Rádoby vtipný fejeton, ale svědčící o naprosté, ale naprosté neznalosti autora o dané problematice. Jinak by věděl, že ve fejetonu zesměšňované celní sazby jsou všeobecné sazby, používané velmi zřídka, např. při dovozech ze států, které nejsou členy WTO nebo v případech, kdy není známa země vývozu. V praxi se používají sazby smluvní, které jsou mnohem nižší, např. u kosmických lodí činí 3% a preferenční, které jsou od letošního roku nulové pro všechny průmyslové výrobky původem z EU,ESVO,CEFTA, Turecka,pobalstských zemí a Izraele.A tyto dovozy činí více než 90% našeho ZO.
Dále by měl vědět, že český celní sazebník používá k označení zboží mezinárodní nomenklaturu Harmonizovaného systému,kterou používá kolem 170 států světa a z nichž některé skutečně obchodují např. s kosmickými loděmi. A průměrně vzdělaná osoba ví, že drak je část letadla.
Či-li "všechno je úplně jinak, než píše pan Němeček".
dekuji za email, ktery krasne protahl vtipnou linku fejetonu...sazby stanovene na nekolik desetinnych mist maji budit dojem vedeckosti a "slozitosti" problemu...snaha vecpat do desetimistneho kodu vsechno myslitelne zbozi vede mimo jine k tomu, ze ceska republika je "chranena" i proti takovym komoditam jako jsou tropicke orechy, ci ananas (70%)...namisto vami zminovanych harmonizacnich aktivit by se melo pristoupit k odbourani veskerych prekazek volneho obchodu, tedy i cel...kosmicke lode za tri procenta nas vsechny jiste potesili...
Pane Russeau, nevím jakého jste vzdělání, že vás ve škole učili, že draci jsou nějaké části letadel. Já mám střední elektro a navíc obchodní akademii, ale draky jsme bohužel nebrali. Pro mne a mé okolí byly vždy draci jen papíroví, kromě těch pohádkových.
Ale, teď si vzpomínám, před mnoha a mnoha lety letěl přítel letadlem z jednoho malého letiště na Moravě do Prahy. Bylo to hrozně nepohodlné, žádná klimatizace, tlakování, odhlučnění, nic a on potom na mou otázku "jaká byla cesta?" odpověděl "Na DRAKA!". Aha teď už vím co je to v letade drak :o).
Fejeton, je moc pěkný. Celní sazebník je přímo pokladnice absurdního humoru a fejeton by si zasloužil pokračování.
Navíc bych přidal drobný výhled na celní sazebník EU jestli je taky takový legrační. Plánované přidružení koncem příštího roku k EU se blíží, co nás vlastně čeká?
Ovšem pochybuji, že může dosáhnout kvalit českého ceního sazebníku,
který evidentně pochází s poloviny minulého století. Usuzuji tak podle použité češtiny a názvů, odpovídá tomu rozdělení zboží a hlavně jeho vyjmenování a typickém trvání na technologických detailech, u některých komodit na straně jedné a úplné přehlížení jiných dnes významných oblastí. Celé to na mně působí, že to svořil myslivec s leteckým mechanikem hned po válce na vesnické tancovačce a tito dva pánové (dnes již pracující důchodci) to udržují dodnes.
Mimochodem, v jaké znakové sadě je ten celní sazebník na www.cs.mfcr.cz?
Nepodařilo se mi to korektně zobrazit žádným běžným kódem na PC. Navíc záhlaví je vtipně kódováno jiným kódem, takže to zobrazit celé správně ani nelze. Je vidět, že i programátoři celní zprávy dodržují celní traďice.
Občan Pupák a kol.