Hlavní navigace

Názor k článku Staňte se šéfem vlastních peněz: Udělejte si rozpočet od Petr Bravenec - Pro mé nároky excelovská tabulka opravdu nestačí -...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 5. 2012 17:47

    Petr Bravenec (neregistrovaný) ---.ludik.cz

    Pro mé nároky excelovská tabulka opravdu nestačí - jednoduchá tabulka nedovede postihnout takovou drobnost, že "stavební spoření" není výdaj. Vám sice z bežného účtu odejdou peníze a vy to považujete za výdaj, ale ty peníze nejsou utracené, jsou jen přesunuté na jiný bankovní účet, kde jsou pořád vaše. Striktně účetně vzato není výdajem ani ta splátka hypotéky (výdajem je jen spátka úroku). Ale to je jedno.

    Podvojné účetnictví se dívá na finance trochu jinak. Lidem vždy říkám, že podvojné účetnictví je nejužitečnější pro univerzálního dědice. Podle podvojného účetnictví je vidět, kolik má kde člověk ulitých peněz (běžný účet, stavební spoření, penzijní připojištění, akcie, dluhopisy, zlato, eura, dolary), kolik dluží (hypotéka, spotřební úvěry, kreditní karta) a jestli se vyplatí dědictví odříci, nebo je sebrat všemi deseti. Podle účetnictví univerzální dědic pozná, jestli má nechat svého (čeština mě nechala na holičkách) předka žít co nejdéle, protože předek je přičinlivý a svůj majetek s úspěchem rozšiřuje, nebo jej má praštit pantokem, protože předek rozhazuje své celoživotní úspory plnými hrstmi.

    Tohle jsou všechno informace, které mě zajímají, nejen to, že jsem projezdil za rok 15 tisíc a sám jsem projedl dvakrát tolik. Chci se na sebe dívat nezávislýma očima svého univerzálního dědice a chci vědět, zda jako účetní jednotka na tomto světě prosperuji, nebo jsem jen nablýskaná fasáda na staré, prohnilé barabizně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).