Dobrý den,
při výpočtu důchodu podnikatele a zaměstnance často porovnáváme velmi těžko porovnatelné, neustále se míchají jablka s hruškami. Podnikatel není zaměstnanec a naopak, každý má jinou společensko-ekonomickou úlohu, ale při výpočtu důchodu je dáváme do jednoho pytle, rovnostářské pravidlo nadále funguje a umožňuje šetřit sociální náklady.
Říká se , že zaměstnanec přispívá více do důchodového systému, ale je to jinak, za něho přispívá zaměstnavatel a vlastně mu zhodnocuje budoucí důchod, né každý má to štěstí.
Podnikatel tu není jen pro to, aby vydělával na sociální a zdravotní, ale aby prosperoval a mohl také zaměstnávat, potřebuje dávat peníze pro rozvoj své firmy, jinak neuspěje.
Možná, že někdo najde recept na vyřešení tohoto problému a oddělí třeba výpočty důchodů zaměstnanců a podnikatelů ( různými přepočítacími koeficienty nebo jinak ).
Ve výše uvedené polemice nemluvím o těch podnikatelích , kteří si nebyli ochotni platit důchodové pojištění v úměrné výši, aby nepropadli sociálním sítem.
Děkuji, že jste mi věnovali chvilku pozornosti. S pozdravem VA
Porovnávat podmínky zaměstnance a OSVČ je skutečně problematické. Tzv. superhrubá mzda je ale pouze početní a účetní trik pro zamaskování skutečného zdanění zaměstnanců. Jde prostě o mzdový náklad, na který musí zaměstnavateli zaměstnanec vydělat - stejně jako na dovolenou atd. To, že OSVČ mají na důchodech poměr odvedl-obdržel (bylo mu vypočteno) lepší poměr, to je fakt. Pokud někdo tvrdí, že to není pravda, pak nejspíše vědomě lže. Nechce se mi totiž věřit, že kdokoli, kdo se o sebe dokáže starat sám (což opravdu není sranda), nechápe, co je mzdový náklad.