Hlavní navigace

Sumář pro tento týden

Luboš Mokráš

Dá se předpokládat, že tento týden ještě bude doznívat překvapení z posledního zasedání FOMC. To také zvýší váhu amerických dat, která budou o to víc posuzována z perspektivy přiblížení nebo oddálení zahájení ukončování kvantitativního uvolňování.

Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Makro data: 

Asi největší váhu budou mít tento týden objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, chronicky volatilní údaj, jehož část očištěná o dopravní a vojenskou techniku se používá jako proxy pro vývoj investic. Po prudkém propadu minulý měsíc se čeká zotavení, zklamání by prodloužilo reakci na Fed. V úterý budou zveřejněn index spotřebitelské důvěry Conference Board, v pátek pak michiganský index spotřebitelské důvěry a osobní příjmy a výdaje, tedy všechno údaje osvětlující stav spotřeby domácností, klíčové to komponenty HDP. Opět by slabost těchto údajů dále podpořila reakci na Fed. Důležitý bude také PCE jádrový index Fedu, který je jeho preferovaným inflačním ukazatelem. Konečně poslední revize údajů o americkém HDP by měla potvrdit relativně silné druhé čtvrtletí. V Evropě budou zveřejněny předběžné indexy nákupních manažerů měly by potvrdit přechod k růstu evropských ekonomik. V Německu pak bude zveřejněn konjunkturální index IFO a předběžný údaj o vývoji zářijového CPI. 

 FX a FI: Na trzích se dá očekávat doběh reakce na Fed. 

Dolar by mohl setrvačností ještě poněkud oslabit, obzvlášť pokud budou slabší data z USA. Také u dluhopisů by ještě mohl pokračovat pokles výnosových křivek. Ani v jednom případě by však nemělo jít o nějaký významný pohyb. U rizikových aktiv může pokračovat růst. Trh je však vysoce citlivý na jakýkoliv náznak, že by Fed mohl začít snižovat objem odkupů dluhopisů na příštím zasedání FOMC, jak ukázala prudká reakce na vyjádření jeho člena Bullarda. 

Makro data: 

Tento týden bude především ve znamení zasedání centrálních bank. U té české se bude čekat, zda přistoupí nebo nepřistoupí k intervencím proti koruně. Šanci, že by přistoupila vidíme jako malou, co se hlasování týče patrně zůstane vše při starém a odpůrci intervencí budou mít většinu. V Maďarsku patrně dojde k dalšími malému snížení sazeb. Polské maloobchodní tržby a míra nezaměstnanosti něco napoví o stavu ekonomiky, těžko ale změní nastavení centrální banky na delší období stabilních sazeb. 

FI a FX: 

regionální měny (zlotý a forint) se po prudké reakci na výsledek zasedání FOMC vrátily na výchozí pozice, čekáme kolísání kolem těchto úrovní s tím, že největší potencionální hybatel u forintu je centrální banka. Korunu by mohla pod mírným tlakem držet možnost intervencí proti ní, ale nečekáme žádný zásadnější pohyb. Regionální dluhopisy by měly zůstat primárně pod vlivem pohybů německých výnosů. – 2 – 23.9.2013 Týdenní Start datum den hodina stát 

(CZ) 

Podle členky bankovní rady ČNB E. Zamrazilové by byla intervence proti koruně oprávněná pouze v případě, že by měna posílila bez opory v ekonomice. Zamrazilová připustila, že nás čeká období vyšší kursové nestability související s postupným ukončováním extrémně uvolněné měnové politiky hlavních centrálních bank. Prohlášení Zamrazilové určitě není překvapivé, intervence odmítla už dříve a v rámci bankovní rady ČNB patří konzistentně k největším jestřábům.  (CZ) Guvernér ČNB M. Singer potvrdil už dříve vyjádřený názor, že bude ještě třeba další měnové uvolnění. V rozhovoru pro časopis Euromoney vyjádřil spokojenost s účinností slovních intervencí, ale dodal, že si myslí, že stejně bude potřeba i reálné akce. 

(PL) 

Data z polského trhu práce vyslala smíšené signály. Tempo poklesu zaměstnanosti bylo nižší než se čekalo (- 0,5% meziročně), zatímco mzdy rostly pomaleji než se čekalo (2,0% r/r). Předpokládáme, že pozitivní trendy na trhu práce budou pokračovat a že pomohou k silnějšímu růstu ekonomiky ve druhém pololetí letošního roku  

(PL) 

Polská průmyslová produkce sice rostla o 2,2% meziročně, ale poněkud zaostala za očekáváním. Vina je patně především na straně silnějšího efektu menšího počtu pracovních dnů než se čekalo. Přes zklamání z posledního údaje čekáme v dalších měsících pokračující zotavování průmyslové produkce. Hlavní hnací silou by měla být rostoucí poptávka ze zotavující se EMU podpořená oživující domácí poptávkou. Ceny průmyslových výrobců pokračují v poklesu, v srpnu PPI klesl o 1,1% meziročně (trh čekal –0,7%). PPI potvrdil, že v ekonomice nehrozí akutní inflační tlaky a centrální banka tedy nemusí spěchat s obratem v cyklu úrokových sazeb a může splnit slib, že sazby budou delší dobu stabilní. 

Svět  (EMU) 

Z ECB opět zazněl uklidňují signál k rostoucím mezibankovním sazbám. Její člen Y. Mersch na přímý dotaz, zda ECB nedochází munice v tomto směru munice, prohlásil, že jí stále zůstává dost nástrojů. Zmínil konkrétně možnost rozšíření dodávek likvidity a další „nestandardní“ nástroje.  (Portugalsko) Portugalsko prochází dalším, tentokrát už posledním kolem revize plnění podmínek záchranného programu ze strany mezinárodních věřitelů. Tento program by měl skončit v půlce příštího roku, kdy by se Portugalci měli vrátit na trh. Aby se vyhnuli žádosti o další kolo bailoutu, oznámil včera premiér Portas, že pokud projdou revizí, zahájí jednání o „preventivním“ úvěru, který by je měl zajistit pro případ, že by jim trh nebyl ochoten půjčovat za přijatelných podmínek. To, jestli projdou, ale není tentokrát tak jednoznačné jako v předešlých případech. Po prázdninovém přeskupení vlády vzrostl tlak na vyjednání mírnějších podmínek ohledně deficitu. Tomu samozřejmě představitelé trojky nejsou moc nakloněni.  

(USA) Trhy začátkem týdne reagovaly na oznámení L. Summerse, že se nebude dále ucházet o post šéfa Fedu. Jelikož šlo o největšího jestřába ze zvažovaných kandidátů, klesla tím pravděpodobnost, že Fed v příštím roce dramaticky utáhne měnové podmínky. Sílu tomuto kroku navíc dodával fakt, že se blížilo zasedání FOMC, kde se mělo rozhodnout o snížení dalších nákupů v rámci QE3, což samo o sobě drželo trhy v napětí. Bezprostřední reakcí byl pokles benchmarkových výnosů. 

 (USA) 

FOMC nakonec překvapil a ponechal objem dluhopisů odkupovaných v rámci kvantitativního uvolňování beze změny. Důvodem bylo, že FOMC si není jistý, že ekonomika je dostatečně silná na to, aby tento krok zvládla a chce čekat na další data potvrzující růst. Hodnocení stavu ekonomiky v prohlášení po zasedání se přitom mírně zlepšilo a sám Bernanke řekl, že vidí menší rizika zpomalení. Protože trh čekal alespoň nějaké mírné snížení, byla jeho reakce prudká. Riziková aktiva šla obecně nahoru (komodity a mezi nimi obzvlášť zlato, akcie), dolar raketově slabil přes 1,35, v regionu nejvíce reagoval zlotý posílením na 4,16 a výnosy bezpečných státních dluhopisů pochopitelně klesly (desetiletý americký o téměř 20 bp. na 2,68%). Bernanke na tiskovce navíc zněl v poměrně holubičím tónu, nejvíce mě zaujalo jeho sdělení, že hranice 6,5% u míry nezaměstnanosti je minimum na kterou musí klesnout, aby Fed začal zvyšovat sazby a že k prvnímu zvýšení může dojít i hluboko pod ní (za předpokladu, že bude dostatečně nízká inflace). 

(USA) Průmyslová produkce v USA vzrostla v srpnu o 0,4% m/m po té co v červenci stagnovala. To je samo o sobě dobrou zprávou, kterou navíc umocňuje fakt, že zpracovatelský průmysl umazal červencový propad o 0,4% a rostl o 0,7%. Pro americkou ekonomiku to znamená, že její zpomalení ve 3Q by mělo být jen minimální. 

(USA) 

Maloobchodní ceny v USA rostly v srpnu poněkud pomaleji než se čekalo, jak celková tak jádrová inflace narostly meziměsíčně o 0,1%. Meziročně rostla celková inflace o 1,5% a jádrová o 1,8%. CPI se tak drží pod 2% cílem Fedu, ten má ovšem jako preferovaný inflační ukazatel PCE jádrovou inflaci a ta byla v červenci dokonce jen na 1,2%. Ve struktuře inflace je důležitý trvající poměrně rychlý růst nákladů na bydlení (nájmy a imputované nájmy), které představují významnou část jádrové inflace. Celkově jsou však stále inflační tlaky v ekonomice tlumené a ani my ani Fed nepředpokládáme, že se situace v dohledné budoucnosti změní. To ponechává Fedu dostatek času k postupnému pomalému ukončování mimořádně uvolněné měnové politiky a k podpoře ekonomiky, pokud toho bude zapotřebí. 

Diners_Vanoce2019

(USA) 

Data o stavebních poveleních a zahájených stavbách domů v USA zdá se potvrzují negativní vliv růstu hypotečních sazeb indukovaného posunem výnosové křivky státních dluhopisů na trh s rezidenčními nemovitostmi. Počet zahájených staveb domů dosáhl 891 000, na víc byl směrem dolů revidován i údaj za – 3 – 23.9.2013 Týdenní Start předchozí měsíc. U stavebních povolení sice byla revize mírně nahoru, ale ani zde se očekávání nenaplnila a počet stavebních povolení dokonce poměrně citelně klesl na 918 000 z 954 000. Pokud by útlum sektoru rezidenčních nemovitostí pokračoval, negativně by to ovlivnilo růst ekonomiky, trh práce a mohlo by to přinutit Fed, aby přehodnotil rozhodnutí začít s pozvolným odstraňováním měnového stimulu. Dost možná byly náznaky slabosti sektoru rezidenčních nemovitostí jedním z důvodů, proč Fed čeká se zahájením snižování objemu odkupů. 

(GER) 

Kancléřka Merkelová sice dosáhla jednoznačné vítězství ve víkendových německých parlamentních volbách, ale protože se do parlamentu nedostal její tradiční spojenec FDP a ona němá většinu bude muset dojednat koalici buď se sociálními demokraty nebo se zelenými. To ještě může komplikovat situaci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).