Nepochopil jsem to se sociálním a zdravotním. Přítelkyně teď řeší problém s pojišťovnou za období kdy žila v cizině kde placené pojištění měla jenže naše pojišťovna se nedokáže domluvit s tou zahraniční a nejsme od nich schopni dostat potvrzení že to měla placené tak to ji za cca 5 let období před 15 lety hrozí 500 tisíc penále kvůli birokracii?
"Dlužná jistina, ze které se počítá úrok, se splácením bude snižovat, a úrok z dluhu tak poroste pomaleji. Po doplacení jistiny se růst úroku zastaví úplně."
Asi si musíme počkat na paragrafové znění, nicméně úroky se mohou počítat nejen z jistiny, ale i z úroků, viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89/zneni-20210701#p1806-1
Pokud znění zákona bude, jak v článku je popsáno, pak to bude znamenat, že po splacení jistiny, bude dluh nominálně neúročený - tedy díky inflace reálně klesat, takže bude záporná motivace splatit dluh dříve.
Ale to je problém všech zákonů, řeší náhradu škody, dluhy, ale neřeší inflaci.
Tohle by mě také zajímalo detailněji: "Oprávnění věřitelé získají za každou zastavenou pohledávku náhradu ve výši 30 % vymáhané pohledávky bez příslušenství"
Proč ne 100% (když už nemá nárok ani na proplacení nákladů, vůbec žádných)? Bude při vyšších částkách aplikovány "odpisy"? Nebo stát prostě počítá s tím, že si většina nebude moci odepsat ani těch 30%?
Např. někdo vám způsobí škodu na zdraví, nemajetný, dluh bude po 6 letech odepsán a vy si budete moci odepsat 30% z desítek miliónů škody z daní (v době, kdy třeba budete invalidní a příjem asi nebudete mít vysoký)