Vlákno názorů k článku Stavební spořitelny nabízejí opět houfně tisíce od TVK - V době svého vzniky bylo SS vysoce nadstandardně...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 10. 2011 17:32

    TVK (neregistrovaný)

    V době svého vzniky bylo SS vysoce nadstandardně výhodné a např. podpora ve výši 4.500 (a úročení až 5%) bylo tehdy vzhledem k platům zcela v jiné relaci, než zřejmě dnešních 2.000 (a obvyklá 2%). Z toho důvodu plynula jeho oblíbenost. Základní parametry a principy SS byly za těch 18 let jen párkrát drobně pozměněny, ale z praktického pohledu se spoření nijak neposunulo dopředu, zatímco obecně ekonomika a konkurenční produkty jsou dnes úplně někde jinde.
    Jen prostým „zabetonováním“ efektivní úložky na 20tKč ročně musí být jasné, že vzhledem k inflaci i růstu mezd bude význam SS do budoucna už jen klesat tak, jak se v první řadě začnou vybírat často ještě (i velmi) staré smlouvy, na kterých je ale vázána výrazná část úspor. A tomu napomohou současné změny (zdanění úroků, podpora 10% a max. 2000). V počátku SS bylo zhodnocení úspor v „efektivním“ 5-ti, později 6-ti, letém cyklu bez započtení (nemalých) poplatků uváděno na 12-14% p.a., od roku 2004 na 6,97% a za současných změn to již bude pod 5%. Takže z pohledu občana – výnos již nijak výrazně nadstandardní, dlouhá vázací doba a relativně stále omezenější množství financí, které lze takto spořit.
    Z pohledu státního rozpočtu – letos dal stát na státní podporu cca. 12mld. Za to spořitelny poskytnou letos odhadem 45 mld. úvěrů Tzn. náklad 1 Kč na 4 Kč poskytnutého úvěru, který je v případě řádných úvěrů poskytován za podobných, někdy dokonce horších podmínek, než státem nedotované konkurenční produkty. Nemluvě o tom, že většina půjčených peněz Spořitelen jsou úvěry překlenovací, které jsou výrazně dražší proti řádným a tím i ještě méně konkurenceschopné proti produktům tržním.
    A předpokládaný logický vývoj si zřejmě uvědomují i spořitelny, protože doposud na změny nikterak zásadně nezareagovaly a stále pasivně zůstávají u svých obvyklých „lákadel“ – akční odpouštění poplatků, zvýhodněný úrok části vkladu po určitou dobu, taška apod., což jsou věci které používají už aspoň 10 let.
    Na netu se mi podařilo najít rychle pár čísel – za prvních 5 měsíců bylo včetně navýšení uzavřeno 355tks smluv (průměr 71tks/měs.), za 8 to bylo 469 tks (59 tks/měs.) a za 9 měsíců 513tks (57 tks/měs.). Z toho lze krásně vidět, jak výrazně klesá počet nových smluv a to se ještě neuvádí, co z toho jsou skutečně nové smlouvy a co jen zvýšení cílové částky, které může v reálu znamenat i jen prodloužení smlouvy o pár měsíců.
    To je jedna strana mince – klesající počet nových smluv, na druhé straně stojí stoupající počet ukončovaných smluv, kde podle mého názoru bude rozhodující I.Q. 2012, kdy se domnívám, že dojde k ukončení velkého počtu smluv těmi, kteří si počkali na plnou podporu za 2010 v původní výši a po schválení současných změn (zatím sice v prvním kole) vypověděli nebo vypoví smlouvy po vázací době tak, aby ještě dostali plnou podporu za 2011 a 2012.

  • 19. 10. 2011 22:26

    Méďa Béďa (neregistrovaný)

    Před pár léty vycházel do částky cca 750 000 Kč výhodněji úvěr ze stavebního spoření (s meziúvěrem) oproti hypotéce. Situace se změnila, dnes už je to +- stejné. A po snížení státní podpory na 2000 Kč ročně a zavedení 15% daně na úrok z výnosu ze stavebního spoření na tom budou hypotéky jednoznačně lépe.

  • 19. 10. 2011 22:55

    TVK (neregistrovaný)

    Před pár lety, konkrétně třemi, jsem si nechal dělat několik kalkulací na 1,1M úvěr ze SS (2 smlouvy, v té době již 6 let "efektivně" placené), vs. jedna hypo 2,2M na variabil, v té době za 5,45% p.a. A právě díky meziúvěru, který z 19 let splácení sežral asi 12 let, to na celkovou výši úroků v i té nejlepší variantě včetně poplatků vycházelo hůř než hypo na 25 let, o výši měsíční splátky samozřejmě nemluvě. Volba tak byla jasná. Do dnešního dne mám průměrný úrok na hypotéce 3,26, a to naprosto bez jakýchkoliv poplatků.

    Ale zato na jaře budu mít nárok na řádný úvěr z posledního stavebního spoření v naší rodině (za 3%), kde mám po 10 letech "efektivního" spoření nárok na úvěr ve výši zhruba dnes nejlevnější Octavie. A k tomu mraky poplatků předtím i potom.
    ˇ
    Shrnuto - hypo je už minimálně 2 roky lepší než úvěr ze stavebního spoření, chce se to jen orientovat na trhu. tavební spořitelny dnes nenabízí žádnou výhodu, kterou by nenabídly banky při hypotéce. A to se bavím o řádných úvěrech, protože meziúvěry jsou už svým principem mimo (platím úrok z vlastních uložených peněz, protože na druhou stranu za ně dostanu zlomek - podporu a kladný úrok)

  • 20. 10. 2011 6:53

    Pavel (neregistrovaný)

    V době vzniku SS byly běžné úroky na termínovaných vkladech 12%, tomu by SS se svými 4% nemohlo konkurovat. Ta státní podpora to tak akorát dorovnala na stejný výnos, jako z termínovaných vkladů, ale jen v optimálním případě.Takže o žádné nadstandardní výhodnosti nemůže být řeč.

  • 21. 10. 2011 22:47

    TVK (neregistrovaný)

    Ano, taky jsem měl termíňák na 4R s úrokem 15% brutto. Ale i v té době SS jakékoliv termínované vklady přebíjelo (výnos se tehdy udával na 12-14% p.a.) Nemluvě o tom, že spoust malých bank, které tyto zajímavé úroky nabízely, prostě zkrachovala.

    Jenže o pár let později, kdy byly v běhu nebo se dokonce ještě nabízely smlouvy s těmi nedaněnými 4 -5%, šly úroky z vkladů brutálně dolů a tam SS prostě vše válcovalo. Efektivní výnos stále okolo 12% a inflace 2%.

  • 22. 10. 2011 22:16

    Pavel (neregistrovaný)

    No jo, jenže vy jste psal "v době svého vzniku", ne že po šesti letech. A úrok 12,5% jsem měl tehdy i v KB, to nenabízely jen malé banky před krachem.

  • 23. 10. 2011 0:13

    TVK (neregistrovaný)

    Už je asi zbytečné řešit, co bylo někdy před 15 -18 lety. Dnes je stavební spoření objektivně na sestupném (a zrychlujícím se) trendu a já osobně nevidím nic, co by tento trend mělo zbrzdit nebo dokonce zastavit. A upřímně mne zaráží pasivita spořitelen, které dnes denně řeší ukončení několika tisíc smluv.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).