Hlavní navigace

Spotřebitelské ceny v Německu ani Španělsku nerostou

11. 9. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Evropskému dění budou vévodit data o inflaci. Předběžný odhad německé inflace je 0 % m/m, tedy 0,1 % y/y, během dopoledne se přidají údaje i ze Španělska, kde se opět očekává pokles.

Zprávy a události

Počet nově registrovaných nezaměstnaných v minulém týdnu podle očekávání trhu poklesl na 275 tis. (SG očekávala 268 tis. nezaměstnaných). Na druhou stranu počet stávajících žadatelů v nezaměstnanosti dosáhl čísla 2,260 mil. lidí, což bylo více, než čekaly trh i SG (2,257 mil. vs. 2,250 mil. lidí). Srpnové americké importní ceny prohloubily svůj pokles na dvounásobek z července, tedy na –1,8 % m/m, což bylo ještě o dvě desetiny méně než trh i SG čekaly. I velkoobchodní prodeje a vývoj zásob zklamal. Zásoby poklesly o 0,1 % m/m (trh +0,3 % a SG +1,3 %) a velkoobchodní prodeje poklesly o 0,3 % m/m, když se čekal mírný růst o 0,1 %.

Francouzská průmyslová produkce poklesla o 0,8 % m/m i y/y. Specificky výkon ve zpracovatelském průmyslu poklesl ještě více, tedy o 1 % m/m. Oba výsledky zaostaly jak za očekáváním SG tak i tržního konsenzu.  Naopak španělská průmyslová produkce přidala 0,6 % m/m a roste 5,2 % y/y. Obě čísla tak překonala tržní očekávání i odhad SG.

Americké průmyslové ceny potvrdí nízké inflační tlaky

Během včerejšího dne dolar o něco málo oslabil a během ranní asijské seance se pak kurz držel těsně pod hranicí 1,130 USD/EUR. Trhy se už v současné době připravují na zasedání americké centrální banky, v polovině příštího týdne, kdy bude rozluštěna největší ekonomická tajenka posledních dní, jestli FED přistoupí ke zvýšení sazeb a zdůvodnění k rozhodnutí.

Do té doby bude zveřejněna celá řádka dat, která s větší či menší vahou budou mít vliv na rozhodování FOMC. Konkrétně dnes to budou americké ceny průmyslových výrobců, kde ekonomové SG očekávají meziměsíční pokles o 0,6 % ze strany SG. Trh je o něco méně skeptický a očekává –0,1 % m/m. Tento očekávaný pokles je dán především cenami energií. Na americkém kontinentu bude dnes také zveřejněn konjukturní index Michiganské univerzity včetně struktury ohledně hodnocení současné situace a ekonomického výhledu. Ekonomové SG očekávají, že hlavní indikátor oproti minulému měsíci vzroste.

Evropskému dění dnes budou vévodit data o inflaci. Už dnes ráno bylo potvrzeno číslo předběžného odhadu německé inflace ve výši 0 % m/m, tedy 0,1 % y/y.  Během dopoledne se k tomu přidají údaje o spotřebitelské inflaci v další z významných zemí eurozóny, Španělska, kde trh i SG očekává potvrzení dalšího předběžného meziměsíčního poklesu. Již dříve zveřejněná čísla o průmyslové produkci ze Španělska a Francie, kde doplní údaje z Itálie. Měli bychom tak dostat přesnější představu o průmyslovém výkonu eurozóny na počátku třetího čtvrtletí letošního roku.

Politické dění by se mělo koncentrovat na přípravu zasedání euro skupiny v sobotu v Lucemburku. I když je na programu několik bodů, tak pozornost se bude soustředit na Řecko. Na druhou stranu v tomto bodě se všeobecně čeká, že žádné rozhodnutí nebude přijato a první revize řeckého programu bude odložena na říjen, na dobu po tamních parlamentních volbách.

Rusnok ujistil, že ČNB má dostatek místa pro další intervence

Kurz koruny včera ráno otevřel opět pod hodnotou 27,04 CZK/EUR, kolem níž pak celý den osciloval. Po odpoledním prohlášení člena bankovní rady ČNB Rusnoka pak koruna z této úrovně začala postupně mírně oslabovat. Jiří Rusnok na ekonomickém fóru v polské Krynici prohlásil, že by česká měnová politika měla zůstat uvolněná, jak nejvíc je možné. Dále také ujistil trhy, že centrální banka má ještě dostatečnou kapacitu potenciálně zvýšit svoje devizové rezervy. Ve svém projevu pak potvrdil, že uvolnění kurzového závazku nepřipadá v úvahu dříve, jak v druhé polovině příštího roku. To dále doprovodil vysvětlením, že vidí rozdíly mezi situací České národní banky a švýcarské centrální banky při obhajobě devizového závazku. Celé jeho vyjádření se tedy vedlo v duchu slovní intervence a snahou ulevit tlaku na korunu, který s přestávkami trvá už od druhé poloviny července. Rusnok tak potvrdil středeční slova guvernéra ČNB, který také nevidí problém v další případné akumulaci rezerv.

skoleni_29_6

Jiné impulsy včera koruna, ale ani další regionální měny nedostaly. Ekonomický kalendář byl prázdný ve všech sledovaných státech. Maďarský forint se tedy pohyboval kolem hodnoty 314,50 HUF/EUR a polský zlotý osciloval na úrovni 4,215 PLN/EUR.

Česká swapová výnosová křivka včera mírně snížila svůj sklon, když na dlouhém konci poklesla přibližně o 2 bb, na středním asi o bod a na krátkém konci zůstala beze změny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).