Hlavní navigace

Studentům se do USA cestuje snáze

23. 10. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Do Spojených států amerických se ročně dostane několik stovek studentů, kteří tam využívají možnosti legálně pracovat. Podmínky se změnily a cestování je nově výhodnější.

Pokud studenta láká dostat se za „velkou louži”, má nejlepší šanci při využití vládního programu nazvaného Work and Travel. Program Work and Travel vznikl už v roce 1961 za prezidenta Johna F. Kennedyho. Studentům nabízí možnost rozšířit si obzory a získat zahraniční zkušenost pro budoucí kariéru. Další motivací je zdokonalení angličtiny a významnou roli hraje i příležitost vydělat si na následné cestování po Spojených státech.

Dva měsíce práce a prázdniny

Nově mohou studenti vycestovat i na pouhé tři, místo původních 4 – 5 měsíců, při zachování 30 dní vymezených pro cestování. Přitom se nemusejí bát složitého procesu při získávání amerického víza. Cestovní kanceláře specializující se na studenty dnes umějí studentům nabídnout kompletní servis zahrnující vyřízení víz, pojištění, konzultace nebo pomoc při kontaktu s americkým zaměstnavatelem. S kombinací mezinárodního studentského průkazu ISIC je pak šance ještě vyšší (licenci pro vydávání ISIC v České republice vlastní GTS International).

Najděte si práci až po příjezdu do USA

Další novinkou je, že teprve v letošním roce mohou studenti odjet do USA bez předem zajištěné práce a zaměstnání si najít až po příjezdu do Spojených států. Takže se stačí nejprve na místě seznámit se svým potenciálním budoucím zaměstnavatelem a teprve poté si vybrat práci. Podle odborníků je však tento způsob určen hlavně studentům, kteří již mají předchozí zkušenost s programem. Program Work and Travel dozoruje i Council of International Education Exchanges, který je garantem odpovídajících pracovních podmínek a zárukou bezpečí a pomoci studentům v USA. Program je navíc garantován vládou Spojených států amerických.

Ostatní podmínky beze změny

Další podmínky pro účast ve studentském programu se nezměnily. Studenti, kteří mají zájem odjet do USA, musí studovat vysokou, případně vyšší odbornou školu nebo prezenční (denní) postgraduální studium. Student musí dodržet věkový limit minimálně 18 a maximálně 30 let. Mezi další podmínky patří i základní znalost angličtiny.

skoleni_4_3

Na práci myslete raději včas

Zajistit si práci včas se vyplatí. Pracovní sezóna v USA začíná 1. května a uchazeči o práci si mohou vybírat z oborů zaměřených na cestovní a zábavní průmysl. Nabízí se zejména práce v hotelích, přímořských rekreačních střediscích, restauracích a zábavních nebo národních parcích. Počet míst je omezený, proto je dobré plánovat s předstihem a včas myslet na hledání práce, rezervaci letenky nebo pořízení mezinárodního studentského průkazu ISIC, který pomůže studentům ušetřit náklady spojené s cestou i pobytem v USA.

Náklady se brzy vrátí zpět i s bonusem

Vstupní náklady na tříměsíční pracovně-cestovní cestu do USA se například u GTS International pohybují v průměru okolo 10 500 Kč. Cena zahrnuje registrační a programové poplatky a pojištění, ne však dopravu. Ale na takto zaplacené prostředky si studenti často vydělají prací v USA a navíc si ušetří i na měsíc cestování. Navíc student získá neocenitelnou zkušenost z jiného světa a možné další kontakty, které může v budoucnu využít. A zkušenosti s procvičením anglického jazyka jsou k nezaplacení.

Tipy pro studentskou cestu do USA

  • Udělejte si rozpočet a nezapomeňte na žádnou z důležitých položek. V USA je běžná i kauce za ubytování, obvykle jeden měsíční nájem.
  • Průměrná měsíční mzda účastníka programu WAT v USA se pohybuje od 2000 USD do 3500 USD.
  • Vytvořte si finanční rezervu do první výplaty.
  • Mezinárodní studentský průkaz ISIC nejen v USA nabízí studentům mnoho slev a výhod, vyplatí se ho mít v kapse.
  • Jazykové vybavení studenta prověří pohovor před odjezdem.
  • Vyřízení celého programu zabere zhruba 2 měsíce.
  • Čím dříve si student zakoupí letenku, tím je levnější (např. využijte služeb low-costových dopravců).
  • Pas musí mít dostatečnost platnost (doporučuje se alespoň 12 měsíců).
  • Komplexní studentské programy tzv. na klíč najdete u specializovaných cestovních kanceláří Student Agency a GTS International.

Anketa

Pracovali jste někdy v USA?

Autor článku

Autor pracuje jako pojišťovací poradce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).