zavřený v panelákové králíkárně. Neschopní a naprosto zbyteční členové Českého parlamentu a senátu si nechávají zaplatit od jízdenky až po papír na wc a to vše z peněz nás všech...Víme "anonyme"????
"Alternativa je nemovitost prodat a přestěhovat se do menšího 1kk. Z peněz co zbyde třeba nakoupit akcie a celou částku v následujících letech utrácet." Dobrá rada je prý nad zlato, ale tohle opravdu knížecí rada. To si dělejte sám se svou nemovitostí, ale neraďte laskavě takovou pitomost druhým. Jistě, nemovitost můžete i prodat, ale proboha proč? Můžete třeba jen bydlet v jedné nebo dvou místnostech a ostatní nechat prázdné. I kdyby to bylo na vesnici, tak bydlení na vesnici se s rozvojem Home Officů stává vyhledávaným a moderním. Sama tak už dost let pracuju, když nás firma vyhnala na vlastní živnosťáky. Cesta do práce mi trvá 15 vteřin. Vstanu a přejdu do vedlejší místnosti, kde si dřepnu k počítači. Pracuju, a pokud si potřebuju odpočinout od psychické práce, tak třeba zametu, přesadím kytky, umyju okno, nakrmím a poňuňám kočku... To jsem v práci jako zaměstnanec nemohla, tam jsem mohla tak maximálně koukat z okna nebo si šla do kuchyňky uvařit kafe. Je spousta profesí, které mohou pracovat z domova, jako třeba účetní, projektanti, překladatelé, učitelé (někteří učitelé učí online přes Skype a podobné platformy) a další.
A to hovadinu s akciemi jsem radši hned zapomněla. Peníze, které si vydělám, si umím utratit sama, na to nějaké hejsky nepotřebuju. My, co jsme zažili divoké devadesátky víme, že zvláště akcie nejsou žádnou výhrou. Při krachu firmy (a ž jich teď za covidu krachlo docela dost) můžou důchodci zůstat třeba jen oči pro pláč, a nikoli hodnota, kterou by se zajišťoval pro stáří. když si důchodce místo akcií koupí Rum, tak dostane aspoň nějaká procenta :-), na rozdíl od akcií.
Takže důchodce, který nevychází s příjmem má nadále platit vysoké náklady na bydlení, idkyž další pokoje aktuálně nepotřebuje. Vaše rady, že má důchodce pracovat jako učitel, nebo účetní jsou ale již opravdu knížecí. Pokud totiž něco radikálnějšího neudělá, tak mu nezbyde než šetřit na energiích a jídle. Hlavně, že bude mít veliký dům či byt pro vnoučata či děti, kteří dost možná mají už dávno zajištěné své vlastní bydlení a často akorát takovou nemovitost prodají jak jen to je možné, když se musí dělit více sourozenců.
Akcie kupovat nemusí, ale není to v průběhu času špatná možnost, protože jiné alternativy také mohou časem klesat na hodnotě.
Důchodce, který nevychází s příjmem, by se měl přestěhovat do menšího bytu. Paradoxem české republiky je, že staré nájemné v bytě 3+1 je častokrát ještě VYŠŠÍ!!! než nově vyměřené nájemné v garsonce. Dále: důchodce ve svém produktivním životě nepracoval? Pokud pracoval, tak POVINNĚ odváděl státu na důchod. A pokud byl zaměstnancem, pak by měl mít důchod slušný. Že se ale v moderním kapitalismu 21. století zákony obcházejí a ohýbají, to je věc jiná. Ve spoustě firem pracují Ukrajinci (tím "teď tedy myslím dobu předcovidovou, ne současné šílenství, co tu je právě v souvislosti s Ukrajinou). Lidi jsou nuceni pracovat na dohody, častokrát na půl úvazku, jen aby se zlevnily náklady na pracovní sílu. My, dneska čerství důchodci, máme obrovské štěstí, že jsme pracovali ještě za socialismu, kdy byla všeobecná pracovní povinnost, a že řada z nás měla štěstí na zaměstnavatele, že nás nechal pracovat až do důchodu. Zaměstnanec má smolíka, ten moc optimalizovat nemůže. Kdo je ale OSVČ, a podotýkám že ROZUMNÝ OSVČ, ten se na důchod zajišťuje jinak, třeba právě investicemi. Co ale vidím kolem sebe, tak obvykle investují do svých firem a ty pak předávají dětem. Ale v okamžiku kdy jsou přesvědčeni, že dítě tu firmu UMÍ ŘÍDIT. A vězte, že vést prosperující firmu jako majitel není žádná sranda. Konec konců vždyť máte možnost takovou firmu vybudovat, nebo ne? Živnosťák stojí 1.000,- Kč, tak hurá do toho! Jako OSVČ přece budete lítat každý rok někam jinam, jednou na Kanáry, podruhé do Karibiku, potřetí si můžete zaplatit výlet na Mount Everest nebo do kosmu. A to nemluvím o tom, že každý podnikatel se přece denně koupe v šampáňu a jí chlebíčky s kaviárem :-)
Proč by měl člověk, aby důstojně v důchodu žil, prodávat svůj barák nebo byt, na který šetřil, nebo vlastnoručně vybudoval? Snad by se měl stát postarat, aby měl po celoživotní práci na základní potřeby. Ti, co např. výplaty nechali po hospodách by dnes měli mít nárok na dávky a člověk, který je investoval do svého bydlení a nepotřeboval byt od státu, ne? Mj., kam přišly po revoluci peníze na důchody, které tato generace zaplatila do důchodového systému?
> kam přišly po revoluci peníze na důchody, které tato generace zaplatila do důchodového systému?
Peníze zaplacené do 1. 1. 1993 (tuším) byly součástí příjmů státního rozpočtu, ze kterého byly (neadresně) použity, například na výplatu důchodů tehdejších důchodců. Peníze zaplacené po tomto datu byly adresně použity na výplatu důchodů tehdejších důchodců. Proč se ptáte?
tato generace take volila a voli zemana/klause a komance. takze i diky jejich 'dobremu vkusu' volbe sedost penez rozkradlo. vasi otazku otocim, kdo by ty socialni davky platit - treba jako nyni nejakej mladoch, kterej prave dodelal skolu a nema nic? mimochodem clovek, kterej nebude mit ani ten duchod jako soucasni duchodci! prestanme delat z dochodcu chudaky, a pomahejme tak, aby ti lidi neskoncili na ulici. vetsina lidi i duchodcu se na postarat sama o sebe.
Samozřejmě,"stát se má postarat",jak jinak. Pokud máte malý důchod,má to asi nějaký důvod. Pokud se vám tedy na stáří nedostává,ale máte majetek,tak z něj byste si měli ten schodek srovnat. Všichni si představuji,že co si dřív našetřil a vybudovali je později neměnné a na to se nesahá. Pokud však chybí,od toho je tady stát. A s nějakou hospodou nebo za co kdo utrácí své peníze to nemá co dělat. Důchody se nevyměňují podle majetku a ušetřených prostředků,ale podle vydělaných příjmů.
"Důchody se nevyměňují podle majetku a ušetřených prostředků, ale podle vydělaných příjmů.". Přesněji řečeno, důchody se vyměřují na základě toho, co si jeden každý z nás odvedl na sociálním pojištění. A tady byly bity ženy, které se staraly nejprve o malé děti a posléze o staré rodiče, načež v důsledku toho měly podstatně nižší důchody než muži. Když totiž žena např. zůstala doma s malými nemocnými dětmi, nevydělávala a tudíž neodvíděla státu na sociální pojištění, naopak sociální dávku čerpala. Následně se jí pak snížil roční příjem, ze kterého se pak vypočítává souhrnný důchod. A pokud měla děti víc nemocné, má naprosto nezaviněně menší důchod.
Krom toho má výše příjmů vliv i na důchody invalidní nebo třeba sirotčí. Pokud nemáte své potomky rádi, tak hlavně plaťte co nejnižší sociální odvody. kdybyste totiž následně zemřeli (a třeba za volantem to může být každý den), tak z Vašich příjmů se následně vypočítá sirotčí důchod pro děti. Pokud odvádíte málo, bude mít i Vaše dítě malý sirotčí důchod a bude k němu případně pobírat sociální dávky.
19. 4. 2022, 04:40 editováno autorem komentáře
na zacatku vlakna jsem psal, ze bydlet sam je luxus i pro pracujici... takze je logicke, ze to ma byt luxus i pro duchodce. pointa? neni treba aby duchodce neco prodaval, ale aby si treba nasel podnajemnika... rozhodne totiz takovy duchodce neni kandidat na socialni davku. a jeste jednou to zopakuji - bohati/majetni lide nemaji dostavat socialni davky.
Těžko je člověku samotnému,to je pravda. Modelový pán má štěstí, že bydlí zřejmě ve vlastním, soudě dle výše nájmu. Ale označovat vše za chudobu? Buď pán nemá děti nebo je má špatně vychované. V jeho případě,kdy je finančně na nule,by nějaká tisícovka od dětí stačila.
A pokud má pán uvedenou výši důchodu i po tolika valorizacích a mimořádných navýšeních, nejspíš měl nižší plat nebo mu chyběla léta. Taky pán může být "starodůchodce",kde se aplikují různé stropy, přepočty a koeficienty. V každém případě je sice hezké hrát si na sociální stát,ale kompenzovat všechno možné? Z čeho? Lidé s nižšími příjmy na to nikdy státu nedají a ti s vyššími to zase cítí jako křivdu vůči nim. A to nás tu teď bude o půl milionu na tyhle dávky víc.
Tak, právě nyní je již nějaký týden postupně rozesíláno "oznámení" o mimořádné červnové valorizaci důchodů. A k tomu jsou přiloženy dva papíry, obsahující v podstatě totéž (bez "neziskovek"), co je předmětem článku. A to včetně telefonických kontaktů jednak na call centrum úřadu práce (zelená linka), a jednak na speciální linku, poskytující informace k pomoci v souviskosti s s růstem cen energií....
Ono když má senior nebo invalida , ( kteří třeba se těžko kamkoli dostávají ), se plahočit z vesnice do města . Tam poníženě vyplňovat 11 stránkový formulář a zpravidla tam musí víckrát , potvrzení o příjmu - rozuměj důchodu, Navíc s NEJISTÝM výsledkem , zda mu dají ( MOŽNÁ ) blbé 300 ,které skoro projede... tak se nedivte, že tam nepoleze ani kdyby o tom věděl. Nula k nule pojde, že.
A to nemluvím o tom, proč stát takto ty chudé ještě ponižuje a týrá tím,že musí dokazovat ten důchod. Vždyť stát tyto informaci MÁ !!!
Takže jediné co z toho člověku vychází ,že státu přesně o tohle jde. Aby polovina lidí o tom nevěděla a tu druhou odradilo to ponížení a byrokracie.
Proč to stát nedá těm chudý rovnou ?
Ale jak ten stát pozná, kdo je chudý? Je spousta lidí téměř bez majetku, ale s docela vysokým průběžným příjmem, ze kterého bez problémů hradí bydlení, živobytí i hezké každoroční dovolené. A naopak, lidé kteří mají majetek (často jak psáno výše "v cihlách", ve kterých bydlí), ale mají velký problém ten majetek udržet aby nechátral a ještě nějak vyžít.
Stát má registr nemovitostí. Stát vyplácí důchody, nejen starobní, ale i sirotčí, invalidní, vdovské/vdovecké. Státu dáváme každý rok přehled příjmů ve formě daňového přiznání. A přesto nás stát neustále dusí a přihrává naše peníze různým nefachčenkům, jejichž jedinou starostí jest nacpat si chřtán, válet si šunky u bedny nebo si zahrát v herně.
15. 4. 2022, 20:47 editováno autorem komentáře
To máte samozřejmě pravdu. Jenže vzpomínáte na ten předvolební boj,kdy se zavedl tzv souběh důchodů? Tuším rok 2006? V ten moment dostávají důchod i pracující důchodci. Takže zatímco do té doby buď důchodce pracoval a dělal tzv na procenta a důchod mu nebyl vyplacen,od toho roku 2006(?) důchodce pracuje a současně pobírá důchod. A pokud tu máme asi 400 tis pracujících důchodců,tak jim stát vyplácí při průměrném důchodu 14 tis skoro 6 mld měsíčně! Tedy 70 mld ročně! A tyto peníze by za původních pravidel "práce nebo důchod" zůstávaly v důchodovém fondu. Totéž se udělalo s mateřskou,opět tzv souběh. To,že tyhle věci mají velký vliv i na inflaci, je jen bonus navíc.
Ony ty důchody jsou v nějaké relaci k té "celoživotní prácI". S tou drobnou korekcí, že ti s nadprůměrnými důchody toho do důchodového systému odvedli násobně více než ti dnešní "nízkopříjmoví" důchodci. Ať už s ohledem na redukční hranice při výpočtu důchodů u lidí s příjmy vyššími než 44 % průměrné mzdy, či k rokům pojištění. Samozřejmě, výjimky potrzují pravidlo, takže zvláštní zřetel je potřeba věnovat třeba těm nízkopříjmovým důchodcům, kteří nebyli schopni "vydělat" z důvodu invalidity atd. Ale o tom je právě ono individuální posouzení...
Ani důchody "mladší paní" 70 let nejsou od června 2022 nijak o moc vyšší, než starodůchodců, když je i po inflačním navýšení pod patnáct tisíc Kč. A vysokoškoláci mají třeba ca o pět tisíc Kč více kolem dvaceti tisíc Kč na měsíc. Babička měla čtyři děti, tak by jí měla ČSSZ a vláda přidat slíbených dva tisíce Kč, tedy po 500 Kč za každé dítě, ale o tom nyní jde ticho po pěšině. Paradox bylo, když ještě žila prababička v domově seniorů a po babičce, která měla nižší příjem, chtěli doplácet za pobyt a jídlo v domově, že to není prý možné brát z příspěvku na péči.
Tchán s tchyní pracovali na nejpodprůměrněji placených pozicích celý život. Mají barák, za posledních deset let nová dřevěná okna, tepelné čerpadlo bez dotace, nové rozvody topení, nová Dacie, již druhý zahradní traktůrek Stiga a milion hovadin nepočítám.
Ať jdou politici do pr**** se všema valorizacema. Tak jako se mají dnešní důchodci se tady lidé už takhle dobře nikdy mít nebudou!
Všichni brečí, jak jsou na tom zle a vždycky za to můžete jiný.....
Tak třeba já kvůli svému důchodu vůbec nebrečím. Mám jej (lehce) nadprůměrný, a to přesto, že jsem po značnou část svého života měl příjmy nižší, než byl průměr. V přepočtu na aktuální hodnotu peněz by mi nyní vycházel osobní vyměřovací základ (= průměrná mzda) cca 25600 Kč, tedy asi 2/3 průměru. Holt skoro 30 let samostatné výdělečné činnosti je znát. ALE, a to je podstatné, jsem byl za celý život od konce práznin po základní škole pouze 17 dnů bez pojištění. Takže mám ve finále uznáno 47 celých roků důchodového pojištění ( i po krácení za dobu studia), včetně náhradních dob. A o tom to je! Jsem přesvědčený o tom, že pokud někdo "celý život poctivě pracoval", má dostatečný důchod i tehdy, když jeho příjmy nebyly zrovna horentní. Ale je poněkud rozdíl mezi tím, když důchodce (a důchodkyně zejména) splní s odřeným hřbetem zákonem danou minimální dobu pojištění (nyní 35 let, dříve jen 25 let), nebo když byla skutečná získaná doba pojištění o 10 - 20 roků vyšší....
Tak to je naprosto v pořádku,respekt. Já mám sice ještě nějaký rok čas,ale už teď vím, že to nebude až taková sláva i díky dvěma celkem delším výpadkům z důvodu nemoci. Takže "modelový pán" mohl být např i častěji nemocen. Ale šetřím si,občas se trochu holt uskromním,no. Myšleno samozřejmě bylo,že když člověk čte pod mnoha články o financích, kompenzacích, důchodech, dávkách apod, spousta (ano,ne všichni :-)) si stěžuje a nejraději by vše dostávali tak nějak bokem gratis.
Nemoc, pokud je krytá neschopenkou, a člověku stále trvá zaměstnání, důchod nesnižuje. Jde o dobu důchodového pojištění (prostě rok = 365 dnů, i když z toho třeba 270 dnů promarodíte), a pokud se týká výpočtu osobního vyměřovacího základu (průměrné měsíční mzdy, přepočtené na současnou hodnotu peněz) jde o dobu tzv. vyloučenou. Příklad: V roce A jste nemarodil, a za 365 dnů vydělal 360 tis. hrubé mzdy (= vyměřovací základ), takže denní průměr máte 986,30 Kč (a měsíční cca 30000 Kč) V roce B jste měl nepracovní úraz, a marodil přesně 4 měsíce = 122 dnů. Za dobu nemoci jste nedostal mzdu ale podporu při pracovní neschopnosti která se do důchodu nijak nezohledňuje. A za práci za těch zbývajících osm měsíců, tedy 243 dnů jste vydělal 240 tis. hrubé mzdy, takže denní průměr máte 987,65 Kč a měsíční zase cca 30000 Kč. V praxi se ten denní průměr vypočte za celé rozhodné období (od r. 1986 do konce roku předcházejícího roku přiznání důchodu) po přepočtu vyměřovacích základů v jednotlivých letech na aktuální hodonotu peněz, ale princip je stejný - pro výpočet osobního vyměřovacího základu (průměrného výdělku) se hodnotí jen skutečně odpracované dny (čili nemoc, mateřská, vojna atd. průměrný výdělek nesnižují), zatím co pro zhodnocení délky pojištění se započte i doba pracovní neschopnosti, mateřké či vojny, a v omezeném rozsahu i doba studia či "pracáku".
"Tak jako se mají dnešní důchodci se tady lidé už takhle dobře nikdy mít nebudou!" - teď jste teda trefil hřebíčkem o hlavičku! Ti dnešní důchodci si dovolili jednu věc, kterou dnešní (a kolikrát i zítřejší) mladí nemají: oni si totiž dovolili PRACOVAT! Protože ani ty domky, vilky a další majetek jim nespadnul z Marsu, ale obvykle ho vybudovali vlastníma rukama. Pamatuju si, jak jsme stavěli. Rodiče přišli z práce, my děcka ze školy, hurá do pracovního a makalo se na stavbě. I já jako 12-letá holka jsem vozila cihly a míchala maltu, aby měl zedník z čeho stavět. Co rodiče neuměli, na to se jednal řemeslník. Přidavači se nejednali, protože tatínek prohlásil, že má dvě děti, tak přidavače nepotřebuje. Brání Vám něco udělat to stejně, když teda nemáte peníze na koupi hotového domku? Za socialismu se pracně sháněl materiál, dneska ho máte plné obchody a můžete si ho objednat i přes internet. Jo, ono to chce práci, a dokonce Vaši? To si teda ten dům dovolil hodně, když k vám nepřilevitoval a neřekl: "milej zlatej, pojď se do mě nastěhovat, od teď jsem jen tvůj".
Na toto za minulého režimu existovaly různé vtipy. Například tento:
Dají si schůzku kapitalismus, socialismus a komunismus. Socialismus se dostaví o hodinu později s omluvou, že stál frontu na maso. Kapitalismus se ptá: "Co je to fronta?" a komunismus se ptá: "Co je to maso?".
Sedí Ahmed v Berlíně u řeky, špinavej, v roztrhanejch šatech, zkažený zuby a chytí zlatou rybku.
Klasika, tři přání atd.
Ahmed se zamyslí a říká: "Rybko, chtěl bych mít krásný zuby, jako lidi tady."
Blik! A sedí v zubařském křesle a zubař pilně pracuje. Ahmed mu povídá, že nemá peníze a zubař na to, že je to placený z evropskejch fondů.
Jako druhé přání říká, že nechal doma svoje ženy, děti a rodiče a chtěl by s nimi hezky bydlet.
Blik! Sedí v přijímacím pokoji vybavené vily a na stole čeká na jeho podpis smlouva, že vilu hrazenou z fondů EU pro uprchlíky v rámci "Programu o slučování rodin" přebírá do užívání.
Ahmed se zamyslí a jako třetí přání říká, že by chtěl bejt modrookej blonďák jako Němci a jiní Evropani.
Blik! Z Ahmeda je modrookej blonďák se zkaženejma zubama, a sedí v roztrhanejch šatech v Berlíně u řeky.
Tak se ptá rybky, co to jako má bejt?
Rybka mu odpovídá: "Jseš bílej, tak se koukej starat sám!"
A taky jedna židovská: jde paní Lederer poprvé v životě do katolického chrámu a pak o tom referuje přítelkyním: No vědí, ta jejich svatá rodina, to je úroveň. Děcko mají nahatý, na oblečení nemají, ani na pořádnou postýlku, dávají ho někde v chlívě do sena... Ale vymalovat se od Tiziána, na to maj...
A závěrem tato, tak platná pro současnou společnost:
V přestávce se někdo ptá Číňanů: Jsem fascinován vaším jazykem.
Celé to dlouhé povídání váš překladatel vyjádřil 5 slovy!
Mohli byste mi říct, co ta slova znamenala? Číňani: Kecá ... ještě kecá ... už dokecal.
19. 4. 2022, 11:18 editováno autorem komentáře
Očividně neumíte pochopit psaný text. Napsal jsem jen, že důchodci, kteří pracovali celý život s čistou hlavou na těch nejpodřadnějších pozicích se mají neadekvátně svým celoživotním příjmům a odvodům. Ti budoucí důchodci se nebudou mít ani z deseti % tak dobře, jako Ti z doby socíku. Já jsem na konci socíku pracoval a vím, jak moc se liší dnešní pracovní morálka s pracovní pohodou tenkrát. Vím to opravdu moc dobře. Vaše rádoby vtipy, omlouvám se, jsem nečetl...
"Důchodci, kteří pracovali celý život s čistou hlavou na těch nejpodřadnějších pozicích se mají neadekvátně svým celoživotním příjmům a odvodům. Ti budoucí důchodci se nebudou mít ani z deseti % tak dobře, jako Ti z doby socíku." - kupodivu i já jsem pracovala na podřadných pozicích. Za socíku jako uklízečka nebo dělnice v provozu, po pádu komunismu jako kancelářská krysa. Jenže jsem moc nemarodila, takže mám v důchodu celkově odpracovaných 46 roků a 299 dnů. Mám 2,5 měsíce nevykázaných dob (měnila jsem práci a zakládali jsme pobočku zahraniční firmy. Byla jsem sice zaměstnaná, ale de facto načerno. Výplatu jsme dostávali keš na ruku. Když jsme konečně firmu založili, ještě ten den jsme byli přijati jako zaměstnanci. Bylo to v pol. 90.let. Tehdy nebyla povinná platba sociálního/zdravotního, takže halt nemám těch 2,5 měsíce započítaných do důchodu) a pak 1 měsíc na Úřadu práce. To ale bylo v r. 2019, kdy přišel covid a byli jsme požádáni, abychom pracovali méně, protože firma by měla problémy s cash-flow. Což se mně de facto nijak nedotklo, protože jsem v té době už byla OSVČ - švarcák (švarcák proto, že nás firma poslala na vlastní ŽL. Můj zaměstnavatel ale sídlí v jiném státě EU, takže můj švarc je absolutně nepostižitelný, protože švarc-systém je trestný pouze tehdy, pokud zaměstnavatel sídlí v Čechách). Jako OSVČ jsme dostali podporu od státu, tzv. pětadvacítku, který rozdíl v příjmech vyrovnala. Pak jsem ještě byla měsíc na ÚP (podotýkám, že ze velmi směšný peníz, to by stačilo možná tak na suché z nosu, každopádně nikoli na přežití, byť toho jediného měsíce) a poté jsem odešla do důchodu. Nicméně stále ještě příležitostně pracuji, protože vsedě za stolem to zas není tak špatný přivýdělek, že. Můj důchod je díky odpracovaným rokům nadprůměrný a stále je státem valorizován, v tomto roce má být valorizován dokonce 3x. Já si fakt nestěžuju. Ale to bude asi tím, že jsem si zvykla na práci a nepovaluju se po hernách< hospodách a obdobných zařízeních.
Horší to ovšem mají invalidní důchodci. Ti vzhledem ke svému postižení tolik pracovat nemohou a jsou na důchodovém systému dost biti. A pak obecně ženy, protože vzhledem k péči o děti (nemoc dítěte, případná lékařská vyšetření apod.) a vzhledem k provozní době školek/škol a školních družin neseženou lépe placenou práci a musejí vzít zavděk tím, co je v jejich nejbližším okolí. Bez pomoci prarodičů je pak péče o děti velice obtížná. protože externí služby jsou pro rodiny velice drahé.
Nějak mi u toho modelového důchodce chybí proč má tak malý důchod. Mám rodiče, co celý život pracovali na vesnici na podprůměrně placených pracovních pozicích, do důchodu šli dokonce 1,5 roku předčasně a jejich důchod je 15+/17+. Za posledních 5 let už několikrát valorizován. Takže co dělal ten modelový a jemu podobní důchodci? Byli X let doma? Cestovali? Když si ten modelový důchodce najde 1-2 podobně "postižené", bude se mu žít veseleji, paušální výdaje mu klesnou a bude mu hej. Jako jeho měsíční výdaje za energie jsou vyšší než v 80m bytě s 5ti osobami. Když nemám na to žít sám s takto vysokými náklady, tak musím bydlet s někým. To platí celý život pro všechny stejně. Jinak mladé rodiny jsou na tom dnes daleko hůře a nikdo jim nic nedá ani nevalorizuje.