Stravenky jsou divná věc… Nejradši bych byl, kdyby mi zaměstnavatel pořádně platil. On si takhle myslí, že o co mi dá míň peněz, dá mi ve stravenkách. Nevzít si od zaměstnavatele stravenky se většině lidí nevyplatí.
Jenže?! Ony stravenky neberou všude. Tam kde je berou je, pro mne, mnohem dráž než jinde. Loni jsem si schválně spočítal, zda jsou pro mne stravenky přínosem.
Normálně jezdím asi 1/2 roku na kole, a to i nakupovat. Když se ale musím zbavovat stravenek, musím jezdit MHD a to i v těch nejhorších vedrech a nakupovat dráž než normálně. Jednak je obchod, kde berou stravenky dražší, jednak jsem politikou obchodu Tesco – bere maximálně 5 stravenek a vrací maximálně 10 Kč, na celý nákup – nucen nakupovat nepřirozeným způsobem.
Zjistil jsem, že to co získám na stravenkách, „navíc od zaměstnavatele“, padne jako náklady na cestu a za „nadbytečné nákupy“. Navíc je tu pro mne, zmíněná, nepříjemnost cesty. Zvažoval jsem i to, že přestanu od zaměstnavatele stravenky odebírat. Výhodu z toho má v zásadě obchodník (proklínaný a žehnaný zároveň), zaměstnavatel a firma vydávající stravenky.
V současnosti jsem to vyřešil tak, že jsem se naučil nakupovat trvanlivé a drahé potraviny (kávu, rýži, cukr, maso, uzeniny, sýry) do zásoby, nejlépe když je v akci. No a za zbývající stravenky prostě sem tam někoho pozvu na pizzu, zmrzlinu,… Pořád bych dal přednost lepší výplatě, ale obávám se, že až padnou stravenky, výplaty zůstanou beze změny.
A co takhle místo svalů použít hlavu? Nebylo by lepší ty stravenky za 70 prodat někomu za 65?
Anebo rovnou hospodskému… ale tomu bys je musel prodat za 60, aby se mu to vyplatilo. Protože on za ně dostane ne o 3% méně, ale o 3–5% méně + 60 dní splatnost.
Anebo se domluvit s zaměstnavatelem, aby ti místo nich dával 30 Kč do hrubého platu denně. Protože zaměstnavatel tu tvoji 70 Kč stravenku nakupuje za 75 Kč + DPH z té 5Kč přirážky.
K tomu bych si jako zaměstnavatel dovolil poznamenat, že firma dává stravenky jako benefit, aby svoje zaměstnance motivovala a taky aby zaměstnanci měli možnost zajít na teplý oběd. Není to „kompenzace za nižší plat“. Naopak pokud daňové zvýhodnění stát ukončí, nebude důvod a motivace stravenky dál vydávat – a alespoň podle průzkumů je jasné, že je nebudou kompezovat finančně zaměstnancům. Tím přijde zaměstnanec o část příjmu. Rozhodně na rušení daňového zvýhodnění stravenek nevidím nic přínosného – ani pro státní kasu.