„Stejný problém čeká také na studentky, protože doba studia neznamená účast na nemocenském pojištění,“ upozornila server Jana Buraňová z ČSSZ.
Tato věta je podle mě zavádějící až nepravdivá, viz Zákon č. 187/2006 Sb., paragraf 32, odst. (4).
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/nemocenske-pojisteni/cast3h4.aspx
Konkrétně, do oněch 270 dní účasti na nem. pojištění se započítává mimo jiné doba studia, pokud bylo úspěšně ukončeno před podáním žádosti o PPM, a také rodičovská dovolená.
Dobrý den, stav, který popisujete platil do 1.12.2009. Ten den totiž vešla v účinnost novela zákona o nemocenském pojištění, která vylučuje dobu studia z náhradní doby. ČSSZ k tomuto na svých stránkách mj. uvádí: „Do okruhu nemocensky pojištěných osob již nebudou patřit studenti a žáci, osoby zařazené k pravidelnému výkonu prací ve vazbě a společníci a jednatelé společnosti s ručením omezeným a komanditisté komanditních společností, jestliže mimo pracovněprávní vztah vykonávají pro ni práci, za kterou jsou touto společností odměňováni.“
Proto samotné studium neznamená účast na nemocenském pojištění. Jiný případ by byl, pokud by studentka pracovala zároveň jako zaměstnanec, OSVČ (a dobrovolně by pojištění platitla) nebo na dohodu o pracovní činnosti.
S pozdravem Gábina Klimánková
Poridit si dite v dobe kdy nemam zadny nebo velmi maly prijem (tedy nejsem schopna postarat se ani o sebe) muze opravdu jen blazen.
Opravdu nechapu zeny, ktere treba nikdy nepracovaly a rozhodnou se poridit si dite a ktere si vubec „dovoli“ stezovat si, ze nedostanou materskou.
Dostanou rovnou rodicak a mohou na tom byt paradoxne prvni dva roky temer stejne jako zena, ktera ma odpracovanych treba 10 let.
Podotykam ze nemam na mysli neplanovana tehotenstvi, ale zeny ktere se spolehaji na to ze to nejak dopadne nebo si poridi dite planovane v 18 a potom se strasne divi.
Dokonce to doslo uz tak daleko, ze se na gynekologii uz vubec neptaji na anamnezu otce. Protoze se stejne pocita s tim ze to bude velmi pravdepodobne nepravdivy udaj. Skoda jen ze se na testy otcovstvi zatim pohlizi skrz prsty. Stejne tak je skoda, ze kdyz se domely otec dozvi o tom ze dite neni jeho vlastni pozdeji nez pul roku od porodu nemuze zazalovat matku o nahradu skody a to jak citove tak financni a dokonce musi dal na takove dite platit.
P.S.: Testy otcovstvi stoji jenom sedum tisic, sou bezbolestne a myslim, ze je to daleko lepsi investice nez do jinych pojistek.
JJ presne tak se na to zenske divaji. Docela mi trvalo presvedcit svoii pritelkyni ze je to proste otazka principu a ne neduvery. Tohle je proste tak dulezita vec, ze to nelze nechat na duveru. A navic jak rikal i odbornici tak zeny jsou schopny zatloukat milence i pred vlastni matkou a v podstate sou schopny lhat i sami pred sebou, to chlapi se milenkama spise chlubi. V takovem prostredi proste nelze dat na duveru, protoze je zcela prirozene, aby zena v takovem pripade nerekla pravdu. Totiz kdyby ji rekla, tak by ohrozila dite a to je tak uz zarizene ze to matky z principu neudelaji.
Otazka je k cemu ma slouzit Materska davka. Ma slouzit k tomu, aby sme meli jenom prestarle matky? Nebo ma nutit holky po skole jit do prace zkusit karieru, aby si to s tim ditetem radeji rozmyslely?
Od materske se take odviji doba rodicovske dovolena a jeji vyse. Z tojo je evidentni tlak na to, aby mlade zeny nerodily dokud sou mlade, ale proto aby nejprve vybudovaly karieru, dosahli urciteho platu a pak teprve si poridili jedno dite a to uz budou mit jako rizikove tehotenstvi.
To mi neprijde jako prilis vhodne.
Ano, ale je třeba si uvědomit, že většina mladých holek jde po střední na vysokou a vystudují standartně v 26 letech. Připočtěte si k tomu dobu hledání slušné práce, udržení se v práci a vypracování se na alespoň lehce slušně placenou pozici. Dítě se taky nenarodí hned a a nedej bože, když chce žena mít víc než jedno dítě. To se pak poměrně lehce dostáváme do rizikového těhotenství… To se pak divíme, že je tu více důchodců, na které mimochodem jde mnohem více peněz než na mladé matky.
Nektere komentare ne teto strance me fascinuji, je tolik ruznych pripadu a zeny se mohou dostat do tolika ruznych situaci, ze primarni zajem kazde normalni spolecnosti by skutecne melo byt financni zabezpeceni ditete( a tedy i nastavajici maminky) o to vic, ze tehotenstvi neni prochazka ruzovou zahradou hledat pri tom zamestnani je ukol hodny herkula ( zkusta jit na pohovor kdyz vam roste bricho). Ja sama jsem vystudovana vysokoskolacka s kvalitnim zahranicnim diplomem a znalosti nekolika jazyku, takze potencialne pro spolecnost prinosna ( a nikdy jsem prilis velky strach o karieru nemela), nicmene vlivem zivotnich zakrutu jsem se dostala do situace neplanovaneho tehotenstvi ve 30 letech, tedy cas idealni pro materstvi, narok na materskou nemam protoze nesplnuji onu podminku 270 dni ( zila jsem v zahranici). Tak co byste doporucili potrat? nebo zivoreni v prvnich letech zivota toho prcka?
Dobry den, chci se zeptat. Mam oddelano 13 mesicu v zamestnani. Napred to bylo 7 mesicu,potom jsem byla asi pul roku na up a pak 6 mesicu v dalsim zamestnani. Ted jsem podala vypoved protoze uz jsem to nezvladala spise psychicky jak fyzicky. A jsem na up,ale zjistila jsem ze cekam miminko. Tak bych se chtela zeptat jestli mam na neco narok behem tehotenstvi a nebo mam narok az na rodicovsky prispevek i kdyz mam za posl. 2 roky oddelano 13 mesicu? Ale podotykam ted jsem na up. Predem dekuji za odpoved.