„Stejný problém čeká také na studentky, protože doba studia neznamená účast na nemocenském pojištění,“ upozornila server Jana Buraňová z ČSSZ.
Tato věta je podle mě zavádějící až nepravdivá, viz Zákon č. 187/2006 Sb., paragraf 32, odst. (4).
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/nemocenske-pojisteni/cast3h4.aspx
Konkrétně, do oněch 270 dní účasti na nem. pojištění se započítává mimo jiné doba studia, pokud bylo úspěšně ukončeno před podáním žádosti o PPM, a také rodičovská dovolená.
Dobrý den, stav, který popisujete platil do 1.12.2009. Ten den totiž vešla v účinnost novela zákona o nemocenském pojištění, která vylučuje dobu studia z náhradní doby. ČSSZ k tomuto na svých stránkách mj. uvádí: „Do okruhu nemocensky pojištěných osob již nebudou patřit studenti a žáci, osoby zařazené k pravidelnému výkonu prací ve vazbě a společníci a jednatelé společnosti s ručením omezeným a komanditisté komanditních společností, jestliže mimo pracovněprávní vztah vykonávají pro ni práci, za kterou jsou touto společností odměňováni.“
Proto samotné studium neznamená účast na nemocenském pojištění. Jiný případ by byl, pokud by studentka pracovala zároveň jako zaměstnanec, OSVČ (a dobrovolně by pojištění platitla) nebo na dohodu o pracovní činnosti.
S pozdravem Gábina Klimánková