Vlákno názorů k článku Stát pečlivě sleduje na vašem účtu každou tisícovku od Speedz - Celkem logické a pochopitelné, je mi to, že...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 1. 2016 13:56

    Speedz (neregistrovaný)

    Celkem logické a pochopitelné, je mi to, že banka tvoří nové peníze (komerční banka). Když někomu půjčí dotyčný splácí a z toho má úrok vkladatel např. na spořícím účtu.

    Ovšem nějak nechápu, jak toto může fungovat u našich bezpoplatkových bank. Zvlášť v případě, když ony mají více peněž na vkladech než rozpůjčováno. Jak a z čeho "vytváří" nové peníze? Např. když neposkytují např. hypotéky

  • 25. 1. 2016 14:15

    Santiago (neregistrovaný)

    Pokud ma banka vic penez na vkladech nez ma rozpujcovano, tak k ni ty penize nejak 'pritekly'. A pri tom se k ni prevedly i jina odpovidajici aktiva - napr. rezervy na uctech centralnich bank pri mezibankovnim prevodu.

  • 26. 1. 2016 9:20

    Lemming (neregistrovaný)

    Drtivá většina bank má víc na vkladech než napůjčováno. Půjčky nefungují tak, že si banka "vymyslí", že má na účtu peníze a ty půjčí - půjčit může jen ty uložené peníze (odhlédám od toho, že ty peníze na účtech nejsou samozřejmě rozlišené a tedy to není tak, že by banka půjčila konkrétní peníze z konkrétního vkladu, ale v sumě to tak je).

    Funguje to "hraním si s čísly": Banka vezme stovku z vkladu, půjčí ji někomu, ten s ní zaplatí a příjemce platby si ji uloží v bance. Při počítání M2 se ta stovka počítá jednou uložená na původním vkladu a podruhé na tom novém vkladu a voilá - M2 nám stouplo o stovku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).