Hlavní navigace

Telenovela „Divoká Evropa“ pokračuje

5. 12. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnes se v Paříži setkají francouzský prezident Sarkozy a německá kancléřka Merkelová. Oba státníci jsou pod tlakem, aby sjednotili svoje pozice na centralizaci kontroly rozpočtů jednotlivých zemí eurozóny a zastavili dluhovou krizi, ohrožující evropskou měnovou unii.

Minulý týden jednotlivě představili své pohledy na bližší fiskální integraci. Oba státníci mají čas do čtvrtka, aby překonali zbylé rozdíly a doladili návrh, který ve čtvrtek předloží na summitu EU. Cílem je dohodnout se na návrhu, který zavede více donucovací přístupy k rozpočtové disciplíně v eurozóně. To bude nejspíše v podobě změny smlouvy, kterou budou chtít Merkelová se Sarkozym schválit od 27 lídrů EU během pátku.

Po jejich dnešním pracovním obědě se očekává tisková konference, takže si dejte pozor na zvýšenou volatilitu.

Další důležitou víkendovou zprávou je představení balíčku úsporných opatření italským premiérem Montim. Balíček by měl přinést úsporu 30 miliard euro a to především ze zvýšení daně z přidané hodnoty, znovuzavedení daně z nemovitosti a zvýšení věku pro odchod do důchodu.

CHP22

Pár EUR/USD zatím po víkendu reaguje pozitivně. Při pátečním propadu do oblasti kolem 1,3370, na který jsme upozorňovali, opustil zbytek long obchodníků trh. Noví short obchodníci ze čtvrtka ukázali odhodlání své pozice držet a prvotní páteční růst ceny využili k přidání do svých short pozic. Aktuálně trh zkoumá oblast neefiktivity okolo 1,3445, která vznikla při pátečním prudkém poklesu ceny.

Pokud nepřijdou z jednání mezi Merkelovou a Sarkozym převratné zprávy, které by donutily nové short obchodníky opustit trh, tak se stále přikláníme k tomu, že trh bude chtít zkoumat oblast nezavřeného otevíracího gapu z minulé neděle v oblasti okolo 1,3245.

EUR/USD – 4 hodinový graf

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).